Teste... da sau nu ?

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

sunt interesante testele..nu prea le am cu rasele unguresti:))..se descurca destul de bine unii din acei kuvasz , cred ca sunt mai buni ca rasa decat komodorul :P..ar fi interesant la mioritic testul...eu pe al meu am sa il testez de la 2 ani in sus si o sa te chem atunci pana la mine daca ai manson si costum :D..pana atunci il voi testa in alte moduri..sa stii raul ca au avut initiativa buna dar nush la noi cand s-ar putea incepe un mic test..daca mai ai sau gasesti videoclipuri de genul asta cu asia centrala sau caucazian sa ne postezi ..oricum eu inca nu stiu in urma discutiilor daca majoritatea accepta test la mioritic sau nu ..sau ne batem gura degeaba :D:)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Contrazic putin pe Dl. Mihaitza, in legatura ca cu inteligenta unui caine, care cred eu ca conteaza destul de mult.
Sa luam in consideratie cateva aspecte.
1)De ce in politie nu se folosesc alte rase de caini si sunt cu preponderenta, cainele lup, ciobanescul german?! Pentru ca sunt undeva pe locul 2-3(dc imi aduc bine aminte) ca inteligenta, si in acelasi timp si suficienti de puternici. Cum ar fii sa posede un caine foarte puternic, feroce, dar suficient de tampit sa nu faca ce si se spune.
2)Legat de Komodor, nu cred ca e chiar un caine de paza feroce. E bun, latra, nu e curtea goala, dar e lasat mult in spate de caucazian sau ciobanescul german, sa nu mai zic de rasele de lupta.
3)Sa ne gandim la atacul unui urs la o gospodarie. Dc avem un caine feroce si prost, si se duce direct la urs, atunci e facut praf dintr-o lovitura.
Eu zic ca e bine sa avem un caine feroce dar si putin inteligent.
Caucazianul si alte rase feroce, isi fac treaba legata de paza, dar cam asta e, cam atat fac, nu indeplinesc taskuri mai complexe.

Cat despre testul unui mioritic in expo, nu va fi niciodata, pentru ca eu acum m-am lamurit. Toti care vin in expo iau premii, astfel au drept de reproducere, pot sa scoata pedigree si sa vanda caini mai scump.
Continui sa cred ca peste 70% din caini din expo, nu pot sa faca paza in adevaratul sens al cuvantului. A face paza, nu inseamna doar sa latre in curte, sau dc vede un bat nu stie unde sa se bage de frica. Eu nu zic sa fie ca un caucazian, bitpull, rotvailer ...etc, dar macar la cat e de mare un ciobanesc miortic, sa nu poti intra usor peste el.

Cam asa vad eu acesta rasa, nu doar pieptanata, parfumata, cu funtita rosie plimbata prin expo, si apoi vanduti binisor prin germania, sau la alti fraieri de afara. Am vazut niste ciobanesti la cateva stane, si ce sa va zic, aia era ciobanesti, si pt felul in care aratau(ma refer la osatura), si pt modul in care faceau paza.
Sper ca peste 20 de ani sa mai avem mioritic prin tara.

Numai bine,
Alin


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

domnu alin, ciobanescul german a fost creat ca si caine de lucru ..bn inteles ca e inteligent si de asta e folosit, pt ca e foarte bun la dresaj si lucreaza f bine in teren..pe cand ciobanescul este caine de paza ..nu e chiar acelasi lucru, plus ca aici conteaza si masivitate agilitatea.Eu chiar am avut un metis de german si credema la tara se mai intalnesc cainii prin ogrezile oamenilor si al meu chiar avea exp in lupta ..si intr-o zi a prins un mioritc , ava ca una 75 greaban daca nu mai mult foarte fain a intrat in ograda si cum era al meu liber crede=ma ca la rupt in bataie ..desi ala din ce am inteles era mai moale dar al meu avea un stil de lupta foarte bun si inteligent..musca de obraz/falca si ea k.o :)),iar chestiunea cu ursul nu cred ca e chiar asa ..asa se spune ca un mioritic cu vana ii poate face fata dar eu nu cred ca 1 singur mioritic poate face in inpact frontal cu ursul..daca sunt macar 3 caini atunci da ..orice caine cand simte ca nu face fata sau nu se simte capabil de o lupta fie cu animal salbatic fie cu un caine renunta ..fiecare caine/rasa are inteligenta sa.Intradevar multa lume o ia pe urmele parlamentarilor, pt bani si pt diplome ce nu face romanu si ajungem sa ne stricam si sa ne vindem cainii nostri care ne reprezinta ..sincer va spun am de gand sa imi fac si eu o canisa dar voi fi foarte selectiv ..am sa imi aleg in primul rand mioritic cu temperament f bun ..:D oricum domnu alin eu cred ca nu pune un urs un mascul de mioritic masiv din 2 -3 lovituri jos mai ales daca acel caine are o determinare mare in apararea teritoriului :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Sa prezint si eu metoda de aparare pe care o putem folosii la mioritic ..:)..mi-e imi place mult cum face prinza caucazianul ..are vana in el ..astept pareri



"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Daca se ofera si rucsacuri sau plase pentru transportul oaselor ;) lucrurile par ok.Serios vorbind caucaz sau asia centrala ,sincer nu ar trebui sa ne intereseze .Sunt caini de Gr II ,molossoizi si nu sunt din jocul nostru .DESI ;) mai sunt ,din fericire tot mai putini ,oameni care cred (credeau ;) )ca mioriticul a fost ,este sau va fii molossoid .O simpla galeata de apa sau mai nou ..ice bucket challenge ..si mioriticul ala normal iasa la iveala.Normal inseamna LUPOID ..adica GR I .....nu alte inventii.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nea amciobanesti lasa prostiil astea cu lupoidul si si surugiul ca nu tin!
Intai studiaza rasa, documenteaza-te, creste, etc si apoi vorbeste ca rade lumea de ineptiile debitate mai sus!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ia uitati cum fura un lup cainele in timpul zilei :)

Pacat ca cel alb era legat, caci pare cel mai hotarat dintre toti 3.

https://www.ctvnews.ca/video?clipId=301866


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Inca unul din aceeasi categorie



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Fereasca!! :( Cum, mai, sa fure cainele?? Ai de capul meu... Cam dure imaginile..brrrr


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Si un Doberman cu o Puma :)



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

:)) interesante clipurie raul ..1 la mana e c-am grava situatia daca se intampla asta dincolo ..si 2 la mana dupa cum observati cainii din primele clipuri erau niste caini de talie mica nu aveau nici o forta in fata acelui lup ..eu cred ca daca era vb de alti caini de talie mare in speta mioritic, carpatin, sau alte rase de talie mare nu dau nume ca poate nu e frumos nu ar fi fost finalul asa ..iar in schimb ala cu pantera e tare de tott ..ma mir cum de nu a murit cainele dupa ce la tinut atata in muscatura :D :)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

domnule am ciobanesti .. nu cred ca mioriticul a fost sau este caine de gr 2 ..dar eu cred ca vedeti cum promoveaza rusii (si nu numai) cainii lor ...acea testare e importanta in promovare ...si asta ii face tot mai cunoscuti si doriti de unii oameni pt curaj , forta, agresivitate etc ..si mioriticul e un caine mare si puternic nu contest dar ar trebuii sa incercam sa facem si noi mici teste sa vedem ce se intampla daca e de bine sau nu ..daca nu e de bn trebuie lucrat la temperament ..ca degeaba il laudam oamenilor vai cat de bun e se bate cu ursu etc .. sunt si caini mioritic care fac asta dar nush eu unu nu am vazut ..si eu zic sa le aratam oamenilor ca si mioriticul poate fi un caine agresiv si ii poate tinte cu usurinta piept caucazului sau asia ...:D pt ca ei nu sunt normal caini de expozitii in originea lor ci caini de paza ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mihaitza wrote::)) interesante clipurie raul ..1 la mana e c-am grava situatia daca se intampla asta dincolo ..si 2 la mana dupa cum observati cainii din primele clipuri erau niste caini de talie mica nu aveau nici o forta in fata acelui lup ..eu cred ca daca era vb de alti caini de talie mare in speta mioritic, carpatin, sau alte rase de talie mare nu dau nume ca poate nu e frumos nu ar fi fost finalul asa ..iar in schimb ala cu pantera e tare de tott ..ma mir cum de nu a murit cainele dupa ce la tinut atata in muscatura :D :)
Buna dimineata Mihaita,

Este relativa treaba cu marimea. Aceasta incompetenta canina poate sa apara si din cauza experientei si puterii lupului care fura cainii cu atata usurinta incat acestia chiar pari niste papusi incapabile in fata acestui pradator redutabil.

Nu te lasa indus in eroare de dimensiunea cainilor, caci sunt o gramada de rase mici dar cu mai multa presiune pe instalatie decat goliatii canini. Eu am avut o gramada de ani buldogi (BT, APBT, PBT) si pot sa iti spun ca stiau cu ce se mananca scratch-urile si sunt convins ca nu s-ar fi invartit in jurul custii.

Referitor la a doua postare, sunt total de acord ca aceste teste sunt foarte benefice raselor atat din punct de vedere temperamental cat si de marketing.

Eu sustin de ceva vreme ca ar trebui facute aceste teste, si daca nu sunt identice cu cele din Rusia, am putea sa gasim totusi o solutie prin care sa se evidentieze caracterul/calitatile Mioriticul care sunt demult disparute dupa unii. Intradevar, majoritatea nu exceleaza deloc la temperament, desi proprietarii sustin ca acasa te mananca :), in rest sunt pisicute bine imblanite care accepta o mangaiere de la orice strain in orice locatie.

Este adevarat ca am vazut si caini cu un caracter foarte puternic si foarte hotarati, care din pacate nu sunt promovati pe cat ar trebui, si prea putina lume stie de ei, iar din pacate orice doritar de mioritic, prea rar investeste timp in a vizita mai multe canisa pentru a vedea calitatile parintilor.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

da asa e ..si eu cred acelasi lucru ..testele sunt foarte importante in marketing si nu numai ...dar eu cred ca multi dintre crescatori nu vor pt ca le este frica sa nu se faca de rusine ...dar defapt trb sa ne trezim la realitate si sa incercam sa remediem problemele mioriticului e spre binele rasei .. dupa cum vezi raul nu prea se avanta nici un crescator sa zica da is de acord fara dar si poate sau sa fii facut asta si sa posteze sa vedem ...:D poate in viitor se vor aplica si chestiile astea ..da is de acord cu tine raul de ce spui in legatura cu lupul dar totusi eu cred ca e imp si marimea dar si forta ..totusi ai vazut ce sa se sbata piticii aia ca aia nu au forta in ei aproape deloc ..trb sa fie un caine cu putere ca sa poata tine piept unui lup sau sa lupte cu el ...cu cat cainele e mai fortos cu atata ii e mai greu lupului sa il ia pe sus :D ...eu nu zic ca rasele de care ziceti nu faceau fata dar cele din videoclip cel putin in primu erau cv metisi ..in al doilea era cv rasa pitica aia nu is caini de forta la asta ma refer ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Baracii din poza de mai jos parca se pragatesc pentru un test. Imi place mult tinute si hotararea celui din stanga....pare pus pe treaba :)
IMG_0001.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Stare curioasa, cam cum ati vedea voi testele astea? La ce va ganditi cand spuneti ca trebuie testati mioriticii?


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna Dimineata Lilith,

Aceste teste au fost create, sau adoptate mai bine zis de Asociatia chinologica Rusa pentru a testa abilitatile si vointa cainelui de a se lupta cu pradatori, cum sunt lupii, hibrizii de lup, si hienele care fac pagube semnificative in zona.

Aceste teste au fost adoptate deoarece testele IPO sau cele de psihic din Suedia nu erau complete si nici relevante pentru crescatori de ciobanesti. Desi par dure, comparate cu luptele organizate, nu sunt nici pe departe asemanatoare, deoarece se urmareste in primul rand vointa, hotararea si tehnica cainelui. Ca sa il citez pe presedintele asociatiei The All-Russian Association of Russian Volkodavs, Stanislav Mikhailov, care sustinea ca daca un caine de 70, 80, 90Kg nu renunta in fata altui caine de aceasi dimensiuni si cu un instinct de conservare mult mai mic sau aproape inexistent fata de cel al animalelor salbatice, atunci el cu siguranta nu va da inapoi nici din fata unui pradator. Deci se poate subintelege ca se urmareste in primul rand vointa cainelui de a continua lupta si a nu da inapoi/fugi din fata pericolului, dar ca si in orice concurs, este o competitie piramidala unde trebuie sa existe un castigator, un etalon in domeniu. Aceste teste sunt grupate pe categorii de greutate si nu exista nici un scor sau puncatj. Exista doar caini invingatori si pierzatori/descalificati pentru ca au dat inpoi, scheunat sau fugit.
Desi testarea prea deasa le afecteaza calitatile de caini de turma( caini devin mai agresivi fata de haita dar si fata de pradatori), testarea prea rara sau inexistenta cantribuie la degradarea si pierderea calitatilor sale, motiv pentru care se recomanda juniorilor sa participe la 2 maxim 3 teste inainte de maturitate.

De retinut este ca si o agresivitate sporita fata de pradatori nu este desirabila, deoarece exista tipare clar definite pentru reactiile si metodele care ar trebui sa fi urmate de catre un caine adevarat/experiementat de oi, motiv pentru care nimeni nu doresta sa le plece cainele dupa lupi sau sa munceasca doar un lup, timp in care animalele sunt vulnerabile si restul haitei putand provoca pagube serioase.

Desi cei impotriva acestor teste au sustinut mult si tare ca sunt practici Barbare si ca orice ciobanesc isi arata calitatile cand este nevoie, crescatorii si posesorii traditionali au ripostat sustinand ca pentru ei pur si simplu nu este de ajuns/viabil sa astepta sa vada cum reactioneza un caine la pradatori. Nu isi permit luxul sa creasca un caine care da bir cu fugitii cand turma ii este atacata/distrusa. Ei nu vor sa realizeze materialul cainilor abia cand ii fura lupii animalele, sau de ce nu, ii pun viata in pericol, motiv pentru care aceste teste sunt atat de importante in selectia si inmultirea cainilor din asia centrala.
Este interesanta si selectia cateilor de mici, dara asta o sa o dezbatem la alt subiect :)


Sper ca am reusit sa subliniez putin utilitatea acestor teste, si utilitatea lor pentru sanatatea efectivului de ciobanesti.

Desi sunt convins ca acum o sa primesc o gramada de mesaje iar despre cum aceste test nu sunt fezabile pentru mioritic, cum ca este o pierdere de timp si resurse........ce sa zic se poate sa fie adevarat, dar atunci va rog sa imi ziceti cum se poate inbunatati caracterul mioriticului si prin ce metode testate. Cu riscul de a ma repeta, pe majoritate forumului s-a ajuns sa fie baracii vechi mai laudati si mai cautati decat cei cu acte. Peste tot sunt clasificati ca si caini prea grei, prea parosi, prea moi si prea stricati de catre crescatorii de caini de companie (pets) pentru a mai putea fi folositi ca paznici devotati si incoruptibili ai stanelor.

Desi suna putin cam dur si acuzabil tot ce am afirmat mai sus, am spus-o doar pentru a sublinia necesitatea luarii de masuri urgente pentru ameliorarea si plasarea mioriticului din nou pe paginile cainilor ciobanesti inca eficienti impotriva pradatorilor.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ia uitati o povestioara tradusa in engleza despre caini. Povestea este putin fortata, dar subliniaza trendul de a creste/inmulti/promove caini de companie.

One Name's Story: (translated excerpt from "Degenerace psiho rodu")

There was an old man who used to have a very big and dangerous dog long time ago that was capable of taking down any human in the course of several seconds. Years were going by, modern time and modern people wanted to have good dogs and also this man had at last stupidly adapted to this even more stupid vogue as well as many other did and he started to breed companion dogs. Everything about them seemed to be fine and easy-going. Everything till the day when a couple of bad guys have come for him, and the low power and soft heart of his companion dogs could not have stopped them. And so before the man died, his memory has belonged to the only creature in the world that could have saved him and his mouth was mumbling the only one name. It was the name of the terrible dog that he has had then, when he was young, the only unstoppable beast that would overpower all the guys and would save the wretched life of its master.
Do you also want to be like this man? Do you want to be dying without sufficient protection, too? Please consider who you will choose for your protector and how you will train him. It should be one of the elected breeds that I have listed here and trained by the way that I have described. Some of you can say that they cannot dare to have any problems with a too sharp dog. However, when a real enemy will come for you, can you afford to die?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Eu gasesc salutara ideea testarii cainilor, insa eu intrebam cum. La rusi am inteles cum se face testarea, insa nu stiu daca aceleasi teste sunt ok si pentru cainii nostri. Vorbim despre alt fel de caini, alt fel de pradator.
Si cum am putea imbina cele doua aspecte: agresivitate si docilitate? Adica, un caine care musca mana arbitrului in ring, e descalificat din start, desi cainele face ce stie mai bine, sa apere. Ca se apara pe el, ca il apara pe stapan/handler, asta nici nu mai conteaza pentru arbitru, ca il zboara una-doua din ring. Deci astfel de comportament e etichetat ca "indezirabil". Insa, in opinia mea, mult mai indezirabila e coada bagata intre picioare, cand acelasi arbitru il cauta la dinti sau oua, nu? :lol:
Asta cu bagatul cozii sub burta e mult mai veche, de pe cand umblam eu cu Barac in expozitii, prin 2009. La toate expozitiile la care am fost am vazut minim un caine cu coada intre picioare si mereu mi-am jurat ca, in cazul in care Barac va tine vreodata coada intre picioare, eu cu mana mea il scot din ring!
Iaca asa statea Barac la expozitie:
Image

Image

Sau??:
Image

Am vazut si un exemplar, nu mai tin minte unde, care s-a pus efectiv in cur si nu mai vroia sa mearga, cu urechile in jos si se uita rugator la handler sa il scoata de-acolo. Facuse o singura tura de ring cu coada intre picioare si fundul lasat in jos, dupa care n-a mai vrut neam sa se mai ridice.

Asa ca, eu, ca viitoare mamica de miorel, imi doresc sa nu-mi fie frica cu cainele langa mine, dar nici sa fim dati afara din ring la expozitii pe motiv de agresivitate.


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Tot pe un site care promova cainii de oi agresivi si inclusiv testele, mentionau ca un caine trebuie sa maraie si sa nu scape din ochi albitrul chiar si in expozitii. La Red Star kennel, o canisa notorie cu o multime de exmplare exceptionale produse, sustineau ca un caine de paza trebuie sa reactioneze la orice strain care se apropie. Nu trebuie sa atace, dar trebuie sa il atentioneze, caci cea mai buna forma de aparare este atacul. Nici un agresor nu vine la tine cu mainile sus si urland, ci vine miseleste, sa te prinda cu garda jos, sa fie sigur ca te doboara, deci cainele trebuie sa fie in garda fata de orice strain, chiar daca asta inseaman fata de albitrul intr-un ring de expozitie.
Dupa cum zicea si domnul Osicenu, FCI-ul si celelalte asociatii sunt doar niste ONG-uri care sunt mai mult daunatoare decat benefice raselor de munca, dar din pacate noi ii privim ca pe niste semi zei care ne spun cum vreau sa ne arate cainii si cum sa se comporte, iar noi ca niste copii ascultatori renuntam la toata munca stramosilor pentru a le face pe plac.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Temperament”