Cuib pe 3 generatii fara consangvinizare

Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Image

Image

Image

Image


si pedigreeul cuibului

Image

Stefan de Romania
Image

Image

Image

Image

Roua de Romania

Image

Image

Image


Stefana de Romania

Image

Image

Recunosc ca am cam uitat sa o periez dar am fost plecat o luna in Germania la un curs asa ca sa ma iertati va rog!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Frumoasă Roua ! Pentru postarea fotografiilor folosiți metoda de mai jos:
lilith wrote:Pentru cei care au Facebook si fotografiile sunt deja incarcate acolo, dati click pe imagine sa se deschida mare, apoi click dreapta pe ea si alegeti de acolo "Copiati adresa URL a imaginii", iar aici pe forum dati paste la link intre tagurile [img ] [/img ]
- pt. alte metode de postare a pozelor consultați topicul "Cum punem fotografii pe forum" din secțiunea "Tutoriale".


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Da, chiar faina Roua. :)


Image
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Oliviu Secara wrote:Frumoasă Roua ! Pentru postarea fotografiilor folosiți metoda de mai jos:
lilith wrote:Pentru cei care au Facebook si fotografiile sunt deja incarcate acolo, dati click pe imagine sa se deschida mare, apoi click dreapta pe ea si alegeti de acolo "Copiati adresa URL a imaginii", iar aici pe forum dati paste la link intre tagurile [img ] [/img ]
- pt. alte metode de postare a pozelor consultați topicul "Cum punem fotografii pe forum" din secțiunea "Tutoriale".
Alba ca un fulg de nea Roua... :D


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Pentru ca nu merge recomandarea de mai sus a administratiului llith, o sa imi permit a ruga administratorii forumului sa posteze ei acest grup de imagini aici. Masculul superb din imagine este un produs CNCCR, nu imi apartine si nici nu sunt eu crescatorul care l-a produs, si este in acest moment cel mai valoros mascul al rasei ciobanesc romanesc mioritic atat dpdv fenotipic cat si genotipic. Muscatura este in foarfeca ca sa precizez, are cele 2 testicole, nu are defecte de intretinere din categoria "labe de urs" sau de crestere,etc
Sunt extreme de curios ce se poate spune despre el pro si contra de catre cei de aici ptr ca pana la o participare la un concurs ACHR mai este timp.
Masculul a facut si poate face monte avand caractere bune in acest sens.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... ed_comment


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Pentru ca nu merge recomandarea de mai sus a administratiului llith, o sa imi permit a ruga administratorii forumului sa posteze ei acest grup de imagini aici. Masculul superb din imagine este un produs CNCCR, nu imi apartine si nici nu sunt eu crescatorul care l-a produs, si este in acest moment cel mai valoros mascul al rasei ciobanesc romanesc mioritic atat dpdv fenotipic cat si genotipic. Muscatura este in foarfeca ca sa precizez, are cele 2 testicole, nu are defecte de intretinere din categoria "labe de urs" sau de crestere,etc
Sunt extreme de curios ce se poate spune despre el pro si contra de catre cei de aici ptr ca pana la o participare la un concurs ACHR mai este timp.
Masculul a facut si poate face monte avand caractere bune in acest sens.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... ed_comment
S-a facut tacere dintr-o data la aparitia acestui caine absolut superb produs din canisa unor mari iubitori ai mioriticului = familia Panaitescu!
Nu este nici un mioritic de buzunar pe aici sa spuna ca este peste standard, ca este cu SRO infuzat,ca este dopat si cate si mai cate au mai spus unii si altii pe aici si pe aiurea! :lol: :roll:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Pai nu se pot vedea pozele deoarece continutul acelei pagini de facebook este privat sau sters. Probabil daca s-ar vedea cainele, ar aparea si reactiile. :)


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

sunt pe pagina mioriticul.ro si daca aveti posibilitatea sa le luati de acolo ar fi interesant! ii spuneam si dlui Secara ca nu stiu de ce nu merg puse!
https://www.facebook.com/mioriticul.ro?fref=ts


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Banuiesc ca despre pozele astea e vorba:
Image

Image


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

da si multumesc pentru ajutor. Puteti pune si pedigreele langa ele ca sa se vada mai usor provenienta cainelui?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

lilith wrote:Banuiesc ca despre pozele astea e vorba:
Image

Image
da si multumesc pentru ajutor. Puteti pune si pedigreele langa ele ca sa se vada mai usor provenienta cainelui?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

lilith wrote:Banuiesc ca despre pozele astea e vorba:
Image

Image
nume caine; ANUC DE PANAITESCU
rasa : CIOBANESC ROMANESC MIORITIC / ROMANIAN SHEPHERD MIORITIC /
sex F
data nasterii 27.10.2013
culoare: ALBA CU PETE NEGRE
crescator Panaitescu Bogdana - Canisa de Panaitescu, Iasi
seria 8632

tata BALC DE PANAITESCU 1 R(-) /
COR-CNCCR 7046
mama ADA DE CODRII VLASIEI 1 R(-) /
COR-CNCCR 8550

bunici tata 1 BUCK DE SERAFIM
1 EXC II / 1 EXC / 1 RES.RPJ / 1 R (-) /
COR-CNCCR 5352
bunici tata 2 TEACA DE ROMANIA
1 FB / 1 R (-) /
COR-CNCCR 4093
bunici mama 3 GURAN DE CURTEA VECHE 1 R(-) /
COR-CNCCR 7495
bunici mama 4 ADELA 1 R(-) /
COR-CNCCR 8551


strabunici tata 1 RAU DE ROMANIA
3 EXC I / 2 EXC II / 2 EXC IV / 3 RPJ / 4 CAC / 3 R(+) / J.RO.CH / RO.CH / INT.J.RO.CH / INT.RO.CH/
COR-CNCCR 1713
strabunici tata 2 ANA OF HUNGARIAN MIORITIC KENNEL
3 EXC I / 1 RPJ / 2 CAC / 2 R(+) / 3 CMBR=BOB / 2 BIS / J.RO.CH / RO.CH / INT.RO.CH
COR-CNCCR 3772
strabunici tata 3 AMZA DE ROMANIA
3 EXC I / 1 EXC III / 1 RPJ / 3 CAC / 3 R(+) / 1 CMBR=BOB / J.RO.CH / INT.J.RO.CH / RO.CH / INT.RO.CH /
COR-CNCCR 2525
strabunici tata 4 CORINA DE AUR
1 FB / 1 R(+) / 1 EXC
COR-CNCCR 2643
strabunici mama 5 CODREANU DE CURTEA VECHE 1 R(-) /
COR-CNCCR 7933
strabunici mama 6 BONIE DE CURTEA VECHE 1 R(-) /
COR-CNCCR 7944 1 R(-) /
strabunici mama 7 URSANU DE CURTEA VECHE 1 R(-) /
COR-CNCCR 7934
strabunici mama 8 ALBINA DE CURTEA VECHE 1 R(-) /
COR-CNCCR 7935


Linie pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare.

Precizez ca acest caine in acest moment
- este cel mai valoros exemplar al rasei mioritic dpdv fenotipic si genotipic,
- are dentitia in foarfeca, 2 testicole in scrot, nu are depigmentari de nici un fel, talia este vizibila usor in raport cu stapanul care are 1,84 inaltime, face monte natural cu usurinta, etc
- este practic etalonul rasei
- a fost produs in CNCCR in canisa "de Panaitescu" din Iasi, membrii ai CNCCR si organizatori locali chiar a unei expozitii la Iasi in trecut
- nu imi apartine si nu l-am produs eu
Doamnelor, domnisoarelor si domnilor este liber la comentarii!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nu mai apar pozele. Le poti incarca pe www.tinypic.com, iar aici dai copy paste la codul pe care l-am incercuit eu:
Image


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm



Post Reply

Return to “Exemplare de elită”