Alimentația unui câine longeviv

Post Reply
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

De curând am văzut o postare (filmuleț) pe fb (al cărui link nu pot să-l postez) care cita niște articole din presa internațională în care se spunea că au fost cazuri in care s-a descoperit salmonella și altele de genul in mâncarea industrială a câinilor. Poate fi și ăsta un subiect de discuție, dar mi-a atras atenția altceva.
La final, era prezentat cel mai longeviv câine din lume care se pare c-ar fi trăit aproape 30 de ani. A fost hrănit doar cu hrană gătită care includea și multe legume.
Ulterior, am mai săpat pe internet și am găsit mai multe cazuri de câini care au trăit între 20 și 30 de ani. Aceștia au viețuit fie la începutul secolului trecut, când nu era hrană industrială, fie erau caini de fermă care erau hrăniți cu ce se găsea pe acolo și făceau multă mișcare.
Am identificat astfel două aspecte importante: hrana naturală și efortul fizic.
Personal, mă tot întrebam cum a supraviețuit această specie mii de ani fără bobițe, iar acum nu mai pot trăi fără ele - în concepția unora.
Sunt curioasă ce păreri aveți pe tema asta


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

La acest material vă referiți ?




„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Da.


Post Reply

Return to “Nutriție”