Temperamentul Mioriticului

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
Elena-Cristina
Posts: 23
Joined: Mon Nov 26, 2012 8:40 pm

Ca simplu proprietar de ciobanesc mioritic, dar si de alte rase de-a lungul timpului, inclusiv in prezent, am o parere putin mai diferita despre temperamentul ciobanescului mioritic. S-a vorbit aici despre selectia care ar trebui facuta dupa temperament, avand in vedere ca rasa sufera din cauza asta, despre necesitatea testelor ca la alte rase etc. Perfect de acord, numai ca ideea de caine cu temperament implica mai multe lucruri. De asemenea, s-a dat exemplul cainilor de vanatoate la subiectul despre testele de temperament, fiind accentuata ideea ca un caine de vanatoare se naste apriori cu anumite calitati, altfel nu poti sa faci nimic din el. Acest lucru este partial adevarat. De 8 luni, Bord, ciobanescul mioritic, convietuieste (nu in permanenta) cu o femela de exceptie rasa brac german cu parul scurt, cu pedigree, care provine din doi parinti excelenti la vanatoare. Ca sa va faceti o idee despre temperamentul parintilor, puteti viziona un micut filmulet cu tatal ei: https://www.youtube.com/watch?v=K_IcucsC ... =endscreen
Ca sa ajunga la performanta, cainele de vanatoare este intens instruit, o perioada foarte indelungata de timp (spre exemplu, unii fac aret abia la 8-9 luni). Mai mult, setul de comenzi include un numar impresionant de comenzi verbale, dar si non-verbale, care trebuie mereu repetate, initial cu recompensa, pana la o varsta inaintata. Ca sa nu mai zic despre necesitatea continua a experientei terenului de vanatoare.....
Revenind la mioritic, cred ca temperamentul unui exemplar se poate atribui si unei mosteniri genetice, dar conteaza enorm cum este format cainele de catre proprietar, cat de mult se munceste cu el si ce se doreste de la acel caine.
Dl Curtean, intr-un post anterior, a rezumat bine aceste lucruri: "Ca si factor important este mediul in care se dezvolta dar si cea ce transmit parintii".
Da, mediul in care se dezvolta este determinant. Daca iti iei un puiut de mioritic, il cresti in majoritatea timpului intr-un padoc (deci nu are un teritoriu ca sa-l pazeasca), il scoti din cand in cand la expozitii unde il ti intr-o cusca de transport, apoi il lasi o ora, doua pe o masa de toaletaj, apoi iar in cusca, iar acasa iar in padoc, nu cred ca poate sa ajunga un caine tempramental niciodata. Daca pe parcursul cresterii nu il formezi foarte clar, nu il incurajezi ce sa faca si nu-l temperezi cand actioneaza prost, nu se va dezvolta bine cu toata mostenirea genetica. Cine doreste caini performanti, temperamentali, trebuie sa si munceasca la formarea lor, asa cum se intampla cu toate celelalte rase.


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

FOarte adevarat. As mai completa ca desi conteaza cum lucrezi cu cainele....este totusi importanta si mostenirea genetica...daca a avut parinti timorati de orice strain si puiul este posibil sa fie la fel. Sunt mult mai mari sansele sa ai un pui bun si cu care sa poti lucra sa ajungi unde vrei daca si parinti lui au fost buni .
Iar prin testarea cainilor se cauta in primul rand o triere a exemplarelor cu adevarat valoroase ....lucru care ar ajuta numai crescatorii de caini buni. iar cei ai caror caini ar pica testul sunt convins ca ar schimba ceva...si-ar lucra mai mult caini, ar face monte diferite sau ar lucra pe alta linie. Si stiind cum vestile rele circula repede sunt convins ca ar avea de pierdut suficient de multe incat s-ai faca sa caute si temeprament pe langa par si osatura si alte cele.
Din punctul meu de vedere ar avea destul de multe de catigat atat crescatorii cat si mai important rasa draga noastra Mioriticul.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bine ați venit pe forum dna. Elena și mă bucur că sunteți interesată și că abordați subiecte cu adevărat importante.
Mi se pare adevărat ce ați scris mai sus, dar doar dacă faceți corect distincția între temperament și caracter.

Un câine se naște cu un anumit tip de temperament, iar ca să și-l manifeste are întradevăr nevoie de un mediu adecvat; temperamentul este înnăscut și rareori poate fi influențat de către stăpân.
Ceea ce se poate influența este de fapt caracterul; acesta se poate educa, pe când temperametul nu.
Încă o dată, cum ați descris mai sus, caracterul e cel la care se poate lucra prin diverse metode și ați dat exemplul câinilor de vânătoare. Dar dacă un exemplar nu are tempramentul potrivit, puteți lucra ani de zile cu un el și nu o să obțineți nimic semnificativ.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Elena-Cristina
Posts: 23
Joined: Mon Nov 26, 2012 8:40 pm

Multumesc de primire! Fara indoiala temperamentul este ereditar, insa este greu de facut distinctia intre un caine cu temperament bun, dar crescut intr-un mediu neadecvat si un caine cu temperament prost. Eu tind sa cred din ce in ce mai mult ca majoritatea mioriticilor au un caracter foarte bun, dar mediul lor de manifestare si dezvoltare este prost. Va pot oferi mai multe exemple, asa ca o sa incep cu unul:
Femela ca s-a montat cu Bord, Mira Monasim de Romania, provine din doi caini de show, avand in vedere ca au castigat multe concursuri. Pana la 9 luni a fost crescuta in oras, apoi a fost preluata de un om care locuieste la tara si are o turma de oi si capre. Initial, femela nu avea nicio aptitudine vizibila, nici instincte de paza. Treptat, a devenit o paznica redutabila si acasa, dar si cu turma. Omul nu mai are nevoie de nici-un alt caine in afara de ea, desi are o turma maricica. Este extrem de neinfricata, dar si docila cu stapanul si a ajuns sa raspunda la multe comenzi. Daca aceasta femela nu ar fi ajuns unde trebuie, ea ar fi ramas pentru crescatori o femela lipsita de temperament, iar vina s-ar fi dat probabil pe ascendenta. Din fericire, ea a avut ocazia sa arate cum este, insa foarte multi nu au...


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ca să înțelegem mai bine, voi încerca să dau câteva info mai jos - să știți că temperamentele câinilor își au echivalent în cele umane, iar asta este de notorietate.

La animale se disting patru tipuri de activitate nervoasă superioară: tipul slab, tipul echilibrat mobil, tipul echilibrat lent si tipul neechilibrat.

Tipul slab este caracterizat prin aceea că procesele de excitație și cele de inhibiție au intensitate redusă, sunt dezechilibrate si imobile, inhibiția este predominantă si poate fi înlocuită cu greu de excitație. Acest tip de activitate nervoasă superioară al animalelor ar corespunde tipului melancolic descris la om.

Tipul echilibrat mobil, caracterizat prin aceea că procesele de excitație si inhibiție se derulează cu intensitate ridicată, sunt relativ egale ca intensitate si mobile, excitația putând face rapid loc inhibiției si invers. Acest tip de activitate nervoasă superioară ar corespunde tipului sanguin descris la om.

Tipul echilibrat lent este deosebit de precedentul prin aceea că procesele de excitație si cele de inhibiție sunt imobile, excitația înlocuind cu greu inhibiția. Acest tip de activitate nervoasă superioară ar corespunde tipului flegmatic descris la om.

Tipul neechilibrat este caracterizat prin procese de excitație si inhibiție derulate cu intensitate ridicată, predominând, însă, excitația.Tipul puternic, neechilibrat este imobil, excitația făcând cu greu loc inhibiției. Acest tip de activitate nervoasă superioară ar corespunde tipului coleric descris la om.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Vârsta de 9 luni e o perioadă foarte incertă pt. Mioritic și în general nu se poate da un verdict exact în legătură cu temperamentul și aptitudinile câinelui la maturitate, deși sunt unele exemplare excepționale din acest punct de vedere, care nu prezintă dubii și se vede că nu au absolut nici o problemă de temperament... Maturizarea psihică are loc după vârsta de 1.5 ani chiar 2. Și după cum bine știm există anumite perioade, inclusiv perioade de instalare a fricii, prin care puiul trece până să ajungă la maturitate. Evenimentele traumatice trebuie evitate în momentele respective.

Ar fi mult de discutat pe această temă.
Cert este că Mioriticii cu temperament puternic se remarcă încă de la stadiul de pui și la maturitate au toate șansele să fie declarați "ciobănești adevărați". Crescătorii trebuie să se axeze pe câinii care nu manifestă probleme de temperament la maturitate și să facă o selecție dură în acest sens, căci Mioriticii sunt câini de muncă, rustici și trebuie să se adapteze ușor la orice.

Un ciobănesc nu se giugiulește și nici nu trebuie să treacă printr-un prgram de terapie ca să poată fi scos printre oameni sau pe stradă.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Vazusem ieri la PRO TV, la Happy Hour, pe dl Gotca cu Iordan si Alma. Erau pusi intr-o arca de lemn, iar la "repetitii" Maruta si-a luat-o in mod repetat de la Iordan, care avea un stil foarte interesant de a face paza. Punea botul, dar nu musca. Mai mult "impungea" sa zic asa, sa atraga atentia ca el e seful in arca. Probabil a stat destul de mult acolo cat sa revendice arca (scuzati cacofonia) ca fiind a lui. Sarea si era destul de fioros, iar de fiecare data cand trecea Maruta pe langa, se repezea si sarea pe el.
Cred ca e tipic, intr-un fel, mioriticului care nu vede in adversar un potential pradator, ca l-ar fi facut bucati. Ci a considerat ca ii incalca spatiul personal si a vrut sa atentioneze.
Caut acum o inregistrare, poate au aparut deja.
Nu prea imi merge site-ul, poate va merge voua:
https://happyhour.protv.ro/


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:



Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Merită văzut filmulețul :mrgreen: Câinii apar la minutul 1:30 pt. cei cre nu doresc să-l audă sau să-l vadă prea mult pe mr. maruța.
Felicitări pt. a II-a prezență consecutivă a d-lui Gotcă la TV de Ziua Națională și pt. exemplarele pe care le deține !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Intamplator am vazut live momentul si daca femela era una reprezentativa pentru rasa atunci este evident ca la ACHR mioriticul este altceva!
Femela avea par aiurea pe cap si bot,botul ascutit,etc
Este ok ideea de promovare dar sa nu uitam de cainele Bobi care era la ACHR campion si nu avea par pe bot si pe labe de nici o culoare!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:Intamplator am vazut live momentul si daca femela era una reprezentativa pentru rasa atunci este evident ca la ACHR mioriticul este altceva!
Femela avea par aiurea pe cap si bot,botul ascutit,etc
Este ok ideea de promovare dar sa nu uitam de cainele Bobi care era la ACHR campion si nu avea par pe bot si pe labe de nici o culoare!
Pot exista și exemplare care în mod nefericit sunt promovate, dar nu puteți să caracterizați o rasă doar după acestea.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

MAsculul a fost foarte frumos totusi :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Dar totusi dupa parerea mea de amator ...nu cred ca ar fi pus gura pe marutza nici unul :)))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

ia uite ce am gasit :D la minutul 0:49 ii da cu spray paralizant dar nu se lasa cainele. Pazeste casa in contiunare de organe :lol:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vZS4sHS6oEc[/youtube]


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

S-a cam asternut praful pe topicul despre Temperament...... sa nu zic si peste interesul aratat ameliorarii temperamentului ciobanestilor mioriticii :(


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumoase exemplerale domnului gotca ar fi bine si alti crescatori de valoare sa fie promovati :D ..domnu osiceanu nu e multumit niciodata ..daca nu e alba e neagra ..toata ziua numa de cnr vb :)) asociatia aia e sfanta pt el ..eu zic sa ia o pauza prin insulele virgine sa se relaxeze ...da raul ..tot vb despre temperamente testari de cv timp si eu inca nu am vazut pe nimeni sa faca cv in acest sens sa ne prezinte si noua ..da daca se va face cv pana in 2020 :))


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mihaitza wrote:frumoase exemplerale domnului gotca ar fi bine si alti crescatori de valoare sa fie promovati :D ..domnu osiceanu nu e multumit niciodata ..daca nu e alba e neagra ..toata ziua numa de cnr vb :)) asociatia aia e sfanta pt el ..eu zic sa ia o pauza prin insulele virgine sa se relaxeze ...da raul ..tot vb despre temperamente testari de cv timp si eu inca nu am vazut pe nimeni sa faca cv in acest sens sa ne prezinte si noua ..da daca se va face cv pana in 2020 :))

Mihaita,

Deocamdata lucram la cateva variante. Imediat ce o sa fie disponibile o sa le facem publice si deschise pentru toata lumea.

Am uitat daca mi-ai mai zis pana acum, dar Ai caine?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

ma bucur sa aud asta raul ..:D ti-am zis cum sa nu ..dar din pacate mi-a decedat acu cateva luni :( sa stii ca a fost o mare pierdere pt mn deorece il iubeam l=am crescut de mic l=am dresat/educat asa cum stiu eu ca e mai bine si era un caine frumos nu mai vb de temperament ...dar o sa am in curand un exemplar frumos :) ...


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Poi acuma este momentul sa iti iei un Mioritic si sa fii un abasador al rasei. Sa il promovezi in zona si sa le arati ca inca mai are o carte de jucat, inca nu este distrus in totalitate cum sustine competitia :)

Din pacate marea majoritate a lumii nu intelege ca mioriticul nu este un caine frumos, sau mai corect ar fi Comercial, caci este si frumos pentru cunoscatori.
Mioriticul, oricat de periat si tapat o sa fie, nu o sa poate concura niciodata cu rasele consacrate de frumusete, deci singura carte care il poate tine in joc este temperamentul care l-a adus pana in ziua de azi, acel temperament despre care s-au scris povesti, legende si cantece. Daca noi ii inmultim doar pentru frumusete, din pacate o sa piarda acest meci, oricat de multa vointa si inima o sa aiba ei, este un meci care nu il pot castiga.

Desi, are o sansa micutza sa supravietuiasca, in mare parte "fanilor si iubitorilor de mioritic" care vor sa il transforme, care il vor prognat, mantalat si asa mai departe. Poate o sa ajunga sa creeze pana la urma o rasa foarte de succes, cu mare priza la nestiutori,...........dar cu ce sacrificii. Chiar nu mai exista crescatori, detinatori sau iubitori care sa creada in abilitatile de lucru ale mioriticului, chiar nimeni nu mai crede ca la fel cum a rezistat pana in ziua de azi datorita temperamentului, adaptabilitatii si calitatilor fizice, poate sa reziste si in continuare? : daca renuntam la telurile si dorintele personale de a avea caini titrati si in schimb sa ne mandrim cu rezultatele obtinute de ei in teren, sa traim din laudele primite de la cumparatorii de pui, de la cei care au vazut calitatile de lucru ale mioriticilor, si nu "cat Walkul performat la nu stiu ce competitie, Mioriticul ar mai avea o sansa!!


Romania, trezeste-te!!!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Raul, da-ne o idee, totusi. Cand zici "testare" la ce te gandesti? La un mioritic intr-un curte si un strain incercand sa intre? Sau un dresor imbracat din cap pana in picioare in mansoane groase si deasupra o blana de urs? Zau, in cateva luni o sa am mioritic, ma tenteaza testul de care zici, dar sa stiu si eu in ce consta. :)


Image
Post Reply

Return to “Temperament”