Teste... da sau nu ?

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

ursu carpatin wrote:Spunea de Ciobăneşti Româneşti..... Exact, textual, să pot pune ghilimele nu mai ţin minte, ar trebui să merg iar la BCU să caut în ziar.... anul şi data articolului le-am notat, textul nu, şi am fotografiat doar poza din păcate.
Nu arată deloc a ciobănești românești din păcate, dar cert este ca sunt niște animale frumoase. Ce ne-ar putea lamuri mai bine ar fi textul care însoțește această fotografie. Normal n-aveți cum ști detaliile din el, dar dacă aveți timp mai dați o fugă pe la ziar sa avem si textul indiferent ce scrie.
Nici komondorii de azi nu mai sunt ca cei de acum 90 de ani, iar mioriticul de dimineața nu mai e ca cel de seara.
Asta înseamnă că este mult de muncă !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

:)
lilith, mai mult prin "vremuri vechi" şi "de demult" umblu - ia să-mi fac o ţâră de reclamă dacă tot veni vorba:

https://www.facebook.com/cristi.dami.3344

https://www.facebook.com/pages/Ciobani- ... 1171728070


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Cu siguranta nu este un caine de expozitii........


https://www.liveleak.com/view?i=05d_1408487114


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Touche!
DarwinDogfinal.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Filmare încărcată în Galeria Video a forumului și postată din Galerie pe acest topic.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Un barac cu presiune pe instalatie!



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut ...Dragilor eu zic ca rasele romanesti au nevoie pe lângă selecție și de partea de paza și mai exact lucruri ce țin de teste ...
Concurenta, caucazianul, Asia etc au teste și asa își țin si reproduc cainii corecți dar și cu temperament ...la noi pana nu înțeleg toți crescătorii asta...Ne mai învârtim mult și bine 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Bună seara tuturor.
E greu de găsit soluții de testare, idei sunt și se pot aplica.
Dar rezultatele pot fi eronate. De ce? Pot fi câini excelenți paznici pe proprietatea lor. În curți, la stane, etc. Totuși ei pot reacționa diferit în condițiile unui concurs, unde nu sunt în largul lor. Pot fi hiperagresivi sau fricoși. Și n-o s-o ia comisia de arbitrii la picior prin toată tara, sa testeze toți câinii înscriși, pe teritoriile lor de paza.
Și apoi, temperamentul natural al mioriticului se bate cap în cap cu aspectul corporal. Pot fi câini cu slaba zestre genetica neincadrati în standardul rasei, dar paznici neînfricați, sau pot fi câini perfect încadrați în standard, dar fricoși sau cu un temperament slab.
De aceea e greu de găsit adevărații campioni.
Da, este adevărat ca după gard toți sunt viteji, unii ar atacă fără ezitare un infractor. Dar oare acești câini ar alunga ursul sau lupii la stane, nefiind obișnuiți cu sălbăticia? Poate da, poate nu.
Dar un câine crescut de mic la stâna în sălbăticie, nu cred ca n-ar putea păzii o curte sau o proprietate. Dar ei cad la punctaj pt ca mulți nu sunt frumoși și întreținuți corespunzător. Atâta timp cât exista doua tipuri de câini, cei de casa și cei de stâna, ar trebui sa li se dea și celor din urma o șansă. Pt ca ei sunt testați natural. Acolo e ori-ori.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sau poate un test al zgomotelor.
Unii ar reacționa agresiv, alții s-ar speria.
Sa spune ca la alegerea unui pui, sa bați din palme sau sa faci un zgomot, iar cel care întoarce capul și e atent, e cel mai bun.
Poate da, poate nu. Poate ceilalți sunt adormiți, sau poate unii sunt sensibili la zgomote.
Câinele meu face parte din a 2-a categorie. Deși este un paznic neînfricat în curte, dacă aude petarde și pocnitori, se ascunde în beci și acolo rămâne. Are 3ani și 4 luni și asa a fost dintotdeauna. Sensibil la zgomote puternice.
Mă întrebam?!?!? Dacă 2 infractori arunca 2-3 petarde în curte și apoi sar gardul sa ma jefuiască, ce-o face Novac? Iese din beci la ei, sau ii lasă să-și facă treaba de frica petardelor?
Am și o cățelușa mioritica de 4 luni, pe care o doare la basca de orice zgomot, de tractoare, de pocnitori, etc. Deocamdată.!!! Și sper sa rămână asa.
Mă gândesc la câinii de vânătoare, Setter irlandez, Brac german, copoi, Foxterrier, Tekel, soricar, etc... care sunt excluși de la vânătoare dacă se sperie de bubuitul puștilor.


Post Reply

Return to “Temperament”