Prima menstruatie

Post Reply
User avatar
paul borbileanu
Posts: 7
Joined: Sat Jul 20, 2013 12:06 am
Location: baia mare
Contact:

Salut tuturor ,am ajuns la prima menstruatie cu Ersilia, e putin schimbata,sta in cusca ,e fara chef,sta mereu culcata...ce sfaturi imi dati? Trebuie sa fac ceva diferit decat pana acum?Ceva vitamine? (momentan are K9 si alimentatie royal canin giant junior+ceva de la maravet junior+mancare gatita )
e putin schimbata,sta in cusca ,e fara chef,sta mereu culcata...
Astept sfaturile voastre!


If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right.
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Ai grija sa nu intalneasca alti caini ca e pacat sa faca pui de tanara... ca se strica femela si nu se dezvolta normal. Poze ai cu ea facute proaspate si cate luni are :?: da-i sa manance mai multe supe caldute.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Fiind bine hranita ,royal ,hrana gatita ,vitamine ,corpul e pregatit sa treca la treaba ;) ,desigur e devreme ,tine-o inchisa ca ,,barbatii sunt niste porci,, ;) Nu-i schimba alimentatia ,sta culcata ,ca se racoreste ,binenteles apa .S-o vedem mamica la urmatoarea tura .!!!


User avatar
paul borbileanu
Posts: 7
Joined: Sat Jul 20, 2013 12:06 am
Location: baia mare
Contact:

Este posibil sa fie in calduri iarasi? In ianuarie a avut ciclu, acum mananca prost iar... ( a refuzat os cu carne,in schimb iaurt a mancat putin) ,sta toata ziua plictisita nu are chef de joaca,seara devine activa si plina de entuziasm cand strange cate 5 caini in fata porti :(.
Ce parere aveti?


If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right.
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

paul borbileanu wrote:Este posibil sa fie in calduri iarasi? In ianuarie a avut ciclu, acum mananca prost iar... ( a refuzat os cu carne,in schimb iaurt a mancat putin) ,sta toata ziua plictisita nu are chef de joaca,seara devine activa si plina de entuziasm cand strange cate 5 caini in fata porti :(.
Ce parere aveti?
Daca a avut ciclu in ianuarie acum nu ar avea voie(teoretic) sa fie iar in calduri;abia in luna iulie.Durata caldurilor(zile) este 8-14 zile.Femelele intra in calduri de 2 ori pe an: din 6 in 6 luni.Nu stiu eu prea multe.Deparazitare intera ati facut? Is molateci si de la temperaturile ridicate din timpul zilei;incercati sa o duceti undeva la umbra :?


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Doamna Bia79,

In mod normal o catea intra in calduri odata la 6 luni (asa cum ati spus si dvs), insa sunt cazuri cand poate intra si la 4,5 luni sau la 7 luni de la ultimul ciclu.
Iar intre a 9-14 zi cateaua se presupune ca este fertila si apta pt imperechere.


Post Reply

Return to “Medicale”