Discuții generale despre Mioritic

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

raul wrote:
marius haiduc wrote:Image

Glont la prima lui expozitie.

Poate doar mie mi se pare, dar masculul din prim plan, cel cu negru, parca este impaiat. Poate a fost surprins doar intr-o pozitie nefavorabila, dar tare aiurea ii stau picioarele.

Stie cineva din ce linie este, ce canisa?
Raul, ştiu că-i din Suceava, de la ceva canisă de-acolo. Doamna l-a luat de drag, nu pt. expoziţii, dar la rugămintea crescătorului (Mustea parcă...) a venit la Timişoara cu el. O felicit şi o apreciez pt. asta. Câinele e f frumos, am stat ore întregi împreună. Avea, în momentul expoziţiei vreo 10 luni. Chiar e un câine frumos, fără probleme medicale.
Unghiul poate că-l dezavantajează.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

ursu carpatin wrote:
raul wrote:
marius haiduc wrote:Image

Glont la prima lui expozitie.

Poate doar mie mi se pare, dar masculul din prim plan, cel cu negru, parca este impaiat. Poate a fost surprins doar intr-o pozitie nefavorabila, dar tare aiurea ii stau picioarele.

Stie cineva din ce linie este, ce canisa?
Raul, ştiu că-i din Suceava, de la ceva canisă de-acolo. Doamna l-a luat de drag, nu pt. expoziţii, dar la rugămintea crescătorului (Mustea parcă...) a venit la Timişoara cu el. O felicit şi o apreciez pt. asta. Câinele e f frumos, am stat ore întregi împreună. Avea, în momentul expoziţiei vreo 10 luni. Chiar e un câine frumos, fără probleme medicale.
Unghiul poate că-l dezavantajează.
întradevăr, unghiul de fotografiere nu e cel mai bun în poza de mai sus.
Iată mai jos, o fotografie cu același mascul de la Campionatul Național de Ciobănești Românești Predeal 2015.
      • Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Văd că doamna iar a fost păcălită! :lol: La Timişoara mi-a spus că a păcălit-o să meargă plusând cu "omologarea". Aici care o fi fost motivul? :lol:
Oricum, e un câine frumos de tot.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Hora din Zestrea Stânelor se bucură de primăvară :mrgreen:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm



il cunoaste cnv pe acest domn? eu nu am auzit de el ..Din ce vad acolo nu sunt nush ce mioritici cum se lauda el cu linia lui neica si a nush cui ..stiti cv despre acest "mare crescator" ? :))


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Mihaitza wrote:

il cunoaste cnv pe acest domn? eu nu am auzit de el ..Din ce vad acolo nu sunt nush ce mioritici cum se lauda el cu linia lui neica si a nush cui ..stiti cv despre acest "mare crescator" ? :))
cine e oare domnul acesta :?: e chiar amuzant intr-un fel. pacat de cainii care sunt tinuti in conditiile grele de acolo.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

nush si eu am bufnit in ras cand am vazut reportaju ..cica e mare crescator :)) nici nu stia sa explice cum trb ce inseamna caine cu pedigree si fara ...probabil nu are foarte multa sc dupa modul sau de exprimare dar infine ee f amuzant..deci nimeni nu a auzit de acest om ? :))) aviz celor cu, canise sa nu cumva sa aveti concurenta :))


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mihaitza wrote:

il cunoaste cnv pe acest domn? eu nu am auzit de el ..Din ce vad acolo nu sunt nush ce mioritici cum se lauda el cu linia lui neica si a nush cui ..stiti cv despre acest "mare crescator" ? :))
Neica Mihai din Buzau a fost un crescator cunoscut si apreciat la vremea lui. Desi cainii lui nu au spus f multe, vb circula ca a avut caini f buni, care au mers inspre cateva canise de la noi, cum e "de gotca".

Dl Osiceanu poate sa ne lamureasca mi bine cu actele cainilor, caci au fost multe controverse in legatura cu autenticitatea lor . Stiu ca era membru UACHIR si i-ati inmanat personal ceva acte.........


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Neica Mihai era din Bacau!
Ca si crescator dpdv chinologic era de tip varza - adica facea consangvinizari absolut haotice dupa uzantele crescatorilor de porumbei de dinainte de anul 1990. Practic nu mai stia nici el din cine erau exact cainii lui pentru ca spunea in functie de comparator diverse povesti!
Hrana pe care o dadea cainilor lui era facuta in curte intr-un ceaun mare in care fierbeau cadavre de pui luate nedeplumate de la abator alaturi de organe de porc si vita eventual cu ceva oase luate tot de la abator de la confiscari! In ceaun se mai adauga malai la greu plus ceva paine uscata si gata masa cainilor!
Cat priveste modul de tinere a cainilor in curte acesta era urmatorul: avea de obicei 2 masculi legati pe lant si 2 female la fel tot pe lant tinute, plus o female de obicei gestanta pusa sub un sopron si o mica imprejmuire pentru pui facuta din ceva sarma tip Buzau!

Avea o poveste de debut in chinologie pe care o facuse special pentru a starni compasiunea celor care o ascultau poveste in care spunea ca baiatul lui cel mare avea o boala grea si ca ii ceruse sa ii ia un caine mioritic, iar el ca un tata iubitor s-a dus pana la Gheorghe Cretu si s-a rugat de el un an aproape sa ii dea o femela de mioritic pentru copilul lui care ca prin minune dupa ce a vazut cainele in curte s-a facut dintrodata bine! Adevarul era insa altul: l-a vazut pe Cretu la o expozitie la care se nimerise din intamplare si a vrut sa cumpere un mascul de la Acela insa a fost refuzat, dupa care a insistat si dupa un an a cumparat o femela pe care o monta la stanele de pe langa Bacau. vazand ca se vand bine puii a luat si un mascul cu care a inceput sa mearga si prin expozitii. Si-a dat seama repede de valoarea reclamei directe asa ca mergea nu cu un caine sau doi ci cu o remorca cu 5-6 caini si bineinteles cu puii de vanzare.

De pedigree nici nu auzise cand ne-am cunoscut noi prin 1991 si se lauda cu ceva diplome si vaze de sticla si scrumiere primite pe la concursurile unde fusese.
L-am convins cu greu sa inregistreze cainii adulti si sa inceapa inregistrarea montelor si fatarilor dpdv chinologic. Cu pedigreele la cainii adulti a fost Ok ptr ca le arata posibililor cumparatori pentru a ii impresiona atunci cand prezenta pui de vanzare dar cu pedigree la pui a fost dezastru! El refuza pur si simplu sa declare cuiburile ptr ca asa nu mai putea vinde puii zicand ca au doar 5-6 saptamani in vreme ce ei aveau in mod real cel putin .

De mine nu avea cum scapa ptr ca eram saptamanal la poarta lui - in acea perioada faceam aprovizionarea cu materie prima ptr firma OSIPET ( gaturi de pasare) si il mai si sponsorizam cu cam 10-20 de kg gratuit.
L-am ajutat sa vanda cam 20 de caini la diverse persoane pe care i le aduceam casa la el fara sa cer sau sa primesc vreun comision - eram interesat direct ca sa aduc spre Bucuresti cati mai multi mioritici ptr a avea o baza de selectie, ocazie cu care am luat de la Bere si Cerna din Timisoara, Ovadiuc de la Humor, Dumitrof de la Iasi, etc ceea ce mi s-a parut mai rasarit ca si calitate .
Ca de obicei cerea preturi astronomice ptr acea vreme si la un moment dat a inceput sa se lacomeasca si mai tare ceea ce l-a facut sa faca monte din 6 in 6 luni cu aceleasi female lucru care m-a facut sa opresc colaborarea cu el! In plus in acea perioada crescuse baza de caini indeajuns incat sa nu mai avem nevoie de caini de la el si trebuia sa fie preset sa respecte cerintele chinologice de inregistrare si declarare a montelor si fatarilor.
I-am explicat unde gresea in ceea ce priveste consangvinizarile repetate si i-am aratat cum si de ce va scadea calitatea exemplarelor produse de el cat de curand daca va mentine aceleasi greseli de pana atunci dar din pacate nivelul educational redus si lacomia l-au facut sa continue greselile. atunci membrii clubului din Bucuresti au decis ca el sa nu mai faca parte din club - ca sa nu zic ca pana si cotizatia tot eu o plateam ptr el fara sa primesc banii dati!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Greseala mea a fost ca din dorinta de a il ajuta la vanzarea cainilor si a atrage pe cei interesati in cumpararea de mioritici - o rasa necunoscuta in Bucuresti atunci - am spus ca si eu am cumparat caini de la el si atunci toti au fugit la Neica sa cumpere caini - Bere era toata ziua la poarta lui, Cerna plangea la telefon ca il face sa astepte de 6 luni, etc. Nu era nici o minciuna in afirmatia mea ci ea a fost interpretata ca un semn de garantie asupra produsului oferit de Neica!
Pe un vames din Bucuresti l-am dus la Neica si a cumparat cinci caini -3 adulti si 2 junior - la o medie de 400 de marci germane per caine ( fabulos pret ptr acea perioada!) Pe baiatul presedintelui clubului Dinamo l-am dus la Neica ca sa isi cumpere un mascul de 4 luni cu 600 de marci germane ( Neica I-a promis ca daca nu se face cat Ursu al meu ii da banii inapoi - cum a iesit doar un catel de talie medie si atat Neica a uitat promisiunea facuta si toate s-au spart in capul meu ca de obicei!)
Intrebarea logica este daca se bate atata moneda pe rezultatele de crescator ale lui Neica de ce nu apar caini cu pedigree de la el ( altii decat cei inregistrati de mine si ptr care eu le-am scos pedigree la UACHIR)? De ce nu a mai aparut nici un caine din anii 1992 incoace, caine produs de Neica pana la decesul sau dupa anul 2000, care sa aibe calitati de campion?
Un alt exemplu de notorietate este cel al lui Puiu Pal - hotul din iasi!. Acesta , Pal, a cumparat de la Neica 2 caini un mascul si o femela CU CARE SI-A FACUT DEBUTUL IN CHINOLOGIE! Iar pe propriul site Pal ii multumeste lui Neica ptr cei doi caini pe care I-a cumparat de la el si pe care i-a inregistrat sub afixul sau de crescator nu cel al lui Neica!!!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:Greseala mea a fost ca din dorinta de a il ajuta la vanzarea cainilor si a atrage pe cei interesati in cumpararea de mioritici - o rasa necunoscuta in Bucuresti atunci - am spus ca si eu am cumparat caini de la el si atunci toti au fugit la Neica sa cumpere caini - Bere era toata ziua la poarta lui, Cerna plangea la telefon ca il face sa astepte de 6 luni, etc. Nu era nici o minciuna in afirmatia mea ci ea a fost interpretata ca un semn de garantie asupra produsului oferit de Neica!
Pe un vames din Bucuresti l-am dus la Neica si a cumparat cinci caini -3 adulti si 2 junior - la o medie de 400 de marci germane per caine ( fabulos pret ptr acea perioada!) Pe baiatul presedintelui clubului Dinamo l-am dus la Neica ca sa isi cumpere un mascul de 4 luni cu 600 de marci germane ( Neica I-a promis ca daca nu se face cat Ursu al meu ii da banii inapoi - cum a iesit doar un catel de talie medie si atat Neica a uitat promisiunea facuta si toate s-au spart in capul meu ca de obicei!)
Intrebarea logica este daca se bate atata moneda pe rezultatele de crescator ale lui Neica de ce nu apar caini cu pedigree de la el ( altii decat cei inregistrati de mine si ptr care eu le-am scos pedigree la UACHIR)? De ce nu a mai aparut nici un caine din anii 1992 incoace, caine produs de Neica pana la decesul sau dupa anul 2000, care sa aibe calitati de campion?
Un alt exemplu de notorietate este cel al lui Puiu Pal - hotul din iasi!. Acesta , Pal, a cumparat de la Neica 2 caini un mascul si o femela CU CARE SI-A FACUT DEBUTUL IN CHINOLOGIE! Iar pe propriul site Pal ii multumeste lui Neica ptr cei doi caini pe care I-a cumparat de la el si pe care i-a inregistrat sub afixul sau de crescator nu cel al lui Neica!!!
Va referiti cumva la canisa de Iaro?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Da! despre canisa iaro este vorba. Puiu Pal a cumparat un mascul si o femela de la Neica si pentru asta ii multumea direct pe pagina lui de net unde se gaseau si cei doi caini sub afixul Iaro inregistrati!
nu numai canisa de Runc a lui Mustea a facut asemenea porcarii!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Mihaitza wrote:

il cunoaste cnv pe acest domn? eu nu am auzit de el ..Din ce vad acolo nu sunt nush ce mioritici cum se lauda el cu linia lui neica si a nush cui ..stiti cv despre acest "mare crescator" ? :))
Am incercat sa ascult interviul pana la capat dar din pacate este varza!
Un nene reporter sa straduieste sa ii faca reclama mascata unui asa zis crescator care bate campii cu gratie amestecand termeni si nume, vedem cativa caini prost ingrijiti la capitolul periaj mai ales si de talie medie dar apreciem cu totii in mod total "pozitiv" zic eu cat de marete sunt padockurile cainilor si ce mult spatiu au acesti caini! Pfui! :shock:


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

:))) cand am vazut reportaju muream de ras ..omu nu are multa scoala si nu prea stie sa explice plus ca minte f mult


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Va salut stimati colegi! Astazi am ramas surprins sa imi zica bunicii ca ciobanescul mioritic e f periculs ca mananca oameni..ma rog stiti dvs. cum sunt bunicii stiind ca si eu inca mai cresc acest gen de caine. M-am suparat si am intrebat de unde stiu ca e o mare prostie si mi-au spus ca de la televizor ..iar eu imediat m-am informat si am gasit si material video ..Dar spre surprinderea mea am ramas uimit si tot odata nervos ca unii oameni vorbesc in nestiinta de cauza despre rasele de caini ..si asta duce la o imagine proasta despre mioritic si tot odata ciobanestii romanesti! Eu am si dat 2 comenturi acolo si am specificat ca in nici un caz nu e mioritic dar va las sa urmariti materialul ? ce spuneti ?

https://www.reporterntv.ro/stire/o-femei ... g.comments


Sincer ar trebuii ca cineva ca domnul Muntean sa intervina in situatii gen si sa clarifice problema! din cauza unor oamnei dar si reporteri ca acestia mioriticul are imagine proasta iar oamenii care nu cunosc rasa si nu stiu despre ce e vorba cred!


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnul Muntean in ce calitate sa intervina? Si ce sa spuna el? despre rujul pe care il foloseste dimineata? despre cate spagi si-a luat pana acum? despre cum a nenorocit mioriticul si carpatinul?
sa fim seriosi!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Un scurt reportaj despre Ciobănescul Mioritic și Bucovinean



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumos interviul :D ar fi bine ca sa se intample asemenea evenimente mai des si mioriticul sa fie mai mult dezbatut, prezentat oamenilor...sa nu fie tot asa pe scurt :D si mai ales cu diferiti crescatori de la o editie la alta, doar stim bine ca mai avem crescatori de elita in tara cu exemplare foarte frumoase ;) M-as bucura sa vad asemenea evenimente la televizor cat mai des ..apropo de chestia asta era mai demult emisiune parca in fiecare duminica cu domnu Gabriel Cocu la televior si era f interesata si de ajutor pacat ca nu mai este :P


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

În Paradis :mrgreen: :D
        • Image

          Image

          Image

          Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

ce faine sunt pozele :D ..unde sunt facute si ale cui sunt exemplarele :P ?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”