Ce ne-ar place să avem în curte !

User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Tocmai ce am vazut acest mioritic pe net si am ramas surprins de cat de bine arata. Eu as mai lucra la temperament....dar in rest mi-ar face placere sa il am in curte. Foarte frumos.
Stie cineva ceva despre el?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=44AwqOKR76w[/youtube]


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Comuna Padina, Buzău
- puioc, 1 an si 8 luni

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DknNSJEMOns[/youtube]


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

foarte fain Oliviu. Imi place :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Caini ciobanesti
Codrut si Codruta de Piatra Arsa
Image


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Foarte frumosi Adi :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mi-ar place catelusha ta Oliviu :twisted: :twisted:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dByDZrfMW3w[/youtube]


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Replicile au fost mutate la un subiect (topic) potrivit - aici viewtopic.php?f=78&t=54


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:Caini ciobanesti
Codrut si Codruta de Piatra Arsa
Image
Cu genetica tot din CNCCR in principal!


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

La origine da,corect,dar deja cu mici imbunatatiri.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

19 februarie Italia un caine de provenienta 100% din CNCCR a luat BOB si CAC!
sA VEDEM CINE IL GHICESTE!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:La origine da,corect,dar deja cu mici imbunatatiri.
Aha din cele legate de stergerea genealogiei sale reale nu-i asa? ( imbunatatirile)


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Nu dragutza,genealogia nu a fost recunoscuta de A.Ch.R,asa ca a trebuit s-o iau de la capat,iar imbunatatirea e ca acum cu noile pedigree pot sa ies si eu in expozitiile din strainatate.I-ti recunosc munca si efortul facut pentru rasa si recunosc ca uneori apelez la banca ta de date,dar nu esti tu autorul lor unic,si nici vreun mare crescator nu esti,esti doar un tip orgolios care vrea sa se afirme conducand ceva indiferent ce.Apropo eu bag 250 de euro lunar in mancarea cainilor mei,tu cat cheltui cu Canisa De Romania?


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

adisor wrote:Nu dragutza,genealogia nu a fost recunoscuta de A.Ch.R,asa ca a trebuit s-o iau de la capat,iar imbunatatirea e ca acum cu noile pedigree pot sa ies si eu in expozitiile din strainatate.I-ti recunosc munca si efortul facut pentru rasa si recunosc ca uneori apelez la banca ta de date,dar nu esti tu autorul lor unic,si nici vreun mare crescator nu esti,esti doar un tip orgolios care vrea sa se afirme conducand ceva indiferent ce.Apropo eu bag 250 de euro lunar in mancarea cainilor mei,tu cat cheltui cu Canisa De Romania?
L-ai atins direct la inima pe balaur.. ;)


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:Nu dragutza,genealogia nu a fost recunoscuta de A.Ch.R,asa ca a trebuit s-o iau de la capat,iar imbunatatirea e ca acum cu noile pedigree pot sa ies si eu in expozitiile din strainatate.I-ti recunosc munca si efortul facut pentru rasa si recunosc ca uneori apelez la banca ta de date,dar nu esti tu autorul lor unic,si nici vreun mare crescator nu esti,esti doar un tip orgolios care vrea sa se afirme conducand ceva indiferent ce.Apropo eu bag 250 de euro lunar in mancarea cainilor mei,tu cat cheltui cu Canisa De Romania?
Dragutza si faptul ca nu ai genealogie numesti tu IMBUNATATIRE? :shock:
Apai eu am dat doar ptr ultima femela otravita inainte de anul nou doar vreo 200 euro pe tratamente,medicamente,etc
La Ursu mic am dat iar vreo 470 de euro pe tratamente,drumuri,doctroi,medicamente,etc si mi-a murit in brate otravit si el!
Nu cred ca trebuie sa discutam despre asa ceva ca vine vorba aceea cu sese cai frumosi ...!
In rest abureala de tip ACHR!


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Bine.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Bine pe dracu'; de ce vrei tu sa superi omu'? Dupa ce ca umbla asasinii dupa caini lui mai ceva ca dupa presedintii americani tu ii mai si retezi vorba din scurt. O vorba buna, ceva de compasiune nu gaseai? Sa-ti moara-n brate un caine imaginar e o tragedie pe care noi n-o putem intelege. Zau, putin respect, ce mama naibii...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Gadalean scrie:
an primul rand am-i cer scuze am postat alt pedigree al D-l moris land catelusa ce
am vrut sa o cumpar anul trecut..Prin care D-l Sorin nu a fost de acord s-a o cumpar ca
nu are sub par pe ia. s-i ai ascunde unele defecte!..
am-i cer scuze pentru gresala D-le ..
Iar Domnului Sorin s-a ma dea an judecata"linistit pentru ce oare!
ca am spus "Adevarul,, am pozele s-i sant suficiente..s-i anregistrarile telefonice..
Sotia s-i fratele au vazut cum lau dus s-i cum lati adus acasa ..
poza aceia postata e dupa operatie la o saptamana dupa ce lati adus..acas la mine.
Eu mam antors an Dublin pe 7 ianuarie .dv.at-i adus cainele acasa dupa, casa nu al vad
cum arata..Frumos din partea dv.D-le Sorin.
Da mi-ati trimis o copie de pedigree saptamana trecuta tot asa prin presiune.,
dar dupa zece luni nu sant anca propietar?
Este o singura Canisa la Cj.,"De piatra arsa,,a fost cineva de la asociatie an vizita la
acel Om?..Are 6 sase caini antr-o cusca de 6 metri patrati..s-i o mizerie de nedescris..
antradevar propietarul este singur s-i "Bolnav,,!..


E ultima data cand iti mai raspund legat de subiectul acesta.
Pe rand: pe tine te doare de ce este in curtile altora si nu stii ce se intampla in curtea ta? ti se pare normal?
Daca verifici bine mailul o sa gasesti acelasi pedigree scanat si trimis in urma cu vreo 7 luni. Ti-am spus ca am dovada de expediere si de citire pe mail.
Da e adevarat, am dus cainele dupa 7 ianuarie, data la care tu ai plecat in Irlanda. Oare nu crezi ca au fost si pentru mine niste Sarbatori de petrecut cu familia in perioada aceea? In plus, ma repet, am stat mult pe ganduri daca sa ti-l mai dau innapoi sau nu. Imi pare rau ca am cedat.
Fa publica orice poza si orice inregistrare telefonica, nu am nici o problema!!! S-ar putea sa ai tu! Oricum pentru mine esti un subiect inchis, sa-ti dea Domnul tot binele din lume si sa-ti iasa toate cum vrei tu, dar eu nu vreau sa mai am de-a face cu tine in nici un fel.
Si vezi ca incepi sa sari calul rau de tot!!! Nu am afirmat nici un moement ca cainii de la mioris land ar avea vreo problema, ti-am spus si atunci cumpara pui de unde vrei tu dar sfatul meu sa fie u pedigree si parinti arbitrati. Ai insistat ca vrei femela din Bucur, a fost decizia ta. La fel ca si acum fff de curand cand ai sunat din nou pt pui din Bucur stii prea bine.
Nu incerca sa bagi zazanie acolo unde tu nu ai nici o treaba ca nu o sa-ti mearga, eu si cu Sorin ne intelegem prea bine, colaboarm, si am mai fumat de astia ca tine asa ca nu o sa tina. Si e pacat sa incerci sa mai implici pe cineva in tot rahatul asta creat de tine!
pt mine e ultima data cand iti mai raspund.
Dar atentie, nu incerca sa amesteci alti crescatori in povestea asta si sa induci subiecte de scandal pe forum ca o sa-ti sterg postarile!
Considera-l AVERTISMENT!!!

P.S.
Sorine, scuze ca iar ai aparut in povestea asta idioata
!


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Cei 6 matri si mizeria din Piatra Arsa,dedicatie pt toti cacanarii care in loc sa creasca mioritici,i-si dau cu parerea moca fara sa curetze macar un rahat dupa vreun caine.....


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:Image

Image

Image

Image

Image

Image

Cei 6 matri si mizeria din Piatra Arsa,dedicatie pt toti cacanarii care in loc sa creasca mioritici,i-si dau cu parerea moca fara sa curetze macar un rahat dupa vreun caine.....
Bataie de joc la adresa cainilor mon ser!
Sa stea sarmanii caini in asa padock-uri mici si ptr soricari darami-te ptr niste mioritici e o crima !
Dar la voi la Cluj se poarta asta!Hotul de Sulea tine cainele in dulap.pe alti 2 mioritici intr-un cotet de porci!
Asta este si daca atat puteti voi cu ce sunt cateii astia vinovati nimeni nu stie!
Pana la urma am vazut o femela in Italia sarmana fara par si mica de talie pe nume Astra de Piatra Arsa.Sa spunem ca pedigreeul ei este in lumina celor spuse de dvstra dle Drganaescu o eliberare totala!Adica genealogie vax albina!
Martin de Casa Jurju este doar Martin!Nu e de mirare ca dupa ce demoazela de la vanzari imobiliare din Iasi l-a dat in grija - ea evident ca nu a fost in stare - sarmanul caine si-a luat singur de grija dupa ce a vazut ca i-a sters taman stapana genealogia!
Cum v-o rabda pamantul nene?
Tu si cu Mitoi=zis si dr. Mengele al mioriticilor aveti acelasi tip de padock-uri tip cutii de chibrituri - diferenta este ca unul este in Bucuresti si altul la Cluj ca in rest o apa si un pamant amandoi!
Eu pe cand stateam in casa veche, ptr care am dat un apartament superb ca sa poata sa stea Ursu si cu Sandra in curte cand lipseam,am dat o suma considerabila ca sa pot lua cu chirie un teren alaturi de casa mea in buricul Bucurestiului asa incat sa aibe 450 de metri patrati cei 3 mioritici.
La alta resedinta in Balotesti am cumparat doua mii de metri patrati ca sa aibe cainii unde sa stea lejer.Iar padock-ul de acolo destinat doar vizitatorilor/vizitatoarelor are 6 m lungime pe 3 latime, are scurgere cu sifon, pardoseala de ciment cu podea rabatabila de lemn,este acoperit,etc
Asa ca mai draga esti un mare "crescator"!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:Image

Image

Image

Image

Image

Image

Cei 6 matri si mizeria din Piatra Arsa,dedicatie pt toti cacanarii care in loc sa creasca mioritici,i-si dau cu parerea moca fara sa curetze macar un rahat dupa vreun caine.....
Asa sa nu faca NIMENI padock-uri vreodata!
Daca macar ar fi intrebat inainte !
Padock-urile se fac cu ciment sclivisit pe jos, peste el se pune din scandura grilaj ca sa nu stea cainele in dejectiile proprii ca si porcii,in fata se trage un sant colector legat la o scurgere, santul cu panta din interior catre exteriorul custilor,de 6 pe 3 metri ca sa aibe loc cainele sa se miste,etc
Cum se zice daca nu stii macar intreaba pe altii si poti sa ii injuri dupa aceea ca te-au invatat de bine si nu ai ascultat!


Post Reply

Return to “Exemplare de elită”