Probleme cu articulatiile

Carmen Voicu
Posts: 2
Joined: Tue Feb 12, 2013 10:21 am

Buna,

Vreau sa ma consult cu voi intr-o problema care ma framanta - poate v-ati confruntat si voi cu ea si ati gasit solutii):
Cora, mioriticul meu de 4 luni, isi arunca picioarele din spate intr-un mod nefiresc in timpul mersului (la alergare nu sunt probleme). Pur si simplu ii "fug" picioarele de la genunchi, spre exterior.
Am respectat toate indicatiile veterinarului inca de la inceput: schema de vaccinuri initiale, deparazitarile, nu a fost lasata pe afara decat dupa ultima imunizare, primeste vitamine de 2 ori pe zi (cura de 10zile)...
Este foarte energica si sunt sigura ca nu are dureri (nici la mers si nici la palpare), dar ma tem de agravarea acestei probleme in timp.
Ma puteti ajuta cu o parere sau un sfat, va rog?

Multumesc,
Carmen


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Îmi pare rău să aud de problema dvs...
De la nivelul cărei articulații mai exact ați observat devierea segmentelor ?
1= articulația grasetului/genunchiului sau 2=art jaretului ?
Image

Uneori la tineretul de Mioritic se poate observa o ușoară ”libertate a articulațiilor” dar nu într-atât încât să-i încurce la mers.
Sper să nu fie cazul de simptome ale displaziei... Doar un medic veterinar vă poate spune cu exactitate despre ce e vorba în urma radiografiilor catelului dvs. În unele cazuri grave un bun cunoscator poate sti chiar si fără radiografii dacă e displazic sau nu.
”La tineret, displazia coxo-femurală se manifestă mai frecvent de la vârsta de 4-7 luni, la animalele aparent sănătoase care manifestă la început o modificare de aplomb în staţionare, decubit pe trenul posterior, un mers vaccilant, aplomb necorespunzător în deplasare cu tendinţa de rotaţie internă a regiunii jaretului, situaţie care poate să fie simetrică sau asimetrică, element important de diagnostic clinic asociat, de regulă, cu şchiopătura de gradul I.

Displazia coxo-femurală nu poate fi diagnostictă după naştere chiar dacă etiologia este ereditară, doar în cazuri severe diagnosticul se pune la cel puţin 10 –12 săptămîni. În cazurile mai puţin severe diagnosticul de certitudine se va putea stabili la 6 – 12 luni.”


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Sper ca este ok sa postez aici.

Am avut probleme de sanatate cu mioriticul meu, mai exact un schipatat la piciorul din spate. In urma cu vreo 10 zile am observat o nesiguranta la acel picior. Cum am avut inainte un ciobanesc german cu displazie, m-am gandit sa nu aman si sa-l duc la veterinar. Precizez ca era ok miercurea trecuta inainte de vizita.
Am vorbit cu doamna si i-am explicat trei cauze posibile:
1. In iulie l-am spalat cu furtunul de la retea de vreo trei ori (desi nu este rece deloc);
2. Cu o saptamana in urma fugarea prin curte pisicul si s-a lovit rau de tot (vreo trei secunde a ramas ca paralizat si dupa a schiopatat putin);
3. Dupa acest episod, la doua zile a fost o dupa amiaza cu ploaie si frig noaptea (iar el a dormit tot afara in locul preferat desi era namol cat cuprinde).

Verdictul a fost ca nu trebuia sa-l spal cu apa rece si i-a administrat doua injectii (un antiinflamator si calciu cu vitamine). Dupa doua ore schiopata rau si nici nu mai calca pe picior (o fi atins vreun nerv). A doua zi am vorbit cu dansa si a vrut sa-mi dea niste pastile antiinflamatoare. Cand am auzit pretul sa lesin (ma documentasem inainte). Chiar daca am bani si vreau ce este mai bun pentru el nu inseamna ca trebuie sa fiu luat de fraier.
La doua zile, vazand ca nu se imbunatateste starea lui, am apelat la alta doctorita, pensionara, cu a treia generatie de mioritici in curte.
Am ajuns la dansa, nu a vrut sa intre in cabinet si, ca atare l-a tratat afara. Trei injectii din care ultima foarte dureroasa, cu B-uri. Nu-i mai punem botnita ca-l tineti dv. bine cat ii fac eu injectiile. Ok zic eu.
Rezultatul a fost urmatorul: la a treia injectie, durandu-l atat de tare, a scancit putin (este a doua oara cand il aud plangand). Ca urmare am slabit putin stransoarea si m-a muscat de mana intai pe mine si dupa pe dna. doctor (sa se invete minte).

Si uite asa l-am traumatizat 2 zile cu 5 injectii, in loc sa cumpar 7 pastile de antiinflamatoare. Acum ii dau pastile si este ok.

Nu sunt sigur dar sambata (a doua zi) a venit la mine, a dat cu nasul in rana si a lins-o.
Eu zic ca este imposibil sa nu fi realizat ce a facut (sotia a zis ca este trist din acest motiv).
Bineinteles ca eu nu l-am certat deloc.
Ce ziceti?


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Rex are acum 6 ani si jumatate, 85 cm la greaban si peste 80 kg.
Cam dolofan, zic eu, motiv pentru care l-am trecut de 3 saptamani pe royal canin dermaconfort (si ceva probleme cu parul, pielea, alergii, etc).
A avut si un cuib de capuse, rezolvat cu o pastila, nu mai retin numele.
Problema cea mai mare a fost la articulatii, desi nu se plangea, am observat ca se ridica mai greu de jos. Este sub tratament cu antiinflamatoare si deja este ok.
Dar, va trebui sa slabeasca, macar 10, 15 kg (medicul zice 20, cel putin).
Anul acesta nu-l mai tund, l-am tuns anul trecut, la piele, 400 lei.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

De cât timp primește antiinflamatoare? Sa nu depășiti 10 zile în cazul lui...

Chiar as fi curios sa vad măcar imagini cu un mioritic de 85 cm la greabăn... Mărturisesc ca nu am văzut în realitate nici unul deși am vizualizat foarte mulți ciobănești. Pune ceva poze. Iată cum https://www.mioriticul.ro/forum/viewtopic.php?f=79&t=14


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Carprodyl, 120mg, 5 zile, 1 pastila, 3 zile, o jumatate.
De cand era pui i-am dat in aprilie si octombrie vitamine si suplimente pentru articulatii. Nu stiu exact ce anume, am o doamna, farmacist veterinar, care-mi facea un pachetel. Probabil de aceea a crescut foarte mult. Anul trecut nu i-am mai dat nimic si s-a cunoscut.
Avem, in oras, un cabinet veterinar renumit, acolo l-am si tuns anul trecut. Toti s-au minunat cat e de mare, au facut poze, etc.
Cred ca a gresit, totusi, frizerul, tunsoarea, la 0. Anul acesta zic pas, mai ales pentru ca trebuie anesteziat, altfel nu-i clintesti un fir de par.

Indiferent de costuri, regretul meu este ca nu am luat doi, sa aiba companie. Singur a devenit cam lenes.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Acum doua saptamani a urmat a doua cura de antiinflamatoare, doua pastile pe zi, 5 zile, mai puternice decat primele. Asta pentru ca schiopata din nou de ambele picioare din fata. Starea s-a imbunatatit vizibil dupa prima zi (posibil ca la primul tratament sa nu le fi inghitit pe toate, i le bagam pe gat si cred ca le scuipa mai tarziu; acum, ca sa fiu sigur, le-am pus in niste conserve si am stat sa le manance).
Totusi, mai are o problema pentru care trebuie sa-l adorm un pic sambata (altfel nu ma pot atinge de el): are niste blana impaslita printre degetele de la picioarele din fata, care-l jeneaza vizibil; daca incerc sa umblu ma maraie si-si retrage piciorul. Un pic de somn cu tranchilin la gingie si facem toaletarea, inclusiv la bot.

Hrana lui este compusa, de trei luni, din royal canin dermaconfort si giant, cantitati pentru maxim 50 kg greutate. A slabit deja, dar mai are.
Cam o data la doua saptamani primeste oase de vita fierte bine cu orez sau mamaliga, portii mici.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Multumim că ne țineți la curent cu situația lui.
Dar Ciobanescul dvs are sensibilităti cutanate sau probleme dermatologice ori nu neaparat, de primeste RC dermaconfort ?
Pt slabire daca vreti sa folositi Royal canin, ar fi mai potrivit soritmentul RC Satiety pt a atinge greutatea optimă.
Chiar as fi curios sa vad măcar imagini cu un mioritic de 85 cm la greabăn cat spuneti ca are... Mărturisesc ca nu am văzut în realitate nici unul atat de inalt deși am vizualizat foarte mulți ciobănești. Pune ceva poze in secțiuile potrivite ale forumului. Iată cum https://www.mioriticul.ro/forum/viewtopic.php?f=79&t=14


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Promit ca pun si poze, dupa ce-l toaletez (are impaslituri la picioare si barba).
Pana atunci, voi incerca sa-l masor in diverse zone ale corpului, asa, de curiozitate.

Am inceput dieta cu dermaconfort fiindca, prin aprilie, am observat ca i-a cazut parul pe o laterala, in dreptul coastelor, cca 25cm lungine cu vreo 10 latime.
Am continuat cu giant, in paralel, pentru ca am vazut ca in reteta contine elemente pentru articulatii.

Dermaconfort mananca cu placere, giant, nu prea.

Ce mananca acum, cantitativ, era desert inainte (3 portii de mancare gatita si doua castroane cu boabe, calitativ inferioare).
500-1000 g carne tocata de vita cu porc amestecata cu 500 g orez sau malai fierte bine, cam pentru 4 zile.
Cand ii era foame, dadea cu laba in usa de la intrare, 😀.
Curios a fost faptul ca, dupa trecerea la noul regim, s-a potolit. Cei drept, initial a primit boabe pentru greutatea de 75kg, dupa un timp am realizat ca, daca vreau sa slabeasca, trebuie sa ma raportez, cantitativ, la o greutate mult mai mica.

Zilele urmatoare trebuie sa trec si pe la farmacie sa continui tratamentul cu niste suplimente pentru articulatii.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Eu sper sa fie doar un episod trecator, nu parea sa aiba probleme cu articulatiile, pana acum.
Cred ca am gresit, anul trecut, cand a fost tuns complet, la 0, probabil locurile unde a dormit ulterior, pana sa-i creasca blana, l-au afectat.
Nu am stiut cum va fi tuns, altfel nu acceptam (plus 400 lei, costuri, manopera plus anestezie).


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

Am aflat de ce schiopata, din intamplare: jucandu-ma cu labele din fata, am observat ca maraie, l-am pipait si avea par impaslit ca piatra. L-am adormit acum 3 saptamani si am tuns tot parul de pe langa si dintre pernute. La unul din picioarele din spate am gasit o basicuta cat bobul de porumb. Curatat, rivanol, antibiotic, etc. Inca nu este ok, inca mai schioapata, cand se ridica, dar, putin (posibil sa se resimta dupa atata timp in care a calcat pe impaslituri).

In schimb, desi mananca dermaconfort din aprilie, cantarit pentru 50 kg greutate, 2 portii zilnic, nu a slabit si tot obosit sau fara energie pare. Posibil probleme cu ficatul, de azi l-am trecut pe esentiale, o pastila pe zi, 30 zile (la sugestia farmacistei care-l stie din povestile mele de cand era mic).

Simptome: la 2,3 zile mananca iarba si vomita fiere, la plimbare rezista un sfert din traseu dupa care se intoarce brusc si se indreapta spre casa. Abdomen putin umflat, uneori, zic eu. De multe ori nu mananca, trebuie sa-l stimulez cu niste biscuti sau altceva.

Are 7 ani si pare de 12. Ceva s-a intamplat cu el in martie.


Cosmin Rares
Posts: 21
Joined: Sat May 09, 2020 7:55 pm
Location: Jibou
Contact:

pvsilviu wrote: Fri Sep 17, 2021 1:39 pm Buna tuturor,

Am aflat de ce schiopata, din intamplare: jucandu-ma cu labele din fata, am observat ca maraie, l-am pipait si avea par impaslit ca piatra. L-am adormit acum 3 saptamani si am tuns tot parul de pe langa si dintre pernute. La unul din picioarele din spate am gasit o basicuta cat bobul de porumb. Curatat, rivanol, antibiotic, etc. Inca nu este ok, inca mai schioapata, cand se ridica, dar, putin (posibil sa se resimta dupa atata timp in care a calcat pe impaslituri).

In schimb, desi mananca dermaconfort din aprilie, cantarit pentru 50 kg greutate, 2 portii zilnic, nu a slabit si tot obosit sau fara energie pare. Posibil probleme cu ficatul, de azi l-am trecut pe esentiale, o pastila pe zi, 30 zile (la sugestia farmacistei care-l stie din povestile mele de cand era mic).

Simptome: la 2,3 zile mananca iarba si vomita fiere, la plimbare rezista un sfert din traseu dupa care se intoarce brusc si se indreapta spre casa. Abdomen putin umflat, uneori, zic eu. De multe ori nu mananca, trebuie sa-l stimulez cu niste biscuti sau altceva.

Are 7 ani si pare de 12. Ceva s-a intamplat cu el in martie.
Salutari, domnule Silviu
Sunt un tanar absolvent al facultatii de medicina veterinara din Cluj-Napoca si totodata crescator de ciobanesti romanesti. Din cate exemplificati, cred ca animalul dumneavoasra are doua suferinte..sa le zic asa, dar pana a spune cert va rog sa imi raspundeti unor intrebari.
Pe durata tratamentului cu antiinflamatoare a primit protective gastrice?
Ce culoare are scaunul, ce consistenta are?
Ce culoare are mucoasa oculara si bucala? (Va rog sa atasati niste poze)
Ati fost cu cainele dumneavoasta la un consult cardiologic?
Observati ca respira mai greu?
Va multumesc, sper sa putem ajunge la un diagnostic impreuna!


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Va salut si eu si multumesc pentru ajutor

Sa le luam pe rand:

Ce culoare are scaunul, ce consistenta are?

Din momentul in care l-am trecut pe dermaconfort, scaunul este ok, ca si consistenta si culoare, cat si ca miros (inainte de asta primea mancare gatita, orez, mamaliga, oase de vita si spate de pui cat si friskies junior, preferatele lui, iar scaunul avea un miros, jale).
In schimb, daca mai primeste si altceva gatit, face diaree. Destul de des observ ca mananca iarba si vomita fiere.
De asemenea, de foarte mult timp, doar uneori, nu tot timpul, trebuie stimulat ca sa manance boabele (ex biscuiti, 2,3). Apa nu bea decat proaspata (mofturos) si rece. Ca urmare, castronul lui se reimprospateaza de 5,6 ori pe zi, minim.

De asemenea, are zile in care sare una din cele doua mese.

Ce culoare are mucoasa oculara si bucala? (Va rog sa atasati niste poze)

Ochii mi se par ok, voi face poze.

Ati fost cu cainele dumneavoasta la un consult cardiologic?

Nu, nu l-am invatat sa mearga in masina si cabinetul veterinar este un pic cam departe. Ultima vizita a fost anul trecut, in iunie, cand l-au tuns la 0 (cred ca a fost o greseala). Tot atunci s-au minunat toti cat e de mare, poze, etc
In general, daca are o problema medicala, nu pot sa-l verific, nu ma lasa nici macar un smoc de par sa-l tai, este foarte suspicios, daca insist, incepe sa maraie si ma apuca usor de mana cu botul, :). Tot ce reusesc este doar adormit cu trankilin.

In mai si in iunie, consultandu-ma cu o doctorita de la clinica respectiva, a ajuns sa presupuna ca s-ar putea sa aiba dirofilarioza (mai ales ca fusese expus la tantari o perioada lunga de timp; iar in Craiova avem tantari, nu gluma). A primit Nexgard, mai si iunie (mersesem pentru tratament capuse si a zis ca pastila este buna si pentru una si pentru alta).


Observati ca respira mai greu?

Nu

Toate simptomele au debutat in martie / aprilie.
In general, cand ma plimb cu el, mai ales iarna, avem si o portiune de cca 300 m unde alergam un pic (am 53, merg la sala, :), dar cu fuga mai putin). Acum ne plimbam doar un sfert din distanta si nu am incercat sa-l fortez.

Antiinflamatoare cred ca i-am dat degeaba, problemele lui erau altele. Nu i-am dat protectoare.

Ieri si azi a primit cate o pastila de esentiale si, pare mai vioi. Azi dimineata, cand am luat lesa, a fugit spre poarta, lucru care nu s-a mai intamplat de mult.

Ma duc sa-i fac niste poze, :).


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

20210918_122018.jpg
20210918_122104.jpg
20210918_122128.jpg
20210918_122129.jpg
20210918_122730.jpg
20210918_122836.jpg
20210918_122921.jpg
20210918_122930.jpg


Cosmin Rares
Posts: 21
Joined: Sat May 09, 2020 7:55 pm
Location: Jibou
Contact:

pvsilviu wrote: Sat Sep 18, 2021 12:16 pm Va salut si eu si multumesc pentru ajutor

Sa le luam pe rand:

Ce culoare are scaunul, ce consistenta are?

Din momentul in care l-am trecut pe dermaconfort, scaunul este ok, ca si consistenta si culoare, cat si ca miros (inainte de asta primea mancare gatita, orez, mamaliga, oase de vita si spate de pui cat si friskies junior, preferatele lui, iar scaunul avea un miros, jale).
In schimb, daca mai primeste si altceva gatit, face diaree. Destul de des observ ca mananca iarba si vomita fiere.
De asemenea, de foarte mult timp, doar uneori, nu tot timpul, trebuie stimulat ca sa manance boabele (ex biscuiti, 2,3). Apa nu bea decat proaspata (mofturos) si rece. Ca urmare, castronul lui se reimprospateaza de 5,6 ori pe zi, minim.

De asemenea, are zile in care sare una din cele doua mese.

Ce culoare are mucoasa oculara si bucala? (Va rog sa atasati niste poze)

Ochii mi se par ok, voi face poze.

Ati fost cu cainele dumneavoasta la un consult cardiologic?

Nu, nu l-am invatat sa mearga in masina si cabinetul veterinar este un pic cam departe. Ultima vizita a fost anul trecut, in iunie, cand l-au tuns la 0 (cred ca a fost o greseala). Tot atunci s-au minunat toti cat e de mare, poze, etc
In general, daca are o problema medicala, nu pot sa-l verific, nu ma lasa nici macar un smoc de par sa-l tai, este foarte suspicios, daca insist, incepe sa maraie si ma apuca usor de mana cu botul, :). Tot ce reusesc este doar adormit cu trankilin.

In mai si in iunie, consultandu-ma cu o doctorita de la clinica respectiva, a ajuns sa presupuna ca s-ar putea sa aiba dirofilarioza (mai ales ca fusese expus la tantari o perioada lunga de timp; iar in Craiova avem tantari, nu gluma). A primit Nexgard, mai si iunie (mersesem pentru tratament capuse si a zis ca pastila este buna si pentru una si pentru alta).


Observati ca respira mai greu?

Nu

Toate simptomele au debutat in martie / aprilie.
In general, cand ma plimb cu el, mai ales iarna, avem si o portiune de cca 300 m unde alergam un pic (am 53, merg la sala, :), dar cu fuga mai putin). Acum ne plimbam doar un sfert din distanta si nu am incercat sa-l fortez.

Antiinflamatoare cred ca i-am dat degeaba, problemele lui erau altele. Nu i-am dat protectoare.

Ieri si azi a primit cate o pastila de esentiale si, pare mai vioi. Azi dimineata, cand am luat lesa, a fugit spre poarta, lucru care nu s-a mai intamplat de mult.

Ma duc sa-i fac niste poze, :).
Buna seara,
Din cele enuntate de dumneavoasta+ pozele atasate pot corela un diagnostic prezumtiv: gastrita cronica de origine iatrogena.
Semnele clinice care indruma spre asta sunt vomitarile bilioase, consumul de iarba, usoara anemie a mucoaselor si inapetenta.
Etiologia o pun pe seama administrarii de antiinflamatoare fara protective gastrice. Prin mecanismul lor de actiune, antiinflamatoarele indirect "erodeaza" mucoasa gastrica provocand leziuni de multe ori ireversibile.
Tratamentul consta in administrare de misoprostol (Cytotec produs comercial)/ omeprazol 1 mg/kg sau famotidina 0,5 mg/kg (ultimele doua produse sunt de uz uman).
In plus v-as recomanda sa ii faceti cainelui o radiografie toracica, sa se excluda prezenta dirofilariilor sau alte afectiuni cardiace. Nu cred ca animalul dumneavoasta are o problema hepatica.
Sper ca v-am fost de ajutor, aceasta este parerea mea.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Multumesc pentru ajutor.
Da, diagnosticul mi se pare veridic acum, citind despre gastrita.
Din pacate, cred ca o are de mai mult timp, dinainte de administrarea antiinflamatoarelor. Avea episoade de vomitat si inapetenta combinate cu zgariat usa pentru a primi mancare, iarna, indeosebi, si in trecut.
Recunosc, dieta lui nu a fost deloc ok, insa faptul e consumat.

Cu privire la radiografie, este un pic mai dificil, pana nu vine frigul si nu-i revine pofta de plimbare lunga, nu am cum sa-l duc la clinica. Plus ca si acolo nu va intra, are memorie buna, tine minte din trecut, probabil va trebui anesteziat afara.
Este foarte suspicios, abia am reusit sa-l pozez, ieri, de ex.

Multumesc inca o data, revin cu vesti despre evolutie.
Intre timp, considerati ca este nevoie de o dieta speciala, am vazut la royal canin mancare pentru asa ceva, puteti sa-mi recomandati?


Cosmin Rares
Posts: 21
Joined: Sat May 09, 2020 7:55 pm
Location: Jibou
Contact:

pvsilviu wrote: Sun Sep 19, 2021 6:36 am Multumesc pentru ajutor.
Da, diagnosticul mi se pare veridic acum, citind despre gastrita.
Din pacate, cred ca o are de mai mult timp, dinainte de administrarea antiinflamatoarelor. Avea episoade de vomitat si inapetenta combinate cu zgariat usa pentru a primi mancare, iarna, indeosebi, si in trecut.
Recunosc, dieta lui nu a fost deloc ok, insa faptul e consumat.

Cu privire la radiografie, este un pic mai dificil, pana nu vine frigul si nu-i revine pofta de plimbare lunga, nu am cum sa-l duc la clinica. Plus ca si acolo nu va intra, are memorie buna, tine minte din trecut, probabil va trebui anesteziat afara.
Este foarte suspicios, abia am reusit sa-l pozez, ieri, de ex.

Multumesc inca o data, revin cu vesti despre evolutie.
Intre timp, considerati ca este nevoie de o dieta speciala, am vazut la royal canin mancare pentru asa ceva, puteti sa-mi recomandati?
Buna ziua,
Este indicata o dieta specifica. Trebuie sa stiti ca prognosticul este rezervat pentru o vindecare completa, deci sa nu va asteptati la rezultate spectaculoase. (imi pare rau sa va spun asta )
Ultima deparazitare interna cand a fost facuta? Va rog sa ne tineti la curent cu evolutia.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Ultima deparazitare a fost facuta in mai si iunie cu nexgard


Cosmin Rares
Posts: 21
Joined: Sat May 09, 2020 7:55 pm
Location: Jibou
Contact:

pvsilviu wrote: Sun Sep 19, 2021 11:35 am Ultima deparazitare a fost facuta in mai si iunie cu nexgard
Va recomand sa il deparazitati zilele acestea cu Caniverm de ex, Nexgardul are eficacitate si pentru paraziti interni, intr-adevar, dar numai pentru nematode in general. Astfel, alte clase de paraziti raman intacte (ex.cestodele). Trebuie redus parazitismul pentru ca si acestia irita mucoasa de la nivelul tractusului digestiv si agraveaza starea de sanatate a animalului. Caniverm este sugestia mea (sau orice alt produs care contine si praziquantel), in acest caz.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulțumim Medicului Vet Cosmin pentru profesionalismul și seriozitatea cu care se ocupă de acest caz.
Suferința cardiacă poate fi suprapusă peste gastrita cronică iatrogenă și așa cum spunea și dr. Cosmin începeți prin radiografia toracica pt a stabili indicele cardiac, test pt Heartworms (dirofilarioză) și eventual un consult cardiologic de specialitate, Eco Doppler .
Lipsa dorinței de mișcare și oboseala fizica rapida pot fi semne ale unor patologii cardiace.
Încercați sa ajungeți la o clinica vet unde sunt mai multe posibilități de investigații, iar apoi comunicați dacă doriți concluziile celorlalți colegi.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Medicale”