Ingrijirea si toaletarea mioritcului pe perioada verii

Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut!

As dori sa putem schimba cateva pareri despre cum sa ingrijim cat mai bine mioriticul nostru pe perioada verii.


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Buna
Eu il perii aproape zilnic , ma gandesc ca daca inlatur parul mort se aeriseste mai bine pielea si de cate ori am putut ne-am jucat cu furtunul de apa :P


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Mioriticul este o rasa care in mod normal nu ar necesita o ingrijire speciala si se adapteaza usor la munte sau la campie. In schimb toaletajul mioriticului este destul de dificil mai ales la iesirea din iarna.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Din experienta mea, doua-trei perieri pe saptamana, pentru intretinerea unei robe frumoase, e mai mult decat suficient. Periat prea des poate "cheli" catelul, prea rar se poate impasli.
Am vazut ca multi isi tund vara mioriticii, mai ales daca sunt in zone mult prea calduroase, dar asta ar insemna adio expozitii. Asa ca solutia tot in mana proprietarului e, pentru ca el stie cel mai bine ce vrea de la cainele sau.
Ideal e sa folosesti "sculele" bune in toaletajul mioriticului. Nu stiu, insa, cum e cu furminatorul, pentru ca nu l-am folosit niciodata...


Image
Floarea Eduard
Posts: 14
Joined: Tue Sep 18, 2012 6:38 pm

eu ii periez saptamanal si este suficient .scot foarte putin par mort de la o saptamana la alta ..acum depinde si de padocul cainelui ce are pe jos(beton ,lemn, cauciuc )


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Uite asta nu stiam, si ma bucur ca ai adus in discutie subiectul.
Cum influienteaza pavajul parul cainelui si ce e mai recomandat sa ai? Gazon? Pavele? Piatra? Ciment? Lemn?


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Floarea Eduard wrote:eu ii periez saptamanal si este suficient .scot foarte putin par mort de la o saptamana la alta ..acum depinde si de padocul cainelui ce are pe jos(beton ,lemn, cauciuc )
da ce tip de perii folosesti? ca vad ca au paru bine ingrijit femelele tale


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Eu pe astea le foloseam, in functie de cat de incalcit era parul.
Image


Image
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Parere personala legata de intretinerea parului, unui caine. Daca animalul, nu este un exemplar cu care sa iesim in expozitii si nu avem timp, dispozitie necesara, indiferenta uneori, eu asa fac si sunt de parere ca undeva in luna iunie pot fi tunsi. Asa nimeni nu va avea nimic de obiectat in ceea ce priveste toaletarea unui mioritic. El va ramane mereu curat, fara pasle/galme etc. Pariez ca, orice caine care deja are murdarie imprimata in blana, el saracul are si galme de par in urechi, murdarie, ce sa mai vorbin de deparazitari si vaccinuri etc. Nu vreau sa dezvolt prea mult acest subiect deoarece devin un nesuferit.

Toaletarea unui moritic de show este total altceva, eu inca nu sunt in masura sa imi exprim parerea.


Floarea Eduard
Posts: 14
Joined: Tue Sep 18, 2012 6:38 pm

eu stiu ca cel mai potrivit este sa ai lemn ,(gratar de lemn )


Floarea Eduard
Posts: 14
Joined: Tue Sep 18, 2012 6:38 pm

cat despre periaj eu folosesc peria cu (coada galbena cu albastaru) din poza de mai sus deoarece imi permite o pozitie mult mai buna de a tine priza si automat de a peria cainele


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Picture 358.jpg
Picture 354.jpg
pregătirea cetețului pentru expoziție și toaletarea lui se face și acasă unde are fiecare improvizat o mica frizerie..iar in același timp se leagă și o atracție de ambele parți,iar la viitoarele expoziții sincronizarea dintre Handler și Ciobănesc va fi mult mai ușoara. :)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Daniel, dacă vă tot lăudaţi cu toaletajul explicaţi puţin şi cum procedaţi să aibă şi cei care nu au mai curaţat Mioritici o idee cam despre ce este vorba. Chiar dacă nu o să acoperiţi tot subiectul , măcar aşa cam ce urmăriţi dvs. când toaletaţi un câine pt. expoziţie. Ce ustensile folosiţi ?

Îndemnul acesta este şi pentru ceilalţi membri ai forumului care deoresc să se implice.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

1357119942_468821957_1-vand-ciobanesc-mioritic-buzoesti.jpg
din ciclu asa nu!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

cezar osiceanu wrote:Scrierile celor 2 tampiti nu schimba cu nimic un adevarurile triste spuse de dnul Pop marius.
Vedeti dnule Pop ca cel care tinea cainii in custile cat cutia de chibrituri si pe care il mai si lauda duduca fara caine din iasi ca ce mare realizare a facut construind acele custi, si-a pus singur niste poze super reprezentative ptr ce ziceati dvstra:poze cu caini amarati,murdari, cu rahati in custi(Albitere tu te pricepi la asta ca si Sorin Iacob de ce nu cooperati sa faceti curat in cutiile "crescatorului"?m inteles de ce acum abia pana si voi cei mici nu incapeti in acele custi liliputane!
Oricum ca sa ne intoarcem la subiectul topicului oare de ce se cred cei 2 mai smecheri decat restul lumii facand acele consanagvinizari gresite si haotice? Pentru ca habar nu au ce inseamna caine,chinologie,respect fata de caini, responsabilitate fata de rasa,etc
Osicene poze asa cum ai tu respect fata de caini, si ai tupeul sa ii critici pe alti, dar o incadram si pe asta la ALTE OSICENISME
images3.jpg
index.jpg
images.jpg
images1.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

(text lipsa) esti mortal bre! :lol: :lol:
Se vede clar faptul ca in chinologie ai venit de cativa ami si atunci cu pluta! :lol:
Prima poza pusa de tine este facuta atunci cand Munteanu imi ceruse sa las parul de pe Ursu neperiat ca sa poata face un studiu pe el cu privire la acest aspect.Imi ceruse sa ii aduc si mostre de par ptr o carte pe care o scria el cu Milivoi Urosevici despre ciobanestii romanesti!In fapt cartea aceea este o MIZERIE la adresa mioriticului si carpatinului si a fost punctul culminant al dragostei celor doi "corifei". A fost un ras general in asociatie cand am luat un sac de par de la Ursu si i l-am dus lui Munteanu spunandu-i ca i-am adus mostrele de par solicitate! :lol: :lol: Stavarache i-a spus ca poate sa isi faca si implant cu parul ala ca are nevoie stringenta de asa ceva! :lol:

Poza a doua este de la Campionatul European de la Charleroi Belgia ocazie cu care am prezentat OFICIAL pentru prima oara in istoria europeana, nationala si a rasei, ciobanescul romanesc mioritic. Prezentarea s-a facut in afara concursului pentru ca:
  • - din cadrul ACHR s-a trimis o adresa prin care se cerea imperios neacceptarea prezentarii rasei si a cainelui in cadrul acelei manifestari! :evil:
    - organizatorii ca sa evite scandalul urias ce se putea declansa au gasit aceasta formula diplomatica ca sa prezint rasa in ringul oficial central al expozitiei fara sa o arbitreze cineva pe motiv ca nu este o rasa omologata international si nu aveau arbitru calificat ptr asa ceva
Cum acolo erau cam peste 3.000 de caini in acea sala imensa am mai iesit cu Ursu afara ptr ca acea cusca pusa la dispozitie de organizatori ptr fiecare caine din expozitie-super idee! - era prea mica ptr el. La ultima iesire afara a inceput o ploaie torentiala care ne-a facut fleasca pe toti cei care erau pe platourile exterioare cu cateii la aerisit .Eu nu aveam aerator,etc asa ca l-am mai facut din perie cat de cat. Poza ese facuta de catre fotograful oficial al concursului si a fost si publicata in revista de dupa consurs-revista care a ars, alaturi de multe alte articole si documente chinologice, in incendiul din 1998 - ptr cine nu stie in decembrie 1998 casa mea a fost incendiata de catre autori necunoscuti dupa ce am adus la Bucuresti OFICIAL pe presedintele Comisiei de Standarde a FCI dr J.M.Paschoud

Ultimele 2 poze sunt de pe stadionul Dinamo din Bucuresti de la primul concurs canin facut impreuna de ACHR cu UACHIR ocazie cu care au fost prezente peste 700 de exemplare.In acea vreme ACHR membra FCI avea cocursuri cu maxim 40 de caini , de aceea i se anulau pe banda rulanta CACIB-urile, iar UACHIR unde lucram si eu aducea minim 300 de caini pe Dinamo la concursurile anuale.

In acea perioada mai (text lipsa) nimeni nu auzise sau vazuse de perii profesioniste, aeratoare,etc iar arbitrii chinologi erau care mai de care mai aiuristici in privinta arbitrajelor la mioritici ca sa nu zic de modul de prezentare exterioara dorit de ei.De exemplu unii sustineau tunderea dupa modelul schnauterului, altii prezentarea gen komondor,etc
Cum eram la nivelul de a asculta diversele opinii imi pastram cainele periat dupa cum puteam eu atunci sa o fac avand grjia sa fie curat spalat.Spunea foarte bine dnul Pop Marius ca nimeni nu s-a nascut invatat !
Oricum primul set de perii profesioniste l-am adus eu in tara de la Sofia cumparat - de la decanul facultatii de chinotehnie din Sofia - abia prin 1995.

Si imi pare rau ca au ars si pozele cu Neica Mihai de la acelasi concurs care a venit cu o masina cu remorca in care se aflau 5 mioritici murdari si impasliti de le plangeai de mila si care a sustinut ca sunt caini ciobanesti si ca asa trebuiesc ei prezentati in starea lor naturala, sprijinit foarte vocal de catre doamna arbitra - fara bacalaureat al acea data, si mare crescatoare de dalmatian Mihaela Frangopol.
Asa ca, mai (text lipsa) mai, esti o rezerva de prostii incomensurabila! :lol: :lol: :oops:


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Osicene iar te-a apucat scrisul mult si prost, AI VRUT DOVEZI DESPRE RESPECTUL SI DRAGOSTEA TA FATA DE CAINI: PRIVESTE-LE MAI SUS!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mesajul de mai sus a fost raportat !
D-le Osiceanu, nu va mai adresati d-lui Curtean cu apelativul "Pinochio" deoarece nu e normal acest lucru, in plus dl Curtean este printre putinii care nu va stalcesc in mod voit numele de familie. Aveti si un mesaj privat !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Adi Curtean wrote:Osicene iar te-a apucat scrisul mult si prost, AI VRUT DOVEZI DESPRE RESPECTUL SI DRAGOSTEA TA FATA DE CAINI: PRIVESTE-LE MAI SUS!
Curtene ai scris prostii si ti-am aratat de ce asa ca nu mai bate campii ca si cu consangvinizarile tale haotice ca nu tine!
Peste toate la concursul de pe Dinamo de unde ai pus ultimele 2 poze cu cainele meu Ursu,el a obtinut EXCELENT I CAC CMBR=BOB si chiar BEST IN SHOW asa ca sa stii mataluta de ce spui prostii!
Daca nu era corect periat fata de ce se cerea si ce dotari existau atunci nu obtinea nimic !
De aceea este mai bine sa te documentezi inainte de a scrie aceste prostii ca iar te faci de ras ca si consangvinizarile tale "elucubrante"!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu lăsați câinele în mașină, remorca sau alte spatii care se supraincalzesc.
Nu lăsați câinele în mașină, remorca sau alte spatii care se supraincalzesc.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Îngrijire și toaletaj”