Hrana potrivită

User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Care este hrana cea mai potrivita pt mioritic dupa ce a crescut si buna sa-l tina in forma pentru expozitie?
Ce mancare ii dati voi? fiertura e buna pentru el? deci mancare preparata special in gospodarie sau trebuie dat si boabe.. plus calciu si vitamine


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Parerea mea e ca ideal ar fi sa primeasca exact ce primeau si la stana acum 20 de ani, ca tot vorbeam despre asta cu un topic mai jos. Daca ai pile pe la vreun abator, poti cumpara de acolo tacamuri (gaturi, aripi, capete, picioare) de pui, carne de vita/cal sau ce mai au oamenii aia pe la abator, le fierbi cu malai si le dai la catei. (Reteta lui adisor, care reteta le placea la nebunie cainilor lui). Daca ai pile pe la stani, poti lua ieftin zer/branza si la fel, le amesteci cu carnea.


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ah, nu pot edita mesajul de mai sus, am dat din greseala "trimite" si nu-mi terminasem ideea.

La fel de bine merge orez fiert (in 2-3 ape) cu carne de vita si legume (morcov, spanac, brocoli - astea se pot pune si crude).

Daca optati pentru boabe, recomand marcile de hrana superpremium (Orijen, Eukanuba, Acana, Arden Grange, Taste of the wild) care contin mai putin porumb si mai multa proteina. Eu ii amestecam Acana cu cate un iaurt :)


Image
User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

lilith wrote:Ah, nu pot edita mesajul de mai sus, am dat din greseala "trimite" si nu-mi terminasem ideea.

La fel de bine merge orez fiert (in 2-3 ape) cu carne de vita si legume (morcov, spanac, brocoli - astea se pot pune si crude).

Daca optati pentru boabe, recomand marcile de hrana superpremium (Orijen, Eukanuba, Acana, Arden Grange, Taste of the wild) care contin mai putin porumb si mai multa proteina. Eu ii amestecam Acana cu cate un iaurt :)

Luciana ideal pentru Mioritici ar fi ca proteina din mancare sa nu depaseasca 34 % la cainii adulti,iar la pui 36 %,deoarece mioriticii sunt predispusi la dermatite.
Ce recomanzi tu Orijen, Taste of the wild chiar si Acana au un procent destul de mare de proteina peste 32-34 %,ceea ce o face nu foarte comestibila pentru Mioritici.
Eu i-am administrat pentru o lunga perioada cainelui meu Acana Large breed si Platinum nu am observat probleme cu pielea sau blana lui,dar alti caini hraniti cu aceeasi mancare au prezentat probleme cu pielea.Fiecare individ este diferit....nu inseamna ca daca la un caine este buna un tip de mancare automat va fi buna si la altul.
Acum bucuria mesei consta in Royal Canin Giant ,care este o mancare foarte buna din ce observ eu!!!!!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Te cred, Andrada, pentru ca sunt sigura ca ai intrat in contact cu multe astfel de cazuri. Eu am hranit cainele si cu Acana si n-am avut probleme. L-am hranit si cu mancare mai ieftina din supermarket si, la fel, n-au fost probleme. Posibil ca unii sa reactioneze bine, altii mai putin bine, desi calitativ cele enumerate de mine sunt mult peste pedigree, frieskies sau dante.
Tot auzisem de uleiul de somon. Cam care sunt reactiile si pentru ce e bun?


Image
User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

lilith wrote: Tot auzisem de uleiul de somon. Cam care sunt reactiile si pentru ce e bun?
In legatura cu uleiul de somon,parerile sunt foarte impartite.Eu la Ursu i-am dat o singura data vitamine care contineau Biotina pentru blana,i le-am administrat prin luna noiembrie,intr-adevar s-au vazut rezultate ,dar la incetarea administrarii ei in cateva luni nu s-a mai observat rezultatul.
Un ciobanesc mioritic cu textura blanii si subpar bun va fi asa toata viata,in schimb anumiti caini din anumite linii nu au textura parului foarte buna, la acesti caini parerea mea e ca poti sa le dai ulei de somon, pet phos pt blana sau biotina ca acestea nu o vor schimba decat pt o perioada scurta de timp.
In concluzie pentru blana e ok sa-l folosesti ca sa-l mai ajuti sa-si imbogateasca parul,dar rezultatul va dura cateva luni si sa dai atatia bani pt un ulei de somon eu zic ca nu se merita.
Eu sunt convinsa ca daca as folosi ulei de somon pe cainele meu nu ar fi cu nimic mai imblanit decat este in momentul de fata.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Hrana gătita în casa pentru săptămâna asta, 2 kg de peste cu solzi mărunți, mărunțit cu toporașul și pus la fiert cu o lingura de sare.Un kg de orez și câteva buc de morcovi tăiați mărunt ulterior adaugăm mămăliga și doua cești de tărâțe.
Picture 177.jpg
aici se vede pestele ca solzi mărunt, proteina naturala și necesara organismului.. ;)


User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Din experienta mea imi permit sa dau cateva sfaturi.Ciobanestii romanesti sunt caini care nu tolereaza foarte bine carnea cred ca e mostenire genetica(nu cred ca ciobanii isi taiau oile ca sa le dea la caini) drept pt care recomand hranirea lor de baza cu hrana uscata care sa nu depaseasca 26 % la nivel de proteina nici chiar in crestere .La intretinere e suficient si 22 % poate chiar si mai jos asta daca hrana este una de calitate.Dorind sa nu omitem anumite niveluri de calciu ,vitamine ,proteine etc recomand hranirea de baza cu hrana uscata de calitate in cantitatile minime recomandate de specilisti si cu suplimentarea ratiei cu alimente naturale care corespund codului genetic cum ar fi zer,lapte batut,cas dulce,oua si anumite tipuri de carne(vita ,oaie ,pasare,peste) din cand in cand dar nu in cantitati importante.Toate acestea impreuna cu suplimente pt oase si articulatii vor dezvolta corect un ciobanesc bineinteles cu miscare cat mai multa.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Din experienta mea imi permit sa dau cateva sfaturi.Ciobanestii romanesti sunt caini care nu tolereaza foarte bine carnea cred ca e mostenire genetica
Pe ce te bazezi cind faci asemenea afirmați.?
(nu cred ca ciobanii isi taiau oile ca sa le dea la caini)
Sunt cazuri cind se taie oi etc, carnea de calitate merge la gulaș și restul la câini, doar no fii vegetarieni mereu..
Mai nou am dat carne de Măgar, fiarta cu vegetale orez paste etc pot zice ca ii place foarte mult in comparație cu boabele pe care nu le halește..Mai știu Mioritici care au crescut cu mincare gătita și chiar au crescut destul de mari ;)
PS - cea mai buna leguma este carnea! :D


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Stie cineva daca sarea in mancare strica blana ?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Eu stiam ca sarea e daunatoare la caini, dar n-as putea spune la mioritici... mai ales daca au "furat" din obiceiul oilor si caprelor care ling sare iarna :))


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Popescu Dan wrote:Stie cineva daca sarea in mancare strica blana ?
lilith wrote:Eu stiam ca sarea e daunatoare la caini, dar n-as putea spune la mioritici... mai ales daca au "furat" din obiceiul oilor si caprelor care ling sare iarna :))
Să ştiţi că sarea este absolut necesară în alimentaţia câinelui.
Lipsa sării în hrană duce la inapetenţă şi câinle poate slăbi, iar părul îţi pierde din strălucire şi se poate rupe uşor deasupra rădăcinii - deci sarea e chiar bună pt. păr. Dar nu prea multă totuşi. Oricum mâncărurile industriale conţin suficientă sare. Dacă primeşte carne crudă regulat, e nevoie de foarte puţină sare în mâncarea preparată deoarece îşi extrage necesarul din carne.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Daca ii fac orez cu legume si carne mai are rost sa pun sare ?
De ce intreb , am vorbit cu un profesor de la facultatea veterinare si mi-a zis sa nu pun sare in mancare


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Picture 369.jpg
Picture 368.jpg
ați mai folosit aceasta hrana.. da-ca da, cum vi se pare la calitate preț..


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Intr-un mioritic care genetic "sta bine",nu trebuie bagat Royal canin cu tirul ,nici petphos sau K9 cu lopata.Un pui de mioritic de la varsta de 2 luni pana la varsta de 1 an trebuie sa manance fiertura (nu mai explic ce inseamna pt ca stim cu totii) si in perioada cand ii cad dintisorii sa fie ajutat cu petphos sau k9 in rest nimic.Nu va chinuiti oameni buni sa bagati(ca mine)mii de euro intr-un caine sa-l aduceti pe linia de plutire,un mioritic adevarat isi ia tot ce trebuie dintr-o mancare mai saracacioasa.Dupa 3 ani in care am crescut mioritici pot spune ca am gresit cand am dat numai mancare superpremium cainilor mei pt ca asa le-am ascuns o mare parte din defectele genetice.La mine in curte cat timp voi creste mioritic cainii mei nu vor mai vedea boabe niciodata.Cei care nu vor creste sanatos cu fiertura inseamna ca nu au CALITATE in spate si asta este foarte grav.Probabil anul 2013 ma v-a prinde cu unul maxim 2 mioritici in curte insa din astia doi stiu ca vor iesii caini sanatosi care nu ii vor impovara pe viitorii proprietari.

Pe scurt fiertura si ATAT!!!


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

daca ciobanestii cresc asa si nu au nicio problema..........................ar trebui sa ne punem niste semne de intrebare.
Attachments
ciobanesti la stana.jpg


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Daaaa... mamaliga e la ordinea zilei la orice stana. Daca vrem sa nu "bischonizam" mioriticul, ar fi bine sa mai tinem cont si de batranii nostri ciobani care nu-si cresteau cainii cu eukanuba... Mereu am avut convingerea ca un ciobanesc sanatos trebuie sa primeasca SI ceea ce ar fi primit la stana... zer, mamaliga, resturi de animale (tacamuri de pui, organe etc)...


Image
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

canisadetohanulnou wrote:Intr-un mioritic care genetic "sta bine",nu trebuie bagat Royal canin cu tirul ,nici petphos sau K9 cu lopata.Un pui de mioritic de la varsta de 2 luni pana la varsta de 1 an trebuie sa manance fiertura (nu mai explic ce inseamna pt ca stim cu totii) si in perioada cand ii cad dintisorii sa fie ajutat cu petphos sau k9 in rest nimic.Nu va chinuiti oameni buni sa bagati(ca mine)mii de euro intr-un caine sa-l aduceti pe linia de plutire,un mioritic adevarat isi ia tot ce trebuie dintr-o mancare mai saracacioasa.Dupa 3 ani in care am crescut mioritici pot spune ca am gresit cand am dat numai mancare superpremium cainilor mei pt ca asa le-am ascuns o mare parte din defectele genetice.La mine in curte cat timp voi creste mioritic cainii mei nu vor mai vedea boabe niciodata.Cei care nu vor creste sanatos cu fiertura inseamna ca nu au CALITATE in spate si asta este foarte grav.Probabil anul 2013 ma v-a prinde cu unul maxim 2 mioritici in curte insa din astia doi stiu ca vor iesii caini sanatosi care nu ii vor impovara pe viitorii proprietari.

Pe scurt fiertura si ATAT!!!
Foarte corect Ionut iar daca doresti si tu sa mergi pe acest drum iti mai recomand din experienta, oasele sa nu fie fierte foarte mult, doar cat sa dea gust la zeama si apoi sa i le dai asa oasele. In zeama iti recomand sa pui tarata de porumb dar facut ca un terci daca pui si legume sa ai grija ca fiertura sa nu apuce sa fermenteze. Oasele fierte foarte mult in momentul in care se sparg se fac aschii si ataca stomacul. Ocazional sa sti ca le poti da si boabe, nu ii dauneaza si nu trebuie hrana uscata super premium. Iti doresc succes.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Va multumesc si scuze(stiti dv pt ce) am ajuns la vorbele dv.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote:Intr-un mioritic care genetic "sta bine",nu trebuie bagat Royal canin cu tirul ,nici petphos sau K9 cu lopata.Un pui de mioritic de la varsta de 2 luni pana la varsta de 1 an trebuie sa manance fiertura (nu mai explic ce inseamna pt ca stim cu totii) si in perioada cand ii cad dintisorii sa fie ajutat cu petphos sau k9 in rest nimic.Nu va chinuiti oameni buni sa bagati(ca mine)mii de euro intr-un caine sa-l aduceti pe linia de plutire,un mioritic adevarat isi ia tot ce trebuie dintr-o mancare mai saracacioasa.Dupa 3 ani in care am crescut mioritici pot spune ca am gresit cand am dat numai mancare superpremium cainilor mei pt ca asa le-am ascuns o mare parte din defectele genetice.La mine in curte cat timp voi creste mioritic cainii mei nu vor mai vedea boabe niciodata.Cei care nu vor creste sanatos cu fiertura inseamna ca nu au CALITATE in spate si asta este foarte grav.Probabil anul 2013 ma v-a prinde cu unul maxim 2 mioritici in curte insa din astia doi stiu ca vor iesii caini sanatosi care nu ii vor impovara pe viitorii proprietari.

Pe scurt fiertura si ATAT!!!
Ionuț felicitări pt curaj și pt faptul că ai reușit să treci peste niște bariere peste care mulți nu reușesc să treacă. Succes în cariera de crescător capabil să-și formeze singur opiniile nu să le împrumute.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Nutriție”