💔 Dezafilierea Mioritic Club de către AChR

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mioritic Club din România și Asociația Chinologică Română sunt victimele unei grupări aflate la vârful Achr și care nu vrea să elibereze AChR. Această autoritate chinologică, unica cu greutate din țară, este ținută captivă de câțiva, iar puterea prin politica sa dezastruoasă, de-a lungul timpului, a făcut numeroase victime în rândul membrilor săi(asociații teritoriale, cluburi de rasă ).
Iată mai jos un articol amplu unde sunt expuse unele mecanisme ale acestei grupări aflate la conducere de peste 15 ani.
Oare o astfel de conducere, precum cea a AChR, poate fi criticată ?
Dvs. ce părere aveți ?
Este justificat să criticăm modul de acțiune și politica dusă de această grupare cățărată la conducerea unei "instituții"/ONG cu un impact major în țară în acest domeniu de activitate, cel chinologic ?

Puteți lectura mai jos câteva fragmente dintr-un articol relativ recent publicat de dl. GAVRILAȘ Călin.
Sau Click pe - > Articolul integral pe această Sursă !


"JURISTUL ACHR, CONDAMNAT LA 2 ANI DE ÎNCHISOARE
Revenind la Lucian Băgia, acesta este nimeni altul decât avocatul condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție în anul 2016 la 2 ani de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență și fals în înscrisuri. În plus, magistrații l-au condamnat și la 2 ani de interzicere a exercitării profesiei de avocat, ca pedeapsă complementară.
Băgia a fost acuzat de procurori că a intermediat o șpagă în dosarul „Transgaz” de 420.000 de euro din partea lui Marian Staicu (fratele lui Dinel Staicu reținut în acel dosar) către judecătoarea Veronica Cîrstoiu de la Tribunalul București. Suma a fost trecută drept „onorariu de avocat” într-un contract de asistență juridică fictivă. "

……..........….........................................................
" CRISTIAN ȘTEFĂNESCU, COMPLICE LA IMPOSTURA LUI BĂGIA
Deși problemele penale ale avocatului Lucian Băgia, consilier juridic și omul de curte al AChR condusă de Cristian Ștefănescu, sunt de notorietate, șeful chinologiei din România nu se delimitează de faptele penale ale acestuia, ba, mai mult, îl angajează în cadrul asociației."

Bagia2.jpg
....................................................................

" SCHIMBAREA STATUTULUI, SARCINA IMPUSĂ LUI BĂGIA
După vreo 4 ani de domnie a lui Cristian Ștefănescu la conducerea AChR, în anul 2009, Adunarea Generală votează noul Statut al asociației. În cei 4 ani, Ștefănescu s-a asigurat că va avea majotitatea în Adunarea Generală, și-a asigurat persoane fidele în Consiliul Director, Comisia de Arbitri și în majoritatea Asociațiilor Chhinologice din teritoriu. Până în 2009, dar și după aceea, zeci de filiale, sau persoane au fost excluse din diferite motive din Asociația Chinologică Română.
Principalele modificări și adaosuri la Statutul AChR făcute de Lucian Băgia, cel mai probabil la sugestia lui Cristian Ștefănescu, constau în:

1. Posibilitatea cluburilor de lucru de a deveni membri AChR

2. Calitatea de membru AChR se obține prin obținerea avizului Consiliului Director sau acceptul Adunării Generale, chiar dacă avizul este negativ din partea Consiliului Director

3.Pierderea de drept a calității de membri AChR pentru neplata cotei de sprijin anuale, până la date de 31 martie a fiecărui an (în vechiul Statut era obligatorie transmiterea unei somații și îndeplinirea altor formalități premergătoare excluderii)

4. Comunicare dintre organele centrale și teritoriu se face exclusiv prin publicarea deciziilor sau altor documente pe site-ul asociației; membri fiind obligați să verifice periodic acest site
5. Reducerea la 7 a numărului de membri în Consiliul Director (erau 9 înainte)

6.Consiliul Director aplică sancțiunile disciplinare deoarece Comisia de Etică și Disciplină devine organ consultativ (în vechiul Statut, Comisia de Disciplină dicta sancțiunile care puteau fi conteste)

7. Reducerea numărului de membri în Comisia de Etică și Disciplină la 3 (5 înainte)

Așadar, prin transformarea Comisiei de Etică și Disciplină în organ consultativ, Consiliul Director, condus de Ștefănescu, devine organul care dictează toate sancțiunile în AChR. Iar acestea nu au fost deloc puține dacă vedem numărul excluderilor din asociație.
În data de 14 aprilie 2018, Statutul AChR va suferi din nou modificări ce vor fi supuse Adunării Generale care va avea loc la această dată."

Click pe Sursă Articol - > Articolul integral pe această Sursă !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Am tot citit pe aici opinii si pareri care mai de care! Sincer rad citindu-le!
1. Acum ACHR e doar un simplu ONG! Pana acum CNCCR era un simplu ONG prin scrierile corifeilor de aici!
2. Cele 5 linii de sange nu exista ! Pai la ACHR.nici nu au existat vreodata de at din pix si pe hartie!
3. Excludere din motive tehnice pentru neplata cotizatiei catre ACHR! Adica salariile enorme ale lui Stefanescu et comp! Cand spuneam eu asta eram repede injurat de aceeasi corifei!
4. Realizarile uluitoare si nemaipomenite ale Mioritic Clubului care sunt de fapt inexistente! Nu se scria pe aici ca CNCCR nu a facut nimic, ca doar ACHR si MCR o sa faca un viitor maret rasei, bla bla bla bla
5. Toate generatiile de caini crescuti, dezvoltati, urmariti, inregistrati, etc de catre CNCCR le-ati sters din pix si vorbe goale! Un mare crescator mai este in toata Romania, Dan Popa cu canisa de Condatex in rest apa de ploaie cu hartii fara valoare


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Domnule profesor, daca sunteți asa de bun , de ce nu încercați dvs sa faceți ceva serios începând de la un club de mioritic pana la exemplare deținute?✔


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Oliviu Secara wrote: Mon May 17, 2021 12:15 am Au intervenit câteva modificări la unele date ale unor expoziții față de cele comunicate inițial.

Pt a consulta Calendarul Expo corect, rog a se citiți cu atenție modificările publicate în deschiderea acestui topic.

PS: Pt cei care se întreabă NU exista anul acesta expoziții de Club sau examene de selecție la Mioritic.
Pt cei care se întreabă, nu mai exista clubul și cam atât!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote: Mon May 17, 2021 10:23 pm Pt cei care se întreabă, nu mai exista clubul și cam atât!
Clubul există, nu mai sunt însă oamenii din club ... Unii au plecat, alții au abandonat rasa ... Ușor se ruinează rămânând câteva bastioane, însă nu e suficient pt a conserva o rasă și pt a-i asigura existența. E nevoie din nou de entuziasm, de număr de oameni și Câini, iar calitatea va fi identificabilă atunci.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Oliviu, repet, clubul nu mai exista!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote: Wed May 19, 2021 6:36 pm Oliviu, repet, clubul nu mai exista!!!
Cum adică ? La ce te referi mai exact ? La faptul ca a devenit irelevant ?
Clubul din punct de vedere juridic există ca ONG inființat în 2004 conform legislației României, iar din 2005 s-a afiliat unui alt ong AChR. Acum s-a produs doar o dezafiliere însă el există și se poate reafilia la un moment dat la Achr sau să rămână neafiliat si de ce nu, sa-si elibereze propriile documente sau să se afilieze la o altă organizație cu scopuri chinologice care ține Carte de Origine.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Aaaaa, scuze, sa se afilieze la alta organizație! Sa știi ca acum 2 zile am vb cu băieții de pe strada și am decis sa ne facem asociația NOASTRĂ. Dacă vreți sa va afiliați la asociația străzii mele pun o vorba buna! Și am zis ca îmi fac și eu o rasa Ghioarla de Bușteni. "Succesuri" multe băieți cu proiectul vostru pe 4 vieți și afiliați la toate obscuritatile!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ionuț eu vorbeam serios, Clubul exista din punct de vedere juridic si doar ipotetic am enumerat cele 3 variante posibile in legatura cu viitorul său:
1. se poate reafilia la un moment dat la Achr
2. să rămână neafiliat si de ce nu, sa-si elibereze propriile documente
3. să se afilieze la o altă organizație cu scopuri chinologice care ține Carte de Origine

Tu ce soluții vezi pt iesirea din impas a clubului de rasă ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Îți răspund doar la punctul 1: NU SE MAI POATE!
Ati reușit! Ați distrus clubul și aștept de aproape 1 an sa va asumați! Sa spuneți cu subiect și predicat, DA NOI AM DISTRUS CLUBUL, și la voi ma refer la voi membrii, TOȚI!!!!!


Andrei Manasa
Posts: 31
Joined: Fri Oct 28, 2022 3:57 pm
Location: Tescani/Bacău
Contact:

Citind mare parte din comentarii, din perspectiva mea Ciobănescul Românesc Mioritic este într-un declin total și aș dori să adresez câteva întrebări deținătorilor acestei frumoase rase naționale:

-Cum procedați pentru a aduce un plus rasei după dezafilierea clubului de la ACHR?

-Credeți că este îndeajuns de promovată/populată rasa pentru a nu dispărea în următorii 20/30 ani ?

-Ce intenții de viitor aveți pentru binele mioriticului?

Vă mulțumesc! 🇷🇴🇷🇴🇷🇴


buruceagga
Posts: 3
Joined: Fri Mar 20, 2015 4:27 pm

Am vazut ca din Polonia au plecat niste pui de Mioritic in SUA. Am convingerea ca Americanii vor face ce trebuie. Noi Romanii nu suntem in stare ... de 2000 de ani dam foc la grane si otravim fantinile apoi luam mioriticul si plecam in codru ...


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”