Utilitatea/Functionalitatea, singurul pedigree al cainilor

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu sunt satul sa vad peste tot anunturi cu " pui din parinti campioni" pui cu pedigree exceptional, parinti castigatori la Crufts.....etc. Cred ca toti stiti despre ce vorbesc, si cred ca adevaratii pasionati de caini se incrunta de fiecare data. Pana la urma vindem niste acte sau un caine? Iar daca publicul este intradevar atras de aceste certificate, cat de corecte sunt ele pana la urma. Cred ce mister Osiceanu a subliniat destul de mult incat sa inteleaga toata lumea ca se fac multe falsuri.
Este de asteptat ca publicul sa ceara si sa vrea acte pentru a sti cum o sa arate cand o sa fie mare, dar considerand ca sunt peste 300 de boli transmisible genetic, mostenite, si ei tot sunt interesati doar de pedigree, clar este ceva in neregula cu perceptia generala a publicului in legatura cu cainii. Desi unii ar zice ca Pedigreeul este doar un document care atesta aparteneta la o rasa, stramosii, si nu o declaratie de excelenta. Desi AKC si FCi ar avea alta parere, pentru majoritate publicului este un certificat de merit, o garantie.....

Nimeni care cauta excelenta, un temperament puternic, specific rasei sau calitati evidente de munca nu o sa nege utilitatea sau necesitatea unei selctii controlate, dar ce se intampla mai nou cu importanta si statutul care il au pedigreele a scapat de sub control. Toti cei ce au creat primul club de caini de munca (vanatoare evident) cred ca se intorc in mormant cand vad ce sa intampla si unde s-a ajuns.
Ce caine este mai valoros, un barac din varful muntelui care a castigat mai multe lupte cu pradatorii sau un campion al Romaniei la frumusete? Cred ca este evident raspunsul pentru majoritatea......

Aceasta venerare a pedigreelor este o practica, sau un fenomen destul de modern, care probabil a rezultat din tenditele secolului xx de a pune valoare pe caini in functie de cum arata in loc de ce pot sa faca.

Noi toti, cei care sustinem ca ne pasa de caini nostri nationali trebuie sa incetam cu aceasta obsesie a pedigreelor cand toata lumea stie neregulile si falsurile care s-au facut si se fac in continuare.

Nu ma astept sa vad anunturi de genul: Vand mioritic (predispus la displazie) dar sper ca o sa ajung cu ajutorul lui Dumnezeu ziua cand o sa vad anunturi de genul: Vand mioritici sanatosi, din parinti cu temperament specific si testat, testati de displazie de sold si cot, fara boli mostenite sau transmisibile cunoscute!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

" Urmatoarea suta de ani se arata foarte intunecata pentru toate rasele cu pedigree daca nu vor fi introduse schimbari dramatice Urgent. Avem o problema care daca nu e rectificata urgent si cu prioritate va distruge iremediabil multe din rasele dragi noua. Toti iubitorii/detinatoarii de animale sunt responsabili pentru indiferenta aratata....."

Declaratia provine dintr-o sursa renumita pentru profesionalim, obiectivitate si mai ales pentru ca niciodata nu exagereaza cand atrage atentia asupra unei probleme. Aceastsa este concluzia la care au ajuns 4 Dr chirurgi veterinari de la Universitatea de medicina veterinara din Ontario dupa ce au realizat un studiu amplu care s-a extins pe cativa ani.

S-a ajuns in aceasta situatie deoarece in ultima suta de ani si pentru prima data in doua milenii de partenariat Caine-Om, cainii nu mai sunt selectati/apreciati in functie de abilitatile de lucru ci in functie de cum arata, cat de decorativi sau unici sunt.

Mai nou cainii cu pedigree pot avea picoare strambe, mult prea scurte, capuri distorsionate, urechi pe care calca, par extrem de lung, piele in exces, dinti marunti si totusi sunt cautati si doriti pentru aceste exagerari.
POt sa fie instabili pshihic, fara prea multi neuroni, fara instinctele primare de supravietuire, cu iesiri hiperagresive sau psihotice, cu o speranta de viata redusa, cu riscul de a fi purtatorii uneia din cele 300+ din bolile transmisibile genetic, si totusi sa fie apreciati si inmultiti pentru doua lucruri doar: Aspectul cosmetic si Pedigree!!

O cerere asa de mare pentru animale invalide, fara nici un folos ar intoarce in mormant stramosii nostri care in multe cazuri si-au dedicat intreaga viata pentru a forma liniile de lucru perfecte pentru indatoririle, necesitatile, clima si geografia tarii noastre care au ajuns sa fie subiect de povesti, poezii sau de cantece datorita calitatilor extraorinare care le-au avut, doar pentru a fi distruse cu atata nosalanta si iresponsabilitate de catre cei ce trebuiau sa aprecieze sacrificiile facute, sa pastrete calitatile cainilor si la fel cum ei le-au mostenit, sa le dea mai departe celor ce au sa vina, cei ce poate or sa cunoasca Mioriticul doar din povesti la fel cum tineretul cunoaste bulldogul doar ca un caine lenes, puturos, plin de probleme de sanatate.....o umbra a legendei care a fost odinioara.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Adevarat in parte dar soi eronat in restul!
Ca sa eviti problemele genetice ai nevoie de pedigree cu date reale completate in el.
Nu ca la ACHR unde falsurile sunt pe banda rulanta inscrise in pedigree!
Oare cum credeti ca au ajuns mioriticii din ACHR mici si fara par? Pai simplu:
1. prin folosirea unor caini care aveau o genetica proasta in spate dar plini de titluri luate fara concurenta, din mila si aranjamente : samio Erik, Bucur de curtea veche etc ca lista este interminabila!
2. prin folosirea incredibil de aiurea a consangvinizarilor repetate si haotice avand la baza aceiasi caini cu genetica proasta dar plini de titluri pe hartie si din hartie - daca pana si amaratul de Samio Erik = un caine cu bot ascutit, mic de talie, fara par pe bot si pe labe a ajuns la ACHR CAMPION ROMANIA :shock: si a luat si R(+) ca sa nu zic ca prin obtinerea acelui titlu ar trebui sa fi primit R(++) ce sa mai spunem de altii din ACHR?
3. pentru ca la ACHR cainii s-au vandut cu pedigree de ACHR indifferent ca erau false, nule si gresite lucruri stiute de multi dintre cei implicate in fenomen dar care au fost bagate pe sub covor precum gunoiul gospodinelor lenese!
4. pentru ca avand arbitrii precum petru Muntean si altii ca el care au dat titlurile si calificativele pe spaga pedigreele au devenit niste hartii fara valoare in fapt!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:Adevarat in parte dar soi eronat in restul!
Ca sa eviti problemele genetice ai nevoie de pedigree cu date reale completate in el.
Nu ca la ACHR unde falsurile sunt pe banda rulanta inscrise in pedigree!
Oare cum credeti ca au ajuns mioriticii din ACHR mici si fara par? Pai simplu:
1. prin folosirea unor caini care aveau o genetica proasta in spate dar plini de titluri luate fara concurenta, din mila si aranjamente : samio Erik, Bucur de curtea veche etc ca lista este interminabila!
2. prin folosirea incredibil de aiurea a consangvinizarilor repetate si haotice avand la baza aceiasi caini cu genetica proasta dar plini de titluri pe hartie si din hartie - daca pana si amaratul de Samio Erik = un caine cu bot ascutit, mic de talie, fara par pe bot si pe labe a ajuns la ACHR CAMPION ROMANIA :shock: si a luat si R(+) ca sa nu zic ca prin obtinerea acelui titlu ar trebui sa fi primit R(++) ce sa mai spunem de altii din ACHR?
3. pentru ca la ACHR cainii s-au vandut cu pedigree de ACHR indifferent ca erau false, nule si gresite lucruri stiute de multi dintre cei implicate in fenomen dar care au fost bagate pe sub covor precum gunoiul gospodinelor lenese!
4. pentru ca avand arbitrii precum petru Muntean si altii ca el care au dat titlurile si calificativele pe spaga pedigreele au devenit niste hartii fara valoare in fapt!

Domnu Osiceanu, desi ziceti k este eronata informatia, chiar prin postarea dvs sustineti punctul subliniat de mine in antepostarile de pe topic.

Chiar din cauza acestor falsuri din pedigreele cainilor din tara, singurul act care poate sa ateste adevaratele calitati (nu genealogia) este utilitatea cainelui. Un caine de lucru nu o sa fie eficient cu coate de vaca, pre mare, prea imblanit sau prea fricos.

In legatura cu importanta pedigreelor am scris pe alte topicuri si este evidenta importanta datelor din acte, singura conditie ar fi sa nu se ajung la extreme, sau sa nu se continue acest trend care deja este bine cimentat in chinologia romaneasca....doar catele vorbesc, indiferebt de cat de schilod e cainele.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

cezar osiceanu wrote:Adevarat in parte dar soi eronat in restul!
Ca sa eviti problemele genetice ai nevoie de pedigree cu date reale completate in el.
Nu ca la ACHR unde falsurile sunt pe banda rulanta inscrise in pedigree!
Oare cum credeti ca au ajuns mioriticii din ACHR mici si fara par? Pai simplu:
1. prin folosirea unor caini care aveau o genetica proasta in spate dar plini de titluri luate fara concurenta, din mila si aranjamente : samio Erik, Bucur de curtea veche etc ca lista este interminabila!
2. prin folosirea incredibil de aiurea a consangvinizarilor repetate si haotice avand la baza aceiasi caini cu genetica proasta dar plini de titluri pe hartie si din hartie - daca pana si amaratul de Samio Erik = un caine cu bot ascutit, mic de talie, fara par pe bot si pe labe a ajuns la ACHR CAMPION ROMANIA :shock: si a luat si R(+) ca sa nu zic ca prin obtinerea acelui titlu ar trebui sa fi primit R(++) ce sa mai spunem de altii din ACHR?
3. pentru ca la ACHR cainii s-au vandut cu pedigree de ACHR indifferent ca erau false, nule si gresite lucruri stiute de multi dintre cei implicate in fenomen dar care au fost bagate pe sub covor precum gunoiul gospodinelor lenese!
4. pentru ca avand arbitrii precum petru Muntean si altii ca el care au dat titlurile si calificativele pe spaga pedigreele au devenit niste hartii fara valoare in fapt!
Domu' Cezarica, putina decenta va rog... aici intra si "copii minori" si tineri naivi dar si doamna Gogu... si s-ar putea sa va creada iar... :-)


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Ptr Raul:
utilitatea cainelui este valabila pentru acele rase care sunt cu probe de lucru. Diferentele intre frumusete si lucru sunt clare si de foarte multi ani scoase complet din programele generale de dezvoltare canina si pe baza unor conditii obiective ( unele dintre ele). Ptr ca in general in Europa cu foarte mici exceptii mai sunt pradatori mari, vanatoarea este redusa drastic si efectivele sunt extrem de mici, pastoritul tarditional si transhumanta sunt in general interzise, etc iar cainii isi pierd treptat din utilitate si devin de frumusete mai mult.
La rasele care sunt supranumerare ca si efective CG,Doberman, etc ptr a se reduce numarul efectivelor ( printre altele) s-a introdus obligativitatea probei de lucru pentru obtinerea dreptului de monta. Doar ca aici se bat cap in cap interesele crescatorilor care doresc sa limiteze numarul de monte si exemplare pe piata ceea ce produce inflatie si scaderea pretului de vanzare cu interesele asociatiilor chinologice dpdv de financiar care doresc bani mai multi de pe urma serviciilor oferite( pedigree, concursuri,etc) si care doar daca sunt multi membrii si deci multi caini pot face asta!

Multi au venit sa spuna ca trebuie introduse la mioritic si la carpatin acele probe de lucru dar :
1. ce proba de lucru sa dea un carpatin made in ACHR care este mic si sfrijit si cu botul ascutit ca de vulpe cand el nu face fata unui maidanez normal care are aceeasi talie cu el si cu care seamana identic/
3 ce proba de lucru vreti la un mioritic pitic si fara par ca Samio Erik - ca a iesit si rima na!- care nu face nimic in fata aceluiasi maidanez?
3. care ar fi probele de lucru dupa dvstra ? manson? Pai mioriticul cu mare greutate apuca mansonul si apoi ii da drumul! Agilitate? mioriticii mari sunt la fel de agili ca si cei mici sarind garduri si de peste 2 metri - Pavaroti al lui Cristian Tantareanu sarea gard de 2 m si 20 cm de ziceai ca este pisica! Ursu al meu a sarit in Belgia gard de 2 m de a alertat jumatate de sat pana am venit eu. Pe cel de 1,50 de la resedinta mea il sarea frecvent si venea la sediul ACHMB sa ma caute !!! strans de turma? Pai unde vreti dvstra sa aduca ACHR o turma ca sa faca asta la un CAC la care abia aduce 3-4 caini ? sa introducem proba de latrat cum spunea unul de prin ACHR ca sa se vada care latra mai gros si mai tare! Bine si daca ii da vreun stapan o inghetata cainelui de cu seara ce ziceti o latra sopran sau bas?

Fiecare vrea sa fie cumva legat de acest fenomen si propune diverse chestiuni care mai de care mai ... dar toti uita unde ajuns la ACHR rasa acum din cauza unor asazisi crescatori in fapt niste potlogari dornici sa faca bani si atat. Cu pedigree de canisa ca si cele oferite de canisa de belo Getica prin intermediul servitorului ei Albiter, cu pedigree false facute de Mustea et comp, etc
Pe cocoasa lor s-au catarat trantorii ca Muntean, etc si care au gasit sa faca bani din nainvitatea, prostia, etc unora si altora!
Pana una alta avem caini hiperconsangvinizati si cumparatorii nu sunt informati despre asta DELOC! Avem caini fara par pe bot si pe labe care sunt campioni nationali si internationali - samio Erik de exemplu ca este mai la indemana, desi ei ar fi trebuit eliminati de la reproductie! samd


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:Ptr Raul:
utilitatea cainelui este valabila pentru acele rase care sunt cu probe de lucru. Diferentele intre frumusete si lucru sunt clare si de foarte multi ani scoase complet din programele generale de dezvoltare canina si pe baza unor conditii obiective ( unele dintre ele). Ptr ca in general in Europa cu foarte mici exceptii mai sunt pradatori mari, vanatoarea este redusa drastic si efectivele sunt extrem de mici, pastoritul tarditional si transhumanta sunt in general interzise, etc iar cainii isi pierd treptat din utilitate si devin de frumusete mai mult.
La rasele care sunt supranumerare ca si efective CG,Doberman, etc ptr a se reduce numarul efectivelor ( printre altele) s-a introdus obligativitatea probei de lucru pentru obtinerea dreptului de monta. Doar ca aici se bat cap in cap interesele crescatorilor care doresc sa limiteze numarul de monte si exemplare pe piata ceea ce produce inflatie si scaderea pretului de vanzare cu interesele asociatiilor chinologice dpdv de financiar care doresc bani mai multi de pe urma serviciilor oferite( pedigree, concursuri,etc) si care doar daca sunt multi membrii si deci multi caini pot face asta!

Multi au venit sa spuna ca trebuie introduse la mioritic si la carpatin acele probe de lucru dar :
1. ce proba de lucru sa dea un carpatin made in ACHR care este mic si sfrijit si cu botul ascutit ca de vulpe cand el nu face fata unui maidanez normal care are aceeasi talie cu el si cu care seamana identic/
3 ce proba de lucru vreti la un mioritic pitic si fara par ca Samio Erik - ca a iesit si rima na!- care nu face nimic in fata aceluiasi maidanez?
3. care ar fi probele de lucru dupa dvstra ? manson? Pai mioriticul cu mare greutate apuca mansonul si apoi ii da drumul! Agilitate? mioriticii mari sunt la fel de agili ca si cei mici sarind garduri si de peste 2 metri - Pavaroti al lui Cristian Tantareanu sarea gard de 2 m si 20 cm de ziceai ca este pisica! Ursu al meu a sarit in Belgia gard de 2 m de a alertat jumatate de sat pana am venit eu. Pe cel de 1,50 de la resedinta mea il sarea frecvent si venea la sediul ACHMB sa ma caute !!! strans de turma? Pai unde vreti dvstra sa aduca ACHR o turma ca sa faca asta la un CAC la care abia aduce 3-4 caini ? sa introducem proba de latrat cum spunea unul de prin ACHR ca sa se vada care latra mai gros si mai tare! Bine si daca ii da vreun stapan o inghetata cainelui de cu seara ce ziceti o latra sopran sau bas?

Fiecare vrea sa fie cumva legat de acest fenomen si propune diverse chestiuni care mai de care mai ... dar toti uita unde ajuns la ACHR rasa acum din cauza unor asazisi crescatori in fapt niste potlogari dornici sa faca bani si atat. Cu pedigree de canisa ca si cele oferite de canisa de belo Getica prin intermediul servitorului ei Albiter, cu pedigree false facute de Mustea et comp, etc
Pe cocoasa lor s-au catarat trantorii ca Muntean, etc si care au gasit sa faca bani din nainvitatea, prostia, etc unora si altora!
Pana una alta avem caini hiperconsangvinizati si cumparatorii nu sunt informati despre asta DELOC! Avem caini fara par pe bot si pe labe care sunt campioni nationali si internationali - samio Erik de exemplu ca este mai la indemana, desi ei ar fi trebuit eliminati de la reproductie! samd
Domnule Osiceanu,

Ce ati postat mai sus nu vine in contrazicere la postarea mea ci mai degraba in completare.

Oricum multumesc pentru interventiile regulate si obiective din domniu.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

raul wrote:Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu sunt satul sa vad peste tot anunturi cu " pui din parinti campioni" pui cu pedigree exceptional, parinti castigatori la Crufts.....etc. Cred ca toti stiti despre ce vorbesc, si cred ca adevaratii pasionati de caini se incrunta de fiecare data. Pana la urma vindem niste acte sau un caine? Iar daca publicul este intradevar atras de aceste certificate, cat de corecte sunt ele pana la urma. Cred ce mister Osiceanu a subliniat destul de mult incat sa inteleaga toata lumea ca se fac multe falsuri.
Este de asteptat ca publicul sa ceara si sa vrea acte pentru a sti cum o sa arate cand o sa fie mare, dar considerand ca sunt peste 300 de boli transmisible genetic, mostenite, si ei tot sunt interesati doar de pedigree, clar este ceva in neregula cu perceptia generala a publicului in legatura cu cainii. Desi unii ar zice ca Pedigreeul este doar un document care atesta aparteneta la o rasa, stramosii, si nu o declaratie de excelenta. Desi AKC si FCi ar avea alta parere, pentru majoritate publicului este un certificat de merit, o garantie.....

Nimeni care cauta excelenta, un temperament puternic, specific rasei sau calitati evidente de munca nu o sa nege utilitatea sau necesitatea unei selctii controlate, dar ce se intampla mai nou cu importanta si statutul care il au pedigreele a scapat de sub control. Toti cei ce au creat primul club de caini de munca (vanatoare evident) cred ca se intorc in mormant cand vad ce sa intampla si unde s-a ajunse este mai valoros, un barac din varful muntelui care a castigat mai multe lupte cu pradatorii sau un campion al Romaniei la frumusete? Cred ca este evident raspunsul pentru majoritatea......

Aceasta venerare a pedigreelor este o practica, sau un fenomen destul de modern, care probabil a rezultat din tenditele secolului xx de a pune valoare pe caini in functie de cum arata in loc de ce pot sa faca.

Noi toti, cei care sustinem ca ne pasa de caini nostri nationali trebuie sa incetam cu aceasta obsesie a pedigreelor cand toata lumea stie neregulile si falsurile care s-au facut si se fac in continuare.

Nu ma astept sa vad anunturi de genul: Vand mioritic (predispus la displazie) dar sper ca o sa ajung cu ajutorul lui Dumnezeu ziua cand o sa vad anunturi de genul: Vand mioritici sanatosi, din parinti cu temperament specific si testat, testati de displazie de sold si cot, fara boli mostenite sau transmisibile cunoscute!
Eu cred ca dai ,drept in calu care trage .Orice rasa din lume este creata de crescatori,iar mioriticul nu face exceptie.Fara pedigree Achr,aceasta rasa ca si carpatimul ,si probabil celalate doua ,de la Gr a doua ;) NU AR EXISTA.Pe de alta parte pune tu o rasa creata de altcineva decat crescatorii afiiliati Fci ,si atunci recunosc ca scriu prosti.Gresesc?


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ma bucur sa vad ca incepem sa ne miscam si fiecare vine cu opiniile proprii. Desi subiectul a fost in majoritate inteles gresit, am sa mai dezvolt putin si sper sa raspund si la intrebarile adresate sau nu.

AmCiobanesti, sunt caini si sunt si asociatii neafiliate FCI sau ACK. Ca sa fiu mai precis, vecinii nostri nemti au un club de caini de munca care desi nu inregistreaza cini are o mare influenta asupra montelor. Organizand teste de temperament cu specificatii diversificate in functie de grupa, acceptand monte doar intre caini cu testele trecute si incurajand o dezvoltare tipica atat psihica cat si fizica a raselor.

Eu am mentionat si in alte postari despre importanta pastrarii datelor ( monte, incrucisari...) dar daca e sa o luam cronologic, cainii s-au format, selectat si evoluat sute si chiar mii de ani fara a se pierde tipicitatea si fara a avea pedigree. Doar din sec 19 cand nobilimea, avand prea mult timp liber a inceput sa organizeze concursuri de frumusete ca sa vada cine are caine mai frumos ( nu sanatos si in nici un caz util).
Primul concurs de la Crufts a avut loc in 1891 ocazie cu care a inceput infiripare termenului de ''Rasa pura'' in mintile oamenilor. Din acel moment cainii cu Pedigree au inceput sa fie priviti, tratati si considerati superiori celor fara pedigree.
Asociatiile au fost create din dorinta de a avea pe cineva care sa organizeze si jurizeze concursurile cat si pentru a crea un standard si actele aferente pentru a pastra detaliile cainilor campioni din montele facute.

Odata pasul facut, s-a inceput o alta selectie, in urma rezultatelor obtinute la competitii - deci un caine campion este folosit mult mai des in monte decat unul necunoscut, fiecare dorind sa ii apara numele unui caine campion in pedigree.
Anumiti caini care au fost admirati in excess, si prin urmare au fost, sunt si vor fi utilizati in prea multe monte - sindromul cainelui Etalon. Ca efect secundar al acestor trenduri, bazinul genetic se ingusteaza din ce in ce mai mult, iar daca un caine etalon poarta si cateva defecte, acestea vor fi raspandite in exces si incontrolabil la un numar mare de cuiburi. Repetati aceasta practica de cateva ori si ajunge sa avem o rasa bolnava in marea ei majoritate.

Revenind la pedigree, oriunde cauti pe internet pareri obiective si specializate la pedigree, ai sa gasesti doar lucruri negative despre exagerarile si problemele de sanatate care vin la pachet. Pana si RSPC-ul si BBC au inceput sa atraga atentia, fie prin comunicate (RSPC) sau documentare (BBC) incurajand o selctie si monte bazate pe sanatate, temperament si tipicitate.

Iar daca unde s-a ajuns azi cu pedigreele este pe placul cuiva, il rog sa raspunda si sa sustina parerile.

Oare nu este prea mare coincidenta intre aparitia pedigreelor si degenerarea raselor, promovarea si inmultirea cainilor cu defecte majore, caini care inainte de pedigree erau distrusi fara cea mai mica ezitare.

Cu riscul de a ma repeta la nesfarsit, este bine sa ai in scris genealogia cainilor, dar este strigator la cer pana unde s-a ajuns. Chiar nu mai auzi nicaeri vorbindu-se despre utilitate, functionalitate, temperament, tipicitate.....oriunde mergi, orice crescatori suni auzi doar ca este fiu, frate, parinte de campion, desi nu are par, este cat un Colie plus timorat de orice obiect/persoana/zgomot.


Cu riscul de a supara cateva persoane, pana nu se pun la punct pedigreele si autenticitatea lor, pana nu o sa vedem caini cu temperament, caini utili, caini care pot munci inca, nu am sa fiu de acord cu acest trend daunator al cainilor ''Rasa Pura'' .


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Si eu cred ca ..rasa pura .. nu exista ,pentru mine exista caini de rasa ,adica caini cu acte de origine,in cazul nostru pedigree Achr.Din fericire ,sau nu, exista milioane de caini in Romania fara acte de origine ,deci cine doreste poate sa adopte ,desi mai sunt oameni care chiar cumpara .Nemtii si-au rezolvat problema autentificarii pedigreelor .prin teste ADN ,practic totii cainii de top ai lor au asemenea teste.Problema este ca costa,si iar dam in calu care trage.Trebui tinut cont referitor la temperament ,ca in tarile din vest NIMENI nu risca cu caini mai duri ca,muncesc dupaia toata viata sa repare dauanele .Practic castigul tinerii unui caine fiind placerea.La toate grupele caini nu se mai folosec la ceea ce au dost odata,si caii pe vremuri erau folositi, la lupte,apoi la munca campului acum de ....placere.Din fericire cine vrea poate sa-si yesteze cainele ,fara nici un fel de problema.Deci este loc pentru totii.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

AM ciobanesti wrote:
raul wrote:Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu sunt satul sa vad peste tot anunturi cu " pui din parinti campioni" pui cu pedigree exceptional, parinti castigatori la Crufts.....etc. Cred ca toti stiti despre ce vorbesc, si cred ca adevaratii pasionati de caini se incrunta de fiecare data. Pana la urma vindem niste acte sau un caine? Iar daca publicul este intradevar atras de aceste certificate, cat de corecte sunt ele pana la urma. Cred ce mister Osiceanu a subliniat destul de mult incat sa inteleaga toata lumea ca se fac multe falsuri.
Este de asteptat ca publicul sa ceara si sa vrea acte pentru a sti cum o sa arate cand o sa fie mare, dar considerand ca sunt peste 300 de boli transmisible genetic, mostenite, si ei tot sunt interesati doar de pedigree, clar este ceva in neregula cu perceptia generala a publicului in legatura cu cainii. Desi unii ar zice ca Pedigreeul este doar un document care atesta aparteneta la o rasa, stramosii, si nu o declaratie de excelenta. Desi AKC si FCi ar avea alta parere, pentru majoritate publicului este un certificat de merit, o garantie.....

Nimeni care cauta excelenta, un temperament puternic, specific rasei sau calitati evidente de munca nu o sa nege utilitatea sau necesitatea unei selctii controlate, dar ce se intampla mai nou cu importanta si statutul care il au pedigreele a scapat de sub control. Toti cei ce au creat primul club de caini de munca (vanatoare evident) cred ca se intorc in mormant cand vad ce sa intampla si unde s-a ajunse este mai valoros, un barac din varful muntelui care a castigat mai multe lupte cu pradatorii sau un campion al Romaniei la frumusete? Cred ca este evident raspunsul pentru majoritatea......

Aceasta venerare a pedigreelor este o practica, sau un fenomen destul de modern, care probabil a rezultat din tenditele secolului xx de a pune valoare pe caini in functie de cum arata in loc de ce pot sa faca.

Noi toti, cei care sustinem ca ne pasa de caini nostri nationali trebuie sa incetam cu aceasta obsesie a pedigreelor cand toata lumea stie neregulile si falsurile care s-au facut si se fac in continuare.

Nu ma astept sa vad anunturi de genul: Vand mioritic (predispus la displazie) dar sper ca o sa ajung cu ajutorul lui Dumnezeu ziua cand o sa vad anunturi de genul: Vand mioritici sanatosi, din parinti cu temperament specific si testat, testati de displazie de sold si cot, fara boli mostenite sau transmisibile cunoscute!
Eu cred ca dai ,drept in calu care trage .Orice rasa din lume este creata de crescatori,iar mioriticul nu face exceptie.Fara pedigree Achr,aceasta rasa ca si carpatimul ,si probabil celalate doua ,de la Gr a doua ;) NU AR EXISTA.Pe de alta parte pune tu o rasa creata de altcineva decat crescatorii afiiliati Fci ,si atunci recunosc ca scriu prosti.Gresesc?
Chiar scrieti PROSTII dle/dna AMCIOBANESTI! Pe bune si fara misto!
Mioriticul Nu a fost creat de crescatori in sensul chinologic asa dupa cum incercati sa se subinteleaga fortat si gresit ! Mioriticul a fost o rasa NATURALA pe care de prin 1985 incoace a fost cat de cat introdusa intr-un circuit chinologic si abia in 1998 am inregistrat-o eu la Ministerul Agriculturii urmand toate procedurile legale ( omologarea nationala al carui ordin publicat in Monitroul Oficial nu a avut tocami baza si anume textul standardului ceea ce a facut nula intreaga activitate din pacate!). In 2005 eu am omologat rasa international la o alta asociatie chinologica decat FCI si anterior tot eu am prezentat-o official la un Campionat Mondial al FCI in 2000.
ACHR este ca si FCI si AKC si altele ca ele doar organizatii neguvernamentale si atat deci nu au o component oficiala recunoscuta statal si international la nivel diplomatic precum organizatiile interguvernamentale, in care tarile sunt member ( NATO, UE,OSCE,etc) Asa ca iar scrieti prostii !!
Daca veti studia cu atentie si nu veti mai scrie prostii veti observa ca sunt rase create de catre crescatorii americani de exemplu - NEMEMBRII FCI - pe care FCI le-a preluat si recunoscut ca atare!
in concluzie dle/dna AmCiobanesti ati scris NUMAI PROSTII!!!


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

cezar osiceanu wrote:"In 2005 eu am omologat rasa international la o alta asociatie chinologica decat FCI si anterior tot eu am prezentat-o official la un Campionat Mondial al FCI in 2000.
ACHR este ca si FCI si AKC si altele ca ele doar organizatii neguvernamentale si atat deci nu au o component oficiala recunoscuta statal si international la nivel diplomatic precum organizatiile interguvernamentale, in care tarile sunt member ( NATO, UE,OSCE,etc) Asa ca iar scrieti prostii !!
Daca veti studia cu atentie si nu veti mai scrie prostii veti observa ca sunt rase create de catre crescatorii americani de exemplu - NEMEMBRII FCI - pe care FCI le-a preluat si recunoscut ca atare!"
Nu pot sa nu fiu de acord cu Dl. Osiceanu in privinta Rasei naturale si faptul ca s-a implicat sa omologheze rasa international lucru care a fost omis deliberat de regimul comunist chiar daca s-a incercat promovarea Mioriticului si Carpatinului si pe vremea comunismului.(in RDG ) In schimb trebuie sa subliniez spusele domnului Osiceanu : " In 2005 eu am omologat rasa international la o alta asociatie chinologica decat FCI" ati omis domnule Osiceanu ...impreuna cu cei care s-au implicat in acest lung proces si au facut investitii considerabile pentru stabilirea relatiei si prezentza la Expozitii pe plan intern si internationl.Sper sa corectati afirmatia dvs. In ceea ce priveste Topicul as dori sa imi prezint si eu opinia mea. Crescatorii din occident sunt obligati prin legislatie in mare parte sa selectioneze la sange exemplarele care sunt acceptate pentru reproductie iar acest proces este foarte anevoios si greu de urmat. Un caine cu pedigree chiar daca nu provine din parinti campioni poate sa ajunga la cateva mii de EUR si chiar si in acest caz nici un crescator nu poate garanta in procent de 100% sanatatea sau caracterul cainelui. Dar pe de alta parte crescatorul isi asuma responsabilitatea fatza de cainele cesionat pe tot parcursul vietii acestuia.Nu am cunostiintza de asa ceva in Romania inca.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dna/Dle Von Neumalsh
mi-am permis sa ma nominalizez ca si leader al acelor omologari dat fiind ca asa se obisnuieste si va dau dreptate ca eforturile mele au fost sustinute de o intreaga echipa pe care am format-o cu greu si care a dus greul acestor activitati!
In ceea ce priveste afirmatia dvstra legata de legislatia din alte tari sa stiti ca m-ati facut curios sa vad cum se sustine aceasta afirmatia a dvstra cu probe directe: text de lege, cod civil, etc astfel incat va rog sa dati exact link-urile necesare pentru a studia problema in sine
Va multumesc


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Stimate domnule Osiceanu,

Legea care specifica regulile de baza pentru detinerea si cresterea unui caine o gasiti aici:https://www.gesetze-im-internet.de/bunde ... rescatorul se supune regulamentului Asociatiei chinologice din care face parte. Orine se decide sa isi creeze o canisa este obligat prin legislatie si regulamentul clubului din care face parte sa respecte legea si regulamentul clubului.Este obligat sa urmeze cursuri acreditate de crescator sau sa urmeze sfaturile unui crescator deja autorizat. Conditiile de tinere si predare a cateilor si puilor sunt foarte bine stipulate in lege si in regulamentul de ordine interioara ale clubului. Daca este de ajutor pot sa va impartasesc din experientza mea cu primul si ultimul meu cuib Von Neumalsch care se intampla sa fie inregistrat in COR CNCCR si AVDH-UCI.Au trecut ceva ani de atunci si daca nu ma insel domnul raileanu s-a ocupat de acte si inscriere in COR. Dupa aceasta experienta am ajuns la concluzia ca nu voi putea fi niciodata samsar de caini.Iar la cum au decurs ostilitatile in cadrul clubului in Romania nici un crescator nu ar fi vrut vreodata sa monteze vreo catea cu A-Rafo.Rafo a fost un mascul de show si sunt mandru de faptul ca a reusit sa faca publicitate rasei in Germania.Daca credeti ca merita sa dezbatem omologarea din 2005 am putea deschide un topic separat.Iar in ce priveste afacerea cu pedigreeuri eu ma abtin sa mai comentez pentru ca iubesc prea mult cainii iar marii afaceristi care vind mioritici si carpatini la marginea drumului ma dezgusta.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Stimate domn cred ca faceti iar niste confuzii intre termenii de lege si regulamente interne pe care le amestecati dea valma!
Ati dat un link in limba germana care ar trebui mai intai tradus ca sa poata fi interpretata sau macar citit si apoi comentat ceea ce face inutil linkul.
Legea nu poate sa oblige pe nimeni sa faca ce spuneti dvstra apropos de cursuri acreditate de crescator de exemplu.
Termenul de lege poate fi ca lege international, nationala-federala in Germania sau a landului respectiv si hotarari cu caracter de lege date de catre organelle administrative locale. Ele se refera strict in cazul nostru la legi legate de sistemul sanitar veterinar si cele de protective a animalelor plus ceva legat de constructii.
Asociatiile canine sunt organisme neguvernamentale inregistrate juridic si fiscal in mod obligatoriu pe teritoriul statului unde activeaza sunt obligate sa respecte legile acelui stat, au propriile regulamente mai mult sau mai putin comune sau asemanatoare si in care fiecare membru este membru de buna voie care solicita asta si nu este forata de nimic ptr a intra acolo, poate iesi oricand doreste, este supus sanctiunilor interne acordate de catre asociatie nu de catre organele statului abilitate in acest sens.
Cat priveste conditiile de detinere a cainilor ele sunt intradevar stipulate in legea sanitar veterinara dar nu exista nici o lege care sa oblige la anumite conditii in afara celor sanitar veterinare general obligatorii in ceea ce priveste predarea cateilor si puilor. Daca se constata ca de exemplu cainii sunt tinuti in conditii improprii, incalca normele de igiena legale padockurile lor,etc atunci intervine intradevar reprezentantul legii dar altfel nu.
Nu stiu la ce va referiti cand mentionati in postarea dvstra problema cu samasrul de caini dar poate o dezvoltati dvstra ca sa vedem la ce va referiti exact!
Intradevar ati fost membru al CNCCR, ati internmediat foarte bine in interesul raselor romanesti problema cu UCI-AVDH care a fost prima asociatie din lume care a recunoscut official rasele romanesti pe baza standardelor depuse de catre CNCCR - practice a fost prima omologare international a raselor de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin.
Aici trebuie sa precizez din nou ca:
FCI NU ESTE O ORGANIZATIE MONDIALA A TARILOR SI STATELOR CI ESTE O SIMPLA ORGANIZATIE NEGUVERNAMENTALA SUMA DE ASOCIATII NEGUVERNAMENTALE, EA ARE SEDIUL LA BRUXELLES SI ATAT! FCI NU ESTE MEMBRA A AMERICAN KENNEL CLUB CARE ESTE O ORGANIZATIE MAI NUMEROASA DPDV CANIN DAR REPREZENTATIVA DOAR PENTRU STATELE UNITE ALE AMERICII SI CU TOATE ACESTEA II RECUNOASTE O PARTE DIN STANDARDELE EI IN TOTALITATE SAU CU MICI MODIFICARI!
In legatura cu cainele dvstra A-Rafo v-am spsu de la prima noastra intalnire ca:
- era un mascul de talie impresionanta cu o osatura graoasa si un cap mare cu dentitie corecta
- provenea dintr-un metis de mioritic cu carpatin la fel de impresionat ca talie si masivitate al carui proprietar era din Brasov
- nu avea un par foarte bun in raport cu alte exemplare de mioritic la acel moment
- avea grave probleme pe trenul posterior nerezolvate in timp aproape deloc
- nu avea nici pe departe uriasa greutate pe care o sustineati dvstra
- in Romania unde oferta era foarte mare intradevar crescatorii au refuzat constant sa faca monte cu masculul dvstra din motivele mai sus prezentate
- ca sa va ajut am indrumat-o special pe prietena dvstra dna Mengel sa isi achizitioneze femele de la crescatorul Sulea din Cluj ceea ce a si facut preluand atunci prin cumparare vreo 4 femele daca nu gresesc.
Pentru edificare pozele cu cainele dvstra se gasesc aici:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... 4/37910806
si aici
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... 4/37910809
iar aici se pot vedea foarte bine problemele de pe trenul posterior al lui A-Rafo
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... 4/82089091


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Stimate domnule Osiceanu,in primul ran vreau sa va multumesc pentru promptitudinea postarii.In ceea ce priveste legislatia si normele impuse crecatorilor si detinatorilor de caini trebuie sa va dau dreptate.Intentia mea a fost sa subliniez faptul ca in Germania regulile sunt mult mai stricte si sunt verificate de catre organizatiile abilitate.Iar in ceea ce il priveste pe Rafo chiar a fost cantarit in noiembrie 2005 pe cantarul de marfa al macelariei orasului Karlsruhe in urma unei discutii cu doamna Mengel care sustinea ca Rafo nu arata sa aiba mai mult de 80 de kg.Iar daca va aduceti dvs.aminte cand l-am tattuat pe Rafo la 7 luni avea 54 de Kg cantarit la institut unde l-am si tatuat.In ceea ce priveste defectul lui Rafo acesta nu a constituit in nici un moment o problema de sanatate iar in urma controalelor (2) de displazie Rafo a fost apt pentru monta.Am sa incerc sa gasesc in arhiva fisa cu masuratorile oficiale a lui Rafo(facute pentru dosarul de monta) si eventual am so postez.Iar puii proveniti din Rafo si Basarabia nu au prezentat nici unul defectul lui Rafo.Monta A deci nu vreau sa intru in discutii chinologice , stiti mai bine ca mine ca Rafo provenea dintr-o monta A,dar defectul se poate transmite genetic sau nu.Am invatat foarte multe in perioada 2002 2007 de la dvs si de la doamna Mengel.Iar experienta acumulata o sa o aplic pe noul meu membru al familiei King. :D si voi incerca sa evit orice fel de comentarii in contradictoriu cu dvs atata timp cat nu pot dovedii ceea ce spun.Toate cele bune.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Stimate domn ma bucur ca am asezat discutia pe locul corect si normal!
In legatura cu Rafo este foarte bine ce ati precizat in raport cu displazia de exemplu!
Problema greutatii lui nu o pot afirma sau infirma pentru ca nu am asistat personal la nici o cantarire a lui. cand l-am vazut prima oara in aeroport la Franckfurt, unde am fost special pentru asta din Romania - ca tot imi tin unii socoteala ca vad cainii prin parcari, era intradevar impresionant ca talie si gabarit dar prezenta acel defect de intretinere care NU este un defect genetic.
Puii lui nu I-am vazut astfel incat nu ma pot pronunta asupra modului in acre a transmis sau nu problema avuta cu parul de o calitate mai slaba.
In rest oricand putem discuta cu placere despre caini!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna,

Puteti pune ceva poze cu Rafo sa il vedem si noi.....

Cum sta cu agilitatea, temperamentul?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Pedigree-ul este foarte important, dar din pacate sunt foarte multi caini proveniti din "parinti campioni" si care urca pe toate podiumurile ajutati de albitri si de ACHR dar fara temperament si poate chear cu multe defecte.
S-a ajuns in stadiul in care doar diplomele si faptul ca apartin anumitor canise conteaza.
La achizitionarea unui catel cumparatorul ar trebui sa mearga pe teritoriul femelei si al masculului, daca au proprietari diferiti, sa vada cun se comporta acesti in mediul lor.
Nu sunt un mare crescator dar pot sa va spun ca mioriticul este foarte cuminte in afara teritoriului.


Post Reply

Return to “Temperament”