Recomandare pentru pureci

Post Reply
Iulian T
Posts: 23
Joined: Mon Aug 19, 2013 12:13 am

Buna ziua dragi colegi,

Vreau sa va intreb ce recomandati ca eficient impotriva purecilor?
Multumesc!


User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Salut! Ce vârstă are? Dacă e puișor, Simparica, dar nu Simparica Trio pentru ca e prea puternic. Dacă e adult sănătos, Bravecto și zgarda Foresto. Eu asa folosesc, nu se mai pun nici țânțarii pe ei.


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
Iulian T
Posts: 23
Joined: Mon Aug 19, 2013 12:13 am

Ah, nu am fost pe faza la reply. Multumesc frumos! Am cumparat intre timp solutie de pus pe piele. Pt caini de la Fypryst si pentru pisica de la Stronghold. Am gasit la Maxi Pet. Oamenii foarte amabili mi'au oferit mai multe variante, habar nu am avut ce sa aleg. Pentru situatia mea in care sufleţelele mele nu au contact cu alte animale si infestarea s'a produs de la pisic ce e membru nou al familiei mi'au recomandat cele de mai sus. Inca odata multumesc.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Iulian T wrote: Sun Aug 07, 2022 6:29 pm Ah, nu am fost pe faza la reply. Multumesc frumos! Am cumparat intre timp solutie de pus pe piele. Pt caini de la Fypryst si pentru pisica de la Stronghold. Am gasit la Maxi Pet. Oamenii foarte amabili mi'au oferit mai multe variante, habar nu am avut ce sa aleg. Pentru situatia mea in care sufleţelele mele nu au contact cu alte animale si infestarea s'a produs de la pisic ce e membru nou al familiei mi'au recomandat cele de mai sus. Inca odata multumesc.
Fypryst sunt foarte bune în infestatiile ușoare cu purici și au gama și pentru câini și pentru pisici. Eficienta lor este undeva între 27 și 30 de zile de la aplicare. În infestatiile masive însă și într un mediu contaminat trebuie o intervenție mai sofisticata inclusiv cu deparazitante aplicate în mediu, cuști, țarcuri, padocuri etc. dar nu cred ca e cazul la tine.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Iulian T
Posts: 23
Joined: Mon Aug 19, 2013 12:13 am

Nici eu nu cred ca e nevoie de asa masuri grave. Locatia mea e izolata bine, de jur imprejur nu sunt alte gospodarii mai aproape de 200m.
Multumesc!


Post Reply

Return to “Îngrijire și toaletaj”