Ce sunt căpuşele ?

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ce sunt căpuşele ?

Căpuşele sunt paraziţi externi cu corpul oval şi turtit de dimensiuni diferite (3-18 mm). Culoarea variază în funcţie de stadiul de hrănire de la galben până la roşu-brun. Femelele sunt hematofage (se hrănesc cu sânge) şi atacă animalele pt. a se hrăni. După hrănire îşi triplează volumul. Pot depune 2.000-20.000 ouă sub formă de grămezi, pe sol, în locuri ferite (umbră, sub frunze, zidărie, iarbă etc.). Au un rol deosebit în transmiterea mai multor boli (la animale şi oameni), reprezentând principalul vector al acestora.
EA5BFB4E-6721-40D8-9D3F-0D03EBDCC49C.jpeg
Image

Image

Image

Care sunt bolile transmise de căpuşe ?

Căpuşele pot provoca o iritaţie sau o infecţie a pielii la locul muşcăturii, dar mai grav, sunt rezervori şi transmiţători de agenţi patogeni. Căpuşele transmit o varietate de microorganisme care pot determina îmbolnăvire, cum ar fi protozoare, bacterii şi virusuri.

Image

Image

Image

Image

Unde şi când se găsesc căpuşele ?

Căpuşele se găsesc peste tot şi reprezintă o problemă din ce în ce mai mare din cauza modificărilor climatice, a vegetaţiei şi câinilor fără stăpân. Căpuşele se găsesc în mod obişnuit în vegetaţie înaltă, tufişuri, iarbă, etc., dar şi în casă sau în cuşca câinelui, unde îşi pot depune ouăle în lemnărie, în crăpăturile zidului etc.
- informaţii Scalibor


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Experienta proprie cu Cezar. El mereu a fost protejat, poate chiar blindat.. Însă, acum 2 ani, l-am protejat numai cu Foresto. Ș-am ieșit la plimbare, la câmp, era martie, cam asa ceva. Totul ok, cățel fericit.
La 3 zile după, eram cu el în perfuzii pe la București la clinici și spitale, a fost horror. Bun, a trecut peste. Am avut hepatoprotectoare multa vreme, a fost ok.
Anul ăsta am AVUT Foresto și Advantix. Am găsit 3 căpușe pe el după ieșire dar nu m-am panicat pentru ca am zis ca nah, nu pot avea eu atâta ghinion. Și am avut!!
Iar a făcut babesioza. De atunci nu a mai ieșit din curte si nu mai vreau sa îl scot pentru ca ma tem ca s-a sensibilizat.
Acum avem Foresto și Bravecto, în curte nu avem probleme, e ok. Are spațiu cât vrea el e șef, e un câine răsfățat care nu a stat închis sau legat în viata lui.
Momentan nu ma încumet sa îl scot, ma tem, poate după ce mai trece vara..
Așa că, protejați blanosii. Mai bine dați 300 lei și nu 3000 lei 🤯


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mă bucur că Cezar a fost diagnosticat la timp și că a supraviețuit în urma a doua episoade de babesioză.
Dacă zonele pe unde mergeți frecvent sunt infestate masiv cu diverși paraziți îți recomand Bravecto sa folosești în continuare cu încredere, mai ales în sezonul cald când căpușele sunt mai active. Folosit foarte mult timp însă, poate avea efecte nedorite asupra ficatului.
La Bravecto teoretic, datorită efectului repelent, căpușa dacă ajunge pe corp încearcă sa plece și nu mai mușcă. Din punctul meu de vedere nu ar mai trebui să te îngrijorezi acum și să circuli pe oriunde vrei împreună cu Cezar.

Chiar asa costisitor e un tratament pentru vindecarea babesiozei în București? >3000 lei?
Mai ții minte ce protocol de tratament i s-a aplicat?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Noi locuim la 45 km de București, într-o comuna. Medicul de aici l-a perfuzat 2 zile, prima zi cu vitamine, a doua zi cu "antidot" si a treia zi vitamine, plus antibiotic. Nu a fost ok asa ca am zburat la Ilioara, în București. Nu mai știu ce i-au făcut. Era și plin de practicanți acolo, toată lumea era calare pe Cezar, bietul de el era o leguma. 5 zile am făcut drumul asta, deoarece nu am vrut sa îl internez. Da, 3000 am plătit. I s-au făcut și analize inclusiv testul de babesioza și 3dx. Au aia niște preturi...


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
Post Reply

Return to “Medicale”