Suplimente și vitamine

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Discuții despre suplimente și vitamine


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

In cea ce priveste suplimentele si vitaminele am trei intrebari:
Credeti ca suplimentele si vitaminele va fac sa aveti un mioritic mai sanatos si mai corect?
Credeti ca mioritici de acum 20 ani li se administrau vitamine si suplimente?
Credeti ca mioritici de acum 20 ani sunt inferiori celor din prezent datorita faptului ca nu i se administrau suplimente si vitamine?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cainii de acum nu mai sunt ca cei de acum 20 de ani. Astazi sunt supusi poluarii, hranei industriale, etc, ceea ce pote fi un dezavantaj pentru rasa...sau un avantaj, depinde din ce punct privesti. Mioriticii din ziua de azi pot avea carente, boli genetice sau boli datorate ingrijirii precare.
Vitaminele si suplimentele nu vor face dintr-un mioritic defect unul perfect, dar poate sa-i aduca ceva ce-i lipseste.
Acum 20 de ani erau hraniti cu branza, zer, carne cruda, mamaliga sau mai stiu eu ce mai avea ciobanul prin stana.Isi luau proteinele si calciul din surse naturale. Azi si le iau din hrana industriala si vitamine. Pentru ca ma indoiesc ca isi permit multi sa-l hraneasca cu zer si branza proaspata.
De asemenea, nici abuzul de vitamine si suplimente nu e bun.
Trebuie gasit un echilibru in alimentatie si doar asa poti avea un mioritic sanatos. Fiecare caine are nevoi diferite, de aceea cred ca o "reteta a succesului" unui mioritic nu se poate aplica la un altul. Tot stapanul TREBUIE sa gaseasca acel echilibru, pe care sa-l aplice propriului caine.


Image
User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Am facut rost de un furnizor de zer
E ok sa-i dau ?
Cat sa-i dau pe zi ?


User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

Adi Curtean wrote:In cea ce priveste suplimentele si vitaminele am trei intrebari:
Credeti ca suplimentele si vitaminele va fac sa aveti un mioritic mai sanatos si mai corect?
Credeti ca mioritici de acum 20 ani li se administrau vitamine si suplimente?
Credeti ca mioritici de acum 20 ani sunt inferiori celor din prezent datorita faptului ca nu i se administrau suplimente si vitamine?
Domnule Adi Curtean vitaminele sau suplimentele nu se dau pentru a avea un mioritic mai corect,daca nu il ajuta si genetica poti sa-i dai orice ca nu se va face mai corect.
Suplimentele de calciu si vitaminele sunt recomandate cainilor de talie mare deoarece acestia au o crestere rapida fata de restul cainilor de talie medie sau mica.
De asemenea cainii au la diafizele si epifizele oaselor cate un cartilaj de crestere(care este un os moale)acel cartilaj alaturi de os trebuie sa sustina masa musculara care la majoritatea mioriticilor este destul de mare.
Daca nu li se administreaza in hrana destul calciu si au o carenta de vitamina....acei caini vor avea probleme cu osatura in curand se va instala rahitismnul in continuare acesta va duce la defecte de aplomb si la ingreunarea miscarii cainelui ceea ce nu este de dorit .
Mioriticii de acum 20 de ani cu siguranta nu erau atat de consangvinizati si infuzati cu fel de fel de rase cum sunt cei din ziua de azi.Procesul de crestere a taliei era mai lent,acum majoritatea vor un caine mare, latos in curte nu mai conteaza ce are in spate important e sa fie de 80 kg si sa aiba 1 m daca s-ar putea in greaban sa fie cat mai "barosan"cum s-ar spune pe aici prin Romania .
Prin consangvinizarile apropiate se fixeaza foarte bine anumite calitati fenotipice ,dar se pierde mult pe partea cu sanatatea.
Mioriticii de acum 20 de ani de la stana erau hraniti cu lapte ,zer din plin si de acolo isi luau calciul necesar cresterii,dar in acelasi timp mioriticii de atunci nu aveau greutatea celor de azi,erau pana in 45-50 kg,mioriticii de la stana nu stateau inchisi in custi de expo sau in padoc ci faceau miscare cand vroiau si cat vroiau.
La orice rasa canina in timp trebuie sa se vada o evolutie a rasei nu un regres,eu consider ca s-a progresat de acum 20 de ani si mioriticii de acum 20 de ani erau diferiti fata de ce sunt azi.


User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

Popescu Dan wrote:Am facut rost de un furnizor de zer
E ok sa-i dau ?
Cat sa-i dau pe zi ?
E foarte ok sa-i dati :-)

La inceput amestecati-i zerul cu mancarea care o primeste,deoarece la inceput s-ar putea sa faca diaree,apoi cu timpul puteti sa-i dati si numai zer.
Incepeti de la o cantitate mai mica 300-400 ml si cresteti treptat doza.
Foarte important nu-i dati zerul dulce lasati-l sa se acreasca putin.


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

I-am dat sfecla rosie si e inebunit :lol:
E ok ?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Da, e foarte buna. ;) Ca si telina sau pastarnacul, bogate in fibre :)


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Interesante intrebarile dvstra dar ele trebuiesc privite in ansamblul lor pentru ca :
- daca vorbim de cainii din ACHR dupa cum se vede este evident ca sunt extrem de consangvinizati lucru care s-a facut haotic si aiuristic
- alimentatia cainelui de la stana este bazata pe proteine in principal pe cand cea a celui de "oras" este bazata pe hrana uscata in general
- cainele la stana are miscare si soare la liber iar in oras miscarea este extrem de restransa
- la stana are partener de joaca iar in oras este mai mereu singur prin curte

- candva am recomandat pe un site de caini produsele alimentare destinate culturistilor din gama mega mass,etc de tipul celor indicate in luarea in greutate si imediat s-a gasit un idiot sa scrie ca omor cainii cu anabolizante.Legea interzice vanzarea in Romania a produselor anablizante,chiar daca de multe ori din dorinta unei reclame tembele se gasesc logo-uri ciudate, produsele acestea sunt doar suplimente alimentare verificate si aprobate inca de la prima aparitie pe piata,etc Dar ce era mai important din toata aceasta recomandare a mea era faptul ca erau pe baza de zer si cum abia de curand vad ca s-a descoperit cat de benefic este zerul in alimentatia ciobanestilor ma bucur ca acel idiot a ramas in negura prostiilor scrise la adresa mea!

- zerul insa nu trebuie sa fie sarat.Zerul este cel care se scurge dupa ce s-a pus in sadila branza la facut si nu zeama aceea sarata care se face ptr pastrarea si transportul branzei
- vitaminele sunt ca si benzina pe care o torni pe un foc,ard rapid si se elimina prin urina.Au rolul de accelera metabolismul si de a forta putin absorbtia substantelor din urma digestiei.De ce se introduc intravenos pe langa glucoza si ser fiziologic si vitaminele C si B in cazul cainilor bolnavi de diaree daca nu pentru aceasta?


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Va salut! Am achizitionat o cutie de K-9 complete motion pt caine si nu stiu mi-e imi par mult mai tari la miros ..pe cutie scrie ca se administreaza la caini cu greutatea de peste 40g 2 pastile zilnic ...al meu cred ca are 40 si cv ..pot sa ii dau mai multe ?! Am aflat ca trebuiar complete Growth dar acum ii dau din astea si dupa o sa ii iau inca o cuutie ...ce ziceti sunt bune pt crestere ? din ce scrie pt indicatii is mult mai bune pt articulatii..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna Mihaita,

Din cate stiu sunt doar pentru caini care fac multa activitate (maturi) si chiar pentru seniori. Nu cred ca o sa il ajute la crestere deoarece nu contin vitaminele/mineralele pentru articulatii in crestere ci pentru articulatii uzate....dar este doar parerea mea.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

aha...ok mersi raul ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaitza wrote:Va salut! Am achizitionat o cutie de K-9 complete motion pt caine si nu stiu mi-e imi par mult mai tari la miros ..pe cutie scrie ca se administreaza la caini cu greutatea de peste 40g 2 pastile zilnic ...al meu cred ca are 40 si cv ..pot sa ii dau mai multe ?! Am aflat ca trebuiar complete Growth dar acum ii dau din astea si dupa o sa ii iau inca o cuutie ...ce ziceti sunt bune pt crestere ? din ce scrie pt indicatii is mult mai bune pt articulatii..
Ti-as recomanda să abandonezi cutia de Complete Motion si sa o pastrezi pt mai tarziu. revino la K9 Complete Growth si lasa-l sa faca cat de multă mișcare, chiar îți recomand să faci plimbări cu el prin natură și să exersezi mersul în lesă și trapul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

da o sa ii caut dupa revelion sa vad daca gasesc aici la cabinetele veterinare...in fiecare zi alearga prin curte...iar acum cat sunt acasa am sa fac cat mai multe iesiri ;) multumesc pt sfaturi Oliviu!


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Mihaitala
Posts: 1
Joined: Tue Aug 31, 2021 3:22 pm

Buna ziua! Am un ciobanesc de bucovina cu varsta de 5 luni si de la varsta de 2 luni ii dau k 9 Complete Motion , 20 de zile cu 10 pauza. Pana la ce varsta e bine sa ii dau? Sau este bine sa faca si o pauza mai mare de 10 zile? Mentionez ca nu are probleme, este stabil pe picioare, ii dau doar preventiv.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Salutari Mihai. Ce tip de hrana primește cățelul, hrana de casa sau mâncare industrială tip crochete? Cum De ai optat pt K9 Complete motion și nu pt K9 Complete Growth care ar fi fost mai potrivit pt câini de talie mare în perioada de creștere ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Iulian T
Posts: 23
Joined: Mon Aug 19, 2013 12:13 am

Daca cineva este din zona Sibiului si este interesat, la maxi pet din Selimbar este la promotie croissance la 250 lei, aceeasi cantitate.


mar.c
Posts: 1
Joined: Sat Apr 15, 2023 7:01 pm

buna ziua! am o femela rasa ciobanesc carpatin in varsta de 10 luni de aprox. 40 kg. ultima data cand am fost la vet, mi s-a recomandat sa ii dau anumite suplimente, insa nu mai stiu cum se numeau. imi puteti face o recomandare? multumesc!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pet Phos Croissance Special Grand Chien, 100 tablete
La promoție 239 Lei

[media]https://www.adavet.ro/produs/pet-phos-c ... X5EvXfaozX[/media]


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 41
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Ce suplimente recomandați ptr cazul lui Athos, care nu se știe cum a crescut și când a ajuns la mine era extrem de slab, având undeva la 1 an jumate? I-am dat calciu, să mai aibe nevoie și de altceva? Precizez ca pana acum i-am dat royal canin bobite dar și mâncare gătită ptr el zilnic. I-am dat de 3x pe zi mâncare să-și revină. Încă e slăbuț, sa mai continui cu 3 mese pe zi sau să-i scot una? Mă gândeam să înlocuiesc masa de amiază cu o gustare mai puțin consistenta și cu timpul sa o scot de tot. Mai primește recompense în zilele când am mai mult timp ptr a ma ocupa și de puțină educație (ca nu-i pot spune chiar dresaj). Dar nu zilnic și probabil în timp nu va mai avea nevoie sa-l prostesc cu recompense.


Post Reply

Return to “Nutriție”