Am salvat un mioritic abandonat intr-o curte de om

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
Post Reply
AnaIonescu
Posts: 2
Joined: Mon Oct 18, 2021 2:12 am

Cum pot unii oameni sa abandoneze asa ceva ?! M-am îngrozit cand l-am vazut in acea curte legat , fara apa si mancare pe o temperatura de 38 grade afara. Lasat in agonie sa moara . Dumnezeu l-a dus pe sotul meu in acea curte cu gandul sa il ia pe proprietar pentru a face ceva treaba cu el . Pe dansul nu l-a gasit acasa , in schimb a gasit cainele . Asa a ajuns la noi 🙂
Rezultatul dupa 1 an
Rezultatul dupa 1 an
Cand l-am gasit
Cand l-am gasit


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Faceți o faptă bună . Știu că sunteți bine intenționați. În comunitatea Mioriticul. Ro Forum puteți învață în timp cum puteți face bine Mioriticului din punct de vedere chinologic, așa cât mai aproape de regulamente.
Văd ca ai reușit să deschizi un topic nou și să postezi prima replica și câteva poze. Te așteptăm cu interes să continui cu întreaga lui poveste.

Te invit să găsești și să CONTRIBUI în această comunitate la discuții despre standard, despre temperament, despre probleme medicale, despre istorie, despre canise, despre câini. Un forum dedicat ciobănescului românesc mioritic, dar cu secțiuni speciale și pentru ceilalți ciobănești omologați sau în curs de omologare.

De ce să te documentezi de pe forum si sa te implici în dezbateri ?
Din câteva motive extrem de simple:

1. Discuțiile sunt bine categorisite pe secțiuni.
Afli lucruri noi și cât mai corecte posibil.
Spre deosebire de un grup de facebook unde topicurile se pierd pe măsură ce apar altele noi, pe forum e ușor de găsit orice topic(subiect) și e ușor de inițiat un dialog pe o temă nouă.

2. Poți avea o evidență clară a exemplarelor existente, datorită secțiunii "Mioriticul meu" ( viewforum.php?f=36) unde poți deschide câte un topic pentru fiecare câine pe care-l ai în proprietate și pentru a urmări evoluția unui exemplar pe care îl ai în vedere pentru posibile monte etc.

3. Ești la curent cu ultimele noutăți din cadrul MCR, ultimele circulare, informări sau regulamente AChR.

4. Poți cumpăra/vinde/anunța monte la secțiunea specială de Vânzari/Cumpărari/Monte.

Și din alte zeci de motive pe care le vei descoperi singură explorând fiecare ungher al Forumului Raselor Canine Naționale .


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Bine ați venit pe forum. Știm povestea lui Nils de pe Utube. Felicitări pt tot ajutorul acordat câinilor dvs și bucurie mare ca aveți pui de la Nils și Chira. Sa va trăiască și speram sa le găsiți și lor stăpâni de treaba ca și caucazienilor.
Doamne ajuta și multă sănătate tuturor.


AnaIonescu
Posts: 2
Joined: Mon Oct 18, 2021 2:12 am

Mulțumim pentru sustinere 🙋🏻‍♀️. In sfarsit avem si mostenitori de la acest minunat mioritic Nils . Cand sa ne luam gandul de a avea pui de la el , Hop sa intamplat minunea 😀


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Buna seara! Bine ați venit pe forum! Ma bucur ca incercati sa promovati si cea mai spectaculoasa si speciala rasa, din punctul meu de vedere, anume mioriticul! E o situație dificila la nivel național a acestei rase și de aceea trebuie toți sa avem grija cum ne ocupam de ei chinologic , în asa fel încât sa fie cât mai mult în standardul rasei.
Va stiu de pe YouTube si Facebook... e foarte bine ca ati ajuns pe platforma. Multa sănătate și putere de munca va doresc! Asteptam din când în când poze , filmări 😁🙏🤗


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Hai noroc Mihăiță.
Știu și am văzut cum l-ai pregătit pe Drogo pt Oradea,. Dar n-a fost sa fie cu covidul asta. Super frumos mascul. Și cred ca e foarte iute Drogo.
Novac al meu e dezastru total. Îi creste prea multa blana, e foarte greu de pieptănat, aproape imposibil. Plouă afara și el doarme în fața porții în ploaie. Are beciul lui cu paie, uscat și cald. Nu da doi bani. Tot afara vrea. E ud, murdar, impaslit, etc. Cum naiba să-l mai curat eu pe asta?
Are cel puțin 70kg, e masiv și.... îl doare la basca de murdărie.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Scuze. Trebuia să-ți scriu pe forumul tău, impresii despre Drogo.
Iar o sa ma certe dl Secara.
Oricum, Nils și ai lui sunt bineveniți între mioriticii noștri. Suntem mândri pt el, ca a rezistat în fata morții prin abandon și înfometare. Adevărat mioritic Dar, noroc ca l-a găsit Ionescu și l-a pus pe picioare. N-are pedigree, dar e clar ca are conformația unui mioritic. Chestia tare, e ca oamenii ăștia au milă și suflet sa ajute orice fel de câini. Câți dintre noi ar ajuta un câine cu 3 picioare ca Pif?


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Hristos a înviat.
Dacă vreodată aveți nevoie pt o monta cu Kira, de un mascul de aproape 3 ani, frumos, masiv, sănătos bineînțeles gratuit, va rog sa ma contactați.
Îl găsiți pe forum.... Novac.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac are bineînțeles act pedigree.


Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”