Mioritic, A Legendary Breed

Cărți, articole, lucrări științifice despre rasele naționale
Post Reply
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Septembrie 2021
Romanian Mioritic Shepherd, A Legendary Breed
Simona Mirescu si contributori.
https://www.amazon.com/gp/bestsellers/d ... gital-text
(Locul 9 in Best digital sellers)
Ca iubitor al rasei si crescator am impartasit intordeauna din experienta personala si am decis sa public aceasta carte observand un vid de informatie in format print dar si foarte multe date distorsionate mai ales in spatial virtual. Volumul este scris din perspectiva personala avand la baza experienta de peste 30 ani ca si crescator - nu este perfect dar poate fi perfectibil intrucat voi continua publicand si un al doilea volum.
Am solicitat contributia si altor crescatori sau proprietar de mioritic dar din pacate prea putini au raspuns pozitiv si au oferit material – de aceea un al doilea volum sper sa contina mai multe date impartasite de cei ce doresc sa contribuie pentru a da posibilitatea oricui este interest de aceasta rasa sa o cunoasca mai bine si sa o pretuiasca la adevarata sa valoare.

Multumesc tuturor celor ce au acceptat si contribuit la realizarea acestui volum si sper ca si al doilea volum sa se bucure de acelasi interes. Este o provocare mare dar e bine de stiut ca oricine doreste sa impartaseasca din experienta sa, din consideratiile personale, studiu personal, este binevenit (pentru detalii, discutam in privat)
Volumul este scris in limba engleza (va aparea si o varianta in limba romana, mai complexa si completata cu date la zi) si se adreseaza celor care sunt crescatori sau prorpietari de Mioritic.
In cuprins veti gasi informatii explicite despre standard(cu comentarii si fotografii illustrative), detalii despre cateva subiecte de interes si foarte discutate de genul proportii importante, character si temperament, culori, toaletaj, ce inseamna sa fi crescator de mioritic, nutritie, dresaj minimal, probleme generale de sanatate la rasa.
Desigur lista subiectelor ce pot fi abordate si dezvoltate poate fi completata, de aceea am si decis publicarea celui de-al doilea volum unde repet, oricine doreste si este interest, isi poate adduce contributia.
Volumul se gaseste amazon.com(link mai sus direct pe volum si veti fi directionati catre standul de unde se poate cumpara) sau amazon.co.uk(tastati titlul volumului - de aici este mai usor de expediat)

vol1.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Vă felicit pentru acest prim volum și pt. inițiativa de a solicita și alți crescători, de a face apel la experiența lor în realizarea acestei scrieri!
Așa cum s-a mai spus :
"Munca în echipă este capacitatea de a direcționa realizările individuale pentru atingerea unui scop comun."
Din păcate nu mulți înțeleg acest lucru fundamental care dacă ar fi aplicat constant performanța și progresul (poate chiar Adevărul) ar lua locul improvizațiilor sau uneori conjuncturilor fericite care se ivesc rar și pur întâmplător.
Încă o dată felicitări pt curajul și pt efortul de a aborda un subiect atât de complex care stârnește atâta pasiune în cercul, e adevărat restrâns, al specialiștilor și pasionaților Raselor Naționale.
Orice critică din partea celor care au un cuvânt de spus în domeniu bănuiesc că este binevenită, iar al doilea volum în engleză sau ediția în Română poate să devină chiar mai solidă decât prima.
Susțin orice acțiune sau încercare atâta timp cât există o abordare corectă, firească, în ceea ce privește rasele canine românești.
Mult succes d-na Simona!

Câte volume s-au dat în aceste prime 2 luni de la publicare?
Poate ar fi o idee bună de a posta un topic în ENGLEZĂ pt promovarea acestei ediții în secțiunea " FOREIGNERS AREA " a forumului pt ca și utilizatorii de limbă străină să afle despre acest prim volum care există în Engleză, scris din perspectiva unei crescătoare din România.
Link Foreigners Area viewforum.php?f=86


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

În sfârșit o acțiune civilizată și de mare valoare în promovarea Ciobănescului Mioritic.
Bravo și felicitări d-na Mirescu.
Unde și cum pot sa cumpăr un volum? Indiferent dacă este în limba engleza sau romana.
Toată stima și respectul pt ceea ce faceți pt mioritici. Doamne ajuta


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

O să-ncerc sa cumpăr de pe Amazon.


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Se poate comanda pe amazon, tastati numele volumului(aveti in postarea mea si link direct).


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

simonamirescu wrote: Sat Nov 06, 2021 3:32 pm Se poate comanda pe amazon, tastati numele volumului(aveti in postarea mea si link direct).
Cred că acesta este link-ul direct pt a putea fi achiziționată cartea



Ce ați postat inițial în deschiderea topicului duce către o lista de cărți unde nu apare direct volumul "Romanian Mioritic Shepherd, A Legendary Breed"


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Cărți - Lucrări publicate”