Construire padoc și cușcă

Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Nu sunt ale mele,fac o lucrare la casa asta,e o familie de baroni veche de 300 de ani,au ca pasiune vanatoarea.
Da,pt mioritic e chiar mica cusca.
Am pus doar asa ca idee.


Cosmin Rares
Posts: 21
Joined: Sat May 09, 2020 7:55 pm
Location: Jibou
Contact:

Oliviu Secara wrote: Mon Mar 29, 2021 10:20 am Spațiu pt fătare la ciobănești

Forma paralelipipedică
Dimensiuni interioare:
L= 150 cm
l= 115 cm
h = 120 cm

Bare de fier pe interior de jur împrejur la distanta de 8-9 cm de perete pt a preveni strivirea puilor în primele zile.
Capacul este complet detașabil și e prevazut cu o agățătoare și cu un spațiu pt pătrunderea cablului electric de la lampa cu infraroșu.

Screenshot_20210329_101142.jpg
Screenshot_20210329_101207.jpg
Screenshot_20210329_101233.jpg

Screenshot_20210329_101247.jpg
Foarte buna ideea cu tijele laterale de protecție!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Si eu am sa fac vara asta țarcuri dar voi podi cu scânduri sau las pământ normal ...cimentu baga boala în oasele lor ...nu rod plăcile.usb?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Scandura e buna pt custi,(partea de jos).
Daca e pt un singur caine poti folosi un europalet pt partea de jos ca bază.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Sa înțeleg ca tu optezi pentru ciment? Eu am in gand un proiect dar as vrea sa vad dacă mai îmi da cineva și alte idei de tarc si cusca


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Podeste cu scândură. Apoi un braț de paie peste. Este bine și pt blana.
Cimentul le bagă reumatism în oase iar blana se impasleste.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Acum cativa ani am facut 4custi mari,am folosit ca baza europaleti,am avut ceva lațuri 5×5( ceva de genu din constructii)partea de jos si lateralele am captusit tot cu scandura.

Scandura ce am cumparat-o daca imi aduc bine aminte avea 2.5cm,deci suficienta.

Ziceam ca scandura e foarte buna pt partea de jos,lateralele merg si din osb de 1.8 .

Cel mai bine e sa-ti faci un necesar de materiale si dupa ce ai o idee, vei putea sa te orientezi mai usor.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Câteva recomandări din " Programul de ameliorare genetica a efectivului de câini din rasa Ciobănesc Românesc Mioritic aflat în evidența Asociației Mioritic Club din România "

IMG_20210409_192813.jpg
IMG_20210409_192650.jpg
IMG_20210409_192717.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Mulțumesc tuturor pentru ajutor ..🙏


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut prieteni. Ce îmi recomandați la construcția unui padoc ca și acoperiș pentru mioritic?😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Salut Mihai.
Acoperiș pt mioritic?? E greu de spus. Ăștia dorm la maturitate sub cerul liber, în ploaie, în ninsoare, etc.
Eu am cheltuit 1800lei pe ditai cușcă pt Novac, izolata cu strat de polistiren, etc, etc și n-a dormit niciodată în ea. A devenit cuibar pt găini și pui de carne.
Am 3 beciuri la casa și unul de 2x2m e al lui..
Acolo e răcoare vara și ii place.
Acum pt iarnă ii pun un pod de scândură pe jos. Ca cel mai important sunt oasele, sa nu doarmă pe piatră sau beton.
Acum Novac e cal mare, doarme pe gheata și pe ploaie, dar asta mică Vidra doarme câteodată cu el în beci, și pt ea o sa le pun un pod de scândură.
Pe balcon am făcut un pod de scândură pt Vidra tare ii place.
Cât privește acoperișul!!!
La mioritici e greu de spus. Ăștia cu blana lor, dorm în ploaie, ninsoare, etc, etc și ii doare la basca de ce vreme e afara.
Părerea mea, e ca nu trebuie să-ți faci probleme cu acoperișul mioriticilor. Niciodată.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Hahaha. Când îmi amintesc, îmi vine sa rad. Ca am crezut ca dl Taban, doctorul Taban din Vrancea mi-a spus că-mi cheltui banii degeaba pe cușcă pt Novac când mi l-a dat la 4 luni.
Eu nu și nu!!! Cușcă mare, izolata, etc, etc, sa nu sufere pufulețul de frig.
Fix pix!!!
Am ajuns la vorba lui. Mioriticii sunt cei mai rezistenți câini la orice fel de intemperii. La minus 20gr,ei tot supraviețuiesc.
Blana lor cu subpar este impenetrabila.
Eu personal consider ca Mioriticii sunt cei mai buni, rezistenți, și eficace câini, dintre toate rasele românești.
Corbi, bucovineni, Carpatin.
Mioriticii rezista la orice frig și intemperii și lupta la sânge pt proprietatea lor indiferent de vreme.
Sunt cei mai tari câini românești.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Nu ii las fără acoperiș .. ai mei sunt foarte curați, odată ce nu pun acoperiș tot se fac câlți și se Vacesc ceea ce nu am nevoie ..plus ca țarcurile vin special pt femele care vor fi și gestante 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

E foarte bine ce faci. Acoperișul e sfânt. Chestia e ca să și stea ei sub acoperiș. Ai mei nu vor, numai dacă e potop.
Ce consider eu ca e mai important, e podul de scândură în padoc sau cușcă. Pt oase și pt dezvoltarea lor, lemnul e mai bun ca betonul sau patul gol, piatră, etc.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Da da betonul e exclus de mult …or sa stea pentru ca acoperișul îl fac fix cât e de mare Țarcul ..și nu or sa poată iesi din raza 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Îngrijire și toaletaj”