Ciobăneştii Bălani - Pot constitui o nouă rasă

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cristi, părerea dvs. este foarte bine argumentată. Eu am reprodus ce spuneau oamenii simpli și asta fiți sigur că s-a întâmplat într-un anumit moment. Dar să lăsăm originea raselor ungurești, care bineînțeles este pierdută undeva în negura vremii și să revenim la Ciobănescul Bălan, căci el prezintă subiectul discuției noastre.

Mai așteptăm și alte fotografii.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Image

Image


dragos nitoi
Posts: 15
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:13 am

Oliviu Secara wrote:Mulţi dintre noi, cei care mergem pe la stâni am văzut la ciobani câini albi, bălani care nu seamanănă foarte mult cu nici una dintre rasele noastre omologate. Câinii sunt destul de robuşti, albi, cu mucoasele pigmentate în negru, botul este mai pătraţos decât la Carpatin, iar talia este între 60-70 cm.
Ce părere aveţi ? Pot constitui în timp aceşti câini o nouă rasă românească ?
Există asemănări cu alte rase europene ?
Vă invit la discuţii pe această temă.

Încă nu am scotocit arhiva foto personala, dar am găsit nişte materiale în care apar câteva exemplare de Ciobăneşti Bălani. Dacă deţineţi poze cu astfel de câini puteţi să le scoateţi la lumină cu încredere :D

Vom putea oare vreodată să urăm acestui tip de câine ciobănesc bun venit în breasla raselor naţionale de ciobăneşti ?

Image

Image

Image




Ciobanestii balani sunt de multi ani in sprijinul ciobanilor, ei fiind foarte apreciati pentru curajul lor, statura impresionanta si latratul puternic, au fost selectati de-a lungul anilor pentru utilitatea lor, ei fiind mai usor de observat noaptea si in special la atacul ursilor si lupilor cand ciobanii isi ajuta cainii in lupta!Nu stiu care este zona geografica de provenienta a acestor caini, mai nou sunt asociati cu zona Transilvaniei, tot ce este posibil,dar la noi in Prahova ciobanii cresc acesti caini de zeci de ani, ca si referinta ar fii Valea Prahovei dar in special imprejurimile Campinei (Valea Doftanei, Pietriceaua,Brebu...).


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Recent am fotografiat la hotarul dintre Maramures și Sălaj, în Poiana Blenchii mai exact, un Bălan care făcea pază în ograda cu lemne a stăpânului.
Mai jos câteva fotografii
- avea ceva iritatie la nivelul trufei

Image

Image

Image

Image

Image

- profil de tarabostes
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Superb exemplar!! :)


Image
Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Salut, vreau sa-ti spun ca ai inca un sustinator in cauza ta, pt Balanul de Transinvania, si te pot ajuta prin faptul ca am 2 exemplare superbe, cainele de un an si 2 luni, si catelusa de 9 luni. Nu sunt de Pirinei, nici Kuvasz, nici de Tatra, si nici de Abruzzo, sunt de la 2 ciobani diferiti, identici cU cei din pozele tale, deci sa fie oare BALAN DE TRANSILVANIA? Daca crezi ca iti pot fi de folos cu ceva, 0757556871, sau Romania_route66@yahoo.com


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

route66 wrote:Salut, vreau sa-ti spun ca ai inca un sustinator in cauza ta, pt Balanul de Transinvania, si te pot ajuta prin faptul ca am 2 exemplare superbe, cainele de un an si 2 luni, si catelusa de 9 luni. Nu sunt de Pirinei, nici Kuvasz, nici de Tatra, si nici de Abruzzo, sunt de la 2 ciobani diferiti, identici cU cei din pozele tale, deci sa fie oare BALAN DE TRANSILVANIA? Daca crezi ca iti pot fi de folos cu ceva, 0757556871, sau Romania_route66@yahoo.com
Ma bucur cand intalnesc oameni de actiune asa ca dumneavoastra. Va voi contacta in curand.
Puteti veni cu materiale foto si video pe acest topic si simtiti-va liber sa va exprimati opiniile cu privire la posibilitatea omologarii unei noi rase de Ciobanesti Romanesti.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

balani

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

balani

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

balani de transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Balani de Transilvania

Image


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Doamne, caini astia doi seamana ca doua picaturi de apa :!: . Ziceti ca sunt luati din zone diferite? :?: :?: Avem niste rase de ciobanesti extraordinare. E pacat de ele sa se piarda.
Va urez mult succes si doamne ajuta sa-i omologati ! Cred ca o sa fie cale lunga :D


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Pui de Balan de Transilvania

Image


Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Pui de Balan de Transilvania, 7 saptamani

Image


Post Reply

Return to “Ciobănescul Românesc Bălan”