Probleme cu articulatiile

pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Multumesc pentru ajutor, saptamana viitoare voi lua legatura cu clinica din Craiova, pentru a vedea care este solutia de aducere a lui acolo, in vederea efectuarii unor investigatii medicale.
Sper sa fie bine si, evident, voi scrie si aici evolutia.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

Rex e bine acum.

A primit zilnic o pastila de esentiale forte si una de famotidina (si va mai primi, o saptamana). Astea doua impreuna cu venirea frigului, l-au pus pe picioare. Nu mai vomita dimineata si are chef de plimbare, aproape zilnic. Il las sa-si aleaga singur traseele, durata este de cel putin 30 minute. Nu alearga, merge la pas. Ca si hrana, tot royal canin, suplimentat, de o saptamana, cu doua portii mici de mamaliga, amestecata cu foarte putina carne de vita, tocata (cam 0,5 kg carne la o jumatate de punga de malai, bine fierte, impreuna).

In schimb, cand se ridica de jos, inca mai schioapata o perioada de unul din picioarele din fata (cum scriam mai sus, am descoperit, intamplator, dupa mult timp, niste impaslituri tari ca piatra in laba piciorului, acum e totul ok, parul e taiat si curatat).

Zilele urmatoare intentionez sa-i administrez un set de vitamine si minerale, cat si suplimente pentru articulatii.
Un sfat ar fi binevenit.

Multumesc pentru ajutor.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Am descoperit cauza schiopatatului: se urca pe o banca de la fereastra dormitorului meu. La coborare, si-a ranit, probabil, articulatiile labelor din fata.
Saptamana trecuta a primit doua injectii cu antiinflamatoare si, de azi, Condrocare, 3 pastile/zi/40zile.
Tot de azi, partial, boabe pentru caini obezi, ca sa slabeasca (medicul care a venit acasa si l-a vazut, a zis ca trebuie sa mai slabeasca, pentru a nu pune presiune suplimentara pe articulatii).


Post Reply

Return to “Medicale”