AHHC - Austria

Post Reply
User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

https://www.ahhc.at/KS2016/clubschau-ms2016eng.pdf

Image

Expozitia este organizata de Clubul de Ciobanesti din Austria.Arbitru Boris Spoljaric din Kroatia.
Taxa de participare pe caine 38 EUR,Inscrierile se fac pana in data de 3.04.2016. Pentru mai multe detalii linkul de mai jos.
https://www.ahhc.at/KS2016/clubschau-ms2016eng.pdf
Sunt bine venite toate rasle de ciobanesti Romanesti Carpatin Mioritic Corb Bucovina.
Inscrierea se poate face si online completand formularul de pe site.
Pentru participantii straini taxa de participare se poate platii in ziua showului.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Chiar e un avantaj sa platesti taxa in ziua cu expozitia fara sa ti se dubleze tariful cum e in expozitiile din Romania. Sa stii ca ma tenteaza sa vin. In strainatate la expozitii nu am fost decat in Ungaria stiu ca tu ai fost in mai multe tari... cam care ar fi diferentele fata de Romania, ma refer la conditii de participare in general, la costuri cazare etc.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Experienta mea in expozitii este vasta in ceea ce priveste expozitiile UCI :). Iar expozitia din Austria este sub egida FCI deci vor fi aceliasi reguli ca la noi dar conditiile la un nivel mult mai inalt . Sunt foarte curios cum va fi la Cluj. Si dupa participarea in Austria voi avea un termen de comparatie. Expozitia are loc in apropiere de Graz cam la 900 km de Cluj si 700km de Oradea. Cazarea in cazul meu 2 persoane 2 nopti cu mic dejun si cina inclusa la Hotel de 4 stele:

Cameră dublă standard € 126,36
inclusă 10 %TVA. € 12,64
Mic dejun(2 persoane x 2 nopţi x € 10.90) € 43.60
Cină(2 persoane x 2 nopţi x € 13.90) € 55.60
Preţ € 238,20
Cel mai bun preţ garantat
Cazarea catelului costa 8 Euro pe zi in plus.
Este cam acelasi pret cu hotelurile din Cluj de 4 stele. Eu am ales sa ajung cu o zi inaintea expozitiei ca sa aiba si catelul timp sa se dezmeticeasca si dezamorteasca dupa calatoria cu masina iar dupa expozitie am hotarat sa ma mai hodin un pic inainte de drumul de intoarcere. Dar se poate si cu o noapte de cazare si plecat inapoi dupa expozitie mai ales daca se pleaca pe seara si catelul doarme.
Eu am vorbit telefonic cu doamna Barbara si mi-a transmis ca in seara dinaintea expozitiei se organizeaza o cina cu toti participantii, stil Austriac :)
Daca King mai creste un pic s-ar putea sa fiu nevoit sa imi achizitionez un Bus si atunci voi avea posibilitatea sa ma combin cu 2 3 propietari si atunci costurile per total vor fi mult mai mici.
Sunt curios cum va fi arbitrat King si in functie de asta voi vedea in ce ritm voi participa la expozitii. Am citit regulamentul FCI referitor la Expozitii si am fost profund dezamagit sa citesc ca titlurile EURO si Global pot fi date numai cateilor cu pedigree de 3 generatii. King va zice pas la acel nivel :( .


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

VonNeumalsch wrote:Experienta mea in expozitii este vasta in ceea ce priveste expozitiile UCI :). Iar expozitia din Austria este sub egida FCI deci vor fi aceliasi reguli ca la noi dar conditiile la un nivel mult mai inalt . Sunt foarte curios cum va fi la Cluj. Si dupa participarea in Austria voi avea un termen de comparatie. Expozitia are loc in apropiere de Graz cam la 900 km de Cluj si 700km de Oradea. Cazarea in cazul meu 2 persoane 2 nopti cu mic dejun si cina inclusa la Hotel de 4 stele:

Cameră dublă standard € 126,36
inclusă 10 %TVA. € 12,64
Mic dejun(2 persoane x 2 nopţi x € 10.90) € 43.60
Cină(2 persoane x 2 nopţi x € 13.90) € 55.60
Preţ € 238,20
Cel mai bun preţ garantat
Cazarea catelului costa 8 Euro pe zi in plus.
Este cam acelasi pret cu hotelurile din Cluj de 4 stele. Eu am ales sa ajung cu o zi inaintea expozitiei ca sa aiba si catelul timp sa se dezmeticeasca si dezamorteasca dupa calatoria cu masina iar dupa expozitie am hotarat sa ma mai hodin un pic inainte de drumul de intoarcere. Dar se poate si cu o noapte de cazare si plecat inapoi dupa expozitie mai ales daca se pleaca pe seara si catelul doarme.
Eu am vorbit telefonic cu doamna Barbara si mi-a transmis ca in seara dinaintea expozitiei se organizeaza o cina cu toti participantii, stil Austriac :)
Daca King mai creste un pic s-ar putea sa fiu nevoit sa imi achizitionez un Bus si atunci voi avea posibilitatea sa ma combin cu 2 3 propietari si atunci costurile per total vor fi mult mai mici.
Sunt curios cum va fi arbitrat King si in functie de asta voi vedea in ce ritm voi participa la expozitii. Am citit regulamentul FCI referitor la Expozitii si am fost profund dezamagit sa citesc ca titlurile EURO si Global pot fi date numai cateilor cu pedigree de 3 generatii. King va zice pas la acel nivel :( .
Astia au preturi nu gluma.. bine v-am regasit in noul an expozitional. Cristiiii :!: :D


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Primele Impresii,
Vremea a tinut cu prietenii nostrii patrupezi , 6grade Celsius vant puternic.Expozitia organizata exemplar. Organizatori doua cluburi cel de Ciobanesti AHHC si cel de Caini Nordici ÖCNHS.
Participantii au fost din Austria , Slovenia , Ungaria , Germania , Slovacia , Romania. La ciobanesc romanesc Mioritic Juniori King a fost la inaltime. :)
Alaturat linkul cu rezultatele finale : https://www.ahhc.at/KS2016/resultscs2016.pdf.
Poze urmeaza.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

VonNeumalsch wrote:Primele Impresii,
Vremea a tinut cu prietenii nostrii patrupezi , 6grade Celsius vant puternic.Expozitia organizata exemplar. Organizatori doua cluburi cel de Ciobanesti AHHC si cel de Caini Nordici ÖCNHS.
Participantii au fost din Austria , Slovenia , Ungaria , Germania , Slovacia , Romania. La ciobanesc romanesc Mioritic Juniori King a fost la inaltime. :)
Alaturat linkul cu rezultatele finale : https://www.ahhc.at/KS2016/resultscs2016.pdf.
Poze urmeaza.
Aplauze pentru proprietari și patruped ! E o performanță de luat în seamă ! Felicitări Florian!
Așteptăm și imaginile.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Expoziții în afara României”