Membri MCR

Post Reply
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Taxa ca membru MCR se plateste pentru anul in curs sau pe un an calendaristic?
Cat este taxa pentru 2013? ( tot 40 RON?)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Burca Daniel wrote:Taxa ca membru MCR se plateste pentru anul in curs sau pe un an calendaristic?
Cat este taxa pentru 2013? ( tot 40 RON?)
Vezi ca a mai trecut un an :D ... cotizatia anuala e tot 40 de lei. Daca se modifica ceva se va comunica la sedinta de club de la Tohan.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Oliviu Secara wrote:
Burca Daniel wrote:Taxa ca membru MCR se plateste pentru anul in curs sau pe un an calendaristic?
Cat este taxa pentru 2013? ( tot 40 RON?)
Vezi ca a mai trecut un an :D ... cotizatia anuala e tot 40 de lei. Daca se modifica ceva se va comunica la sedinta de club de la Tohan.

:D A mai trecut un an, ai dreptate. Eu am platit cotizatia in aprilie 2013 - deci nu a trecut un an.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

si de banii aceia ce primeste un membru? Date despre alti caini, afix de crescator gratuit, anunturi despre puii obtinuti, sau ce ?


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

O reducere la expozitiile organizate de MCR
si cam atat cred


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Nu cred ca banii sunt o problema, eu consider ca o cotizatie de 40 ron este infima.
Sa ma justific: Eu fac comparatie cu asociatia de pasari de rasa din care fac parte.
Ce se face/ce nu se face, cu cotizatia de la aceasta asociatie:
1 - nu se platesc salarii - toti cei aflati in functie de conducere o fac benevol si din pasiune, nu avem angajati
2 - se organizeaza expozitii judetene: - se platescte spatiul expozitional, se platesc arbitrii (cazare, masa, onorariu ), se platesc prestatiile (paza, aranjare sala expozitie ...), se face premierea.
3 - se plateste transportul pasarilor catre expozitia nationala
Toate aceste costuri, de cele mai multe ori, depasesc suma cotizatiilor (ex: spatiu expozitional variaza intre 2000 si 5000 ron, in functie de locatie, o expozitie poate costa minim 10000ron), dar, tot din dorinta de a evolua, noi membri cotizam suplimentar.
Cazurile fericite sunt acelea in care ai vizitatori suficienti pt a-ti acoperii toate costurile si poate si ceva "profit".
"PROFITUL" este folosit tot in folosul crescatorilor: ex - achizitionarea de custi de expozitie, astfel se elimina inchirierea acestora.

Dar sa revenim la CAINI nostri: 40roni sunt sunt nesemnificativi, atata timp cat sunt utilizati in beneficiul crescatorilor, dar pot sa devina o sursa de venit CONSIDERABILA daca sunt bagati in buzunar.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Sursa considerbila de bani zici? ,pai sa socotim nitel 40RON X vreo 100 de membri mie imi da 4000 de lei pe an repet pe an ,din care se fac in medie trei expo ,deci trei arbitri ,se inchireaza spatii se plateste catre Achr ,noroc cu bunavointa unor oameni sau cu ceva sponsorizari .De unde sa se mai delapideze ,ca nu iasa nici cum .Mai e ,,considerabila ,,suma au ba? :) zic si eu ;)


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

AM ciobanesti wrote:Sursa considerbila de bani zici? ,pai sa socotim nitel 40RON X vreo 100 de membri mie imi da 4000 de lei pe an repet pe an ,din care se fac in medie trei expo ,deci trei arbitri ,se inchireaza spatii se plateste catre Achr ,noroc cu bunavointa unor oameni sau cu ceva sponsorizari .De unde sa se mai delapideze ,ca nu iasa nici cum .Mai e ,,considerabila ,,suma au ba? :) zic si eu ;)
Cam gresit calcul dvstra ptr ca arbitrii si spatiile se platesc separat prin participarea la expozitii unde taxele sunt enorme la ACHR. In plus MCR NU a organizat aproape nimic singura ci doar in cadrul ACHR asa ca e cam abureala partea asta!
Problema NU este la MCR ci la ACHR ptr ca acolo se fura banii la greu! Stefanescu are salariu de trei mii de euro dupa cum arata fostul presedinte MCR!!!
Iar oricum contributia MCR ptr membrii ei COTIZANTI este ZERO!!!


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”