Probleme în timpul gestației

Post Reply
User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Nu stiu daca este o problema sau nu; catelusa mea este la a doua fatare si trebuie sa fete peste 8 zile, am observat ca i s-au intarit "sanii", dar la palpare nu are o reactie cum ca ar durea-o, va rog sa ma ajutati, multumesc
Dolly 037.jpg
Dolly 036.jpg
Dolly 038.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu aveți motive de îngrijorare, este normală o anumită mărire a consistenței și mărire în volum a glandelor mamare în ultima perioadă a gestatiei.
Nu are cum sa fie vorba de mastită deoarece de obicei este afectat o singură glanda și se produce după fătare în timpul alăptării.

Succes cu fătarea și să fie într-un ceas bun !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Mersi Oliviu


User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

Burca Madalina wrote:Nu stiu daca este o problema sau nu; catelusa mea este la a doua fatare si trebuie sa fete peste 8 zile, am observat ca i s-au intarit "sanii", dar la palpare nu are o reactie cum ca ar durea-o, va rog sa ma ajutati, multumesc
Nu este nici o problema ca mameloanele au devenit turgescente(dure) la palpare deoarece aceasta este consistenta normala,daca faceti presiune ar asupra mamelonului ar trebui sa aiba deja secretie lactanta.
Cred ca o sa va faca o surpriza si o sa fete mai repede de alea 8 zile!
Multa sanatate la puiuti !


User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

Oliviu Secara wrote:mărire a consistenței
Oliviu consistenta nu se mareste,consistenta poate fi lichida,pastoasa sau dura :-))

Un An Nou fericit !


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Va multumesc pt raspunsuri. Are secretii chear si la o simpla atingere.
Un an nou plin de impliniri.


didi
Posts: 10
Joined: Sun Mar 31, 2013 10:21 am

Buna,as avea si eu o problema.Cateaua mea este gestanta de 40 zile iar astazi am observat ca a avortat ...doar un puiut care era invelit in placenta de aproximativ 5 cm.Am sunat medicul care a zis ca o sa mai urmeze si altii in urmatoarele ore dar nimic..va rog sa ma ajutati .Va multumesc !


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

cum se simte catelusa ? a mai eliminat ceva ?sper ca se face bine...


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut! Ce hrana folosiți pentru femele in perioada gestației si mai precis in ultimele săptămâni de fătare? Ați avut probleme cu frigul la catei in luna Octombrie, Noiembrie? Multumesc


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Medicale”