Cușcă pentru câini

Cușcă pentru câini

Postby Bia79 » Sun Jan 05, 2014 6:11 pm

Buna,doresc sa stiu care ar trebui sa fie dimensiunile ideale pentru cusca unui ciobanesc mioritic? Dimensiunile: L 112 x l 96 x î 105 cm sunt prea mari pentru o asemenea cusca?
Acesta este modelul de cusca ce doresc sa-l faca sotul meu. Image
La intrarea in cusca sa prind perdea industriala din fasii PVC.Ce parere aveti?Astept parerile voastre.Va multumesc.
Bia79

Re: Cușcă pentru câini

Postby Oliviu Secara » Mon Jan 06, 2014 5:50 pm

Nu e rău modelul :P
Dar vă recomand să aibă lungimea de cel putin 130 cm. Puiul pe care îl dețineți va crește considerabil :lol: așa că e bine să fie destul de spațioasă ca să încapă confortabil și în zilele toride de vară. Celelalte dimensiuni (lățimea și înălțimea) mi se par în regulă. Succes cu proiectul și țineți-ne la curent cu avansarea construcției ! Așteptăm poze și reacțiile celui mic la vederea noii ”locuințe” !
„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Oliviu Secara
Site Admin

Postby Bia79 » Mon Jan 06, 2014 9:28 pm

Oliviu Secara wrote:Nu e rău modelul :P
Dar vă recomand să aibă lungimea de cel putin 130 cm. Puiul pe care îl dețineți va crește considerabil :lol: așa că e bine să fie destul de spațioasă ca să încapă confortabil și în zilele toride de vară. Celelalte dimensiuni (lățimea și înălțimea) mi se par în regulă. Succes cu proiectul și țineți-ne la curent cu avansarea construcției ! Așteptăm poze și reacțiile celui mic la vederea noii ”locuințe” !

OK am sa tin minte recomandarea.Vara va avea umbra sub nuc ori sub prun.Tocmai ca e deja tot mai mare,nu mai incape in cusca mica,el se tot straduie sa stea dar sta cu capul intins pe o bluza de-a copiilor(a sterpelit-o de la ei) si sta cu capul in exterior pe ea.Este asa de smecher-doamne daca l-ati vedea,mi-a spus sotul ca a facut sapaturi serioase in gradina(mi-a scos cartofii aia americani cu miez portocaliu) si se tot chinuia sa ii pape.Ii place morcovul crud;i-am dat sa rontaie deoarece ma roade de picioare cand e in bucatarie.Am mai iesit in livada cu el la plimbare,are timp de plimbare in curtea mare 2 ore de 3 ori/zi.Este un dragalas;Fulger este foarte atasat de copii. :P :P
Bia79

Postby Olya » Sun Nov 29, 2015 1:10 pm

Am "furat" si noi ideea de aici si de ieri ne-am apucat de contrsuctie. Noroc ca in aceasta vara ne-am construit casa si ne-au ramas multe materiale ca altfel nu stiu la ce costuri ne ajungea cusca lui Oliver. Mai avem ceva de lucrat la ea, dar ieri, in prima faza arata cam asa. Am mers pe dimensiunile recomandate de dumneavoastra doar ca noi am izolat-o si cu polistiren de 5 pe toate laturile si intentionam sa izolam chiar si acoperisul.
Attachments
Olya

Postby Bia79 » Sun Nov 29, 2015 3:12 pm

Olya wrote:Am "furat" si noi ideea de aici si de ieri ne-am apucat de contrsuctie. Noroc ca in aceasta vara ne-am construit casa si ne-au ramas multe materiale ca altfel nu stiu la ce costuri ne ajungea cusca lui Oliver. Mai avem ceva de lucrat la ea, dar ieri, in prima faza arata cam asa. Am mers pe dimensiunile recomandate de dumneavoastra doar ca noi am izolat-o si cu polistiren de 5 pe toate laturile si intentionam sa izolam chiar si acoperisul.

Bravo,ma bucur pt voi.Spor la treaba in continuare!!! :P :P
Bia79

Postby Olya » Sun Nov 29, 2015 10:33 pm

Am evoluat ceva astazi. Am reusit sa mutam in noua cusca locatarul care a cazut frant de cum a intrat in ea, ne ramane sa finisam exteriorul cu lambriu si sa punem sindrila bituminoasa pe acoperis. Si pana ii luam perdeaua din fasii PVC, o carpeta facuta de bunica o sa-i tina locul ;)
Si cum Oliver este atat de mic, i-am pus o rampa la intrarea in cusca. E atat de haios cand intra in noua lui casa. Jos i-am mai batut cateva placi de parchet laminat pana fnisam cusca pentru ca tot roade din polistiren :lol:
Attachments
Olya

Postby irineldumitrescu » Mon Nov 20, 2017 9:48 pm

Buna ziua,

Eu am reusit sa-i fac o cusca dubla (nu stiu daca este termenul corect) in care cusca principala are dimensiunile 1.10x1.10x100, cu perete dublat si vata minerala intre pereti, realizata din OSB iar cea de-a doua cu aceleasi dimensiuni dar cu pereti simpli din scandura.
Vom acoperi cu prelata tot tarcul sa-i cream o zona uscata pe timp de ploaie.
Attachments
irineldumitrescu

Return to Îngrijire și toaletaj