Ciobănescul Românesc Corb

Discuții, materiale foto și video
BUCOVINEANUL MEU | CORBUL MEU
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Rasa mea de suflet.
Corbul are nevoie de cat mai multi iubitori, crescatori si proprietari in vederea omologarii definitive.
Nu ma intind la prea multa vorbarie pt. ca fiind pe un forum dedicat unei rase romanesti, cu siguranta toti utilizatorii cunosc rasa aceasta.
In limita timpului disponibil voi posta cate o poza sau cate un filmulet.

Fac deschiderea cu poza unui mascul care mie imi place foarte mult.
Il consider unul dintre primii 3 masculi din tara. Probabil sunt subiectiv avand in proprietate o fiica a lui.

Corbea - crescator si proprietar Vali Teusan, Rucar

Image


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

]Frumos exemplar, corbule!
Am si eu cateva poze cu corbi de prin expozitii, o sa le caut si o sa le postez, pentru ca e o rasa ce are nevoie de promovare mai ampla.
Frumoasa rasa!


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Image

Image

:D


Image
lucian daisa
Posts: 1
Joined: Sun Sep 16, 2012 2:21 pm

CATRE ADMIN,
Initiativa de a avea un topic despre ciobanesti romanesti,o consider regretabila.Nu consider ca in acest moment se mai doreste asa ceva.Lucrurile,chinologic vorbind,sunt de mult separate,exista situri specializate,unde se pot purta discutii serioase,unde se pot cere si da informatii precise si la obiect de la crescatori de valoare asupra unor aspecte legate de o anumita rasa.
Din punct de vedere al ciobanestilor romanesti corbi,consider cu totul inoportuna intentia d-voastra.Tinand cont ca aceasta rasa este"la inceputuri",se doreste foarte mult ca munca celor cativa crescatori de o incontestabila valoare(vezi Sebastian Flesieru,Ionete Catalin,Valentin Teusan),sa nu fie batjocurita de anumiti indivizi fara scrupule care nu-si doresc altceva decat sa arunce cu noroi,sa aprinda si sa intretina scandaluri.
Ca atare,vorbind in numele mai multor crescatori de ciobanesti romanesti corbi,deja asociati intr-o forma legala si intr-un proiect de mediatizare a acestei minunate rasa nationala,ma simt dator sa va avertizez ca evenimentele ce vor decurge ca si urmare a acestei intentii a d-voasta vor lasa o amprenta deloc frumoasa atat asupra canisei d-voastra cat si a propriei persoane.
Totodata,tin sa va spun ca veti aduna pe acest forum doar indivizi fara caracter,care supravietuiesc la marginea societatii si se pretind atotcunoscatori asupra raselor nationale,lucru dealtfel imposibil,multi dintre ei neavand si necrescand in viata lor un exemplar macar,iar ceilalti fiind fericitii posesori ai unei poze cu un pretins ciobanesc scos la vanzare pe marginea drumului.
Nu faceti nici un serviciu ciobanestilor romanesti,ci dimpotriva,un mare deserviciu.Ati ales sa cresteti mioritic,incercati s-o faceti cat mai bine,mediatizati rasa si cainii d-voasta cat mai intens,luptati doar pentru aceasta rasa.Exista si alte forme de asociere cu mult mai prolifice decat ceea ce incercati.Recunoasterea calitatilor unui caine se face in ring,unde nu se arbitreza proprietarul ci" animalul".Nu va ajuta la nimic aceasta intentie din punct de vedere chinologic.
Nu v-a cerut nimeni sprijinul sau ajutorul pentru promovarea celorlalte rase romanesti,lucrurile ecestea se intampla,exista oameni pregatiti cu state vechi in chinologie.
Pri urmare,plecand de la ideea ca va consider doar un diletant si un naiv,va indic sa va opriti aici.Nu stiti ca va jucati cu focul.Nu va lasati atras in lupte care nu sunt ale d-voastra.Nu ajutati deloc chinologia romana,deja framantata,prin aceste actini.Daca iubiti cainii romanesti,nu mai actionati in acest mod.Nu ajuta.Da-ti doar sansa impostorilor de a se exprime.Veti fii asociat cu ei.Nu veti mai reusi sa iesiti din aceasta mocirla.Repet,este cazul sa va opriti.In acest mod,toata munca depusa va fii in zadar.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu am văzut nici o statistică în legătură cu participarea Corbilor la Campionatul European de la Bucureşti. Care e situaţia lor ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Din cate vad pe site-ul Asociatiei Chinologice Romane in data de Sambata 6.10.2012 vor fi arbitrati la ringul 28 ,la orele 12:30 de catre d-na arbitru Daniela Radu un numar de 26 de exemplare de ciobanesc romanesc corb.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Un lucru bun pt iubitorii de ciobanesti romanesti este ca arbitrajele celor doua rase de grupa a doua romanesti nu va fi la aceeasi ora(corbii la 12:30 iar bucovinenii la 11:30) astfel dandu-se posibilitatea urmaririi amandorora.Din pacate nu acelasi lucru se poate spune si duminica cand celelalte rase romanesti de grupa I (MIORITICUL SI CARPATINUL) vor incepe la aceeasi ora respectiv 10:00.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Succes Corbilor la EDS !!


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

pui de Corb la EDS

Image


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

lucian daisa wrote:CATRE ADMIN,
Initiativa de a avea un topic despre ciobanesti romanesti,o consider regretabila.Nu consider ca in acest moment se mai doreste asa ceva.Lucrurile,chinologic vorbind,sunt de mult separate,exista situri specializate,unde se pot purta discutii serioase,unde se pot cere si da informatii precise si la obiect de la crescatori de valoare asupra unor aspecte legate de o anumita rasa.
Din punct de vedere al ciobanestilor romanesti corbi,consider cu totul inoportuna intentia d-voastra.Tinand cont ca aceasta rasa este"la inceputuri",se doreste foarte mult ca munca celor cativa crescatori de o incontestabila valoare(vezi Sebastian Flesieru,Ionete Catalin,Valentin Teusan),sa nu fie batjocurita de anumiti indivizi fara scrupule care nu-si doresc altceva decat sa arunce cu noroi,sa aprinda si sa intretina scandaluri.
Ca atare,vorbind in numele mai multor crescatori de ciobanesti romanesti corbi,deja asociati intr-o forma legala si intr-un proiect de mediatizare a acestei minunate rasa nationala,ma simt dator sa va avertizez ca evenimentele ce vor decurge ca si urmare a acestei intentii a d-voasta vor lasa o amprenta deloc frumoasa atat asupra canisei d-voastra cat si a propriei persoane.
Totodata,tin sa va spun ca veti aduna pe acest forum doar indivizi fara caracter,care supravietuiesc la marginea societatii si se pretind atotcunoscatori asupra raselor nationale,lucru dealtfel imposibil,multi dintre ei neavand si necrescand in viata lor un exemplar macar,iar ceilalti fiind fericitii posesori ai unei poze cu un pretins ciobanesc scos la vanzare pe marginea drumului.
Nu faceti nici un serviciu ciobanestilor romanesti,ci dimpotriva,un mare deserviciu.Ati ales sa cresteti mioritic,incercati s-o faceti cat mai bine,mediatizati rasa si cainii d-voasta cat mai intens,luptati doar pentru aceasta rasa.Exista si alte forme de asociere cu mult mai prolifice decat ceea ce incercati.Recunoasterea calitatilor unui caine se face in ring,unde nu se arbitreza proprietarul ci" animalul".Nu va ajuta la nimic aceasta intentie din punct de vedere chinologic.
Nu v-a cerut nimeni sprijinul sau ajutorul pentru promovarea celorlalte rase romanesti,lucrurile ecestea se intampla,exista oameni pregatiti cu state vechi in chinologie.
Pri urmare,plecand de la ideea ca va consider doar un diletant si un naiv,va indic sa va opriti aici.Nu stiti ca va jucati cu focul.Nu va lasati atras in lupte care nu sunt ale d-voastra.Nu ajutati deloc chinologia romana,deja framantata,prin aceste actini.Daca iubiti cainii romanesti,nu mai actionati in acest mod.Nu ajuta.Da-ti doar sansa impostorilor de a se exprime.Veti fii asociat cu ei.Nu veti mai reusi sa iesiti din aceasta mocirla.Repet,este cazul sa va opriti.In acest mod,toata munca depusa va fii in zadar.
Multumesc pentru vorbele frumoase.
Sa stiti ca azi a fost vreme frumoasa aici la marginea societati...
Dr. Raul Petrut


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Un Ciobănesc Corb la CAC Turda 2012
Foto:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

A lui Mihai este femela?


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Din cate stiu eu, da.


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

pop marius wrote:Din cate stiu eu, da.
Multumesc, ma gandeam eu!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Interesanta ideea omologarii unei rase canine!Tin sa precizez ca nu am nimic impotriva unei astfel de actiuni atata timp cat ea este corect realizata!Avem din pacate atatea experiente triste cu rasele de mioritic si carpatin in ceea ce priveste omologarea lor interna si la FCI incat trebuie sa tinem cont de ele si azi!
Mai intai de toate ce presupune o omologare interna ar trebui sa se stie de catre toti fanii acelei rase!Criteriile de omologare interna si internationala a unei rase canine sunt aceleasi peste tot in chinologie indiferent de apartenenta organizatorica locala sau externa!
Ce trebuie stiut:
1. Omologarea interna
- este prima care se face si recunoaste ca atare de catre ministerul agriculturii sau un for special desemnat din structura acestuia
- ea se face pe baza urmatoarelor criterii minime obligatorii:
a. o cerere din partea crescatorilor si detinatorilor organizati intr-o forma juridica legal constituita, inregistrata si functionala - asociatie de crescatori,asociatie chinologica,club de rasa,etc adica un ONG
b. o documentatie care trebuie sa contina:
- o sectiune tehnica: standard rasa propus;regulament de organizare si functiunare al clubului/asociatiei;metode de control al cresterii si inmultirii rasei dar si a reproducatorilor.; tipizate si documentatii folosite (declaratii/contracte de monta fatare,foi de arbitraj,cereri de inscriere,model de pedigree,etc); organizarea concursurilor; arbitrii,etc
- o sectiune medicala: bolile specifice rasei,probleme medicale,prezentarea liniilor fara consangvinizare realizate pe 3 generatii consecutive, prezentarea liniiilor de consangvinizare realizate si modul de control dirijat al inmultirii,etc
- o sectiune foto: poze cu reproducatori de elita,cu defecte,cu pui,etc
c. o sustinere din partea unor organizatii similare, a unei institutii de invatamant veterinar, etc
In urma analizei acestei documentatii complete si complexe se aproba sau nu cererea respectiva!
Omologarea externa are la baza aceleasi criterii tehnice la care se mai adauga unele interne proprii!
De exemplu la FCI se aproba inceperea omologarii pentru o durata de 10 ani acum desi in trecut nu exista acest barem de timp!
Intrebarea era aici si acum legata de acest caz prezentat de dvstra,daca s-au respectat toate aceste conditii minime obligatorii sau nu?
Pentru ca daca luam datele publicate pe net cel putin si le comparam cu cele din cadrul expozitiilor ACHR observam ca exista un numar de pana in 20-30 de caini inregistrati in COR-ACHR, la fel numarul caniselor este de maxim 10, ca sa nu zicem de numarul montelor si fatarilor inregistrate chinologic care nu depaseste 15-18!
Ca si concluzie finala rezulta ca nu cu heirupul se omologheaza o rasa!


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Cezar, am o rugaminte: ignora acest topic!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Stimate domn, de ce sa ignor acest topic?
Va deranjeaza adevarul? Nu doriti sa respectati niste cutume macar, daca niste regulamente nici macar nu sunt cunoscute?
Cezar Osiceanu
P.S. Si sincer as prefera sa folosim formule de politete in adresare mai ales ca nu imi aduc aminte sa va fi cunoscut indeajuns de bine incat sa imi permit a ma tutui cu dvstra!


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

SOLICIT interventia moderatorului si curatarea topicului!


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Ciobanescul romanesc corb este o rasa naturala care s-a format in zona Carpatilor Meridionali si in subcarpati, in judetele Dambovita, Arges, Prahova si Brasov. Rasa a fost folosita dintotdeauna la paza turmelor de oi si de bovine, dar si a locuintelor. Desi arealul sau de raspandire este restrans, populatia de caini ciobanesti romanesti corbi este destul de numeroasa si astazi.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

In principiu nu are nimeni de nicaieri nimic impotriva omologarii unei rase canine atata timp cat sunt respectate procedurile de inregistrare a ei,proceduri universal valabile si anume:
- dosar tehnic: club de rasa, arbitrii,inregistrari in COR,afixe de crescator inregistrate,formularistica si tipizate,etc
- dosar chinologic: minim 8 linii de sange pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare,standard rasa,omologare nationala recunoscuta de o institutie de profil a statului,
- dosar foto
- dosar medical; probleme medicale specifice si nespecifice rasei,genetica,etc
- dosar media
Asa dupa cum noi la CNCCR am pus pe net dosarul de omologare executat impreuna cu presedintele comisiei de omologari a FCI, dnul dr Jean Maurice Paschoud - si l-am trimis si la FCI ca se evitam eliminarea raselor romanesti de mioritic si carpatin din cadrul procesului de omologare ca urmare a slabei calitati a dosarelor trimise de catre ACHR, cred ca ar fi benefic pentru toata lumea sa se posteze la fiecare rasa in parte dosarul care a stat la baza inregistrarii si acceptarii de catre ACHR si FCI a rasei respective.
In acest fel am putea vedea cu totii si analiza bineinteles aceste dosare daca ele exista cu adevarat, daca au fost corecte sau nu,etc spre binele cainilor in principal!
Cu stima,


Post Reply

Return to “Bucovineanul & Corbul-Grupa II”