Fracturi, fisuri

Seby
Posts: 24
Joined: Mon Jul 06, 2020 10:52 am

Buna -ziua tuturor
Nu avem decat 3 saptamani de cand am imobilizat piciorul mai trebuie sa asteptap macar 1 saptamana si vedem dupa aceea.
Nu ni s-au recomandat suplimente, dar suntem inca in perioada de 2sapt. de calciu si cred ca ajuta.
Meniul la noi e simplu spate de pui, gaturi de pui, oase garf de vita, picioruse de porc, lapte de 3 ori pe saptamana si cascaval o data sau de doua ori.
Referitor la lovitura nu am date certe avand in vedere ca nu am fost de fata si pot oferi doar supozitii.
Cred ca a fost lovita cu in lemn, par bata sau ceva deoarce se poate obseva fracura oaselor in linie.
dupa lovitura s-a strecurat in curte printr-o gaura prin care mie mi se parea imposibil.Cred ca acolo s-a produs deplasarea oaselor la primul" deget".


Seby
Posts: 24
Joined: Mon Jul 06, 2020 10:52 am

Salutare!
revin cu o radiografie la aproae 5 saptamani de la incident.
Attachments
Radiografia_INTECH.jpg


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Alimentația este aproape perfecta, dar va rog sa încercați din piciorușele de porc sa faceți piftie, o mănâncă mai cu pofta iar cașcavalul merge pane!!!


Seby
Posts: 24
Joined: Mon Jul 06, 2020 10:52 am

Si azi e ziua cea mare: scoatem tijele!!!!!
Revin mai tarziu cu o radiografie sa vedeti cum sau sudat ultimele 2 oase in 6 zile!

Multumesc Canisadetohanu pt recomandare.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Seby wrote: Tue Dec 15, 2020 1:55 pm Si azi e ziua cea mare: scoatem tijele!!!!!
Revin mai tarziu cu o radiografie sa vedeti cum sau sudat ultimele 2 oase in 6 zile!

Multumesc Canisadetohanu pt recomandare.
Succes cu intervenția chirurgicală, vă ținem pumnii !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Seby
Posts: 24
Joined: Mon Jul 06, 2020 10:52 am

Salutare!
Am promis am revenit.
Radiografia_INTECH (1).jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Aspect radiologic al unei Fracturi mediale de radius și ulnă la membrul toracic drept la un pui de Ciobănesc Românesc Mioritic având varsta de 4 luni

Traumatismul care a dus la fractură și fisuri (spargerea oaselor) s-a produs prin muscătura unui alt Mioritic adult.

Radiografii preoperatorii


4.jpg
3.jpg
Radiografii efectuate dupa intervenția chirurgicala unde s-a decis osteosinteza externă, remediera fracturii cu fixatori externi.

2.jpg
Radiografii efectuate dupa intervenția chirurgicala unde s-a decis osteosinteza externă, remediera fracturii cu fixatori externi.
Radiografii efectuate dupa intervenția chirurgicala unde s-a decis osteosinteza externă, remediera fracturii cu fixatori externi.

Vă voi ține la curent cu vindecarea lui Lex dZS si cu alte aspecte radilogice pt a observa cum s-a vindecat. Voi face radiografii pt a observa formarea calusului osos și la cateva luni după extragerea fixatorilor externi.
Fixatorii externi îi voi scoate la 3 săptamani postintervenție.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Radiografie efectuata inainte de extragerea fixatorilor metalici pt a observa vindecarea oaselor, formarea calusului, la 4 saptamani dupa interventia chirurgicalã de remediere.
Pana Lex dZS isi incheie cresterea, datorita remodelarii osoase, acest calus urias se va reduce semnificativ.

Cainele paseste si alearga, momentan prezinta schiopatura.
Calus osos la 4 saptamani dupa fractura
Calus osos la 4 saptamani dupa fractura


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Medicale”