Temperamentul Mioriticului

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Saptamana trecuta ne-a fugit papagalul si s-a dus la vreo 10 km departare, in "prunarie", unde paste ciobanul oile. Am fost sa-l recuperam (a fost usor de urmarit cu privirea, plus ca tipa de il auzeau 3 sate!) si am dat nas in nas cu cainii ciobanului. Un bucovinean urias (vreo 80 la greaban), un mioritic (pe stil vechi) si doi putalai mici de intors. De la un km au venit toti 4 latrand si facand ca toti dracii, ghici cine a ajuns primul la noi. Exact, putalaii aia mici si mioriticul, care avea un stil foarte ciudat de a face paza. :))) Ne latra si ne inconjura de nu stiam la care caine sa ne uitam si de care sa ne aparam. Intr-un final a aparut si bucovineanul cu limba de-un cot. Intr-un final ne-am imprietenit cu ei, caci intrasem in vorba cu ciobanul (dupa vreo 10 minute a ajuns si el sa ne salveze de caini, ca eram si cu pruncu in brate) si cainii ne-au acceptat. Ba au stat langa noi cat am cules flori de salcam si cat a recuperat mandrul meu papagalul dintr-o salca. :))) Mioriticul era micut (nu cred ca avea 70 la greaban) si sur, nu se incadra in standardul actual, dar ca temperament nota 10! Sa nu mai zic ca era si puiut, la vreo 7-8 luni :)) dar ne-a cam facut sa ne tremure darlogii. :)) Am facut si ceva poze cu telefonul, revin cu ele.


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut ..ce spuneti de temperamentul acestor baraci de la stana? Acum ce am vazut filmuletul..imi place de ei ..dar mai ale de cel cu pete negre pe cap ..caini cu nerv nu jucarie :D



"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

De cateva zile (sau de mai mult timp dar nu am observat), am o problema cu mioriticul meu.
Cam de la 4 luni si-a luat in primire toata curtea dupa lasarea serii (acum are 10). Patruleaza, latra si vine la fereastra sa ma anunte.
Asta ar fi partea buna. Partea rea este ca, de cateva zile, am observat un comportament ciudat cu noi, membrii familiei (copilul, sotia si eu), dupa ora 10. Mai exact daca vii de afara in curte nu zice nimic te intampina dar, cand te apropii de casa devine agitat, sare, latra si incearca sa muste (este muscacios de mic dar nu strange ... inca). Chestia cu muscatul nu am incercat pana acum sa o scot din comportament (nici nu prea stiu cum) sperand ca va trece cu varsta.
Sincer nu-mi dau seama exact daca vrea sa se joace sau pur si simplu face paza la oricine. Aseara am repetat intrarea de trei ori si, de fiecare data, s-a comportat la fel. Ziua doarme la umbra si nu are treaba cu nimeni (cand vin la 5 de la servici deschide un ochi si atat). Seara are energie, chef de joaca, fiind mai racoare si este dornic sa stam cu el (mai ales sa-i oferim afectiune). Din pacate in ultima vreme, si din cauza caldurii, nu ne-am mai ocupat de el.
Ca si comportament este incapatanat ca un catar (stie ca nu are voie, te priveste in ochi si tot ce vrea el face cand nu esti atent: de exemplu, stie ca nu are voie sa chinuie pisicul dar, uneori il smotoceste la greu, desi il certam imediat).
Am incercat sa-i mai dau cu batul la fund, stie de el, fuge si ... atat. Dupa o ia de la capat.

Ce credeti, are tendinte de violenta cu noi(am mai citit de asa ceva)?
Cum sa-l dezvat de muscat (nu de alta dar incepe sa stranga uneori mai tare)?


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Din pacate majoritatea cazurilor de agresiune a unui caine, asupra membrilor unei famili se datoreaza faptului ca, caini,sunt tinuti in lant,evident aici nu-i cazul, se vede o atitudine responsabila.Muscatura unui caine,este in prada sau in paza ,si conteaza cum este incurajat cainele sa o faca .La varste mici ,caini NU pazesc ,chiar daca anumite actiuni ale lor ne fac sa credem asta.


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Nu sta legat decat daca avem musafiri care se tem de el (si atunci pentru scurt timp si legat in lant la 1 metru de noi).
Afara este cuminte si linistit, merge in lesa langa mine fara sa traga (nu l-am lasat liber).
Cred ca doreste sa se joace mai mult cu noi si ne avertizeaza in felul lui (in ultima perioada l-am cam neglijat din acest punct de vedere).
Cu muscatul este si vina mea pentru ca la toaletare folosesc un stil mai viguros si-l doare uneori (am manusi si protectii antebrate din piele si cu o mana il pieptan iar pe cealalta o las sa o molfaie, ca urmare nu scap fara vanatai). Acum am renuntat pana nu-l dezvat (am o perie de dusumele si-l periez cu ea usor si atat cat ii place).
De dresat nu vreau sa-l dresez pentru ca nu vreau sa am un robot langa mine.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Dresajul nu inseamna ca transformi un caine in robot, ci mai mult se aseamana cu "cei 7 ani de-acasa". Cainele trebuie sa stie cand, unde cum sa se opreasca dintr-o activitate care nu-ti face placere. Un "nu-i voie acolo" sau "sezi, asteapta, pas" trebuie sa stie. La fel cum trebuie sa stie cine e seful.
Semi-agresivitatea asta ar putea sa escaladeze cand nu te astepti, pentru ca nu ii corectezi actiunile sau pentru ca nu ii oferi ce are nevoie. Daca vrei sa il corectezi, propun niste exercitii:
1. Cainele e tanar, e un puiandru de 10 luni care are nevoie de joaca/afectiune si se comporta ca atare. Oboseste-l. Faptul ca sta liber intr-o curte nu e destul pentru el. Alearga-l. joaca-te cu el, oboseste-l, fa-l sa-si consume energia. Iesi la plimbari lungi cu el.
2. Un minim dresaj de baza are nevoie. Intai sa invete "NU!", apoi il poti corecta atunci cand musca. Chiar si cand musca in joaca, tot poate rani, fara sa vrea. N-ai vrea sa se intample accidente, mai ales ca am inteles ca ai si un copil.
3. Recompenseaza comportamentul care te multumeste. Daca e receptiv, daca raspunde prompt la o comanda pe care i-o dai, chiar si cand ii spui "nu!" si executa, da-i ceva bun. O bucatica de carne, un cremwursti, ceva ce stii ca ii place. Fa exercitii cu el cate 10 minute, peste 2-3 ore din nou, pana vezi ca invata.
Din ce ai povestit tu, e clar de ce sare/latra/incearca sa muste dupa ora 10 cand te indrepti spre casa. El are inca multa energie de consumat, are nevoie de afectiunea voastra, vrea sa se simta parte din familie, nu doar un caine care sta in curte si priveste pasiv cum voi intrati in casa fara sa-l bagati in seama. Atunci e momentul sa ii consumi energia, sa te joci cu el, sa faceti o activitate impreuna.


Image
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Cand m-am referit la dresaj nu ma gandeam sa nu-l invat nimic ci la toate acele comenzi care trebuie repetate la infinit ca sa nu le uite. Stie cum il cheama, raspunde la comanda aici, sezi si nu ai voie (mai am de lucrat la ultima), chiar a invatat comanda hai sa bei apa (stiu ca pare ciudat dar si ciobanescul german dinaintea lui stia aceasta comanda, iar cea cu nu ai voie era sfanta, intepenea pe loc cand o auzea). Le va pricepe si memora pana la urma ca nu va avea de ales (pot fi mai capos decat el).
Joaca si afectiune a primit destula pana la instalarea caniculei dupa care am renuntat, inclusiv la plimbari (cu blana lui ma tem sa ies cu el).
Nu cred ca are tendinte de violenta (l-am tot urmarit zilele astea), insa nu puteam sa nu-mi pun un semn de intrebare.
Intr-adevar chiar daca are 60 kg este un copil si trebuie inteles ca atare.
Greseala mea cu muscatul a fost ca eu credeam ca dispare de la sine insa lucrez de zor acum sa-l dezvat.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Stai linistit, blana mioriticului e dubla si il ajuta si pe timp de iarna si pe timp de vara. Cainii nu transpira prin corp, cum transpiram noi. Ei isi regleaza temperatura prin respiratie (cand ii vezi ca gafaie cu limba scoasa nu inseamna ca mor de cald ci ca isi regleaza temperatura corpului). ;)


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

pvsilviu wrote:Buna tuturor,

De cateva zile (sau de mai mult timp dar nu am observat), am o problema cu mioriticul meu.
Cam de la 4 luni si-a luat in primire toata curtea dupa lasarea serii (acum are 10). Patruleaza, latra si vine la fereastra sa ma anunte.
Asta ar fi partea buna. Partea rea este ca, de cateva zile, am observat un comportament ciudat cu noi, membrii familiei (copilul, sotia si eu), dupa ora 10. Mai exact daca vii de afara in curte nu zice nimic te intampina dar, cand te apropii de casa devine agitat, sare, latra si incearca sa muste (este muscacios de mic dar nu strange ... inca). Chestia cu muscatul nu am incercat pana acum sa o scot din comportament (nici nu prea stiu cum) sperand ca va trece cu varsta.
Sincer nu-mi dau seama exact daca vrea sa se joace sau pur si simplu face paza la oricine. Aseara am repetat intrarea de trei ori si, de fiecare data, s-a comportat la fel. Ziua doarme la umbra si nu are treaba cu nimeni (cand vin la 5 de la servici deschide un ochi si atat). Seara are energie, chef de joaca, fiind mai racoare si este dornic sa stam cu el (mai ales sa-i oferim afectiune). Din pacate in ultima vreme, si din cauza caldurii, nu ne-am mai ocupat de el.
Ca si comportament este incapatanat ca un catar (stie ca nu are voie, te priveste in ochi si tot ce vrea el face cand nu esti atent: de exemplu, stie ca nu are voie sa chinuie pisicul dar, uneori il smotoceste la greu, desi il certam imediat).
Am incercat sa-i mai dau cu batul la fund, stie de el, fuge si ... atat. Dupa o ia de la capat.

Ce credeti, are tendinte de violenta cu noi(am mai citit de asa ceva)?
Cum sa-l dezvat de muscat (nu de alta dar incepe sa stranga uneori mai tare)?

Buna Silviu,

Ca sa poti primi sfaturi cat mai obiective si de caz, ar fi ideal sa poti sa rogi pe cineva sa faca o filmare cu comportamentul cainelui, sa vedem atat gesturile fizice ale lui cat si ale tale. Asta ar ajuta mult sa putem deosebi un potential risc de o problema minora. Este foarte greu de pronuntat daca intradevar cainele se maturizeaza si iti pune la indoila autoritatea sau este vorba de defecte mici corectabile. Indiferent care ar fi situatia cainele este salvabil cu un pic de efort din partea ta si pe urma a familiei.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Multumesc mult pentru sfaturi, asta seara il scot la o plimbare si dupa aceea voi face un filmulet cu el sa vedem cum se comporta.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cum ai gestionat problema, silviu? S-a mai calmat?


Image
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

L-am urmarit de atunci zi de zi si, cu siguranta, doreste afectiune si joaca. Nu-l mai las sa ma muste cand il pieptan insa inca nu s-a dezvatat (nici nu ma asteptam).

Din pacate sunt putin trist pentru ca a fost un pic bolnav (un schiopatat la piciorul din spate) si, din acest motiv, nu am mai postat nimic. Voi povesti la sectiunea potrivita.


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Vin si eu cu o mare problema, am un CRM in varsta de 2 ani si 8 luni. Eu am fost plecat 1 an si 4 luni, acum cainele ma ignora, cateodata ma latra dar nu cu agresivitate ca in cazul unor straini, imi mananca din mana, prin gard. Nu stiu ce sa fac. Este posibil sa ma fii uitat? sau in stilul acesta vrea sa imi demonstreze ca acum el este stapanul (seful). Exista oare posibilitatea sa avem relatia dinainte? Sau nu mai vrea sa ma accepte simtindu-se abandonat.
Astept raspunsuri va rog


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
Din cate înțeleg, tu ai crescut câinele pana la 1,4 ani, deci destul timp cat sa știe cine este stapanul. Eu nu cred chestia cu uitatul, câinele nu uita, ci mai degrabă este o greșeala de creștere - nu te ai impus niciodată in fata lui.
Femela mea avea 10 luni cand, din cauza decesului tatalui meu, am fost nevoit sa o duc la socrul meu (pana atunci fusese crescuta de parintii mei). Este o femela foarte agresiva, cu toate acestea, atunci cand am luat femela inapoi, la varsta de 2,7 ani (atunci cand am montat-o prima data), la intalnirea cu mama mea a fost bucurie maxima (si eu am avut emotii ca nu o mai cunoaste).


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Nu stiu ce sa zic. Dar pana cand am plecat nu am avut nici o problema, am participat cu el la expozitii, ma asculta fara nici o problema. Puteam sa il controlez din orice punct de vedere.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Va salut domnule Daniel, este interesant ceea ce me spuneti despre mioriticul dvs. , dar si eu sunt de aceeiasi parerea ca si a colegului de mai sus...cainele nu uita, eu cred ca pur si simplu cine a ramas sa aiba grija de el probabil nu a stiut sa o faca asa bine ca dvs..iar cainele a simtit asta :) ...eu cred ca ar trebuii sa interactionati cu el acum cat mai mult si sa ii aratati si cn e seful :)) ca sa nu fie vice-versa ...nu stiu ce sa zic ..eu asa cred ca o sa ii revina memoria si o sa va asculte...mai corectati-l cand nu asculta ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Mioriticul este un caine echilibrat,sau mai bine zis orice caine este echilibrat daca se lucreaza cu el. Pot sa va impartasesc experienta mea cu A-Rafo. Un caine care impunea prin gabarit dar si caracter(foarte prietenos).Chiar daca a avut o experienta neplacuta la 3 luni(a fost muscat de un Terrier negru) nu a pastrat ranchiuna.Iar in ce priveste paza a fost un caine care lasa pe toata lumea in curte era prietenos dar nu ii mai lasa sa iasa fara prezenta stapanului (Polizia pentru animale a fost sesizata ca Rafo latra fara motiv si este maltratat.Au intrat fara prezenta mea in curte s-au jucat cu Rafo si cand au vrut sa iasa nu au mai putut sa paraseasca curtea,Asa ca m-au sunat sa vin sa ii las sa plece :)). Este adevarat ca eu a trebuit sa cresc si sa instruiesc catelul dupa regulile din Germania. Rafo a participat 4 luni la curs de socializare si dresaj pentru pui de la varsta de 3 luni iar dupa acea la cursul de insotitori de la 6 luni.Eu am lucrat cu catelul cel putin 1 ora pe zi iar socializarea se facea saptamanal si binenteles expozitii. Daca te hotaresti sa iti achizitionezi un caine trebuie sa iti asumi toate resposabilitatile aferente ( dresaj socializare sanatate hrana). Caracterul si temperamentul cainelui conteaza enorm dar se poate modela prin dresaj si interactiune. Rafo a fost in acelasi timp caine de companie si paza. A participat in programul de reabilitare a copiilor cu fobie pentru catei (imaginativa un mioritic de 100de kg mergand in lesa la pas cu un copil de 4-5 ani si in acelasi timp pazea terenurile de fotbal ale unui club din Karlsruhe.) Am demonstrat faptul ca Mioriticul nu este agresiv decat in momentul in care simte ca stapanul sau este in vreun fel amenintat aceast lucru il pot confirma.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumos domnule Neumalsch, va felicit pentru ca a-ti ales aceasta rasa si pt ca va ocupati de ea. Eu unul sunt foarte curios cum arata fizic acest A-rafo, mi-ar placea daca a-ti avea vreo poza sa ne-o impartasiti( sunt curios sa vad cum arata un mascul de 100 kg :P ) ...Eu nu stiu cum e legea in Germania dar mi-e mi-ar fi placut ca acel caine sa nu lasa sa intre nimeni in curte ...da mioriticul nu e un caine agresiv dar el trebuie sa isi faca cu brio si cu agresivitate paza pe teritoriul sau..dar ma gandesc caci din cauza dresajului si socializarii s-a intamplat asta :) ..cainele se naste cu temperamentul si caracterul sau fie el bun sau rau, dar vorba dvs. prin dresaj socializare se poate modela ..:) Eu va sfatuiesc ca pe king sa nu il dresati ..socializati-l si tot odata sa va asculte sa stie cine e seful ca sa fie cat mai posesiv si nervos in curtea dvs, .. cel putin mi-e la un mioritic ma impresioneaza pe langa aspectul fizic temperamentul ..daca il vad ca nu lasa nici o fiinta sa intre in curte cand e in patrula si da dovada de agresivitate pe teritoril sau ( nu pe strada cu oamenii sau in alte locuri, ci doar in curte sau unde are de pazit cv) acel caine merita respect si promovare ..:) Va rog daca aveti poze cu Rafo postazi cateva :D nu va suparati ca va intreb sunteti roman stabilit acolo ? :)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Burca Daniel wrote:Vin si eu cu o mare problema, am un CRM in varsta de 2 ani si 8 luni. Eu am fost plecat 1 an si 4 luni, acum cainele ma ignora, cateodata ma latra dar nu cu agresivitate ca in cazul unor straini, imi mananca din mana, prin gard. Nu stiu ce sa fac. Este posibil sa ma fii uitat? sau in stilul acesta vrea sa imi demonstreze ca acum el este stapanul (seful). Exista oare posibilitatea sa avem relatia dinainte? Sau nu mai vrea sa ma accepte simtindu-se abandonat.
Astept raspunsuri va rog
Ai început să folosești vreo metodă prin care să redevii alfa în relația cu masculul tău ? Cum progresează lucrurile ? Sau regresează ?
Mulți au probleme de autoritate mai ales în fața masculilor dominanți ...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Salutari
Ieri l-am plimbat in lesa pe "teritoriu strain" dupa care ne-am jucat impreuna in curte (in tot acest timp tatal meu a fost in apropiere). Eu l-am inchis in tarc fara nici o problema.
Astazi am mers la el dar m-a marait usor, nu stiu exact ce fel de marait a fost: de impunere sau de bucurie.
O sa mai fac cateva zile iesiri in afara "teritoriului", sa vedem cum vor evolua lucrurile.


Post Reply

Return to “Temperament”