Adunare generală extraordinara a MCR - Sibiu 2014

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adunare generala extraordinara a MCR, Sibiu

Sâmbătă 31 mai 2014
Locul desfășurării: Sibiu, Pensiunea Millenium, str. Ștrandului nr. 11.
Ora începerii: 17.00.

Ordinea de zi:
  • 1. Discuții privind întocmirea dosarului științific în vederea omologării Ciobăneștilor Românești Mioritici.
    2. Diverse.
Sursa: mioritic-club.ro

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Ce dosar vreti sa mai faceti ? Al cainilor hiperconsangvinizati, al celor cu displazie, al celor pitici, al celor negri,etc ? ati reusit sa distrugeti munca si rezultatele a peste 30 de ani de chinologie din tara cu blaturi la arbitraje, acte false, certuri prin diverse locatii, participari fantomatice pe la diverse concursuri fara valoare reala ci doar de marketing! sunt curios cum arata acest asazis dosar facut de voi ca pe primul l-am avut in mana gratie dnei Steer. Avea fix PATRU FILE FORMAT A4 ! Ati lucrat pana acum doar impotriva rasei si doar pentru interesul financiar al catorva dintre asa zisii crescatori iar efectele dezastruoase se vad azi peste tot! Sa nu uitam ca exista cumparatori ai produsilor dvstra care vor sa ceara oprirea rasei din circuitul de omologare la al vostru ONG pe nume FCI !


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare la toata lumea!

Sa speram ca lucrurile vor merge spre bine, pentru ca momentan din punctul meu de vedere merg prost.
Pentru a creste valoarea acestei rase, avem nevoie de un arbitraj corect, altfel vom avea exemplare din ce in ce mai slabe si vom asista la disparitia acestei rase.
Momentan sunt prezente exemplare in expozitii, care nu au ce cauta acolo sau nu trebuie sa aiba drept de reproducere. Daca lucrurile nu sunt luate in serios vom asista la disparitia acestei rase, sau la obtinerea unei rase care nu reprezinta ciobanesctul mioritic, ci un derivat din acesta. Exemplare derivate din acesta rasa, nu sunt prezente din pacate doar pe podium unde sunt admirati de necunoscatori, dar si la mine la tara sunt caini cu par alb si mare, care sunt considerati de localnici ca fiind ciobanesti mioritici.
Am asistat la prezentarea unor exemplare pe podium care lasa de dorit.

Soarta acestei rase depinde de canisele existente si de performanta arbitrajului.

Cu stima,
Alin


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

alinzmara wrote:Salutare la toata lumea!

Sa speram ca lucrurile vor merge spre bine, pentru ca momentan din punctul meu de vedere merg prost.
Pentru a creste valoarea acestei rase, avem nevoie de un arbitraj corect, altfel vom avea exemplare din ce in ce mai slabe si vom asista la disparitia acestei rase.
Momentan sunt prezente exemplare in expozitii, care nu au ce cauta acolo sau nu trebuie sa aiba drept de reproducere. Daca lucrurile nu sunt luate in serios vom asista la disparitia acestei rase, sau la obtinerea unei rase care nu reprezinta ciobanesctul mioritic, ci un derivat din acesta. Exemplare derivate din acesta rasa, nu sunt prezente din pacate doar pe podium unde sunt admirati de necunoscatori, dar si la mine la tara sunt caini cu par alb si mare, care sunt considerati de localnici ca fiind ciobanesti mioritici.
Am asistat la prezentarea unor exemplare pe podium care lasa de dorit.

Soarta acestei rase depinde de canisele existente si de performanta arbitrajului.

Cu stima,
Alin
Bună ziua d-le Alin, am remarcat luciditatea cu care vi-ați exprimat părerea și atenția cu care ați identificat problemele principale, majore, care există la această rasă ! Îmi place optimismul dvs. Am câteva întrebări pt. dvs. al căror răspuns aș vrea să-l cunoasc.
  • 1. Din ce zonă a țării sunteți ?
    2. Intentionați să vă ocupați de amelioarea și selecția rasei ?
    3. Ce părere aveți, aceste erori provin din lipsa cunoașterii specificului rasei sau sunt orchestrate în mod voit într-o direcție greșită ? (într-o direcție pe care majoritatea crescătorilor o consideră total greșită și care nu respectă interesele rasei)


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

succes pot participa si persoane fara mioritic la adunarea aceasta :?:


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Buna ziua,

Am sa incerc sa raspund scurt la intrebarile mentionate mai sus.

1.In pricipui din Oltenia(Caracal), unde mi-am petrecut copilaria-adolescenta si am avut norocul in copilarie sa-mi petrec timpul langa un caine din acesta rasa(motiv pentru care a venit si simpatia pentru acesta rasa). O data cu urmarea unei facultati am schimbat domicilul in Bucuresti, mai exact de 14 ani.

2.Sper sa reusesc sa fac acest lucru(sa ma ocup de amelioarea și selecția rasei) in viitor, momentan urmaresc cu interes evolutia acestei rase si detin un ciobanesc mioritic. Pentru moment, atat timpul cat si spatiu detinut in Bucuresti nu imi permite sa ma ocup de intemeierea unei canise.

3.Nu cred ca erorile in marea lor majoritate sunt in mod voit, ci mai degraba as putea mentiona urmatoarele motive:

a)Necunoasterea standardului rasei, sau neacceptarea/nerespectarea lui, intru-cat unii crescatori au credinta ca exemplarele de care dispun sunt mult peste standard sau pot avea urmasi mai buni. E mai mult o chestiune de perceptie cred ...
b)Pentru a avea exemplare conform standardului sau mult mai bune, implica si o baza materiala care nu e de neglijat. Achizitionarea unui exemplar(pui de varf) e cel putin 500E, sau mai vorbim de hrana adecvata, dar si de un numar mai mare de exemplare care trebuie sa-l detii in cazul unei canise. Acesta lucru cred ca e un motiv care duce la pastrarea unor exemplare mediocre in cadrul unei canise. Astfel as putea spune, decat multi care lasa de dorit, mai bine putini si deosebiti. Posibil din partea unor anumiti crescatori, sa se urmaresca mai mult partea financiara obtinuta din detinerea unei canise.
c)Un rol major il joaca aici arbitrajul care poate 'urechea' prezenta exemplarelor neadecvate. Ciobanescul mioritic momentan nu e o rasa omogena, si asistam la exemplare destul de diferite(prin statura/osatura/forma corporala, culoare si comportament). Astfel avem nevoie de un arbitraj corect si cat mai exigent pentru a directiona toti crecatori in aceeasi directie. Cred ca se mai fac oarecum si aranjamente(pentru obtinerea unor locuri bune in clasemente) sau arbitri iau decizii preferentiale in functie de canise. Aceste lucruri nu aduc deloc cinste acestei rase, ci mai degraba un deserviciu.
d)Promovarea acestei rase este inca o problema. Sunt multe exemplare care lasa de dorit si sunt raspandite in diferite locatii ale tarii. Aceste exemplare fac o imagine proasta rasei, prin faptul ca nu sunt conform standardului, vina principala este a celor care produc/reproduc si vand astfel de exemplare(care nu au o structura adecvata, temperamentul nu e ok-sunt prea fricosi sau foarte agresivi(gen caucazian/pitbul) ... cunosc astfel de situati ... etc). Localnicii numesc acest caini, ciobanesti mioritici, daca le spui ca nu sunt mioritici ci mai degraba un derivat din acesta rasa, iti spun ca habar ai, sau 'esti cu capu' :). Imi pare rau sa mentionez acest lucru, dar acesta este situatia obiectiva vazuta pe teren prin ochi mei.
e)Ne impartasirea acelorasi idei despre standard, sau neconstientizarea gravitatii situatiei duce la reproducerea unor exemplare care nu fac cinste acestei rase.

Ca aspect final afirm, ca arbitrii joaca un rol decisiv in corectia/directia acestei rase, si nu in ultimul rand crescatorii care voteaza si urmaresc caracteristicile rasei trebuie sa fie constienti de ceea ce fac.

Oricum sunt si canise/crescatori care dau mari sperante, iar de ei depinde perpetuarea rasei.
Afirmatiile mele sunt cat se poate de obiective si fara nici un interes intr-o anumita directie sau alta, intru-cat nu detin nici o canisa si nici nu intentionez sa denigrez anumiti crescatori sau arbitri.
Cred ca este nevoie de intelegere, rabdare si dialog intre crescatori, iar acest lucru nu poate duce decat la un avantaj in beneficiu rasei. Divergentele excesive si parerile contradictori nu duc decat la mai multe directii derivate din rasa ciobanesc mioritic.

Speram la o evolutia si promovare cat mai buna a rasei.

Cu stima,
Alin


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna Alinzmara,

Sunt de acord in totalitate cu afirmatiile de mai sus. Din pacate ne invartim in jurul tufisului, deoarece am tot dezbatut acest subiect si cu parere de rau se pare ca indiferenta aceasta este genetica (la fel de acceptabili si indiferenti suntem si cu politicienii, minoritatile, companiile invadatoare)).

Eu inca sustin cu tarie ca arbitri joaca un rol decisiv in dezvoltare/evolutia rasei, caci pana la urma ei sunt cei care dau apa anumitor canise care prezinta exemplare mai putin valoroase, deloc desirabile. Daca ne uitam la cel mai vehement, obiectiv si sever arbitru, Ciobanul, observam ca Mioriticul a decazut alarmant in ultima decada. Dupa cum am mai zis, in zona bunicilor mei se facea paza la stana exclusiv cu mioritici, dar din anumite motive ciobanii au renuntat sa-i foloseasca la paza si s-au reorientat catre alte rase.(Bineinteles k si ciobanii au o vina caci ei s-au obisnuit sa cumpere puii de la crescatori si nu au incercat sa si-i inmulteasca selectiv)

Nicolae Iorga spunea că "cei mai răi câini nu sunt acolo unde este mai multă avere de păzit, ci acolo unde e mai puţină mâncare de mâncat" dar din pacate sansele sa gasesti mioritici adevarati pe la stane este infirma si scade pe zi ce trece!

Tosusi sunt foarte optimist cand vad ca aceasta decadere este sesizata de tot mai multi oameni. Cred cu tarie ca lucrurile se vor schimba in bine, si o sa avem si noi un arbitru competent si just care sa se orienteze spre dezvoltarea, imbunatatirea, promovarea si nu in ultimul rand arbitrarea carecta a mioriticului adevarat!

Domnule Osiceanu....nu prea va impartasesc ideile si convingerile (poate nu sunt asa de bine informat), dar de aceasta data va dau dreptate. Totul s-a distrus/ se distruge in aceasta tara. Lacomia si trufia au distrus si inca distrug multe din mostenirile primite!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Despre arbitaj la ce-ati scris mai sus .NU e nici pe departe cea mai mare problema sa fim seriosi .Castiga Steaua campionatu ,ia ajutat arbitri ,castiga CFR ia ajutat arbitru pana si pe Otelu ia ajutat arbitru ;) ;) ;) hai dauo incolo .Nu am vazut expo la care arbitri sa nu fie cel putin banuiti ca nu stiu sau altele .SI totusi exista arbitri care ,,baga '' arbitraje de 15 ani ,si sun acuzati de oameni care au 25 de ani intreb oare ie corect? Eu am vazut ceva expo ,dar greseli mari nu am vazut ,adica mai demul am vazut clase de 8 caini .Nu am vazut arbitru care sa il puna pe al saselea ,primu .De arbitru,, Ciobanu ,, :shock: nu am auzit ,dar poate nu am vazut multe expo . ;) Numa bine rau la nimeni!!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

AM ciobanesti wrote:Despre arbitaj la ce-ati scris mai sus .NU e nici pe departe cea mai mare problema sa fim seriosi .Castiga Steaua campionatu ,ia ajutat arbitri ,castiga CFR ia ajutat arbitru pana si pe Otelu ia ajutat arbitru ;) ;) ;) hai dauo incolo .Nu am vazut expo la care arbitri sa nu fie cel putin banuiti ca nu stiu sau altele .SI totusi exista arbitri care ,,baga '' arbitraje de 15 ani ,si sun acuzati de oameni care au 25 de ani intreb oare ie corect? Eu am vazut ceva expo ,dar greseli mari nu am vazut ,adica mai demul am vazut clase de 8 caini .Nu am vazut arbitru care sa il puna pe al saselea ,primu .De arbitru,, Ciobanu ,, :shock: nu am auzit ,dar poate nu am vazut multe expo . ;) Numa bine rau la nimeni!!

Eu nu ma refeream la Arbitri cum ca ar face blat. Arbitri din fotbal desi impartasesc acelasi nume cu cei canini, ei nu au puterea sa dicteze incotro o sa o ia Steaua sau CFR, pe cand la caini este foarte posibil. Daca prin absurd un arbitru respectat prefera cainii fara par pe bot, este cert ca el o sa puncteze acest lucru ca unul pozitiv si uite asha il urmeaza si altii si se creaza un trend. Caini far par pe bot. (la fel cum se intampla cu caini super tapati)

Daca ati facut apropo la mine cu "oameni de 25 de ani" va asigur ca am mai mult de atat, si 25 pana la urma este o varsta respectabila, o varsta la care gasesti oameni cu realizari mai mari decat visele unora, iar pana la urma orice om are dreptul la opinie. Daca mie nu imi place cum arbitreza un senior cu 50 de ani experienta, este dreptul meu sa cer lamuriri, sa-i pun decizia la indoiala. Cel putin atat pot sa fac, daca oricum ce a arbitrat ramane arbitrat.

La ce va referiti ca nu ati vazut greseli? Puteti sa dezvoltati putin?

Referitor la faptul ca nu ati vazut Arbitru sa il puna pe al saselea primul....... ? Intrarea in ring se face in functie de palmares?
Eu am vazut cu ochii mei si am si fost prezent la o masa festiva cu o seara inainte de expozitie unde m-a intrebat arbitrul cum se numeste cainele meu....deci se practica si chair frecvent!
Totusi este foarte adevarat ca mai frecvent practica canisele decat proprietarii unui singur exemplar, caci pana la urma ei traiuesc pe urma rezultatelor......dar eu unul inca nu am vazut arbitru care sa refuze atentia :)

Ca sa auziti de Arbitrul Ciobanu' trebuia sa cascati urechile nu ochii :))) Sincer la ultima expo la care am fost am auzit ca erau 2 sau 3 arbitri dupa care strigau Ciobanu :))))

Acuma lasand ironiile la o parte, eu inca cred cu tarie ca tot Ciobanul (pastorul, baciul, oierul, pacurarul) ramane cel mai iscusit, devotat si calificat arbitru al ciobanescului. Pana la urma toti ciobanestii au ajuns aici datorita ciobanilor care au pus suflet si au luptat sa faca o selectie a cainilor din posesie, iar aceasta selectie era facuta fara dar si poate in functie de aptitudinile cainilor.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Buna ziua,

Nu ma pot abtine sa intervin putin. :)
Cat despre varsta mea pot afirma ca este trecuta de 30, asta ca sa nu se creada ca se discuta cu un adolescent.

Revenind la caini nostri, observatiile mentionate anterior au fost in scopul de a ajuta acesta rasa.
Adica, sa nu ne rezumam la a castiga premii, asta pentru ca s-ar putea cativa ciumpalaci care sunt obsedati dupa premii, sa ramana doar cu premiile si sa piarda din vedere un aspect foarte important, si anume directia acestei rase.

Eu cred ca nu avem nevoie doar de caini parfumati, pieptanati, cochetati si cu funtite, pentru ca acesta rasa a fost crescuta cu mult timp in urma cu un alt scop.
Inteleg faptul ca unii nu fost in viata lor cu oile pe camp, nu au dormit noaptea pe camp pentru a pazii ceva, ci mai degraba sau la oras intr-o vila cu un catelus parfumat in curte.
Incerc sa aduc in vedere sa nu uitam a puncta modul in care un caine din acesta rasa trebuie sa arate, dar si sa se comporte, pentru ca altfel vom pierde cu siguranta acesta rasa.
Majoritea oamenilor cresc acesta rasa pentru utilitate si mai putin pentru modul in care arata exemplarul.
Sa nu ne rezumam doar la aspectul cainelui, dar si la ce e instare cainele sa faca.

Luand in considerare scopul acestei rase, dumneavoastra cei care va ocupati intensiv de cresterea si perpetuarea acestei rase, puteti lua in considerare analizarea unei probe de paza, care se poate introduce in concurs.
Cred cu tarie ca multe exemplare vor pica cu brio acesta proba.

Am vazut multe exemplare din acesta rasa, si pot spune cu certitudine ca nu e o rasa stabila genetic, ci inca se lucreaza la ea. Problema e sa nu se mearga intr-o directie gresita, si sa nu ramanem doar cu 'funtitele' din ea, pentru ca daca se va intampla asa, multi care au nevoie de un caine de paza se vor orienta catre o rasa care poate sa exercite acest aspect.
Ciobanescul mioritic nu trebuie sa fie un caucazian sau un bitbull, dar trebuie sa fie un caine care stie sa se impuna in teritoriul lui. Am vazut multe exemplare in expo care cred ca nu ar putea sa faca acest lucru. La o ridicare de bat, multi fug de rup pamantul.
Oricum mai sunt canise care au o directie ok, cel putin asa cum o vad eu.

Inainte sa inchei, metionez ca trebuie urmarit atat aspectul exemplarului cat si temperamentul acestuia, pentru ca un caine mare care nu e bun de nimic(eventual doar de plimbat prin parc) nu vor folosi multora.
Inca un aspect, toate javrele pot sa latre, acesta rasa, ar trebuii sa poate face mai mult de atat :)

Numai bine,
Alin


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Am întâlniti câțiva ciumpalaci înnebuniți după premii :lol: uneori sunt chiar amuzanți !

Referitor la temperamentul mioritculului puteți vizita secțiunea ”Temperament” de pe pagina principală a forumului viewforum.php?f=18


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Da ,cum stiti ,si eu nu am dreptate ,sa fiti sanatosi.!!!!!!!!!! Pareile mele sunt FALSE ,,CHiar nu ma stiu ,recunosc ca mi-am depasit prioritatiile.Numa bine rau la nimeni.!!!!!!!!!!!!


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Nu mai conteaza cine are dreptate.
Important este sa avem exemplare cat mai frumoase in show, dar si prin curtile noastre.

Numai bine!
Alin


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

AM ciobanesti wrote:Da ,cum stiti ,si eu nu am dreptate ,sa fiti sanatosi.!!!!!!!!!! Pareile mele sunt FALSE ,,CHiar nu ma stiu ,recunosc ca mi-am depasit prioritatiile.Numa bine rau la nimeni.!!!!!!!!!!!!
AMciobanesti, te rog sa nu ma intelegi gresit, eu nu intentionez sa te contrazic in tot ce zici, dar este foarte important sa ne expunem punctele de vedere, bune sau rele, caci doar asa putem sa evoluam, sa mergem inainte atat noi ca si cunostinte cat si mioriticul ca si calitate. Toate discutiile au un rol constructiv in primul rand, iar daca ne contrazicem, o facem doar de dragul mioriticului. Daca nu ne-ar pasa de el, am fi pasivi si indiferenti la ce se dicuta.

Sunt convins ca esti in floarea varstei inca si cu atat mai bine, poti si sper sa extragi din discutiile si contrele de pe forum doar esenta, care ar fi cursul firesc al evolutiei ciobanescului romanesc si care este cursul real dictat de crescatorii cu interese financiare, arbitrii si asociatiile chinologice.

Iar pe final, ca sa te citez :) "Numai bine, rau la nimeni !


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nici o noutate dupa celebra sedinta de la Sibiu?


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Se pare ca s-a votat muscatura in foarfeca inversa, lucru care din punctul meu de vedere e o aberatie.
E o decizie provizorie, sa speram ca se va revenii la ea, si se va scoate.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Domnule Alin Zmara sunteti membru MCR?


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Omul se distreaza ,sau dezinformeaza ,cu stiinta sau fara ,parca suntem in1989 .Eu nu sunt membru CRM dar stiu sa citesc ,in cazul de fata statutul clubului ,deci nu tine .Clubul poate eventulp sa propuna catre Achr diverse lucruri ,insa ma indoiesc ca poate sa propuna o mucatura pe care nu o are nici un caine din grupa .Parca am fii copii .In alta ordine de idei ,eu sunt curios nu ce sa discutat ,cine cu cine a votat sau lucruri de genul ,ci sunt curios ce sa votat .Mai exact daca cineva prezent poate ,sa prezinte ,desi in opinia mea chiar conducera clubului ar trebui sa prezinte pe canalele sale rezultatele acestor adunari .De ce ,? pai tocmai vedem mai sus . Evident ca este doar o parere . Numa bine ,rau la nimeni.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mușcătura în foarfecă inversă acceptată și trecută în STANDARD în momentul acesta al rasei este o mare greșală.
S-au luat niște decizii domnilor la Sibiu săpt. trecută. Au fost sub 15 membri prezenți din păcate. Treaba asta trebuia făcută acum 30 de ani și chiar și atunci defectul trebuia doar acceptat (se putea lucra pe câini cu această problemă), dar nu trecut în standard ca fiind caracteristic rasei. Domnilor, standardul cuprinde elementele caracteristice rasei.

Vor fi din nou oameni care vor aduce în atenție lipsa datelor de la care s-a pornit pt definitivarea proiectului de rasa... Și au dreptate; aceste măsurători, fișe de selecție, evidențe, lipsesc cu desăvârșire... BAZA lipsește ! De ce ?
Dacă baza lipsește, orice ”Georgescu Corneliu” mai tânăr sau mai bătrân cu gura mare poate impune orice la rasă. Inclusiv mușcătura în foarfecă inversă, coadă rulată pe spate, robe mantalate și așa mai departe.
Vine Gotcă cu 5 câini cu coada rulată pe spate în expo, pac le băgăm în standard cozile, apar câini mantalați, imediat mișcăm rotițele și trecem în standard și mantaua, mai apar câțiva câini negri și le dăm rapid BOB, îi facem câini etalon și mâine poimâine trecem asta și în standard sub pretextul că ”avem o populație însemnată de astfel de exemplare și rasa evoluează”- cel mai recent exemplu, arbitrajul de la Satu-Mare unde într-una din zile a fost declarat BOB un exemplar negru cu piept și guler alb. :lol:

Lucrurile în orice domeniu la momentul actual, evoluează doar în direcția în care dorește omul. Nu mai suntem pe vremea haiducilor când apariția și selecția exemplarelor blănoase se făcea cam la întâmplare și depindea de obiceiul locului și de ecosistemul zonei - de animale salbatice care omorau cățelandri înainte să se reproducă, de boli care răpuneau căței și ciobănești din cei mai buni, de câini care se omorau între ei sau rămâneau cu sechele și nu mai aveau acces la femele în călduri și așa mai departe.

Acum ”mama”(umanoidă) crește puiul de ciobănesc pe canapea, în casa, și-l duce la veterinar să-l recolteze și să facă monte artificiale. Dacă standardul îi spune că exemplarul ei e conform, n-are nici cea mai mică reținere în a efectua procedura de cât mai multe ori.

- inventăm noi acuma o nouă BAZĂ ??? pardon, o baza ? cealaltă știm cu toții că nici nu a existat. Deci facem un moment zero ( 0 ) al rasei acum în 2014 final de recunoaștere FCI ?

Soluția pe care o propun este simplă: să se modifice regulamentul de selecție, dacă tot e să se modifice ceva și NU standardul rasei.

- să NU se plângă careva că aceste ”modificări de standard” sunt menite să se facă pt. lărgirea bazei genetice, pt că sunt chiar enorm de multe exemplare în toată Transilvania și Munții Apuseni care corespund profilului actual al Ciobănescului Mioritic - diferite total de genetica restrânsă a câinilor prezenți în expoziții de frumusețe.
Vă dau un pont: faceți ca mine. ---> mergeți prin munți, pe la stâne, prin sate, prin curțile oamenilor, căutați ciobănești, aduceți-i în expo pt tipicitate, greșiți, reparați, lucrați ani de zile pe ei. Faceți asta până nu e prea târziu. Dacă nu sunteți capabili, măcar nu stricați și vedeți-vă în continuare de ”superexemplarele” pe care le dețineți și în jurul cărora se învârte întreaga voastră lume chinologică.

Problema este că toată treaba s-a împuțit încă de la început de la cap, dar măcar noi să nu fim cârpaci ca antecesorii ăștia într-ale chinologiei.
Pentru cei care vor să afle ce sarcini trebuie să îndeplinească un ciobănesc și cum trebuie să arate ca să fie util, am postruri libere la stâna de oi. Angajez oameni din staff-ul Achr, din consiliu, din comisii, din comisia aia inutila de Omologare a Ciobanestilor Românești, all rounderi, membri MCR și alți oameni cu idei năstrușnice. Atenție! Oile nu dau șpaga, berbecii dau cu coarnele.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Garantezi tu ca musatura asta ,despre care se vorbeste ,indiscutabil UNICA la ciobanesti este in standard? Sau sa zicem cel putin propusa AChr ului este reala ?Eu am vazut ca la expo Sibiu ,in acelasi timp cu Adunarea ,cativa crescatori ,care cu siguranta in opinea mea nu ar fii de acord cu asa ceva .Datele mele sun cele publice si atat .Suntem tineri :) si vom vedea .''Foarfeca inversata '',adica incisivi superiori sa fie inapoia celor de pe maxilaru inferior ,sa pricep.Ne mai jucam ? sau imi iau mingea ?Repet nu sunt membru in club ,dar cati dinti are un caine in gura ,si cum trebuie sa fie ei stiu,REFUZ SA CRED ,ASA CEVA .Nunma bine rau ,la nimeni


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”