Discuţii despre toaletaj

AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

.............Miezul, nu-i In coaje ........cred eu ,e in sanbure ...desi imaginea ,vinde ;) ,ceata sau mai dam? :? Nu-i rau ca se vorbeste de mioritic ,cand nu se mai vorbeste,atunci e buba ,pacat ca multi oameni cu caini fug de pe net ,de multe ori, de geaba ,cred ca putem afla lucruri importante de la TOTII ,...eu inca cred.!!!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

AM ciobanesti wrote:.............Miezul, nu-i In coaje ........cred eu ,e in sanbure ...desi imaginea ,vinde ;) ,ceata sau mai dam? :? Nu-i rau ca se vorbeste de mioritic ,cand nu se mai vorbeste,atunci e buba ,pacat ca multi oameni cu caini fug de pe net ,de multe ori, de geaba ,cred ca putem afla lucruri importante de la TOTII ,...eu inca cred.!!!
Asha este, dar uite ce s-a intamplat cu tomatele, au fost selectate pentru coaja si acuma nu mai au gust :)))

Este pacat k si la mioritic se pune asha mare accent pe coaja si nu pe sambure ca sa va citez :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

As dori sa stiu daca e bun ceea ce am cumparat astazi pt toaletarea cainelui.Cred ca merge mai mult pe labute ca are dintii mai scurti.Nu pare o filozofie in a-l folosi. Vreau sa stiu pe ce parti ale corpului se mai poate folosi in afara de labute?
Image

Cu acest piaptan am facut treaba buna cat de cat;are dintii retractabili
Image
Ce instrumente mai am nevoie va rog sa imi spuna si mie cei care "au vechime" in acest domeniu. ;)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Amandoua ustensilele va sunt de folos :P În curând colegii de forum sau eu, vă vom da mai multe sfaturi. Important este să obișnuiți puiul de timpuriu cu toaletajul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Va multumesc anticipat pentru sfaturi. :P


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ambele variante sunt ok, Bia, insa eu sund fana piaptan, mai putin perie. Aia e buna la suprafata, cand parul e deja descalcit. A doua varianta, piaptanul, e pentru descalcit. Eu aveam unul asemanator, cu dintii rari, si unul cu dinti mai desi, ajung pana la baza firului.
Uite "arsenalul" meu, poate te inspira
Image
Sa le iau pe rand: Piaptanul cu dinti rari si "grebla" sunt pentru descalcit. Piaptanul cu doua randuri de dinti e bun si la descalcit, si la retusuri, separa bine parul de subpar, il face "fluffy". Iar peria e pentru suprafata, sa para pufos. In expo aveam mereu piaptanul mare si peria cu mine.


Image
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

lilith wrote:Ambele variante sunt ok, Bia, insa eu sund fana piaptan, mai putin perie. Aia e buna la suprafata, cand parul e deja descalcit. A doua varianta, piaptanul, e pentru descalcit. Eu aveam unul asemanator, cu dintii rari, si unul cu dinti mai desi, ajung pana la baza firului.
Uite "arsenalul" meu, poate te inspira
Image
Sa le iau pe rand: Piaptanul cu dinti rari si "grebla" sunt pentru descalcit. Piaptanul cu doua randuri de dinti e bun si la descalcit, si la retusuri, separa bine parul de subpar, il face "fluffy". Iar peria e pentru suprafata, sa para pufos. In expo aveam mereu piaptanul mare si peria cu mine.
Multumesc pt indrumari. :P


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cu drag! :)


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

lilith wrote:Ambele variante sunt ok, Bia, insa eu sund fana piaptan, mai putin perie. Aia e buna la suprafata, cand parul e deja descalcit. A doua varianta, piaptanul, e pentru descalcit. Eu aveam unul asemanator, cu dintii rari, si unul cu dinti mai desi, ajung pana la baza firului.
Uite "arsenalul" meu, poate te inspira
Image
Sa le iau pe rand: Piaptanul cu dinti rari si "grebla" sunt pentru descalcit. Piaptanul cu doua randuri de dinti e bun si la descalcit, si la retusuri, separa bine parul de subpar, il face "fluffy". Iar peria e pentru suprafata, sa para pufos. In expo aveam mereu piaptanul mare si peria cu mine.
NICIODATA SA NU FOLOSITI PERIILE indicate mai sus! Cine nu are nici caine si nici nu stie cum se face un periaj corect la mioritic ar trebui sa taca si sa nu dea sfaturi aiurea!
Periajul corect se face cu doar peria de mai jos. Este nevoie de MULTA rabdare si de folosirea a chiar doua perii concomitent acolo unde locul o permite.
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... i/38215323


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Imbecil... Pentru mioritic iti trebuie sculele din postarea lui Lilith.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Secara cred ca exprimarea utilizatorului Albiter se rfera strict la persoana sa.Cu toate acestea exprimarea utilizatorului nu respecta regulile acestui forum drept pentru care va solicit fie stergerea postarii sale fie banarea sa - mai ales ca nu este proprietar de caine ciobanesc romanesc!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Nu Cezarica, atunci când pe forumuri chinofile se pomeneste de idioti in 99,5 % din cazuri e vorba de tine. Credeam ca te-ai obisnuit cu asta încă din vremea când prosteai oamenii pe vethelp.ro... Ce vremuri faine... Iti dai seama Mos Ene? Au trecut anii si tu tot la nivelul ala ai rămas...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Usere Albiter aici posteaza cei care au un caine minim in proprietate tu nu ai asa ca mars la tarn si faras ca ai de strans de prin padockuri masa ta de toate zilele!
cand o sa ai cainele tau si nu al altuia atunci sa scrii aici! Pana atunci nu ne mai deranja!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mda, daca vrei un caine pufos la suprafata dar incalcit la baza firului de par, cu platose lipite de corp, foloseste peria recomandata de dl.Osiceanu! :lol: Caci ni-l aducem cu totii aminte pe bietul si raposatul Ursu, care a murit de prea bine ce i-a fost.


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

lilith wrote:Mda, daca vrei un caine pufos la suprafata dar incalcit la baza firului de par, cu platose lipite de corp, foloseste peria recomandata de dl.Osiceanu! :lol: Caci ni-l aducem cu totii aminte pe bietul si raposatul Ursu, care a murit de prea bine ce i-a fost.
Domnisoara
1. Ursu a fost ucis cu socuri electrice de catre persoane necunoscute !
Pozele la care faceti referire au fost facute in perioada in care niste foarte buni " cunoscatori" din ACHR indicau si sustineau sa mentinem mioriticii in starea lor naturala adica impasliti. Oare cum puteti sa faceti astfel de comentarii gresite in mod intentionat?
2. Daca nu aveti nici un caine pentru ca nu sunteti in stare de ce va bagati in discutii? Cainele pe care nu ati fost in stare sa il tineti era un caine produs in CNCCR si i-ati ascuns genealogia din prostie!
3. Peria cu ace descalceste tocmai fir cu fir si ati dat iad dovada ca sunteti o inutila prelungire a deosebitului CV al domnului Pana!
Last edited by Oliviu Secara on Fri Jul 04, 2014 8:57 pm, edited 2 times in total.
Reason: limbaj neadecvat


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Nu sunt un cunoscator prea experimentat in grijirea acestei rase, cu toate ca am un mioritic frumos in curte.
Incepator fiind, am folosit tot felul de perii, dar pot sa afirm ca peria cu ace a fost cea mai ok, descalcind parul cum trebuie. Dl. Osiceanu vorbeste in cunostinta de cauza.
Am pus si o poza cu al meu catel :)
ursu.png
Cu stima,
Alin


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

"Pozele la care faceti referire au fost facute in perioada in care niste foarte buni " cunoscatori" din ACHR indicau si sustineau sa mentinem mioriticii in starea lor naturala adica impasliti. "
Pai si tu care ai facut studii asupra mioriticilor de cand erai la scoala genearala si invatai limba chineza (sau chinezeasca?!) cum de te-ai lasat pacalit?! Prostalau lui tata... (lui tata-l tau vreau sa zic...)


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Suntem .....rai ,rai....rai...!!!!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Am mai spus ca in acea perioada nu exista o idee unitara asupra prezentarii cainilor mioritici in expozitii.
Neica venea cu niste caini pe langa care Ursu era pufulet! Daca ati fi vazut cei 5 caini adusi de el pe Dinamo la CAC-ul organizat in comun de cele 2 asociatii rivale ACHR si UACHIR sigur aceste comentarii nu isi mai gaseau aici locul.
Este usor sa nu ai caine si sa spui ca peria aceea era mai buna, ca .etc dar astea sunt vorbe de chibit si atat!
Eu am adus in tara prima trusa de periaj profesionista si era bataie pe ea care sa o cumpere ptr alte rase in UACHIR - ACHR NU exista faptic pe atunci aproape deloc iar userul Albiter era cu galetusa in tarana din spatele casei lui parintesti ptr ca fugea de institutionalizarea obligatorie!

Si eu am incercat rand pe rand in acei ani '90 si ceva tot ce gaseam dar parul de mioritic este ceva cu totul special si pana la urma a trebuit sa constat ca doar aceste perii si enorm de multa rabdare fac un mioritic sa arate ok, descalcesc foarte bine fara sa smulga parul si subparul, dau volum, etc
In 1995 cand am fost la Bruxelles de Ziua Nationala a Romaniei si l-am prezentat pe Ursu cei din asociatie spuneau inainte de plecare nici sa nu il perii daramite sa il spal cumva ca sa fie neaos romanesc!


pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

Am trei intrebari legate de blana mioriticului:

1. Se tunde vara?
2. Se tunde parul de pe ochi (am senzatia ca nu vede bine uneori din cauza pletelor :) )
3. Se tunde parul de sub barbie (este vesnic plin de apa sau mancare).

Puiul meu (75 cm, 55 kg) face 9 luni peste putin timp, sta la curte unde are si umbra destula si apa si primeste periaj de doua ori pe saptamana. Ziua doarme si noaptea patruleaza.
Nu are pedigree dar arata ca un mioritic autentic (din ce am citit si am vazut) si, ca atare, cred ca, daca ar fi participat la concursuri, ar fi fost premiant (oricum nu am timp de asa ceva).

Multumesc, astept cu interes raspunsuri.


Post Reply

Return to “Îngrijire și toaletaj”