Adunare generală extraordinara a MCR - Sibiu 2014

User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Este revoltator la cer!!!!

Chiar ajung sa-i dau dreptate Domnului Osiceanu. Este mai ieftin sa schimbi standardul la rasa dupa ce caini ai in curte decat sa renunti la cei din ograda si sa iti pierzi credibilitatea de crescator de elita. Poi cum domnule sa hotarasca o duzina de oameni o chesti atata de importanta care ar fi supusa dezbaterilor si daca ar fi votata de 90% din crescatorii/detinatorii de Mioritic. Se pare ca aceasta asa zisa elita a ales sa accepte si sa introduca in standard problemele decat sa lupte impotriva lor. Sunt convins ca daca ar fi posibili ar introduce si displazia in standard!!

Poi azi maine o sa avem primul buldog cu par sarmos!!!!!

Din cate stiu eu nu se poate depune un dosar de omologare pentru o rasa noua. Dosarele se depun pentru rasele existente, omogene, tipice, care au un standard care se respecta si urmeaza indeapreoape. Poi unde ati vazut dumneavoastra, mioritici cu foarfeca inversa, mantalati, coada covrig, si asa mai departe.

Principalul scop al asociatiilor si cluburilor este sa protejeze si pastreze rasa/ele neschimbate, in conformitate cu standardul!!!!

Eu inteleg ca rasa trebuie imbunatatita, o selectie mai riguroasa si mai mult discernamant si implicare din partea tuturor, dar daca aceasta imbunatatire fizica presupune riscul aparitiei unor probleme de sanatate nu se mai poate numi imbunatatire. Nici o rasa de caini nu a fost imbunatatita de capriciile si arbitrajele personale care au decis ca mai robus, manatalat, muscatura in foarfeca, picioare mai lungi, mai greaose......etc este desirabil. Condamnarea unei rase la un viitor plin de probleme, schimbarea ei dupa bunul plac al unui grup restrans de oamnei fara scrupule doar pentru cateva caracteristici vizuale nu se mai poate numi imbunatatire, dezvoltare, ci tortura.

Trebuie luate masuri!!! Daca trecem si acest prag, nu mai este cale de intoarcere. Nu cred ca vrea nimeni o rasa noua.....vrem mioriticul strabunilor, acel gladiator neinfricat care ne-a aparat bunicii, strabunicii, stramosii.
Daca cei 14 magnifici vor o rasa noua, sa isi creeze, dar nu sacrificand mostenirea noastra chinologica si investitii facute de crescatori care au muncit atat sa ajung pana in acest punct.

Pana si colegii cu Ciobanesc de Bucovina au hotarat ca nu este desirabil sa fie mantalati cainii, noi alegem fix asta, Doar ce naiba, nu este destul de distinctiv mioriticul, poate cu negru si muscatura inversa ar fi mai usor de deosebit, identificat.

Daca asociatiile altor rase de caini isi revizuesc standardele si se orienteaza catre cainii traditionali, functionali, fara probleme, la noi se pare ca mergem fix in directia opusa. In loc sa invatam de la istorie, de la cei care au trecut prin asta si fac eforturi neomenesti sa aduca rasa/ele la cum era odinioara, noi alegem calea total gresita de a schimba ireversibil Mioriticul.

Eu nu sunt nici crescator si nici proprietar de mioritic, dar mi se pare revoltator la cer ce a hotarat acest grup restrans de anti-nationalisti, anti-mioritici si anti tot ce este romanesc!

Nu stiu ce masuri legale se pot lua impotriva acestei hotarari dar cu siguranta am sa cercetez si actionez in prealabil!

Nu putem sta cu mainile in sold si sa acceptam ce ni se serveste pe tava!!!!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Scuzati-ma ca intervin dar
1. ati facut la ACHR cea mai imbecila politica impotriva raselor nationale
- ati facut din niste maidanezi caini ciobanesti carpatini ptr voturile necesare lui Munteanu si Nicolaev ca sa ajunga sefi la ACHR
- ati aprobat cele mai crunte falsuri posibile in pedigree: catea moarat de sapte ani si care a fatat din mormant un cuib la crescatorul Bere din Timisoara, afix de crescator dat la cererea proprietarului nu a crescatorului pe afixul proprietarului nu al crescatorului-cazurile Iaro si Mustea
- ati scos din circuitul chinologic deliberat si rau intentionat evident genealogiile corecte ale cainilor de la CNCCR
- ati depunctat flagrant si vizibil ptr toti si caini din CNCCR dar si caini ai outsiderilor din ACHR in favoarea unor caini ai unor smecheri pe blaturi cu arbitrii
- ati aprobat cele mai tampite si impotriva tuturor legilor geneticii, consangvinizari
-etc

2. ati reusit sa aduceti la rang de virtute displazia cainilor produsi de voi si descoperita in Germania Austria USA fara sa obligati sa fie castrate exemplarele descoperite dar si fara sa scoateti sau macar sa anuntati public exemplarele vinovate de producerea acestor caini precum si canisele in cauza

3. Daca initial ati reusit sa trimiteti patru foi format A4 pe post de dosar de inregistrata la FCI pentru acceptarea continuarii procesului de recunoastere in cadrul acestui ONG si v-am salvat eu cu documentatia trimisa - facuta chiar cu seful comisiei de standarde a FCI, acum nu sunteti in stare sa faceti NIMIC!
In loc sa deschideti liniile si asa inchise la maxim de imbecilitatile de hiperconsangvinizari facute haotic si dupa caini gen A-NUC (metisi adica) continuati cu idiotenii de genul foarfeca inversa adica PROGNATISM! Pana acum urla pe aici o madam Cipere ca femela ei Scoarta de Romania are P1 dubli si ca de ce nu este campioana la ACHR si acum vad ca ati cerut introducerea acestui defect total impotriva starii naturale a mioriticilor - pentru cine nu stie 50% din mioritici au muscatura in cleste cam 40% au in foarfeca ( mai mult ca urmare a montelor dirijate) si restul au prognatism. Ptr ca muscatura in foarfeca este cea originala ca sa zic asa dat fiind ca mioriticul este un caine care trebuie sa goneasca pradatorul nu sa moara cu el de gat ca un pitbull. Muscatura in cleste taie si ustura si permite cainelui replierea rapida in loc de cea sfarmatoare a celei in foarfeca dar care ptr a avea efect necesita un timp mai mare de inclestare si atunci ursul face praf cainele in cauza.
V-ATI BATUT JOC DE RASA SI CONTINUATI SA FACETI ASTA DIN ORGOLII PERSONALE SI INTERESE FINANCIARE PRIVATE ACESTA ESTE TRISTUL ADEVAR!

Am decis sa retragem CNCCR o perioada din activitatile publice de gen concursuri pentru ca sa va lasam pe voi sa vedem ce veti face mai ales ca ne-ati balacarit peste tot in public, mass media, internet dar rezultatul "muncii" voastre este dezastruos.

Cand am restandardizat rasel nationale in 1998 aprilie la primul Campionat National al Cainilor Ciobanesti Romanesti am chemat pe toti cei interesati sa isi scrie parerile despre rasa. Si erau si din ACHR si din UACHIR, si de la radauti - gaspar, si de la Timisoara sau Sibiu-dr Lupu, etc. Am chemat si Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti insa de data asta fata de cea din Iasi la masuratorile din 1985, am chemat arbitrii din toate taberele sa se exprime,etc si din media parerilor lor a iesit acel standard corect si apreciat ca atare de seful comisiei de standarde a FCI-ului vostru.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Buna ziua.O sa comentez un pic cele spuse la acest topic pt ca am fost la adunarea generala de la Sibiu si cred ca pot lamurii cateva aspecte.Inauinte de a va expune cateva din discutiile de la adunarea generala as vrea sa spun ca sunt de acord cu Oliviu in cele spuse de el legat de muscatura si coada.In legatura cu munca lui de crescator nu sunt de acord cu cateva lucruri insa nu le voi discuta aici ci doar fata in fata cu Oliviu pentru ca asa e corect si nici nu este subiectul acestui topic :) .La adunarea generala de la Sibiu ni s-a transmis de catre domnul Cioroboreanu ca cei de la ACHR vor introducerea in standard a muscaturii in foarfeca inversa,a cozii care formeaza un inel pe spate si a culorii mantalate.Au fost cateva voci care au spus ca muscatura in foarfeca inversa este un caracter al rasei printre acestia numarandu-se dl Mustea si dl Georgescu care au si votat pt introducerea in standard a muscaturii in foarfeca inversa(chiar daca la un moment dat dl Georgescu a facut confuzia cu prognatismul).Eu am votat impotriva introducerii in standard a muscaturii in foarfeca inversa si chiar am spus in adunarea generala ca este o crima si sustin asta pana o sa mor.Fac o mica paranteza,de aceea v-am intrebat domnule Alin Zmara daca sunteti membru MCR pt ca daca sunteti as vrea sa va cert ca nu ati fost la Sibiu pt a vota impotriva muscaturii in foarfeca inversa daca nu sunteti sper sa deveniti cat mai curand.Oliviu aici iti fac un mic repros ca puteai fi si tu la Sibiu pt a vota impotriva .Am spus un mic repros pt ca nu stiu motivele pt care nu ai venit.
Cand a fost vorba de Introducerea in standard a cozii in inel majoritatea daca nu chiar toti au votat impotriva deci aici nu este prea mult de discutat.
La introducerea in standard a culorii mantalate eu am votat pentru, dintr-un motiv f simplu,sunt f multi mioritici cu aceasta culoare plecati din aproape toate canisele.Acesta a fost motivul pt care am votat introducerea in standard a culorii mantalate.Nu detin niciun exemplar cu aceasta culoare,am detinut un asemenea exemplar din care am obtinut doua cuiburi oprind in canisa cate un pui din fiecare cuib care sa nu fie mantalati insa nu pot nega realitatea,adica un nr foarte mare de caini mantalati.Eu nu imi opresc in canisa caini mantalati insa asta pt ca vreau sa-mi formez o linie care sa fie cat mai aproape de ideal.
Va doresc o zi minunata si poate va faceti timp sa veniti pe 21.06.2014 tot la Sibiu la adunarea generala unde speram sa nu mai fim 14 oameni care sa luam niste decizii asa de importante.Este pacat de aceasta rasa.Numai bine si ne vedem la Sibiu Oliviu.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Am uitat sa mai spun ceva.Dupa adunare am inteles ca cei de la ACHR defapt nu au spus ca ei doresc introducerea in standard a culorii mantalate,a muscaturii in foarfeca inversa si a cozii in inel.Nu inteleg de ce domnul Cioroboreanu a spus asa ceva insa ma voi lamurii la Sibiu cand o sa-l intreb.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

sSi inca ceva f important am votat pt culoarea mantalata ,culoare mantalata insemnand caini cu fond alb si o pata mare neagra sau gri deci nu cainii cu guler alb si picioare albe, iar aceste explicatii sa se introduca si in standard.Iar domnule Raul inainte de a vorbi este bine sa va informati.Nu 14 oameni au votat PENTRU aceste "orori" ci 14 oameni au votat !!!!!Asta este rusinos ca au fost doar 14 MEMBRI din 113 .


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

cezar osiceanu wrote: pentru cine nu stie 50% din mioritici au muscatura in cleste cam 40% au in foarfeca ( mai mult ca urmare a montelor dirijate) si restul au prognatism.
Ai dreptate: pentru cine nu stie! ca pentru cine stie procentajul e altul, mult mai in favoarea muscaturii in foarfeca! Oricum, procentajul mare al unui defect nu inseamna ca e caracter de rasa ci ca mai este de lucru la selectie si la invatat despre mioritic...
Ptr ca muscatura in foarfeca este cea originala ca sa zic asa dat fiind ca mioriticul este un caine care trebuie sa goneasca pradatorul nu sa moara cu el de gat ca un pitbull. Muscatura in cleste taie si ustura si permite cainelui replierea rapida in loc de cea sfarmatoare a celei in foarfeca dar care ptr a avea efect necesita un timp mai mare de inclestare si atunci ursul face praf cainele in cauza.
Aproape ca ai inceput bine... dar pana la urma tot ca un chinolog care a invatat despre rase din albume foto ai vorbit... pana sa taie sau sa "sfarame" incisivii mioriticului din pielea ursului, acesta ii simte caninii!!! Stii ce is aia canini? Ai vazut vreodata muscatura de caine?! Ursul nu face praf un caine ciobanesc pentru ca acesta are defect de dantura ci pentru ca acel caine e mare si greoi (adica moloss... dupa cum mai cred inca unii ca este mioriticul...). Apropo, statisticianu lui peste, cati mioritici din aceia care chiar muscau din blana ursului erau peste 70 cm? Probabil nici unul... Ar fi comic dar e tragic pentru rasa sa-i asculti pe fanii molossilor uriasi cum teoretizeaza ei cat de mari si puternici trebuie sa fie mioriticii "adevarati"... Care adevarati?!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Este intersant sa observam ca un neproprietar de caine si necrescator ca urmare incearca sa ne tina discursuri depre dentitia mioriticului. Dle Albiter cand veti avea cainele dvstra atunci sa vorbiti.
Datele prezentate de mine in legatura cu procentajele cainilor cu muscatura in cleste, foarfeca si prognatism, au fost obtinute in urma centralizarii situatiilor rezultate in urma masuratorilor facute in 1998 la primul campionat al cainilor ciobanesti romanesti- dvstra nu ati luat parte ptr ca nu aveati inca functia de om de serviciu la curatenie la stapanul dvstra Ratiu ; in urma arbitrajelor facute din 1983 si pana azi; a opiniilor exprimate de catre arbitrii autorizati la aceste rase de la inceput si pana in prezent ( indiferent de asociatie); a opiniilor exprimate in scris si verbal ( dr Lupu chiar ) de crescatori si detinatori .
Tampeniile legate de talia mare a unui mioritic care in opinia celor care au caini de talie mica au fost scrise si se repeta la infinit fara nici o proba sau dovada! Cainele dnului Cristian Tantareanu sarea garuduri de 3 metri inaltime lucru vazut de mai toate somitatile care s-au perindat pe acolo, el avand undeva la 84 minim la greaban. Un mare realizator de emisiuni tv despre vanatoare povestea cum a vazut el cu ochii lui 2 mioritici de talie foarte mare care hartuiau un urs gonindu-l dincolo de zona turmei si a stanei. Povestea renumitul realizator ca atunci si-ar fi dat un an din viata sa aibe o camera video cu el dar atunci nu existau asa modele mici - anul 1980 adica. este drept ca venise si cu nastrusnica propuenre sa dam drumul la 2 mioritici langa un urs intr-un spatiu inchis si el sa filmeze ce se intampla.Nastrusnica pentru ca pe langa idee in sine se pierdea si natura ambilor combatanti: ursu venea manat de foame si cainii aveau scopul nu sa il omoare ci sa il goneasca ceea ce intr-un spatiu inchis ar fi fost imposibil!
Problema muscaturii in foarfeca a fost prezentata si sustinuta inca din anii 1990 la ACHR si UACHIR de catre diversi pro si contra/ Argumentul pro era ca prin muscatura in foarfeca cainele va trai mai mult in mediul chinologic neavand loc tocirea prematura a dintilor-argument adus de catre cei care aveau si alte rase in spate iar cel contra era adus de cei care lucrarsera in vreun fel sau altul doar cu aceasta rasa si observasera caracterul despre care am pomenit mai sus - acela de taietor al muscaturii! Ca au fost la final cu totii de acord ca cea in cleste este majoritara si ca de dorit este cea in foarfeca este un rezultat cert care s-a pastrat partial si in standardul facut pe genunchi de unii si de altii la ACHR.
Un caz aparte apropo de muscatura in foarfeca inversa a fost al unui produs al canisei dnei Liliana Neacsu presedinta clubului de Doberman si taile mare din ACHMB care a obtinut impotriva strigarilor de "bine" ale celorlalti concurenti de la un arbitru pe spaga binecunoscut tuturor, calificativul EXCELENT 3 SI TITLUL CAC desi pe foaia de arbitraj scrisese muscatura in foarfeca inversa!!!
Am o mare rugaminte ptr adminul acestui site sa creeze un loc pe site doar ptr cei care nu au avut si nu au nici acum vreun caine al lor ca sa poata scrie si ei acolo fara sa deranjeze subiectele serioase. Nu de alta dar de slugi nemernice si nestiutoare de carte vorba lui Caragiale ne-am saturat cu totii!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cred ca ar fi bine si interesant sa fie postat de catre vreunul dintre participantii la acea sedinta minunata ce se intelege, de catre cei ce au propus acest tip de muscatura, prin foarfeca inversa.
Au fost nenumarate cazuri in care orientarea minim a unui incisiv peste linia celor de sus sa faca ca arbitrul respectiv sa considere muscatura incorecta -prognatism, altii au tinut cont de orientarea liniei si nu de diferenta dintre maxilar si mandibula, etc
Pana la urma in majoritatea acestor cazuri de mai sus arbitrul a depunctat cainii din CNCCR si a trecut peste la cei din ACHR ca asa e in tenis vorba lui Toma Caragiu!
Noi la CNCCR tinem cont de
- pozitia dintelui/ dintilor fata de linia generala
- in cazul unor incisivi majoritari in linia corecta in foarfeca acordam calificativul EXCELENT dar in cazul arbitrajului pentru diferentierea cainilor cel care are dentitia corecta cap coada ca sa zic asa, castiga
- tinem cont de raportul maxilo-mandibular care da si tipul muscaturii indiferent de orientarea dintilor. au fost cazuri in care prognatismul evident dat de acest raport era in contradictie cu orientarea catre in spate a liniei incisivilor de jos astfel incat fie muscatura aparea ca fiind in cleste - in majoritatea cazurilor - fie chiar in foarfeca - in cateva cazuri foarte rare.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Buna ziua,

Adresez o solicitare catre

Comitetul de conducere
al
Clubului National de Ciobanesti Romanesti


Prin prezenta, va rog respectuos sa imi comunicati pe aceasta adresa de e-mail
care este procedura legala pe care trebuie sa o urmez, avand in vedere ca pana la momentul
acesta nu am primit de la proprietarul canisei De Runc, din Vatra Dornei, pedigree-ul puiului
de Ciobanesc Mioritic achizitionat. Crescatorul, domnul Mustea Petru, de cate ori l-am contactat
mi-a comunicat ca trebuie sa mai am rabdare intrucat actele au fost transmise catre Clubul de
Ciobanesc Mioritic si acetia urmeaza sa obtina pedigreeul de la Cartea De Origine.
Mentionez ca am achizitionat puiul de Ciobanesc Mioritic in luna septembrie 2011,
cand avea aproximativ doua luni, proprietarul declarand ca acest cuib era fatat din data
de 27 august 2011.

Cu stima,


Coratu Alexandru Data
domiciliat in Sos. Pantelimon, nr. 237, 20.01.2012
bl. 65, ap 182, sector 2, Bucuresti


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Buna ziua,

Ca sa raspund lui Ionut, pot spune din pacate ca nu sunt membru al nici unui club.
Am un mioritic frumos, si momentan nu am timpul necesar sa ma ocup de o canisa.
Din punctul meu de vedere, cred ca nu iti trebuie mult creier sa iti dai seama ca muscatura in foarfeca inversa e o aberatie, dar mentionez, e doar parerea mea.
Daca sunt caini cu o astfel de muscatura, cred ca sunt pentru ca undeva in arborele lor genealogic au fost incrucisati cu exemplare care sunt mai putin mioritici. Normal ca stapani unor astfel de exemplare nu vor recunoaste niciodata acest lucru. Posibil ca anumite exemplare sa fie si cu ceva malformatii genetice, 'genetica' cel putin nu e cunoscuta foarte bine la nivel stintific, momentan.
E mai usor sa introducem asta in regulament, decat sa schimbam toata canisa. Intr-o canisa unde se obtin destul de multe exemplare de acest fel, cred ca e o problema.
Dar cine stie, poate vom avea o rasa interesanta gen miotic-bulldog englez, si o vom acredita si pe aia.

Incep sa cred ca dl. Osiceanu are dreptate.
Eu m-am cam saturat de aberatii, daca unii nu au treaba si se tin de astfel de tampenii, sa fie sanatosi.
Pacat ca am vazut cu ceva timp in urma, exemplare deosebite la stanele ciobanilor, care aratau exemplar, si fizic si mental. Erau caini care nu-i dadeau nici pe sume mari de bani, pentru ca faceau treaba foarte bine.
Exemplare de genul acela vezi din ce in ce mai rar.
Spun 'pacat', pentru ca daca nu vedeam, acum poate eram mai linistit.
Oricum, daca o tinem tot asa, s-ar putea sa obtinem in 20 de ani, o aberatie de rasa, iar eu poate o sa-mi iau un lup german, si imi vad de treaba mea.
In speranta ca rasa nu va dispare, v-am salutat!

Alin


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote:...
La introducerea in standard a culorii mantalate eu am votat pentru, dintr-un motiv f simplu,sunt f multi mioritici cu aceasta culoare plecati din aproape toate canisele.Acesta a fost motivul pt care am votat introducerea in standard a culorii mantalate.Nu detin niciun exemplar cu aceasta culoare,am detinut un asemenea exemplar din care am obtinut doua cuiburi oprind in canisa cate un pui din fiecare cuib care sa nu fie mantalati insa nu pot nega realitatea,adica un nr foarte mare de caini mantalati.Eu nu imi opresc in canisa caini mantalati insa asta pt ca vreau sa-mi formez o linie care sa fie cat mai aproape de ideal.
...
- în aliniatul de mai sus este prezent un conflict de idei: O dată spui că dorești să ai în canisă câini cât mai aproape de ideal și de aceea nu ai păstrat câini mantalați și tot în replica de mai sus afirmi că dorești introducerea în STANDARD( deci în ideal) a culorii mantalate. Nu e bună, nu e caracteristică(deci nu trebuie pusă în ideal, în standard) roba mantalată la Mioritic, Ionut; Iată și câteva motive și aștept să adăugați și voi altele:

1. Mantaua este un defect de culoare ! Culoarea caracteristică Mioriticului este albă și albă cu marcaje gri. Întotdeauna raportul, proporția dintre culori este în favoarea albului.
  • -- se știe că introducerea în STANDARD a robei cu pete negre este tot o realizare a celor de la Timișoara (anii 2003/2004) - acest lucru nu este neapărat rău atâta timp cât se păstrează raportul dintre culori(deci cu pete negre). Au existat la origine mioritici cu pete negre, dar foarte rari. Să fi văzut un mioritic alb cu pete negre era ceva deosebit ! ”Toată lumea” dorește să dețină ceva deosebit, nu ?
      • -- ca și o paranteză: mulți crescători din partea de vest a României (Timișoara etc.), entuziasmați fiind de rasa și de potențialul acesteia, au adus între anii 1990-2000 exemplare din regiunea Bucovinei și Moldovei, posibile reminescențe ale mioriticilor proveniți din canisa d-lui Gh. Crețu. Știm că în anii 1980 și ceva canisa d-lui Crețu din Rădăuți (localitate situată în Bucovina) a fost sprijinită direct și indirect de către Stat. Știm că s-au produs foarte multe exemplare, s-au vândut multe exemplare în zonă, au ajuns la stâne, în curțile oamenilor etc.

        Câinele acesta cu blană s-a răspândit artificial în regiune. De aici și ideea eronată a unora că ”patria mioriticului este în Moldova” ! Câinii din canisa d-lui Crețu și prin extindere din ”Patria Mioriticului”, au fost atractivi pt. Timișoara și restul țării din cauza că ”nimeni nu mai avea câini ca și Gheorghe Crețu”, ca să-l citez pe dl. Georgescu Cornel, citat dintr-o discuție de a mea cu d-lui la Bușteni. Acești câini aveau ”calități grozave” pt. acele timpuri:
        • - erau foarte bine îmbrăcați pe corp, cum nu s-a mai văzut
          - câini ciobănești adevărați de peste 80 cm la greabăn, masivi, cum nu mai avea nimeni nicăieri
        -- ideea e că în zonă erau acești mioritici cum nu mai găseai nicăieri, și oamenii interesați de mioritici rămâneau impresionați de ei, considerându-i adevărații câini ciobănești Mioritici. Problema este alta: cum s-au produs acești câini care lăsau gură-cască pe toată lumea într-un interval așa de scurt de timp. Alimentația corespunzătoare este singurul factor care a favorizat acest lucru sau au fost făcute sistematic, infuzii, metisări de absorbție cu alte rase așa cum s-a insinuat de alți crescători mai vechi. Vă las pe voi să decideți în funcție de logica și de conștiința voastră.

        Colac peste pupăză acești ”mioritici grozavi, adevărațiiii,” răspândindu-se în zonă au suferit alte corciri(voluntare sau involuntare) cu strămoșii Ciobanescului de Bucovina de azi (strămoși care prezentau robă pătată cu NEGRU(majoritatea), uneori mantalată cu NEGRU sau GRI). Au rezultat descendenți care semnau ba cu Bucovina, ba cu Mioritic, mai blănoși sau mai mustacioși, mai pătați cu negru sau mai cu gri mantalat, mai înalți și mai masivi față de ce a obținut dl. Crețu, ce să zic niște ”adevărate frumuseți de Ciobănesc Mioritic” - multe dintre ele pătate cu negru, o combinație extraordinară, rară pe care și-o dorea toată lumea. Apropo, știți ce reprezintă fenomenul heterozis ?! (retorică)
    Ca să revin la oile noastre, timișoreni și oameni din alte zone ale țării seduși de asemenea lucruri, au adus de pe acolo câini, pui care semănau a mioritic când erau mici apoi semănau a bucovina la 6-7 luni și la maturitate fie arătau a mustăcioși fie bucovina sau mioritic degenerat, fie după n încercări și bani cheltuiți nimereau câte unu la care îi puteai zice mioritic (culoare neimportanta). Încă o dată: știți cum se manifestă fenomenul heterozis ? Banii nu erau o problemă prea mare, știm că înainte de 2000 era un entuziasm ieșit din comun în ceea ce privește rasele românești, revoluția tocmai avusese loc, devenisem liberi, samsari de câini erau și mărcile dar și leii puteau cumpăra multe inclusiv uzine întregi.
Lucrurile amintite mai sus le știm mulți dintre noi, dar nu le recunoaștem sau nu le știm exprima. Eu am avut multe discuții pe aceste teme cu crescători vechi, inclusivi din Timișoara, chiar și cu foști președinți de club etc.

Ați auzit de ”negru de Timișoara” în ceea ce privește culoarea la Mioritic ? Iată cum a apărut alb cu negru trecut în Standard.
-nici nu vreau să deschid discuția referitoare la transmiterea culorii negre si a genei care codifică acestă culoare, genă dominantă, deci care surclaseaza celelalte combinații de gene care codifică culori, nelăsându-le să se manifeste în stare de heterozigoție

2. Nu este un motiv pro manta faptul ca in canise apar câini mantalați. Câini cu defecte, inclusiv de culoare apar în orice canise la orice rase, dar lucrul acesta nu trebuie să ducă la modificări de Standard. Pur și simplu este un câine cu defect de culoare, cu raport greșit de culori, acest exemplar se poate foarte bine arbitra în orice tip de expoziție, este depunctat pt defectele pe care le prezintă(inclusiv defecte de culoare) și cu asta basta. Nu toți câinii trebuie sa devină Campioni, nu toți trebuie sa se reproducă de zeci de ori. Totuși se poate lucra pe un câine cu defect, mai ales dacă este de culoare (se corecteaza relativ ușor); dacă ai norocul să nu transmită defectul în generașia F1 și F2 cu atât mai bine, dar asta nu înseamnă ca nu vor apărea în mod recesiv exemplare cu același defect de culoare, dar este un risc pe care putem să ni-l asumăm.

Același lucru spune foarte simplu dl Nelu mai jos:
Nelu Albiter wrote:
cezar osiceanu wrote: pentru cine nu stie 50% din mioritici au muscatura in cleste cam 40% au in foarfeca ( mai mult ca urmare a montelor dirijate) si restul au prognatism.
...
Oricum, procentajul mare al unui defect nu inseamna ca e caracter de rasa ci ca mai este de lucru la selectie si la invatat despre mioritic...
Mai multe discuții despre culoarea la Mioritic aici: viewtopic.php?f=5&t=1200

D-le Osiceanu vă rog să nu jigniți ceilalți membri ai forumului, ma refer în special la dl Nelu și să discutați la subiect (on topic). Nu ne privește la acest topic înștiințarea care vi-a fost trimisă de dl. Coratu Alexandru, sau alte nereguli.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Oliviu eu cred ca am fost destul de clar cand am explicat ce s-a votat la Sibiu.S-a votat introducerea in standard a culorii mantalate adica caini cu FOND ALB si cu o pata mare neagra sau gri,adica cainii care sunt la limita de 50-50 % intre alb si negru sau gri, nu stiu cum sa fiu mai explicit poate o sa adaug o poza.Iar ce scri tu "Mantaua este un defect de culoare ! Culoarea caracteristică Mioriticului este albă și albă cu marcaje gri. " nu stiu din ce standard este insa eu nu am vazut asa ceva in standardul ciobanescului mioritic.Citeste toate posturile mele de la acest topic si o sa vezi ca exact ce spui tu am spus si eu"Întotdeauna raportul, proporția dintre culori este în favoarea albului."


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Afirmatia lui Ionut de mai sus e perfect adevarata, in principiu caini trebuie sa fie albi cu pete gri si sa predomine albul de preferat. Cei albi cu pete negre nu sunt un ideal si nu ar trebuii sa fie de dorit din punctul meu de vedere. Asa cum afirmatia dl Osiceanu din topicul 2 e ok, putem admite astfel de caini dar nu sa modificam standardul.

Numai bine,
Alin


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Secara:
1. Aici trebuie sa vorbeasca cei care au cel putin un caine mioritic IN PROPRIETATEA LOR si nu sunt doar angajati sa spele si sa faca curat dupa cainii altora! Deci Albiter nu are ce cauta!
2. Ceea ce spuneti dvstra ca ati aflat din discutii cu unii si cu altii nu prea se pupa cu realitatea pentru ca:
- Ghe. Cretu a fost intradevar cel mai important om din istoria mioriticului de pana in anul 1990. A reusit cu cunostiinte chinologice zero sa repuna rasa in chinologie, sa o inmulteasca cat de cat controlat, sa infiinteze o canisa sponsorizata de catre Asociatia din Bucuresti o perioada si de catre Abatorul din Suceava din ordinul unui mare fan al mioriticului pe nume Nicu Ceausescu,a prezentat rasa in toata tara - este antologic "descalecatul" mioriticilor lui la un concurs la Sibiu cand vreo 30 de caini au fost adusi cu o bena imensa in care stateau cuminti la picioarele stapanilor fara sa se muste sau sa se latre ( nota bene multi din stapani erau...FEMEI!!). La plecare a fost circul si mai mare ptr ca nu mai vroiau cainii sa se urce fiind prea sus bena!!,etc
- el a ales acele exemplare de inceput dupa criteriul lungimii parului si nu al culorii si asa chinologii de atunci au creat acele proiecte de standarde ale mioriticului si carpatinului. Atunci se purtau culorile albe si patate cu gri sau negru, ptr ultima ciobanii avand o oarecare preferinta ptr a stabili mai usor daca e caine sau oaie pe inserat cand mai scapau cate o boata dupa spusele lor pe spatele oilor prea lente sau cu chef de duca. Chinologii din acea prima comisie: dr Ruxandra Nicolescu, Stravoiu- s-a retras dupa un timp, Nicolaev,etc au creat codul de culoare dupa cel existent nu dupa alte criterii. Dar si atunci au fost cu totii de acord ca prea mult negru sau gri nu poate exista si de aceea se gasesc cateva mici comentarii legate de aceste culori ca si suprafata de acoperire pe ici pe colo prin diversele publicatii chinologice ale timpului.
- dupa 90 am insistat foarte mult, ca presedinte al clubului de ciobanesti romanesti al asociatiei ACHMB din Bucuresti , pe restandardizarea raselor pentru ca se constatase ca nu existau acele texte de standard aprobate de catre Minister si care aprobare fusese publicata si in Monitorul Oficial. In acea perioada nu predominau in concursuri nici o varianta de culoare ci mai mult conta prezenta cainilor. Astfel au ajuns campioni caini produsi din canisa Ghe Cretu dar care nu aveau nici o treaba cu mioriticul precum cainele Bobi proprietar Tomescu din Bucuresti str Berzei https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047043
- in acea perioada era si marea schisma chinologica nationala existand 2 asociatii ACHR si UACHIR. prima nu avea caini si nici date ptr cartea de origine dar era membra la FCI iar a doua avea de toate dar folosea in fals pedigree cu sigla FCI cu toate ca nu era membra a ei. La Timisoara erau Sorin Cerna membru la ACHR si crescator dar care avea niste femele luate de la Cretu mici de talie si albe iar Bere era la UACHIR si avea un mascul Bucksi de Romania alb cu pete si mare de talie. Cerna mergea cu saru'mana la monta si platea lui Bere montele cu bani grei si amandoi visau la mioriticul cel mai smecher care sa fie al lor si doar al lor. https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437208
Declinul lui Bere s-a petrecut cand a aparut la Timisoara la un concurs Ursu si atunci cei din zona au inteles ca trebuie sa caute alti masculi in afara lui Bucksi. https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437222
Si asa acolo liniile se cam inchisesera ptr ca mai toti erau din Bucksi. Asa ca amandoi au fugit in Radauti sa cumpere caini adulti cat mai mari ptr ca sa poata concura cu Ursu etalonul declarat de catre toti arbitrii la rasa mioritic.Asa au aparut caini dintr-odata carora Bere le-a fabricat urgent genealogii pe blat- tot asa a ajuns o femela aflata in proprietatea canisei de Romania si DECEDATA DE DOAR 8 ANI SA FETE IN CADRUL CANISEI DE BRILLANTIM SI COR ACHR SA FACA PEDIGREE CU AFIXUL DE CANISA DE BRILLANTIM LA CEREREA LUI BERE! https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437221
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437264
-cum la Timisoara pe piata aparuse si Lazea cu un mascul patat bine luat de la Cretu de prin ultimele cuiburi dar cu o usoara problema dentara concurenta pe banii din monte a declansat cursa acerba pentru suprematie pe piata montelor. Lazea a luat si un pui din Iasmin de Romania foarte mare si frumos dar si el pete multe, care avea prognatism din pacate, si oficial nu putea fi folosit la monte desi neoficial se stie ca a montat el si s-au scos pedigree pe alti caini.
- in 1998 am cerut tuturor celor implicati sa trimita opniile lor scrise cu privire la standard si automat au venit si fata de culorile dorite. Pe baza masuratorilor s-a constatat ca exista un numar mare de caini patati si asa s-a introdus in standardul inregistrat la Ministerul Agriculturii si ulterior si la FCI de catre CNCCR sa existe culori ca si gri si negru dar in proportie clara de maxim 30%. Nu neg ca una din problemele discutate atunci, una principala, a fost tocmai mentinerea specificitatii rasei in raport cu SRO care era alb complet, bobtail care era cu gri majoritar,etc si ca tocmai aceste pete sa dea diferenta vizibila intre rase lucru explicat foarte clar de chiar presedintele Comisiei de standarde a FCI dr Paschoud adus de mine la Bucuresti in 1998 special pentru intocmirea dosarului de omologare.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

STANDARDUL OFICIAL AL RASEI CIOBANESC ROMANESC MIORITIC VALABIL PENTRU ANUL 2014

TARA DE ORIGINE : ROMANIA

CLASIFICAREA DUPA NORMELE FCI,UCI si AKC : Grupa II-a : Caini de tip Pinscher si Schnauzer, Molosoizi, Bouvier elvetian, caini montani. SECTIUNEA 2.2 : Molosoizi, tipul montan. Fara probe de lucru

SCURT ISTORIC: Ciobanescul Romanesc Mioritic a fost selectionat dintr-o rasa naturala existenta in Carpati.
Standardul a fost intocmit de Facultatea de Medicina Veterinara – Universitatea Agronomica Bucuresti si C.N.C.C.R., sub directa indrumare a dr. Jean Maurice Paschoud, presedintele Comisiei de Standarde a Federatiei Chinologice Internationale in anul 1998.

ASPECT GENERAL : Este un caine de talie mare, de tip molosoid, cu o structura compacta si robusta, avand o osatura puternica, tipica molosoizilor, si inspirand forta si respect. In ciuda masivitatii sale impresionante este extrem de agil, surprinzandu-si adversarii prin miscarile sale extrem de precise si foarte rapide. Este rezistent la boli si conditii de mediu si hrana dificile, fapt ce il face foarte usor adaptabil oricarui habitat.

PROPORTII IMPORTANTE : Lungimea botului este mai mica sau cel mult egala cu lungimea craniului. Inaltimea pieptului trebuie sa fie aproximativ 50% din inaltimea la greaban.

COMPORTAMENT SI CARACTER : avand un temperament calm si bine echilibrat in special in cazul aglomerarilor urbane, devotamentul sau pentru stapan il poate conduce pana la sacrificiu el necunoscand ce inseamna frica.Este foarte atasat de copii cu care este gata sa se joace intotdeauna dar va fi intotdeauna extrem de rezervat cu strainii.Curajul si devotamentul sau sunt proverbiale, numeroasele legende si povestiri proband acest lucru.Este singurul caine care poate ataca ursul cu sanse egale in lupta. Personalitatea sa puternica nu reprezinta un obstacol in calea educarii lui ramanand totusi cainele unui singur stapan.

CAPUL : masiv si complet acoperit de par cu o lungime uniforma.
1. REGIUNEA CRANIANA : masiva, avand partea frontala lata si o protuberanta occipitala proeminenta.
2. STOPUL : putin marcat.
3. TRUFA : mare, lata si neagra.
4. BOTUL : usor mai scurt (sau cel mult egal) decit craniul; puternic si drept, se ingusteaza usor catre trufa si niciodata nu este ascutit.
5. Buze: groase, puternic pigmentate. Conturul buzelor este negru, ele fiind usor coborate in partea comisurala din spate a gurii, dar nu excesiv.
6. MUSCATURA SI DENTITIA : muscatura puternica si cu o dantura bine dezvoltata este de tipul foarfeca sau cleste, de preferat in foarfeca. Absenta a doi premolari PM1 sau a doi molari M3 nu se sanctioneaza cu excluderea de la reproductie.
7. OBRAJI: nu sunt proeminenti;
8. OCHII : migdalati sunt mijlocii ca marime in raport cu craniul, asezati oblic, de culoare capruie si avand gene foarte lungi .Specific rasei este conturul negru al ochiului si al genelor.
9. URECHILE : Inserate potrivit de sus, nu prea mari, de forma triunghiulara cu extremitatile usor rotunjite si atarnand lateral pe obraji.Cand cainele este atent sau in actiune urechile capata o pozitie usor spre inapoi. Cuparea urechilor nu este permisa.

GATUL : Puternic si gros, avand o lungime medie , formeaza cu linia spatelui un unghi de 40-45 de grade.

TRUNCHIUL : Viguros si puternic, usor alungit de forma rectangulara ,de preferat trapezoidal, este foarte musculos .
1. GREABANUL : Usor proeminent.
2. SPATELE : Este foarte musculos, lat si drept.
3. ZONALA RENALA : Larga, in miscare .
4. CRUPA : Este usor inclinata, creind impresia falsa a unei marimi mai mari a zonei posterioare.
5. TORACELE : este lat , adanc si bine dezvoltat in special in partea anterioara fata, coborand pana la nivelul coatelor pe care insa nu le depaseste, masurind circa jumatate din inaltimea la greaban.
6. ABDOMENUL : usor ascendent, fara a fi foarte supt (de tip ogar)
7.COASTELE : Bine arcuite si puternice , de forma ovaloida.

COADA : Este inserata destul de sus , in repaos atarnand pana la nivelul jaretului si avand varful usor recurbat catre in sus. In actiune sau in repaos nu se admite purtarea ei curbata sau culcata pe spate. Nu se permite cuparea cozii.

TRENUL ANTERIOR : Vazut din fata si profil membrele anterioare sunt paralele, drepte cu o osatura masiva si puternica. In partea posterioara a membrelor parul nu trebuie sa formeze “panase”, el trebuind sa fie uniform ca lungime si densitate pe intreaga suprafata a membrelor .
1. UMARUL : Omoplatul lat si usor inclinat catre inapoi formeaza cu bratul o angulatie scapulo - humerala de aproximativ 100 de grade.
2. ANTEBRATUL :Drept si foarte puternic.
3. COATELE : Masive si lipite de corp nedeviate spre interior sau exterior.
4. CARPUL : Articulatie elastica si mai mult alungit .
5. METACARPUL : Usor inclinat catre inainte.
6. LABELE ANTERIOARE : Sunt de forma ovala, compacte si foarte masive, acoperite abundent cu par lung.
7. UNGHIILE : Puternice, de preferat neagra si usor tocite.
8. CUZINETII : Sunt rezistenti, grosi si de culoare neagra.

TRENUL POSTERIOR : Vazute din spate membrele sunt paralele cu aplomburile drepte, angulatii usor deschise, osatura foarte puternica si o musculatura bine dezvoltata.Prezenta eventualilor pinteni nu se considera a fi un defect, recomandandu-se insa eliminarea lor pe cale chirurgicala sub varsta de sase saptamani sau dupa ajungerea la maturitate, datorita posibilitatilor de modificare a mersului cainelui sau de accidentare nedorita si involuntara.
1. COAPSA: Lunga, lata si foarte musculoasa
2. GRASET: Unghiul femuro –tibial este de circa 105 grade
3. METATARSUL : Este usor alungit , puternic si vertical.
4. GAMBA: Suficient de lunga, cu o buna osatura , musculoasa.
5. JARETII : Plasati nu prea sus, articulatia jaretului fiind mai degraba joasa. Sunt puternici, bine angulati, nedeviati spre interior sau exterior.
6. LABELE POSTERIOARE : Sunt masive si compacte, de forma ovala fiind usor mai mici decat cele anterioare si acoperite cu par abundent de lungime mare.
7. UNGHIILE : Puternice, de preferat de culoare neagra.
8. CUZINETII : Sunt rezistenti, grosi si de culoare neagra.

ALURA : Este deasemenea o carcteristica importanta a acestei rase, fiind liber si degajata, membrele miscandu-se in planuri paralelele iar pasul intins permitand o buna acoperire a terenului . Miscarea este armonioasa, supla, bine coordonata si facila. Miscarea preferata este trapul, galopul fiind sustinut si echilibrat. Caracteristica mersului o da faptul ca datorita salelor late si a crupei, care nu este piezisa, se creaza o falsa impresie a unei marimi mai mari a zonei posterioare, acest lucru il diferentiaza de celelalte rase apropiate ca aspect general dar mult mai mici ca gabarit.

ROBA : este un alt element caracteristic si specific al rasei.
1.PARUL : Parul caracteristic este un atribut esential al rasei, fiind lung de minim 10 cm, abundent, aspru, rezistent, cu aspect latos, drept sau eventual usor ondulat. El acopera in intregime capul, gatul, corpul, coada si membrele. Subparul este des si moale in special iarna, vara fiind mai rar pentru a permite o ventilatie mai buna a pielii. In functie de anotimp si de starea de ingrijire a cainelui, parul se poate prezenta sub forma impaslita pe portiuni mai mici sau mai mari, fapt nerecomandabil in cadrul participarilor competitionale.
2.CULOAREA : Culoarea predominanta este alba sau vanata, de preferat cu pete negre, gri, cenusiu. Nu se admite culoarea neagra, brun-roscata sau maron ca si culoare de baza. Se admite o acoperire de pana la 30% cu pete de culoare neagra sau gri .Pielea este de culoare roza si poate fi pigmentata cu pete mici de culoare gri.

TALIA SI GREUTATEA:
1. INALTIMEA LA GREABAN :
Pentru masculi : minim 70 cm
Pentru femele : minim 60 cm
Nu exista limite maxime de inaltime
2. GREUTATEA :
Pentru masculi : minim 45 kg
Pentru femele : minim 35 kg
Nu exista limite maxime de greutate.

DEFECTE : Orice abatere fata de standardul prezentat mai sus va fi considerat ca un defect si va fi penalizat in functie de marimea si gravitatea abaterii.
Defectele urmatoare constituie baza de departajare in cazul acordarii calificativelor “Excelent”, “Foarte Bine”, “Admis reproductie” si “Recomandat reproductie”:
- caractere sexuale secundare prea putin marcate,
- aspect general atipic, longilin, fragil sau lipsit de robustete,
- cap si/sau corp lipsit de compactitate, cu aspect pregnant lupoid,
- defecte de aplomb,
- coada purtata incorect,
- culori nerecomandate ale parului,
- alura defectuoasa : labe deschise rasucite spre exterior sau interior “panard” sau “cagneux” , jareti “coate de vaca”, neparalelism al membrelor, “laba de urs”, “spate de crap”, “spinare inseuata”,etc,
- par mai scurt decat normal in zona capului si/sau pe corp si/sau membre,
- agresivitate excesiva in ring sau refuzul de a se supune controlului danturii,
- slab nivel de prezentare fizica in ring, cu parul impaslit si neperiat,
- in caz de egalitate de puncte se va prefera cainele cu muscatura in foarfeca
- miscare greoaie

DEFECTE GRAVE : aceste defecte constituie baza de departajare in cazul acordarii calificativelor “Foarte Bine”, “Bine”, “Admis doar cu monta dirijata”.
- cap atipic,
- prognatism sau brevignatism,
- absenta unui alt premolar in afara celor doi premolari PM1,a unui alt molar in afara de ce doi molari M3, a unuia sau mai multor incisivi sau canini,
- urechi perfect erecte
- membre lipsite de masivitate,
- osatura fina si longilina in cazul masculilor,
- talie la limita inferioara a standardului,
- par cret sau de culare neagra ,ce acopera o suprafata mai mare de 30% din corp dar nu mai mult de 60%,
- depigmentari minore ca suprafata ale trufei, buzelor si ochilor,
- heterocromie oculara.

DEFECTE ELIMINATORII : aceste defecte constituie criteriile de acordare ale calificativelor “Satisfacator”, “Nesatisfacator” si “Exclus de la reproductie” :
- elemente morfologice ce nu apartin rasei,
- culoarea neagra,brun-roscata sau maron,
- talia sub cea minima fixata de standard,
- depigmentari masive ale trufei,buzelor si ochilor,
- monorhidie sau criptorhidie,
- lipsa parului lung.


Modificat si aprobat in Adunarea Generala a CNCCR la data de 28.01.2006 valabil si astazi in 2014


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Secara ca sa spuneti ca este un defect o stare de lucruri existenta in asemenea procent ar trebui sa dovediti ce inseamna calitate mai intai. Exista rase care au muscatura in cleste sau au prognatism ceea ce este definitoriu pentru ele.Cum ar fi buldogul englez cu muscatura in foarfeca oare?
Dvstra nu luati in calcul argumentul selectiei naturale si al adaptabilitatii la conditiile de mediu ceea ce a condus la aparitia si dezvoltarea acestui tip de muscatura in atatea secole de existenta a mioriticului. In plus tipul de lupta pe care il da acest caine cu pradadtorii lui naturali este un alt factor pe care nu il luati in calcul.
V-am explicat ca exista o latura chinologica care a sustinut ca in epoca moderna in care mioriticul isi pierde incet dar sigur spatiul natural de activitate - transhumanta a murit odata cu legile UE, muscatura lui trebuie sa fie in foarfeca.
Ca la unii metisi de talie mica exista o muscatura in foarfeca este intradevar ceva interesant dar cum nimeni nu i-a studiat inca in mod organizat sa lasam chibitii care nu detin caine sa citeasca doar si sa invete pana vor avea un mioritic in proprietatea lor! A spune simplu o prostie nu inseamna decat ca s-a spus o prostie in limbaj simplu si atat!
Interesant este ca prostia spusa neaga pana si propriile arbitraje de la ACHR in urma carora au rezultat si acolo aceste date! De aceea dle Secara haideti sa lasam pe Albiter sa scrie la un topic special estinat celor care nu au si nu pot avea caine de rasa mioritic si sa discutam serios problemele pe care vad ca le aveti la ACHR! Nu de alta dar rasa a ajuns intr-un hal de nedescris la dvstra si cu asa decizii luate la Sibiu cred ca va dispare cat de curand!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Secara treuie sa va dau si dreptate atunci cand afirmati ca in Moldova montele s-au facut haotic metisand de multe ori rasele intre ele deoarece cazul lui A-Nuc este elocvent
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047022
si este evident ca doar niste inconstienti pot face consangvinzari repetate dupa acest caine.
Un alt exemplu este dat intr-o revista chinologica de dinainte de 1990 in care se prezenta un astfel de caine
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047021
un escroc din Azuga pe nume Panescu Pif a obtinut cainele de mai jos folosind caini din liniile lui Bere de laTimisoara
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047044
o canisa din Oradea promova un astfel de metis precum cel din poza de mai jos
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047002
crescatorul Hojbota din Humor tinea si mioritici si carpatini in curte si uitati ce a produs din metisarea lor:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047066
uitati mai jos un mioritic din canisa de Romania si unul din canisa lui Bere de la Timisoara.Primul cu roba patata cu rosu este de la Brillantim si al doilea din canisa de Romania. Au fost achizitionati separat si au ajuns la un mare iubitor de mioritici in Belgia
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047427
canisa de Ermionyx scoate asa pui:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38059339
sub rezerva ca declaratia ii apartine proprietarului cainelui, poza reprezinta un caine cumparat din canisa de Hello Getica si care a fost arbitrat la Rucar
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38057981
domnul din poza de mai jos a castigat la un CAC a Baia mare cu cainele din aceeasi poza
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047424
o canisa din ACHR, care are in proprietate si comondor daca nu ma insel, are o poza de reclama cu acest mioritic
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047448


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

cezar osiceanu wrote:STANDARDUL OFICIAL AL RASEI CIOBANESC ROMANESC MIORITIC VALABIL PENTRU ANUL 2014

TARA DE ORIGINE : ROMANIA

CLASIFICAREA DUPA NORMELE FCI,UCI si AKC : Grupa II-a : Caini de tip Pinscher si Schnauzer, Molosoizi, Bouvier elvetian, caini montani. SECTIUNEA 2.2 : Molosoizi, tipul montan. Fara probe de lucru
Foarte tare standardul asta... si cica valabil inca anu' asta :-) ... Doar ca cititorii naivi trebuie sa retina urmatoarele inainte sa mearga mai departe de prima fraza care pare sa fi fost mult prea complexa ca sa le iasa bine :
-FCI clasifica de fapt crm in grupa I-a!
-AKC nu clasifica mioriticii deloc si oricum n-avea cum sa-i clasifice intr-o grupa care la ei nu exista, grupele lor fiind altfel sistematizate https://www.akc.org/breeds/index.cfm
-despre UCI n-avem ce discuta decat la emisiunea "ancient aliens" ori "science of stupid"
........
-protuberanta... proeminenta?! zau?!
-"TRUNCHIUL : Viguros si puternic, usor alungit de forma rectangulara ,de preferat trapezoidal..." Pentru asta ai fi ramas corigent in clasele primare... si tu si Paschoud...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Albitere mergi si cumparati si tu un caine si nu mai plictisi oamenii cu prostiile tale!
RECTANGULÁR, -Ă, rectangulari, -e, adj. Dreptunghiular. ◊ Coordonate rectangulare = coordonate care sunt perpendiculare una pe alta, formând unghiuri drepte. – Din fr. rectangulaire.
Sursa: DEX '98 (1998)
rectangular a. Geom. ce are forma unui dreptunghiu.
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929)
TRAPEZOIDÁL, -Ă, trapezoidali, -e, adj. Care are forma unui trapez (1) sau a unui trapezoid. [Pr.: -zo-i-] — Din fr. trapézoïdal.
Sursa: DEX '09 (2009)
TRAPEZOIDÁL, -Ă adj. în formă de trapezoid(al). (< fr. trapézoidal)
Sursa: MDN (2000)
Stim ca vrei sa ne arati ca intre doua tarnuri si un faras de materie fecala strans de tine incerci sa treci clasele primare dar nu ne plictisi!
Cand o sa ai caine atunci sa vorbesti pana atunci mucles pe vorba ta!


romeo
Posts: 39
Joined: Tue Feb 12, 2013 9:48 am

Vad ca exista discutii despre temperamentul mioriticului . Mergeti in expozitii si o saemperament este apreciat de domnii arbitri ...cand o sai vedeti cu coada intre picioare ( in caz ca nu e retinuta -de ceva- inel pe spinare ) ...! Idiotenia cea mai mare e alta : suni dupa un pui si MARELE CRESCATOR te intreaba pt. ce vrei puiul , pt. expozitie sau pt. paza ? Ati vazut pana unde s-a ajuns ? Ati vazut cum impartiti rasa in doua ? Pai ce sunt 2 standarde la aceeasi rasa ?

Am vazut ca trebuie intocmit un dosar in vederea omologarii , dar in acelasi timp vreti sa schimbati standardu rasei .
1. Cine accepta omologarea rasei daca schimbati standardu acum ?
2.Ne-am straduit atata timp sa crestem caini dupa standardu existent iar cei care n-au reusit sa aiba caini conform standardului acum vor schimbarea dupa cainii lor . Au pus la inaintare muscatura ( gandind ca o sa fie multi de acord datorita muscaturii ) dar ei vor de fapt introducerea culorilor : negru, rosu , coada inel ,s.a. si acainilor de talie mica ,subtiri , cap mic ( maidanezi ) . ASTA E LASITATE - daca n-ai fost in stare sa cresti caini conform standardului existent , schimbi standardul !
3. Oricum in achr nu s-a arbitrat dupa standard , ba chiar de multe ori impotriva standardului !

Luati aminte! ...mai ganditi-va ! va convingeti ce fel de t


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”