Hai să discutăm !

Post Reply
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Image


Hai să promovăm și să discutăm despre câinii noștri !
Despre standard, despre temperament, despre probleme medicale, despre istorie, despre canise, despre câini. Un forum dedicat ciobăneștilor românești omologati, dar cu secțiuni speciale și pentru ceilalți ciobănești neomologați sau în curs de omologare.

ADRESA: https://mioriticul.ro/forum

De ce să te înscrii pe forum?
Din câteva motive extrem de simple:

1. Discuțiile sunt bine categorisite pe secțiuni. Pe FORUM e ușor de REgăsit orice topic și e ușor de inițiat un dialog pe o temă nouă(spre deosebire de un grup de facebook unde topicurile se pierd pe măsură ce apar altele noi,)
2. Poți cumpăra/vinde/anunța monte la secțiunea specială de Vânzari/Cumpărari/Monte.
3. Ești la curent cu ultimele noutăți din cadrul asociațiilor chinologice, ultimele circulare, informări sau regulamente.
4. Poți avea o evidență clară a exemplarelor existente, datorită secțiunii "Mioriticul meu" ( viewforum.php?f=36 ) ”Bucovineanul meu”, ”Corbul meu” etc. unde poți deschide câte un topic pentru fiecare câine pe care-l deții; util și pentru a urmări evoluția unui exemplar pe care îl ai în vedere pentru posibile monte etc.

Dar Și din alte zeci de motive pe care le vei descoperi singur, înregistrându-te pe forum.

->Despre cum îți creezi un cont, citește aici:
viewtopic.php?p=15293#p15293

Te așteptăm pe https://www.mioriticul.ro/forum


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Ursu are o fisură la lăbuţa dreaptă faţă, fisură, nu fractură.
Cam de mult.... către două luni. Şchioapătă când merge la pas, în rest aleargă, sare, face tot ce nu are voie acum!!
I-am făcut raze pe 21 feb. şi la UMV nu au văzut nimic.... la fix o lună, pe 21 martie, m-am dus cu CD-ul la medicul lui şi ăla rapid a văzut problema. Între timp i-am dat ceva injecţii, şapte, antiinflamatorii, nemţeşti, că ar fi mai bune :D , că speram să fie ceva la "ţesutul moale". N-au stricat nici ălea, sunt convins, dar deşi de 8 zile îi dau din nou calciu, brânză, coji de ouă pisate, miere şi lăptic nu văd nici o îmbunătăţire.... Oare se pune piciorul în gips la câini? Năstruşnic cum e nu stă locului numai când doarme.....


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ursule, deschide un topic nou pentru problema asta, la sectiunea medicale, sa discutam acolo :)
Click aici http://www.mioriticul.ro/forum/viewforu ... c0397e59de


Image
Costea Alexandra
Posts: 5
Joined: Wed Jun 02, 2021 9:54 pm

Bună seara! Am o fetița de mioritic în vărstă de 1 an și o lună, fără pedigree.
Este luată de la cineva care are pereche de mioritici luați de la o canisă din Alexandria- Teleorman. Nu știu mai multe detalii pt că am luat-o "din dragoste".
Cum pot obține dreptul de a o da la montă?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Costea Alexandra wrote: Thu Jun 03, 2021 9:12 pm Bună seara! Am o fetița de mioritic în vărstă de 1 an și o lună, fără pedigree.
Este luată de la cineva care are pereche de mioritici luați de la o canisă din Alexandria- Teleorman. Nu știu mai multe detalii pt că am luat-o "din dragoste".
Cum pot obține dreptul de a o da la montă?
Bună seara și bine ați venit pe forumul ciobăneștilor românești !
Registrul genealogic este deschis pentru rasele naționale și exemplare fără acte, fără genealogie cunoscută pot obține Certificatul de Tipicitate prin obținerea celor doua calificative minime de la doi arbitri diferiți.
Crescătorul din Alexandria ce informații vi-a oferit în legătură cu lipsa actelor de origine care trebuiau să însoțească cățelul sau ma rog, sa vi le fi livrat măcar în câteva luni după ce dvs. ați achiziționat puiul?
Mai multe informatii despre situația în care va aflați găsiți pe următorul topic, unde va recomand să continuați discuțiile pt a înțelege exact ce este de făcut Obținere certificat de Tipicitate


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Costea Alexandra
Posts: 5
Joined: Wed Jun 02, 2021 9:54 pm

Persoana care mi-a dat puiul avea o pereche de mioritici luată din Alexandria. Nu am întrebat nimic de acte din neștiință. Nu știam de acea lege care interzice reproducerea fără acte.


Mihaela_Moldovan
Posts: 2
Joined: Mon Nov 08, 2021 8:59 pm

Bună ziua.Am 2 metiși un ciobănesc mioritic si unul cred ca e Bucovinean.Sunt frați, băieți.Aș vrea o fată pentru a îmi mari gașca și a ține puii.Nu vreu să-i vând.Mă putetj ajuta?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaela_Moldovan wrote: Sat Nov 20, 2021 9:28 am Bună ziua.Am 2 metiși un ciobănesc mioritic si unul cred ca e Bucovinean.Sunt frați, băieți.Aș vrea o fată pentru a îmi mări gașca și a ține puii. Nu vreu să-i vând. Mă puteti ajuta?
Nu vreau să fie cu supărare însă putem să vă ajutăm să evitaţi o contravenţie cu amendă între 5.000 10.000 lei.
Împerecherea câinilor fără pedigree este ilegală din 2015. Deci reproducerea câinilor dvs iese din discuţie conform Legii nr. 258 din 26 septembrie 2013 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 .
Cei care deţin "câini de rasă " fară pedigree(cu exceptia raselor: Ciobanesc German, Boxer German, Dobermann, Rottweiler, Amstaff, Husky, Cocker Spaniel Englez) pot participa la aceste expozitii chinologice de frumusete de tip CAC si dacă obțin cel putin 2 calificative de “Foarte bine” pentru femele si 2 calificative de “Excelent” pentru masculi, pot solicita eliberarea pedigreeului "C".
 


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote: Mon Mar 30, 2015 10:22 am ........
De ce să te înscrii pe forum?
Din câteva motive extrem de simple:

1. Discuțiile sunt bine categorisite pe secțiuni. Spre deosebire de un grup de facebook unde topicurile se pierd pe măsură ce apar altele noi, pe forum e ușor de găsit orice topic și e ușor de inițiat un dialog pe o temă nouă.
2.........
Și din alte zeci de motive pe care le vei descoperi singur, înregistrându-te pe forum.

->Despre cum îți creezi un cont, citește aici:

viewtopic.php?f=79&t=1114

Te așteptăm pe https://www.mioriticul.ro/forum
Gruprurile existente pe Facebook destinate Ciobăneștilor Românești și-au dovedit din plin ineficiența în ultimii 7 ani. Acestea Nu reușesc să aducă în prim plan și sa CULTIVE subiecte importante referitoare la rase. Grupurile de Fb sunt de asa natura construite încât nu se potrivesc necesităților de dialog dintre crescătorii și proprietarii CR despre și pentru rasele naționale. Se bazează pe clipă, pe evenimente care se succed rapid și dispar fiind înlocuite de altele care au aceeiași durata scurta de existenta.

Propun revenirea la un loc STRUCTURAT, unde exista un Cuprins asemănător cu cel al unei cărți și se poate aborda și regăsi cu ușurință oricând o discuție sau un subiect care prezintă interes pt dvs. Forumul e dedicat raselor românești și e util, când vrei să atragi oameni noi în domeniu care să preia rasa la un moment dat, iar informațiile sa fie concentrate și disponibile public și transparent, nu în privat sau grupuri închise sau cu acces limitat.

Vă așteptăm să descoperiți, să activați, și sa contribuiți la perfecționarea informației din comunitatea www.mioriticul.ro/forum un spațiu recent împrospătat, intuitiv și prietenos cu membrii și vizitatorii săi.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Mihaela_Moldovan
Posts: 2
Joined: Mon Nov 08, 2021 8:59 pm

Numai acum am vazut mesajul.Mai e valabilă discuția?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaela_Moldovan wrote: Thu Mar 24, 2022 12:18 pm Numai acum am vazut mesajul.Mai e valabilă discuția?
Sigur ca posibilitatea încasării unei amenzi rămâne perfect valabila. Însă iată cum puteți evita acest lucru: Dacă dețineți ciobănești românești care fenotipic credeți ca respectă standardele de rasă, iar aceștia confirma la minim 2 arbitraje atunci puteți solicita eliberarea Pedigree-ului de tip C.
Singura noutate de la ultima discuție este următoarea : Pedigree tip C - (act de tipicitate) nu se mai elibereaza incepind cu 1 ianuarie 2018 la nici o rasa, cu exceptia ciobanestilor romanesti si copoiului românesc.
Vezi mai multe info despre Certificatul de origine tip C pe următorul topic viewtopic.php?f=6&t=995


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Bine ați venit ! - Welcome”