Adunare generală extraordinara a MCR - Sibiu 2014

romeo
Posts: 39
Joined: Tue Feb 12, 2013 9:48 am

Vad ca exista discutii despre temperamentul mioriticului . Mergeti in expozitii si o sa vedeti ce temperament este apreciat de domnii arbitri ...cand o sa-i vedeti cu coada intre picioare ( in caz ca nu e retinuta -de ceva- inel pe spinare ) ...! Idiotenia cea mai mare e alta : suni dupa un pui si MARELE CRESCATOR te intreaba pt. ce vrei puiul , pt. expozitie sau pt. paza ? Ati vazut pana unde s-a ajuns ? Ati vazut cum impartiti rasa in doua ? Pai ce sunt 2 standarde la aceeasi rasa ?

Am vazut ca trebuie intocmit un dosar in vederea omologarii , dar in acelasi timp vreti sa schimbati standardu rasei .
1. Cine accepta omologarea rasei daca schimbati standardu acum ?
2.Ne-am straduit atata timp sa crestem caini dupa standardu existent iar cei care n-au reusit sa aiba caini conform standardului acum vor schimbarea dupa cainii lor . Au pus la inaintare muscatura ( gandind ca o sa fie multi de acord datorita muscaturii ) dar ei vor de fapt introducerea culorilor : negru, rosu , coada inel ,s.a. si a cainilor de talie mica ,subtiri , cap mic ( maidanezi ) . ASTA E LASITATE - daca n-ai fost in stare sa cresti caini conform standardului existent , schimbi standardul !
3. Oricum in achr nu s-a arbitrat dupa standard , ba chiar de multe ori impotriva standardului !

Luati aminte! ...mai ganditi-va !


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote:Oliviu eu cred ca am fost destul de clar cand am explicat ce s-a votat la Sibiu.S-a votat introducerea in standard a culorii mantalate adica caini cu FOND ALB si cu o pata mare neagra sau gri,adica cainii care sunt la limita de 50-50 % intre alb si negru sau gri, nu stiu cum sa fiu mai explicit poate o sa adaug o poza.Iar ce scri tu "Mantaua este un defect de culoare ! Culoarea caracteristică Mioriticului este albă și albă cu marcaje gri. " nu stiu din ce standard este insa eu nu am vazut asa ceva in standardul ciobanescului mioritic.Citeste toate posturile mele de la acest topic si o sa vezi ca exact ce spui tu am spus si eu"Întotdeauna raportul, proporția dintre culori este în favoarea albului."
Da Ionuț, am înțeles ce ai explicat în legătură cu ce s-a întâmplat la Sibiu. Să nu mă înțelegi greșit, prin replica mea anterioară am vrut să explic un mecanism nu să te obrăzez în vreun fel pt. că nu ai nici o vină, nici un control asupra lucrurilor care s-au decis. Chiar dacă unii ar spune ca votul este elementul prin care poți să ai control... Ideea e că aceste chestiuni nici nu ar trebui să se supună la vot; asta ar face niște oameni întregi la cap cărora le pasă de rasă. Oricum, cine a venit cu ideea introducerii în standard a acestor noutăți (noutăți la rasă) ?

Încă un lucru, se pare că nu ai citit cu atenție replica pe care am scris-o anterior sau întradevăr, nu ai înțeles mesajul pe care l-am transmis căci altfel nu-mi explic replica ta.
---: cum poți să spui afirmația următoare din moment ce eu ți-am explicat cum a APĂRUT în standard mioriticul cu pete negre: ”Iar ce scri tu "Mantaua este un defect de culoare ! Culoarea caracteristică Mioriticului este albă și albă cu marcaje gri. " nu stiu din ce standard este insa eu nu am vazut asa ceva in standardul ciobanescului mioritic.” --- hai că îți spun din ce Standard este : îi trecut în standardul conceput de Mama Natură, foarte vechi, de pe vremea când nu apucaseră încă habarniștii să-ți bage coada și să modifice un câine care s-a făcut remarcat prin aspect, utilitate si caracter. Acest standard trebuia să-l cunoască mulți înainte să se apuce de rasă.

Specific Mioriticului este culoarea albă și albă cu marcaje gri.

- dacă mergem după principiul pe care îl deducem din spusele tale : ”nu stiu din ce standard este insa eu nu am vazut asa ceva in standardul ciobanescului mioritic.” , putem să ne imaginăm că peste exact un an va veni un dăștept care va zice ca el a văzut exact în standardul ciobănescului mioritic culoarea mantalată, ca fiind trecută ca și element definitoriu al rasei. Deci, nu e ok să mergi pe ideea asta. Important este să știi realitatea așa cum a fost, nu cum ți-o prezintă unul și altul fluturându-ți prin față un standard modificat și rectificat de atâtea ori. E adevărat că mai ai multe de învățat, dar ai avantajul că suntem la început de selecție a rasei și încă mai ai ocazia să afli uitându-te în jur (în adevăratul sens al cuvântului) că Mioriticul nu este și nu a fost niciodată un câine care să aibă robă mantalată cu negru sau gri !

Că există crescători care au produs câini cu defecte de culoarea sau au ținut morțiș să repete cam aceleași monte știind că vor obține câini negri sau mantalați cu negru sau gri asta e greșală sau prostie - numește-o cum vrei. Și chiar cu riscul de a se supăra dl. Gotcă din nou și de a mă suna, tot dumnealui îmi vine în minte ca și exemplu. Bine și Pop Marius, dar el e cantitate neglijabilă.

Greșelile nu le poți lua de bune, nu le bagi în standard și nu afirmi că ai votat pentru manta, ”dintr-un motiv foarte simplu,sunt f multi mioritici cu aceasta culoare plecati din aproape toate canisele.Acesta a fost motivul pt care am votat introducerea in standard a culorii mantalate.” e practic imposibil să accepți defecte și să modifici o rasă după bunul plac din moment ce aceste lucruri nu sunt specifice rasei - nici culoarea mantalată și nici foareca inversă.

Și chiar dacă am mai repetat o dată cred că am fost destul de clar din prima:
Oliviu Secara wrote: 2. Nu este un motiv pro manta faptul ca in canise apar câini mantalați. Câini cu defecte, inclusiv de culoare apar în orice canise la orice rase, dar lucrul acesta nu trebuie să ducă la modificări de Standard. Pur și simplu este un câine cu defect de culoare, cu raport greșit de culori, acest exemplar se poate foarte bine arbitra în orice tip de expoziție, este depunctat pt defectele pe care le prezintă(inclusiv defecte de culoare) și cu asta basta. Nu toți câinii trebuie sa devină Campioni, nu toți trebuie sa se reproducă de zeci de ori. Totuși se poate lucra pe un câine cu defect, mai ales dacă este de culoare (se corecteaza relativ ușor); dacă ai norocul să nu transmită defectul în generașia F1 și F2 cu atât mai bine, dar asta nu înseamnă ca nu vor apărea în mod recesiv exemplare cu același defect de culoare, dar este un risc pe care putem să ni-l asumăm.

Același lucru spune foarte simplu dl Nelu mai jos:
Nelu Albiter wrote:
cezar osiceanu wrote: pentru cine nu stie 50% din mioritici au muscatura in cleste cam 40% au in foarfeca ( mai mult ca urmare a montelor dirijate) si restul au prognatism.
...
Oricum, procentajul mare al unui defect nu inseamna ca e caracter de rasa ci ca mai este de lucru la selectie si la invatat despre mioritic...
Mai multe discuții despre culoarea la Mioritic aici: viewtopic.php?f=5&t=1200
Și vă rog să ne scutiți de mioriticii mantalați cu sur a lui Neica, de surii lu' Neica Mihai și așa mai departe. Mioriticul nu ar trebui să fie o rasă inventată de Crețu, Neica sau de adunarea generala extraordinara de la Sibiu și nici de alții. Fiecare a avut o contribuție mai mare sau mai mică la ce este Mioriticul azi, li se recunoaște efortul depus, dar nu ar trebui să se denatureze într-atât de mult imaginea Ciobanescului Românesc Mioritic încât să nu-l mai recunoaștem nici măcar după culoare !

-- mai am de rectificat o chestiune: în replica mea de pe prima pagina a acestui topic am afirmat că într-unul dintre arbitrajele de la Satu-Mare în una din zile a fost declarat BOB un exemplar negru cu piept și guler alb. Acest exemplar nu a luat titlul de Best of Breed ci a luat titlul de Best Junior of Breed. E vina mea că de data aceasta nu am verificat informația dintr-o a doua sursă și că m-am bazat pe spusele unui novice, participant totuși cu 2 exemplare de mioritic la această expoziție. Este mai puțin important că a luat BOB sau Best Junior of Breed; ceea ce trebuie reținut înșă este tendința de a distorsiona imaginea rasei chiar de către arbitrii, tocmai de cei care ar trebi să penalizeze orice abatere. Pasajul despre care am adus vorba poate fi citit complet pe prima pagina a topicului în partea de jos viewtopic.php?f=11&t=4088
Țin să-i mulțumesc în mod special d-lui Gotcă pt. că m-a informat corect cu privire la rezultat, chiar dacă ceea ce contează până la urmă este mesajul pe care am vrut să-l transmit și care este scris cu portocaliu mai sus. Oricum de aici și până la a mă acuza de minciună, d-le Gotcă este cale lungă ! D-le Gotcă, dacă doriți să interveniți, să vă exprimați părerile, să aduceți un plus discuțiilor vă invit să o faceți cu încredere pe forum. Gândiți-vă câte avantaje vă aduce un text pe care îl scrieți față de vorbirea față în față. Puteți să vă formulați ideile fără grabă, nu se pierd atât de multe detalii ca și în vorbirea orală, nu intervine nimeni peste ceea ce ziceți ridicând tonul sau distrăgând atenția receptorilor, plus că aveți șansa să înțeleagă mai mulți mesajul pe care doriți să-l transmiteți - există încă multe alte avantaje. Și să nu vă fie frică să intrați în contradicții deoarece contradicțiile sunt benefice atunci când există argumente pe care îți bazezi spusele. Bărbații adevărați nu-și mai aruncă mănușa și nu se mai duelează. Bărbații adevărați nu vorbesc ca țațele la coafor, toți vorbesc și nimeni nu ascultă (vezi adunarea de la Tohan) ci dialoghează, comunică, se contrazic, găsesc soluții. Ce oportunitate extraordinară ni se oferă, să facem lucrul acestea în scris și să ne bucurăm de toate avantajele pe care ni le aduc textele scrise ! Nu mai fiți ursuz în discursul pe care îl aveți și alăturați-vă cu încredere comunității Mioriticul.ro - cum mă înscriu pe forum aici viewtopic.php?f=79&t=1114&p=2535#p2535

Best Junior of Breed Satu Mare 2014 - să vezi și să nu crezi

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Secara ma bucura atitudinea dvstra curajoasa si va sustin o parte din cele spuse de dvstra mai sus mai ales cele referitoare la dl Gotca. Lipsa de curaj si argumente a dlui Gotca a devenit la fel de proverbiala ca si a lui Mustea, Ionesi, Pal,etc Teoria ca daca vorbeste putin sau deloc nu greseste nu mai tine dar asta este alta poveste.
Va inchideti liniile constant de ani de zile, negand o realitate si incercand sa descoperiti apa calda=mioriticul cel mai bun din canisa fiecaruia dintre voi care sa fie unic pe piata!

Apropo de cainii lui Neica eu ii stiu cam pe toti cainii produsi de el pentru ca ani de zile l-am ajutat in mod gratuit inregistrandu-i, facandu-le pedigree, vanzandu-i, trimitand la monta la ei, sponsorizandu-l cu mancare de la firma tatalui meu, trimitand ziaristii sa scrie despre el,etc. Neica a folosit initial o femela si un mascul luati de la Gheorghe Cretu - pe tema asta a construit si o poveste falsa ca era baiatul bolnav si ca si-a dorit un mioritic si ca adus acel caine ca prin farmec s-a insanatosit copilul,etc basme de tip Ion Creanga! Cum era si crescator de porumbei a folosit stilul de imperechere de acolo adica consangvinizari repetate si haotice. Partea proasta pentru el a fost in momentul in care am inregistrat eu montele si fatarile lui ptr ca nu a mai putut schimba data fatarilor si parintii asa cum facea mereu.

Cainii lui erau albi si cu usoare pete negre si gri pe cap si in zona cozii in general.
Genul lui Neica de reclama era simplu si mereu acelasi: cel mai mare caine din curte era declarat tatal puilor sau eventual frate dintr-o fatare mai veche, puii la vanzare aveau invariabil 5-6 saptamani declarate in timp ce real aveau dublu minim, "pedigree nu ii dadeau nenorocitii aia de la ACHR " citez - era membru la ACHR pana am aparut eu cu inregistrarile la UACHIR si initial a incercat sa vanda pedigreele separat de pui , arata o gramada de diplome si vaze de flori sau scrumiere ca fiind premiile cainilor despre care spunea ca sunt parintii cuibului la vanzare - chit ca pe diplome erau alte nume inscrise, etc

Daca te uitai ce le dadea de mancare cainilor lui te luai cu mainile de cap: malai fiert cu pui morti de la abator, organe confiscate de la abatorul de porci si ceva tarate care cica aveau vitamina C.
Invariabil cainii erau tinuti pe un lant de 1 metru maxim 2 si femela mama alapta sub un sopron unde intr-o groapa din pamant stateau puii pe ceva paie.

La concurs baga cainii carati cu o remorca si legati ptr impresie artistica de copaci, fara sa ii perie deloc - motiva ca sunt multi, ca el e singur, ca astia nu se perie,etc. cand un caine avea probleme la dentitie si lua un FB sa vezi circ, dupa care baga alt caine sub acelasi nume ca sa ia Excelent. Intotdeauna avea un rand de pui de vanzare in remorca si niciodata nu statea pana la sfarsitul concursului pe motiv ca are de mers mult pana al Bacau.
Daca pentru Cretu jos palaria pentru ce a facut pentru rasele romanesti,asa cum era el fara cunostiinte chinologice dar inimos si patriot pentru Neica nici macar o simpla pomenire in istoria rasei mioritic nu merita la cat rau a facut cu prostia si avaritia lui.

Sigur ca se vor gasi unii sa spuna ca am eu ceva cu el de la Humor.Da, am sa le raspund si cine doreste poate gasi si scenele filmate acolo cand acest Neica a injurat-o in mod ORDINAR pe dr Ruxandra Nicolescu si profitand de faptul ca se ascunsese dupa cativa oameni care incercau sa aplaneze conflictul iscat tot de el a sarit si m-a lovit cu pumnul in ochi eu incercand sa vorbesc cu el pe un ton linistit si corect prin care ii explicam ca nu este normal sa aiba un asa comportament fata de o femeie in varsta inainte de toate. Tiron, Stavarache si restul l-au salvat atunci de la spitalizare si din cate mi s-a spus a zacut destul dupa acest incident urat.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Un efect interesant de urmarit la cainii produsi de Neica este faptul ca in el nu a avut in afara celor doua exemplare de inceput nici un alt caine din afara liniiilor celor doua exemplare ceea ce a condus la cresterea si inatrirea exemplarelor de dupa prima si a doua consangvinizare - lucru explicitat in articolul postat de mine referitor la acest procedeu zootehnic - apoi cainii produsi au suferit efectul invers al scaderii in talie in special, a aparitiei unor caini fricosi si timorati, etc
intrebarea era ca si la cazul acelui campion de trista amintire Bucur de Curtea Veche - un caine fara subpar si fara par pe labe, de ce nu a mai reusit sa scoata un caine cat de cat mare si corect daca a facut atatea zeci de monte incrucisate in cadrul acelorasi produsi de baza sau produsi ai produsilor de baza?
De aceea rad de cei care fac aceleasi greseli tembele si le mai si ascund apoi sperand sa pacaleasca fraierii de cumparatori dle pana! Ptr ca nu isi dau seama cat de grava este ptr rasa aceasta atitudine si acest mod de imperechere!


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Oliviu iti respect opiniile (pt ca doar asta sunt) insa iti reprosez un singur lucru pe care l-am observat din prima zi cand te-am cunoscut,NU DETII ADEVARUL ABSOLUT!!!Deci, doar pt ca tu mi-ai spus cum s-a introdus culoarea neagra la mioritici nu inseamna ca asa este(sub nicio forma) .Eu cunosc caini alb cu negru care nu au legatura cu cainii despre care vb tu,am vb cu crescatori vechi care au vazut baraci alb cu negru si in urma cu 30 de ani,asa ca nici culoarea alb cu gri nu este specifica mioriticului asa cum spui tu doar pt ca spui tu.In canisa mea voi face o selectie privind culoarea adica voi pastra cat mai multi caini alb cu gri pt ca aceasta as vrea sa fie culoarea caracteristica liniei mele insa nu pot fi impotriva celor care cresc caini alb cu negru.Oricum sper ca am invatat amandoi cate ceva din cele spuse la acest topic pt ca tot suntem la inceputuri si avem multe de invatat.O zi buna si succes in cresterea mioriticului.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Sunt si eu curios care sunt acei crescatori de mioritici cu vechime de 30 de ani ?
Bere si cerna sunt de prin 1992 detinatori de mioritici si crescatori de prin 1994
Neica a murit demult
Gheorghe Cretu idem si el.
Constantinescu din Targu Mures de prin 1995 detinator si crescator dupa 2000
Mustea detinator odata cu Martin - nu de Runc ca pedigreeul este un fals recunoscut si de el personal!
Pal scrie singur pe siteul personal data cand a cumparat 2 caini de la Neica si apoi i-a inregistrat cu afixul lui de crescator in mod fals.
Ghiuta a avut doar cativa ai lui Cretu in grija si atat. Iar inregistrat in vreo asociatie chinologica o sa radeti este la ... CNCCR dupa 2000, ptr ca acea asociatie fantoma a lui Gaspar pe numele ei de scena Clubul de Ciobanesti Romanesti NU A FOST NICIODATA INREGISTRATA JURIDIC SAU FISCAL
Eu sunt inregistrat cu primul caine mioritic in 1990 si ca si crescator in 1992 - dar nu am avut placerea discutiei cu dvstra


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

romeo wrote:Idiotenia cea mai mare e alta : suni dupa un pui si MARELE CRESCATOR te intreaba pt. ce vrei puiul , pt. expozitie sau pt. paza ? Ati vazut pana unde s-a ajuns ? Ati vazut cum impartiti rasa in doua ? Pai ce sunt 2 standarde la aceeasi rasa ?
Domnule Pica, in afara de Osiceanu, inca nici un crescator din lumea asta larga, de la orice rasa, nu a reusit sa produca cuiburi in care toti cateii au potential de campioni internationali de la Ilisesti pana la Cruft's... Astfel ca atunci cand sunt de vanzare, crescatorii mari sau mici, isi apreciaza cateii cat sunt de promitatori si ce calitati au. Cuiva care are pretentii sa cumpere caine de show trebuie sa-i vinzi catelul care promite sa fie corect incadrat in standard fizic si psihic. Cuiva caruia ii trebuie caine de paza ii poti oferi un catel cu temperament bun dar care din anumite motive nu arata a viitor caine de show (o culoare nu foarte buna, par mai scurt e.t.c.). Si ce ramane se vinde ca "pet", adica un caine pe care-l tii de drag, fara nici o pretentie.
Nu e vorba de impartirea rasei ci de departajare calitativa individuala!!


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Domnilor,

Eu propun ca dl Osiceanu, care este un om cu atata experienta si care cunoaste bine "la mioritic" sa ni se alature si sa incercam sa construim ceva pt aceasta rasa?
Sunteti de accord ?

Dar dvs dl Osiceanu ati avaea puterea si taria de a face asta pt binele rasei ?


Va multumesc!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Pica explicatii de genul celor de mai sus vin de la un personaj care nu are caine ciobanesc in proprietate, a participat la asa zise monte si fatari ale unor caini cu probleme grave dpdv al standardului, a vandut caini cu pedigree de canisa, erc. astfel incat este evident ca nu poate fi luata in consideratie nici una din ele!
Problema cu cani de paza sau de expozitie provin din lacomia ACHR care a pus tarife usturatoare ptr inregistrarea afixelor de crescator - care nu au nici o protectie oficiala la OSIM de exemplu; care are tarife foarte mari la cuiburi pentru inregistrare,etc dar si din poilitica extrem de proasta a unor crescatori care de dragul unor asa zise economii nu declara intreg cuibul ptr a nu plati taxele aferente.
Politica aceasta a nedeclararii intregului cuib la data fatarii si eventual refacerea pedigreeului ulterior vanzarii cainilor catre viitorii proprietari a avut si scopul de a ascunde greselile facute de catre crescatori. Se stiu n cazuri in care daca iesea un caine bun crescatorul se falea ca este produs de el si cum proprietarul era interesat sa faca cainelui in aceasta situatie un pedigree si la varsta matura avea o dovada ca asa este iar daca era un caine cu defecte crescatorul nu mai recunostea ca este cumparat de la el.
La fel si cazurile in care se cumpara un caine fatat la alt crescator si detinatorul in fals cerea inscrierea la COR ACHR a cainelui sub afixul sau de crescator: cazurile Mustea si Pal sunt celebre.

Eu am impus ca orice caine indiferent de relativul potential al lui la momentul vanzarii - in special la varste mici - sa aibe pedigree si pe cat posibil sa fie tatuat sau microcipat special pentru a evita orice posibile monte gresite si nedorite, consangvinizarile gresite sau nedorite sau in lipsa de cunostiinta, etc.

Si eu am avut pui din monte cu caini de valoare care au scos si exemplare cu defecte dar acesta este riscul pe care trebuie sa ni-l asumam cu totii. Proprietarii acestor caini au inteles de la cumparare riscul in cauza si si l-au asumat. Eu prin aceasta dirijare a montelor incerc sa reduc pe cat posibil tocmai acest risc. La fel si in cazurile celor ce doresc sa achizitioneze un pui dintr-un cuib inregistrat eu ii informez despre fiecare exemplar in parte dar nu discut pretul sub nici o forma pentru a lasa piata sa fluctueze liber.

Ca si concluzii:
  • - pui cu defecte vor exista mereu,
    - defectele se vor constata de obicei la varsta adulta atunci cand ele nu sunt vizibile la varsta mica,
    - dirijarea montelor face sa reduca pe cat posibil riscul aparitiei defectelor
    - consangvinizarile intaresc si calitatile dar si defectele
    - prostia si lacomia sunt argumentele celor care vand caini fara pedigree, nu inregistreaza intreg cuibul, inregistreaza un caine cumparat de la alt crescator sub afixul sau de crescator, vand pedigreele solicitate pentru unii caini cu alti caini, etc . In aceste cazuri ar trebui ca acei crescatori sa fie eliminati de catre club direct din chinologie si popularizate cazurile lor
    - aici sa vorbeasca doar cei care au in proprietate caine ciobanesc romanesc si nu simplii femei de serviciu pe la vreo canisa angajati vremelnic!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Pana eu am aratat permanent disponibilitatea mea personala si a clubului ce conduc pentru conlucrare in acest domeniu.
Am invitat la orice eveniment al nostru si pe cei din ACHR indiferent de pozitia avuta acolo.
Am rugat sa mearga orice doritor la evenimentele organizate de ACHR pentru a se convinge singur de actvitatea fiecarui "combatant"
Am trimis adrese catre ACHR pentru a se face corecturile necesare in cazurile in care am gasit inadvertente si greseli.
Am chemat la mondialele de la Milano pe banii mei personali caini din ACHR.
etc etc etc

Din pacate efectul a fost invers si urmarile se stiu;
- genealogiile noastre corecte sunt sterse in mod intentionat la ACHR
- cainii de la noi au fost depunctati major in mod nejustificat la concursurile ACHR
- etc etc
Ofertele de 'impacare" din partea mea si a clubului au fost considerate slabiciuni de catre ACHR astfel incat de data aceasta astept o oferta concreta scrisa si oficiala pe baza careia sa pot lua o decizie.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ultimele replici mutate într-un topic potrivit - ”Omogenitatea cuiburilor de Mioritic”: viewtopic.php?f=88&t=4100


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

urmaresc de mult timp discutiile si nu am scris nimic ca nu ma cred prea stiutor. dar invat. sunt multi care iubesc rasa si care se zbat pt ea. n am inteles prea bine cum un domn ca osiceanu care are atatea realizari a facut atat d emult nu poate sa opreasca modificarea standardului. standardul va fi modificat sau a fost :?: :?: :?:
am vazut pe site si nu a zis nimeni nimic.. pun mai jos...

Adunare generala a MCR, Sibiu 21.06.2014
In urma cererii unor membrii ai clubului, aprobata in Adunarea Generala a Asociatiei Mioritic Club desfasurata la Sibiu in data de 31.05.2014, se convoaca Adunarea Generala a Asociatiei Mioritic Club din Romania in data de 21.06.2014 orele 12.00 in localitatea Sibiu in incinta Pensiunii Millenium aflata pe strada Strandului nr.11 cu urmatoarea ordine de zi:
1. Modificarea statutului asociatiei.
2. Alegeri conform noului statut.
3. Diverse.

Sursa: mioritic-club.ro
Last edited by Oliviu Secara on Sat Jun 28, 2014 4:39 pm, edited 1 time in total.
Reason: Sursa: mioritic-club.ro


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Cristian fiecare asociatie este libera sa faca ce standard vor membrii ei - ele sunt organizatii neguvernamentale si ca atare cat timp respecta regimul fiscal si juridic nimeni nu poate interveni din afara
Cum ACHR este o asociatie de asociatii - smecherie facuta ca sa poata fura banii mai bine de la membrii asociatiilor membre ei ( dnul Cioroboreanu a facut public venitul presedintelui ACHR Cristian Stefanescu fiind de minim 2000 = doua mii de euro pe luna si ajungand si la 3.500-4.000 cand au loc concursuri de anvergura) ea nu intervine decat la bani si atunci cand apar candidati la anumite functii din cadrul ei care ar strica interesele smecherilor de acolo.


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Ce interesant .... ce bine se castiga la ACHR, 3500-4000E !!!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

si intrebati-va cat sunt negrii din banii astia! basca mesele si transportul cu avionul plus cazarea la hotel 4 stele minim gratuite toate!
Stiti de exemplu ca nici unul dintre dvstra nu sunteti mebrii ai ACHR??? :shock:
Sriti ca nu puteti sa ii cereti socoteala nici unul dintre dvstra dpdv fiscal pentru banii cheltuiti de Stefanescu, salarii,etc?
Asta pentru ca inca odata va repet nu sunteti membrii ai ACHR!
Am vazut un imbecil notoriu scriind tot felul de prostii pe aici despre ACHR-ul la care sustinea el ca face si drege si el habar nu are ca nu ii este membru! Lasand deoparte ca nu are nici caine, munceste la negru la o canisa,etc!
Eu nu pricep sincer cum o atatia oameni se pot lasa prostiti de o asemenea escrocherie ca ACHR-ul! Sa dai bani si inca atatia bani pentru nimic !!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cristian wrote:urmaresc de mult timp discutiile si nu am scris nimic ca nu ma cred prea stiutor. dar invat. sunt multi care iubesc rasa si care se zbat pt ea. n am inteles prea bine cum un domn ca osiceanu care are atatea realizari a facut atat d emult nu poate sa opreasca modificarea standardului. standardul va fi modificat sau a fost :?: :?: :?:
am vazut pe site si nu a zis nimeni nimic.. pun mai jos...

Adunare generala a MCR, Sibiu 21.06.2014
In urma cererii unor membrii ai clubului, aprobata in Adunarea Generala a Asociatiei Mioritic Club desfasurata la Sibiu in data de 31.05.2014, se convoaca Adunarea Generala a Asociatiei Mioritic Club din Romania in data de 21.06.2014 orele 12.00 in localitatea Sibiu in incinta Pensiunii Millenium aflata pe strada Strandului nr.11 cu urmatoarea ordine de zi:
1. Modificarea statutului asociatiei.
2. Alegeri conform noului statut.
3. Diverse.
Da d-le Cristian s-au luat niște decizii cu privire la modificarea standardului. Se pare că deja au început demersurile pt. realizarea acestui lucru. Din punctul meu de vedere, ciobănescul mioritic va avea și mai mult de suferit din această cauză. Opoziția a fost foarte slaba, numărul de membri prezenți fiind sub 20... Interes foarte scăzut pt. rasă din partea a numeroși crescători și proprietari ! :shock: Vă rog ca în viitor să specificații sursa din care ați luat textul. (mioritic-club.ro)

Ca și noutate, MCR are acum o nouă echipă de conducere ! Pe acestă cale le urez . . . nici nu știu ce să le urez ! Poate puțin mai multă considerație când se gândesc la una din rasele noastre naționale, la Ciobănescul Românesc Mioritic !

Image

- s-au luat decizii în legătură cu mușcătura, roba ș.a.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

si nu ne spuneti si noua cine este noua conducere, ce criterii au stat la alegerea ei, sa se prezinte activitatea si rezultatele fiecaruia sa stie lumea cine va conduce nu?


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Buna ziua,

Felicitari d-lui Ungheanu pentru punctul de vedere - fiecare va creste in canisa/curtea lui ceea ce ii place si considera corect, in standard, restul...vor creste ceea ce "place"unor arbitrii, ceea ce vand mai bine cu grave probleme genetice la preturi exorbitante, ceea ce nu au fost in stare sa creasca si firesc, se prefera schimbarea standardului - atentie!si asta cu girul unor nume sonore in A.Ch.R.
Personal voi continua sa cresc ceea ce imi place - cu sau fara club, inca deocamdata membru A.Ch.R desi...as putea fi membru in alta tara, oricum nu vin in prea multe expo in Romania. De ce? pai mai are vreun rost?eu nu am caini mantalati, sau cu negru carbunos...am niste cotarle, nu mioritici care sa corespunda ""noului" standard...
Daca se doreste o intalnire intre cei care mai au inca sperante in pastrarea rasei, va astept cu placere, pun casa la dispozitie si putem sper discuta fara orgolii personale, deschis. Nu stiu ce vom realiza dar merita incercat!Va astept cu placere!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dna Mirescu nu va suparati dar dvstra NU SUNTETI MEMBRA ACHR!
ACHR are ca si membrii doar persoane juridice pentru ca ea este un ong formata din ong-uri! Aceasta a fost tzeapa trasa tuturor proprietarilor de caini care au crezut ca ei sunt membrii ACHR si ca pot face ce vor ei la rasele la care sunt ei proprietari. Iata insa ca nu este asa!

ACHR vrea DOAR BANII DVSTRA SI AI CELORLALTI DETINATORI DE CAINI SI ATAT!
Aratati-mi va rog ce a facut ACHR din banii incasati pentru rasele nationale: pe pedigree, pe concursuri, sponsorizari, etc si am sa cred ca este interesata de acestea!
Pana atunci raportul Ministerului Agriculturii este foarte clar in concluzii! Furt, minciuni, falsuri, delapidari,blaturi,etc
Din pacate certurile pe vanzari sunt cauza principala la rasele nationale si este evident ca masa de manevra nu mai accepta asa ceva si fiecare se retrage in curtea lui.
Eu v-am spus si va repet NU ma intereseaza cu cat vrea sa vanda cineva puii sai dar doar daca sunt intrunite conditiile minime necesare - pedigree, date reale,etc -pentru ca este treaba cu da nu a cui cere!
Intalnirile cu iubitorii de rasa se fac de ani buni la fanclub Cernica - unde rasa s-a pus pe butuci din cauza orgoliilor dnei Cipere, basca ceva tradari pentru bani si alte interese. Eu i-am incurajat sa mearga toti cei ce doresc la ACHR ca sa se convinga singuri despre ce este vorba pentru ca in felul acesta sa dispara acele barfe ordinare. Din pacate la ACHR au fost marginalizati, depunctati pe fata ptr ca proveneau de la CNCCR, li s-au sters genealogiile, etc
Haideti sa ne uitam un pic la cine este azi in conducerea acestui Mioritic Club mai intai si sa auzim si "legendele" lor. sa vedem ce a facut faptic vechea conducere, sa ne aducem aminte ce a promis fiecare conducere aleasa la timpul sau, etc
O sa vedem ca in afara de concursuri amarate ani de zile facute pe langa CAC-uri sau CACIB-uri prin parcari cateva incercari de siteuri esuate mai nimic nu s-a facut la acest club.

O revista destinata exclusiv acestor rase nationale a facut cumva acest club?
Un site cu genealogii EXACTE SI CORECTE macar ale cainilor din club a facut vreuna din conduceri?
O uniforma pentru arbitrii, o reciclare a candidatilor si arbitrilor impreuna cu crescatorii, etc a facut clubul asta?
O informare publica asupra cazurilor de displazie constatate si a posibilelor cauze genetice, sau a consangvinizarilor gresite facute aiuristic, etc a facut vreuna din conduceri?
Dar macar vreun studiu medical a facut clubul acesta? Cersea cu mana intinsa Iacob studiile facute de CNCCR ca sa sustina prostiile lui la FCI cica.Asta fara macar sa citeasca acest site unde sunt publicate de mine. Este drept ca nu ii poti cere ceva ce nu are Iacob dar macar isi respecta colegii medici veterinari care au facut acele studii ani si ani de zile pe atatea exemplare
Si cate altele din bogata sa activitate atat de deosebita si de ... INEXISTENTA!


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”