Teste... da sau nu ?

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

ursu carpatin wrote: Câine de pază, la oraş, unde stau, înseamnă că nimeni care-i străin de casă nu intră în curte. Al meu se achită de asta.
În rest rolul lui este de-a ne bucura pe noi. Nu ne-am luat câine nici să-l târâm pe la mii de expoziţii şi nici ca să-l văd dacă e mai tare decât al vecinului.
Pur şi simplu l-am luat de drag, îl creştem cu drag, ne jucăm cu el, îl periem acasă, îl plimbăm şi gata. Noi (familia adică) ne bucurăm când vedem că se joacă cu alţi câini, când vedem că acceptă fără probleme omul când suntem la plimbare. Singurele probleme le avem când vreun mascul vrea să-l domine. Dar încă s-a limitat la lătrat şi alergat după el.
Poate alţii preferă când ies cu câinii la "socializare" să le pună botniţă, să-i ţină în lesă.... Eu nu, eu prefer să-l las să facă ce vrea, să se joace şi să alerge cât vrea. Nu mi-am luat robot şi nici un Terminator.
Imi pare rau sa va spun dar asta putea sa o faca orice caine, chiar si un Labrador. Aceste nu este temperamentul pentru care mioriticul a fost folosit atatea sute de ani ca si paznic devotat si incoruptibil al stanelor noastre, prin urmare nu este temperamentul care trebuie promovat. Desi nu sunteti singurul care doreste sa vada mioriticul un caine docil, prietenos, social si de ce nu unul perfect adaptat mediului Urban, eu nu pot sa incurajes aceasta schimbare. Cea mai mare responsabilitate a iubitorilor/pasionatilor de caini nu este sa ajute rasele sa evolueze, ci este sa le pastreze cum au fost pana sa punem noi mana pe ei si sa-i schimbam conform cerinteleor si standardelor unor oameni total straini indatoririlor, temperamentului sau traditiei Mioriticilor. Rasele vechi, consacrate, nu au nevoie de imbunatatiri si nici de regres. Este nevoie doar de pasiunea si munca necesare pastrarii in "parametrii" originali, pastrarii rasei asha cum a fost pana acum.
Cainii de frumusete sa ramana caini de frumusete si ciobanesti sa ramana ciobanesti. Aici nu fac referire deloc la infatisarea estetica, ci mai degraba la caracterul/temperamentul specific care dispare sau se estompeaza in totalitata fara munca adecvata in cateva generatii.

Mai sus ati mentionat ca stati la curte comuna, deci sa zicem vreo 10 vecini care sunt primiti cu incredere in curte, plus cunostintele lor care sunt primiti cu incredere. Deci imediat avem o comunitate mica care are acces in curte fara probleme, prin urmare nu se poate numi caine de paza, ci mai degraba un caine care intimideaza si descurajaza prin statura decat prin temperament, reactii.

Va bazati doar pe faptul ca o persoana necunoscuta nu intra deoarece vede un caine mare pe proprietate, dar nu aveti nici o certitudine cum ar reactiona, nu aveti nici cea mai mica idee daca s-ar comporta tipic unui caine de paza sau tipic unui animal de companie.

Eu tind sa va felicit pentru ca ati ales mioriticul ca si rasa, si va felicit si pentru laudele aduse lor (desi a lauda statura, culoarea, tinuta sau palamaresul unui mioritic este o jignire adusa rasei, rasa cara a fost consacrata datorita temperamentului in primul rand).


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Ştii, e cam greu să ţin în mijlocul Clujul vreo 200 de oi, ca să aibă ce păzii. Sau vreo 50 de vaci.
Câinii de paza nu sunt stric "pază de animale", ci şi de proprietate, stăpâni.
Cât despre vecini....nu intră numai cei ce locuiesc aici. Au încercat unii, care mai vin pe-aici şi n-au avut succes. Am descris ce s-a întâmplat, nu mă repet.
Tu crezi că ciobanii pot ţine rasa? Chiar crezi că grija lor e împerecherea câinilor? Un ciobănesc nu trebuie să rupă pe nimeni, el avertizează, păzeşte şi dacă ăla-i tolomac atunci se poate ajunge şi la muşcături.
Eu fac parte din comunitatea care vede într-un câine de pază ceva ce e blân dar dur, jucăuş dar puternic. Nu mă interesează câinii care n-au voie afară din curte numai cu botniţă şi lesă. Tocmai ce m-am întors dintr-o plimbare pe malul Someşului, unde al meu s-a plimbat liniştit, s-a jucat cu un Ciobănesc German cu care la gard se latră de zici că-s cei mai mari duşmani..... Un câine de acest gen aşa ştiu că trebuie să fie, dur în curte, maleabil pe teritoriu neutru.
Înălţimea, culoare e chestie de moştenire! Nu e de lăudat. Coloritul da, îl poate face mai atractiv, dar atât.
Eu personal nu sunt fan expoziţii, dar conform legii trebuie să bifez câteva, că altfel nu ar fi primit dreptul la montă. Şi aici lumea se împarte, unii vor, alţii nu. Eu vreau doar să respect legea, ca să mă pot bucura de-a întregul de el.


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

ursu carpatin wrote:Ştii, e cam greu să ţin în mijlocul Clujul vreo 200 de oi, ca să aibă ce păzii. Sau vreo 50 de vaci.
Câinii de paza nu sunt stric "pază de animale", ci şi de proprietate, stăpâni.
Cât despre vecini....nu intră numai cei ce locuiesc aici. Au încercat unii, care mai vin pe-aici şi n-au avut succes. Am descris ce s-a întâmplat, nu mă repet.
Tu crezi că ciobanii pot ţine rasa? Chiar crezi că grija lor e împerecherea câinilor? Un ciobănesc nu trebuie să rupă pe nimeni, el avertizează, păzeşte şi dacă ăla-i tolomac atunci se poate ajunge şi la muşcături.
Eu fac parte din comunitatea care vede într-un câine de pază ceva ce e blân dar dur, jucăuş dar puternic. Nu mă interesează câinii care n-au voie afară din curte numai cu botniţă şi lesă. Tocmai ce m-am întors dintr-o plimbare pe malul Someşului, unde al meu s-a plimbat liniştit, s-a jucat cu un Ciobănesc German cu care la gard se latră de zici că-s cei mai mari duşmani..... Un câine de acest gen aşa ştiu că trebuie să fie, dur în curte, maleabil pe teritoriu neutru.
Înălţimea, culoare e chestie de moştenire! Nu e de lăudat. Coloritul da, îl poate face mai atractiv, dar atât.
Eu personal nu sunt fan expoziţii, dar conform legii trebuie să bifez câteva, că altfel nu ar fi primit dreptul la montă. Şi aici lumea se împarte, unii vor, alţii nu. Eu vreau doar să respect legea, ca să mă pot bucura de-a întregul de el.

Nu are rost sa fim ironici, ca nu a mentionat nimeni de turme de oi sau de vaci. Iar nicaeri nu s-a facut aluzia caine de paza-caine de paza animale, dar in incercarea de a nu devia de la subiect si a redresa directia conversatiei, eu doar subliniam ca deocamdata nu stiti la ce dati de mancare, din punct de vedere temperamental. Sunteti invitat sa sustineti mult si bine cat se risca strainii, dar pana nu aveti dovezi palpabile ca da, Ursu pune gura nu se joaca, toata sunt vorbe in vant.
Bineinteles ca nu este cazul DVs ca doar ati subliniat clar ca avea-ti nevoie de ceva moale, sa nu fie dominant, sa nu necesite botnita, sa fie spectator pe orice teren neutru indiferent de provocare :arrow: Eu faceam referire la cei care au asteptari putin mai mari de la cainele din ograda.

Cat despre ciobani, noi romanii nu am avut o cultura a chinoligiei in deceniile recente, dar sa stiti ca in vechim se urmarea imperecherea cainilor de valoare si sursele scrise vorbesc despre cainii extrem de apreciati la noiu pe continent. Si pot sa spun ca erau exemplare net superioare celor de azi din punct de vedere calitativ. Acum s-a creat un adevarat trend, powered de catre asociatiile chinologice de frumusete, si este evidenta aderarea ,unei mase semnificative de iubitori de animale, catre trendul international de a detine caini moi, gingasi, sensibili, pufosi, dar care mai pot si face paza ar spune ei. Ar trebui scos din standard punctul cu "suspicios cu strainii" sau adaugata o notita la baza, ca suspicios cu strainii primele 5 secunde, ca pe urma ii lasam sa ne traga de limba :)

In legature cu expozitiile, banuiesc ca este detul de evident k nici eu nu sunt un mare impatimit al expozitiilor de frumusete, desi particip de dragul povestilor de dupa. La Timisoara (acolo l-am vazut pe Ursu prima data ) am participat doar din datoria de a fi acolo la acest eveniment destul de important pentru Mioritici, desi eu unul nu vad foarte multe beneficii in urma aceste asa zise omologari.

Acolo am vb cu cu nenea de la FCI, d'nul Tamas Jakkel care in urma discutiilor a fost destul de clar in privinta asteptarilor de la ciobanestii nostri, dar in special de la mioritici caci despre ei am vb. Acest lucru s-a vazut si in urma jurizarii unde despre locul I zicea ca se vede ca ii place si se simte bine in ring, iar despre locul III ca este perfect, conformatie, osatura, par, dar din pacate: "he doesn't know to present himself very well, its not very showy!!!"

Parerea dvs este destul de clara in privinta testelor de temperament, deci nu cred ca mai avem nimic de dezbatut, dar totusi as fi curios sa ne impartasiti din experienta Dvs cu Bucovineni facand cateva paralele si la mioritici.
Ceva pareri, pro si contra, plusuri si minusuri....orice pentru utilizatorii care stau pe ganduri in legatura cu ce sa isi ia.

Sa va traisca Ursu si sa creasca mare si frumos.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Am atasat o imagine scanata din revista cainii nostrii Aug 1984. Sper sa se poata citi, textul si incurajarile cautarii unui temperamanet si psihic puternic.

Mi s-a parut foarte interesant sfatul data crescatorilor sa isi trimita cainii la oi pentru a se "testa" calitatile native ale exemplarelor.

Cainii Nostri
Cainii Nostri


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Eşti de acord că Labradorii, Terra Nova sunt câini de apă? De ce nu se face o lege prin care toate rasele, obligatoriu, să facă doar ceea ce făceau la origini?
Dogul argentinian ar trebui să vâneze doar feline
Cane Corso ar trebui să vâneze animale şi să participe la războaie!
Bull Terrierii ar trebui să se lupte cu taurii, atât, că de asta au fost creaţi.
Saint Berdardul sus pe munţi, la salvat oamenii, la cărăuşie.
Etc.
E imposibil ca toţi crescătorii ai unei rase, să spunem de ex. Terra Nova, să folosească câinele pe post de salvamar! Cei mai mulţi îl cresc pt. că le place câinele.
Eu nu-s fanul turmelor, n-o să am niciodată (aşa cred.... :lol: ), deci câinii mei or să fie de curte, mai sociabili. Deocamdată în curtea mea e ordine, câinele patrulează, e mai tot timpul pe gard. Pe mine mă mulţumeşte şi cum eu nu mi-am propus ca să fac o linie nici nu-s prea stresat de calităţile iniţiale ale acestui câine!
E posibil ca totuşi, Ursu să fie mai aproape de strămoşii lui decât cred. Acum mi-am amintit că părinţii lui păzesc oi şi trei lacuri de pescuit la Brânciveneşti, jud. Mureş, de la Reghin spre Topliţa vreo 10 km.
M. Echim are aceste afaceri acolo şi paza e asigurată de Mioritici, având o grămadă. Fiind crescător împătimit are grijă cum împerechiază, de nu-i stre. Mi-a spus că de vreo 8-10 ani nu mai participă la expo că nu are timp.
Caută pe AquaBranco (facebook) şi dai de el. Ăia sigur o să-ţi placă, că-şi fac meseria. :lol:

Paralelă între Mioritic şi de Bucovina?
Aspectul diferă, după cum ştiu toţi.
Talia la fel, de Bucovina fiind ceva mai mari.
Mioriticii sunt mai vioi, mai prezenţi, mai "zgubilitici".
Carpatinii mai liniştiţi.
La iubire, ataşament faţă de mine (că la asta mă pot raporta) primesc la fel, către maxim.
La fel de ascultători.
La pază la fel, f atenţi la garduri şi porţi.
La hrană la fel, nu mânâncă nici unul exagerat.
Întreţinerea lui.... aici e clar că Mioriticul necesită muuuult mai mult timp, dar şi bani. Oricum nu calculez nimic, că am mai spus, e membru al familiei.
De Bucovina e prima mea dragoste, care nu se uită de obicei. Mioriticul întotdeauna mi-a plăcut, dar de-abia de un an şi ceva am. Cert e că o să am toată viaţa câini, dar ca rase doar ăstea două mă "termină"! Am toate şansele ca de-acum să cresc doar Mioritici, că familia m-a avertizat în acest sens.


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

raul wrote:Am atasat o imagine scanata din revista cainii nostrii Aug 1984. Sper sa se poata citi, textul si incurajarile cautarii unui temperamanet si psihic puternic.

Mi s-a parut foarte interesant sfatul data crescatorilor sa isi trimita cainii la oi pentru a se "testa" calitatile native ale exemplarelor.

P1150797.jpg
Am găsit într-un ziar din Cluj, Patria din 1935 o poză cu o unguroaică (din Ungaria) care a fost la o expo la Cluj cu trei Mioritici!!!! Când o s-o descarc de pe aparat o s-o pun.


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

ursu carpatin wrote:Eşti de acord că Labradorii, Terra Nova sunt câini de apă? De ce nu se face o lege prin care toate rasele, obligatoriu, să facă doar ceea ce făceau la origini?
Dogul argentinian ar trebui să vâneze doar feline
Cane Corso ar trebui să vâneze animale şi să participe la războaie!
Bull Terrierii ar trebui să se lupte cu taurii, atât, că de asta au fost creaţi.
Saint Berdardul sus pe munţi, la salvat oamenii, la cărăuşie.
Etc.
E imposibil ca toţi crescătorii ai unei rase, să spunem de ex. Terra Nova, să folosească câinele pe post de salvamar! Cei mai mulţi îl cresc pt. că le place câinele.
Eu nu-s fanul turmelor, n-o să am niciodată (aşa cred.... :lol: ), deci câinii mei or să fie de curte, mai sociabili. Deocamdată în curtea mea e ordine, câinele patrulează, e mai tot timpul pe gard. Pe mine mă mulţumeşte şi cum eu nu mi-am propus ca să fac o linie nici nu-s prea stresat de calităţile iniţiale ale acestui câine!
E posibil ca totuşi, Ursu să fie mai aproape de strămoşii lui decât cred. Acum mi-am amintit că părinţii lui păzesc oi şi trei lacuri de pescuit la Brânciveneşti, jud. Mureş, de la Reghin spre Topliţa vreo 10 km.
M. Echim are aceste afaceri acolo şi paza e asigurată de Mioritici, având o grămadă. Fiind crescător împătimit are grijă cum împerechiază, de nu-i stre. Mi-a spus că de vreo 8-10 ani nu mai participă la expo că nu are timp.
Caută pe AquaBranco (facebook) şi dai de el. Ăia sigur o să-ţi placă, că-şi fac meseria. :lol:

Dogul argentinian nu a fost creat sa vaneze doar pume, ci vanat mare, lucru care inca il face cu brio, si la noi pe tanarul continent.
Cane Corso a excelat mai mult ca si caine de paza, decat de vanatoare, lucru ca re il face si azi cu brio.
Bull Terrierul nu a fost niciodata creat pentru luptele cu taurii, dar desi activitatile lui au devenit ilegale acum, inca sunt linii folosite cu succes la vanatoare. Linii care sunt foarte apreciate si foarte cautate.
Saint Bernardul a fast mai inainte de toate caine de paza, despre ce este acum nu am ce comenta.

Idea este ca marea majoritate de rase au fost distruse iremediabil de catre acesti crescatori moderni si asociatiile aferente.
Mioriticul nu este din aceasi grupa cu cei mentionati mai sus, dar daca e sa ne uitam la popularitatea asiaticilor si caucazienilor, pot sa va asigur ca nu pentru estetic sunt atat de cautati si apreciati international acesti ciobanesti.

La majoritatea raselor de lucru se cauta revenirea la origini, sau creat linii si chiar asociatii specifice care vor din toate puterile si cu orice cost sa revina la cainii care au fost odata, dar noi nu. Pai doar trebuie sa fim si noi in rand cu lumea si sa re repetam toate greselile celorlalti. Haideti sa distrugem ce a mai ramas din mioritic ca doar ce o sa aiba mai bun de facut urmasii nostri decat sa se apuce sa il recreeze, regasesca mioriticul de odinioara.


Sunt perfect realist ca tot timpul o sa existe crescatori ca DVS care o sa vrea Mioriticul doar pentru nume, ca e romanesc, si nu o sa aiba nici o asteptare de la el. Nui nimica, se intampla la toate rasele!

Dar din dragoste pentru ce au fost odata acesti caini ar trebui sa actionati ca un ambasador al rasei, sa spuneti la oricine de oricate ori aveti ocazia despre adevaratele lor calitati, despre ce psihic si temperament este ideal sa aiba un Mioritic. Din pacate marea majoritate isi descriu doar cainele din curte, cat e de cumintem cat este de sociabil, cum afara din curte este ca un mielusel.....etc fara a mentiona deloc despre originele, adevaratul caracter al cainelui, puterea, eficienta si devatamentul nemarginit, dus pana la extrem.

Nu vreau sa va simtiti ofensat de ce am scris, caci nu am facut nici o aluzie la cainele cuiva, ci doar genaralizam despre starea curenta a mioriticilor si crescatorilor.

Am intrat pe pagina de facebook recomandata dar in afara de crapalai, nu am vazut nici un mioritic, nici fioros, nici de companie.

Hai k mi s-a facut pofta de pescuit si o tai spre lac si eu :)


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Probabil cainele din clipul asta ar trece testele cu brio :D
https://www.facebook.com/video.php?v=1554617224798576

Vroiam sa-l pun la sectiunea "stana la noi", dar personajele din clip nu prea sunt de la noi... :D


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Pare serios cainele, dar ursul pare destul de mic, tanar si lipsit de experienta. La secunda 25 se vede si cainele si Ursul, iar ca si dimensiuni par asemanatoare. Ciobanescul de Maremma avand o inaltime intre 65-75, unrsul Brun poate ajunge pana la 1,5 metri la umar.

Din punctul meu de vedere ursul a fugit din alte motive de langa stana, decat de gura unui caine. Ce mai este dubios, este ca in fundal se aud multi caini latrand, deci poate erau legati, ca oamenii sa poata filma doar un caine anume cum reactioneaza la urs. Acuma este posibil ca ursul sa se fi furisat cu vantul in fata si sa nu fie simtit de caine, dar cum de l-au simtit ceilalti care se aud de la prima secunda, din momentul in care apare din fundal, caini incep sa alerteze prezenta pradatorului.

Oricum, nu are rost sa despicam firul in patru, este un test eficient, cainele fiind unul de talie mai mare a pastrat o distanta de siguranta fata de pradator si la un moment dat chiar s-a pus intra oi si urs, deci si-a facut treaba.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

ursu carpatin wrote:
raul wrote:Am atasat o imagine scanata din revista cainii nostrii Aug 1984. Sper sa se poata citi, textul si incurajarile cautarii unui temperamanet si psihic puternic.

Mi s-a parut foarte interesant sfatul data crescatorilor sa isi trimita cainii la oi pentru a se "testa" calitatile native ale exemplarelor.

P1150797.jpg
Am găsit într-un ziar din Cluj, Patria din 1935 o poză cu o unguroaică (din Ungaria) care a fost la o expo la Cluj cu trei Mioritici!!!! Când o s-o descarc de pe aparat o s-o pun.
Sunt tare curios sa văd fotografia despre care povesteați. Ați reușit să o descărcați ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

raul wrote:Am atasat o imagine scanata din revista cainii nostrii Aug 1984. Sper sa se poata citi, textul si incurajarile cautarii unui temperamanet si psihic puternic.

Mi s-a parut foarte interesant sfatul data crescatorilor sa isi trimita cainii la oi pentru a se "testa" calitatile native ale exemplarelor.

P1150797.jpg
Eu pun una din 1935.... Rectific ce-am spus despre poză. E făcută la expo la Berlin, câinii au fost premiaţi şi proprietara e unguroaică, dar din Cluj-Napoca. Poza şi articolul au apărut în ziarul Patria.
Image


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

ca si inaltime par ok ..dar mi-e mi se pare ca au influente de komodor in ei ..si vad ca pe bot le lipseste parul ..nush cum aratau mioriticii pe vremea aia ..poate cei mai in varsta pot confirma ..dar ce nu imi place la ei e ca nu au par pe bot ...


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Doar cel din mijloc pare sa nu aiba par pe bot, dar poate si poza e de vina. In orice caz, 3 caini faini, dar si mie mi se pare ca au "tendinte" de komondor. Un komondor tuns seamana izbitor cu un mioritic tuns. Eu una n-am putut sa fac diferenta intre doi masculi albi, tunsi, acum vreo 10-11 ani, la un club de echitatie unde imi petreceam weekendurile. :)) Mioriticul era in fata, la intrare, iar komondorul in spate, unde erau caii. I-am zis la instructor: ce mioritici faini aveti! Si zice: "unul e mioritic si unul e komondor". :))) Komondorul era al fiicei lui, mioriticul era al lui. :)))


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

:)) tare asta ...pai te poti astepta sa aiba komodor in ei doar ii detine doamna de etnie maghiara si e normal ...eu zic ca nu e mioritic pur sange ..aa domnu urs carpatin sunteti chiar din cj sau judetu cj ...?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Cluj-Napoca, jud. Cluj, România...... :D
Şi eu am dubii, dar ăştia nici a Komodor n-arată, mai ales premiaţi, ăia au părul luuuung, până jos. E drept, nici mioritici neaoşi nu-s, dar no, mi-a plăcut poza şi am salvat-i. Totuşi, e din 1935.....
Indiferent de rasă, sau poate-s puţin metişi, câinii sunt frumoşi, impozabili, nu?


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

ursu carpatin wrote:Cluj-Napoca, jud. Cluj, România...... :D
Şi eu am dubii, dar ăştia nici a Komodor n-arată, mai ales premiaţi, ăia au părul luuuung, până jos. E drept, nici mioritici neaoşi nu-s, dar no, mi-a plăcut poza şi am salvat-i. Totuşi, e din 1935.....
Indiferent de rasă, sau poate-s puţin metişi, câinii sunt frumoşi, impozabili, nu?
dar ce informatii erau in ziar langa poza :?:


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Spunea de Ciobăneşti Româneşti..... Exact, textual, să pot pune ghilimele nu mai ţin minte, ar trebui să merg iar la BCU să caut în ziar.... anul şi data articolului le-am notat, textul nu, şi am fotografiat doar poza din păcate.


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

La nivelul anului 1935 e clar ca lumina zilei (fără eclipsă) că-s komondori. La nivelul anului 2015 cam ai dreptate că-s mioritici...


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Nu-mi dau seama clar dar cert e ca sunt trei caini frumosi, impozanti.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cristidami, pe unde umbli? Ca mi-era dor sa te citesc! :)


Image
Post Reply

Return to “Temperament”