Cum vedeti MIORITICUL peste 5 ani ?

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
Post Reply
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut,

Cresc mioritic de aprox ~4-5 ani(mic ar spune unii,s-ar putea sa si aiba dreptate), insa eu pana acum nu am vazut nicio schimbare sau ameliorare sau un plan prin care sa se intample asta.
As dori ca cine doreste sa spuna cum vede el in 5 ani aceasta rasa.

Cum ar trebuii sa ne organizam, ce ar trebuii sa urmarim de la aceasta rasa, cum ar trebuii sa arate acest caine ?
De ce avem nevoie sa ajungem acolo?
Unde suntem la momentul asta, din planul pe care il imaginam pe 5 ani?
Care sunt atuurile si dezavantajele acestei rase?


PS: Deschi acest topic pt ca m-ar interesa parerea voastra, nu vreau sa ne jignim sau sa spunem ca cineva nu are dreptate, hai sa ii ascultam pe toti iar apoi sa tragem cateva concluzii, poate reusim sa facem si un plan.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Deosebit de interesantă iniţiativa ta şi foarte utilă pt cei care au urmărit şi vor să urmărească fenomenul de coagulare a rasei.
Eu sunt foarte optimist cu privire la cum vor evolua lucrurile la rasă în următorii 5 ani. În mometul actual există multe femele foarte bune; nu acelaşi lucru se poate spune şi despre masculi... La câţi câini am văzut, sunt maxim 5-6 masculi cu care aş monta oricând, orice femelă bună.

În următorii 5 ani ar trebui să se crească nr. de masculi de referinţă, să se termine cu harababura şi să înceapă să se cotureze liniile de sânge. Acest lucru este posibil deoarece sunt codiţiile necesare, există varietate genetică suficientă(deci se pot face alegeri), lumea s-a mai deşteptat cu privire la ce înseamnă un Mioritic care să corespundă standardului, samsarii de câini au ieşit din schemă, există oamei tineri, etuziaşti şi care au şi resurse să costruiască câteva canise puterice, de referinţă.

Î mometul actual există 2 tipuri de crescători şi proprietari:
  • 1. cei interesaţi de titluri, cupe şi câştiguri
    2. cei interesaţi de câinele ciobănesc
    • - ar fi indicat, ca în cel mai scurt timp, să se facă clar distincţia între cele 2 tipuri
      - soarta rasei trebuie să rămână în mâinile celor interesaţi de câinele ciobănesc

Câteva lucruri simple pe care ar trebui să le avem în vedere în atingerea scopului propus sunt următoarele:

  • 1. Arbitrii care vor să arbitreze rasele româneşti trimişi la reinstruire teoretică, după care trimişi într-un stagiu cu oile pe munte cel puţin 10 zile pe banii adunaţi de AChR de la mine, de la tine şi de la alţii(să fie justificate tarifele exorbitante pe care le practică pt. înscriere expo). Măcar aşa vor vedea şi ei la ce e bun un ciobănesc. Dacă tot ajung arbitri, să-şi merite diploma aia ! Totul copiat după modelul şcolii de ciobănie din Franţa. Sper ca sejurul acesta la coada oii şi cu lupii pe flancuri să le fie de folos.
    Curios sunt cu ce ochi ar privi apoi exemplarele care le intra în ring.

    2. Proprietarii care înţeleg fenomenul, să ajute crescătorul - se poate dezvolta acest subiect.

    3. Monte cât mai multe cu masculii consideraţi etalon.
- sunt multe de spus la topicul deschis de tine Alin; voi mai avea intervenţii pe parcurs.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Oliviu Secara wrote:Deosebit de interesantă iniţiativa ta şi foarte utilă pt cei care au urmărit şi vor să urmărească fenomenul de coagulare a rasei.
Eu sunt foarte optimist cu privire la cum vor evolua lucrurile la rasă în următorii 5 ani. În mometul actual există multe femele foarte bune; nu acelaşi lucru se poate spune şi despre masculi... La câţi câini am văzut, sunt maxim 5-6 masculi cu care aş monta oricând, orice femelă bună.

În următorii 5 ani ar trebui să se crească nr. de masculi de referinţă, să se termine cu harababura şi să înceapă să se cotureze liniile de sânge. Acest lucru este posibil deoarece sunt codiţiile necesare, există varietate genetică suficientă(deci se pot face alegeri), lumea s-a mai deşteptat cu privire la ce înseamnă un Mioritic care să corespundă standardului, samsarii de câini au ieşit din schemă, există oamei tineri, etuziaşti şi care au şi resurse să costruiască câteva canise puterice, de referinţă.

Î mometul actual există 2 tipuri de crescători şi proprietari:
  • 1. cei interesaţi de titluri, cupe şi câştiguri
    2. cei interesaţi de câinele ciobănesc
    • - ar fi indicat, ca în cel mai scurt timp, să se facă clar distincţia între cele 2 tipuri
      - soarta rasei trebuie să rămână în mâinile celor interesaţi de câinele ciobănesc

Câteva lucruri simple pe care ar trebui să le avem în vedere în atingerea scopului propus sunt următoarele:

  • 1. Arbitrii care vor să arbitreze rasele româneşti trimişi la reinstruire teoretică, după care trimişi într-un stagiu cu oile pe munte cel puţin 10 zile pe banii adunaţi de AChR de la mine, de la tine şi de la alţii(să fie justificate tarifele exorbitante pe care le practică pt. înscriere expo). Măcar aşa vor vedea şi ei la ce e bun un ciobănesc. Dacă tot ajung arbitri, să-şi merite diploma aia ! Totul copiat după modelul şcolii de ciobănie din Franţa. Sper ca sejurul acesta la coada oii şi cu lupii pe flancuri să le fie de folos.
    Curios sunt cu ce ochi ar privi apoi exemplarele care le intra în ring.

    2. Proprietarii care înţeleg fenomenul, să ajute crescătorul - se poate dezvolta acest subiect.

    3. Monte cât mai multe cu masculii consideraţi etalon.
- sunt multe de spus la topicul deschis de tine Alin; voi mai avea intervenţii pe parcurs.
Totul pleaca de la lucrurile simple ,concret Orcie mascul cu calificativ Ex si orcie femela cu califictiv Fb TREBUIE SA FIE FOLOSITI IN REPRODUVTIE rasele romanesti sunt noi ,au posibilitatea sa recupereze ,asta daca intelegem si vrem.Daca vrem calitate ,trebuie spus oamenilor ca fata de alte rase de Gr 1 ,mioriticul este la inceput ,si cu siguranta are sanse mari ,daca ,ascundem lucruri DOVEDITE ne pacalim ,desigur conteaza ,multe aspecte .


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Dpmdv Mioriticul este pe drumul ce bun. CU pasi marunti si timizi se vede un interes tot mai mare in inmultirea, dezvoltarea, selectia si promovarea exemplarelor demne a fi numiti caini rustici de stana, protectori neinfricati.
Desi mi se pare ca Bucovina si Carpatinul au un avans considerent in fata, dovada fiind si colaborarea crescatorilor pentru a obtine caini cu un caracter puternic, cat si sumedenia de poze si filmulete cu cainii respectivi laa stana sau facand paza. Discutiile/dezbaterile despre par, culoare sau prezentare fiind secundare celor despre temperament.

Oricum este vizibil interesul dat si de crecatorii de mioritic spre inmultirea cainilor "barbati" si cred ca in urmatorii 5 ani rasa o sa ajunga din nou una de referinta pentru ciobanii nostri, cei mai stricti si obiectivi albitri!

Vorbind zilele trecute cu o cunostinta din satul natal despre cainii de alta data mi-a spus cu surprindere ca acuma 30-40 de ani in sat toti ciobanii aveau caini mari albi cu negreu/gri si "flocosi" (asemanarea cu mioriticul este mai mult decat evidenta). Dar ce m-a impresionat si mai tare a fost ca acei ciobani aveau doar cate 2 sau 3 caini. Nu aveau nevoie de mai multi caci erau fiorosi. SIngura modalitate prin care pute-ai ajunge la stana era cu magarul. Daca vedeau ca mergea cineva cu magarul la oi nici nu se ridicau de jos cainii. Singurul cioban din zona care avea 4/5 mioritici "mari ca si magarul" era un consatean care avea undeva la 800 de oi.
Din pacate acuma toti au cate 10-15 caini care nu fac mai nimic la stana. Un singur cioban are 2 mioritici care din pacate nu fac cinste rasei. Acuma au inceput sa treaca pe bucovina majoritatea din ei.

Ma bucur ca aleg caini romanesti pentru stane, dar mi-e greu sa cred sa inteleg de ce a decazut mioriticul chiar asa de mult in 4 decenii.

Reluand idea de mai sus, sunt foarte optimist in renasterea mioriticului de odinioara, sau a celui prezent.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Daca nu ne uitam si nu lucram la gabarit si temperament va decadea ...Aceasta rasa e superba dar cred ca datorita unor infuzii unele exemplare sunt mari si moi ...iar daca nu sunt moi sunt mari sansele sa fie fara conditie fizica .. Chiar ma uitam la o prezentare de presa canario si zicea omul ca le-a facut test de anduranta cu 10 km/h pe o distanta de 25 de km si cainele nu era rupt de gafaiala, pe cand s-ar putea ca multi mioritici cu ped. sa gafaie la mai putini kilomentri. Mioriticul nu inseamna marime si gabarit ..daca merge tot pe ideea asta se duce in cap rasa ...el trebuie sa fie foarte atletic si cu o anatomie buna....Eu sunt pro teste la aceasta rasa, la fel cum fac si altii, incepand de la 8 saptamani si tot asa ..cainii care nu se incadreaza sa nu mai fie dati la reproducere ...Raul eu nu am manson sau costtum chestii de genu ca as vrea sa fac cu al meu teste sa vad ...
Eu zic ca ceea ce am spus mai sus e important si trebuie sa tinem cont de asta ca sa avem peste 5 ani caini buni...Eu mioriticul il stiu de mic un caine de maxim 65-70 greaban dar cu mult nerv si dragoste fata de familie ..chiar am Raul la sectiunea primul mioritic 2 poze , iar cainele alb a fost primul si era ce trebuie :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”