Lampa cu infraroșu pt fătare

Post Reply
Floarea Eduard
Posts: 14
Joined: Tue Sep 18, 2012 6:38 pm

Cine ma poate lamuri si pe mine cu acel bec cu infrarosu de se pune la femela atunci cand are puiuti pe timp de iarna..ce putere trebuie sa aiba si la ce distanta de cuib se pune .si daca mai este ceva de spus...multumesc anticipat :D


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Puiutii nu-si pot mentine temperatura constanta in primele zile de viata,iar daca mama e agitata sau hiperactiva,temperatura lor poate sa scada sub 37,5 grade,favorizand aparitia catorva boli in mare parte letale pe care nu le mai enumar aici. lampa e din metal cu degajari pt a rezista la caldura,dulia e ceramica,iar becul are intre250-500w depinde de suprafata de incalzit,si se regleaza punand un terometru in cuib,teperatura la podea trebuie sa nu scada sub 38-38,5 max39 in primele 10 zile, parerea mea,daca mai au si altii alte opinii....fara suparare.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nu e periculos becul ala cu infrarosu, asa fara niciun fel de protectie? Adica..daca il atinge cateaua din greseala, daca vine uda de-afara si-l atinge, etc? Eu am vazut niste becuri din astea, la oameni care le foloseau pentru pui de gaina:
Image


Image
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Eu am folosit asta iarna lampa de 150 de wati intr-o cusca de cam 1,2 m pe toate laturile si a fost suficient. Inaltimea fata de podea cred ca a fost cam 70 cm (de la podea la suprafata becului). Cea de 250 W imi pare prea puternica pentru o cusca de dimensiuni normale. Probabil daca locul e mai spatios si o poti pune mai sus e buna. ATENTIE: folositi doar becuri pentru incalzit animale vii! Nu folositi becuri infrarosu care sunt facute pentru altceva ( pentru dezinfectare de exemplu)!!


popa
Posts: 3
Joined: Tue Jan 22, 2013 10:32 pm

IN LEGATURA CU LAMPA DE INFRAROSU LA VECINUL MEU A NASCUT FEMELA DE BRACK GERMAN CU PAR SCURT A NASCUT IN JURUL DATEI DE 4 NOIEMBRIE SI PUII AU STAT AFARA IN FRIG INTR-O CUSCA VAI DE EA SI PE JOS AVEAU CEVA RUMEGUS .PUII AU SUPRAVIETUIT TOTI SI NICI NU SAU IMBOLNAVIT .INAFARA DE ASTA PARINTII SUNT FRATI . ACUM POATE CA A AVUT NOROC DESI EL A SPUS CA NU FACE NIMIC .A ZIS : CUM DA DUMNEZEU


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Daca puii nu au aceasta lampa si temperatura afara este scazuta nu te poti astepta sa ai cateii frumosi deoarece startul lor este foarte important, iar la temperatura scazuta o parte din energia necesara cresterii merge pentru reglarea temperaturii.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut. La o cușca de 2 m lungime și lățime de 160, înălțime 180 , credeți ca o lampa de 200 W ar face fata? Am văzut diferite părere despre distanță lămpei de sol. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc 🤝😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Salutari Mihai. Cum stai cu emoțiile ? Se apropie cu pași repezi primele cuiburi de mioritic … Toamna va fi bogată pt tine !
Deși e final de Septembrie si nu sunt temperaturile prea scăzute, bine ar fi sa instalezi in spațiul pentru fătare un bec cu Infraroșu pentru încălzire cel puțin pe timpul nopții când este destul de frig .
In funcție de câți Wati(W) are , becul poate fi amplasat astfel încât partea de jos a lui sa fie la o distanță de 70 -80 cm față de podea. Poziția lui sa fie undeva la mijlocul cuștii ușor retrasă către fundul cuștii dar sa poți da șansa femelei de a se feri, de a se putea întinde pe margini astfel încât sa nu fie direct sub razele lui.
După instalare fă proba punând mâna pe podea si așteaptă câteva zeci de secunde să apreciezi intensitatea încălzirii .
Caldura se transmite prin convecție și înălțimea potrivită e atunci când puii in primele zile stau grupați sub bec, ei simțind zona de confort termic.

Ce podea are cușca de fătare ? Ai reușit sa tunzi parul abundent din zona lanțurile mamare pt a ușura accesul la mameloane ? In cazul in care sunt mulți puii, ei pot fi de dimensiuni mai reduse la naștere și rezervele lor energetice sunt consumate rapid , deci e nevoie sa reduci efortul pe care îl fac cât mai mult posibil pt a avea un procent de supraviețuire cât mai mare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Îngrijire și toaletaj”