Arbitri și Arbitraje

Post Reply
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut,

As dori ca pe acest topic sa putem gasi cat mai multe arbitraje din care sa intelegem greselile pe care le am facut in competitii si pe care sa nu le mai repetam.
Pe viitor cei care participam la expo si avem filmari cu arbitrajele le-am putea pune aici.

Am sa incep prin a posta arbitrajele de la Craiova din ambele zile.

Mioritic Masculi CACIB 10 noiembrie 2012 CRAIOVA



CACIB Craiova 10 noiembrie 2012 Clasa puppy



CACIB Craiova - Mioritic - Masculi - 10 noiembrie 2012



Juniori - CACIB Craiova 10 noiembrie 2012



Clasa Campion Femele si BOB - CACIB CRAIOVA 10 noiembrie 2012



Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

In prima zi la Craiova a arbitrat Anca Giura.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

In ziua a doua la Craiova a arbitrat BRANKOVIC Anna.

Junioare CACIB Craiova 11 noiembrie 2012



MAsculi CACIB Craiova 11 noiembrie 2012



User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm


Aline, slaba prezentare.. ai avut șansa dar din păcate femela nu ți-a mers,asta este, data viitoare va fi mai bine! :)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Inspirat topicul Alin. Ar fi interesanta o colectie cu filmulete din timpul arbitrajului; asa ar fi mai clar si pentru cei care sunt incepatori ce se intampla in ring si in ce consta prezentarea Mioriticului si participare la expozitii.
Voi pune un filmulet, mai vechi ce-i drept din timpul arbitrajului de Club din 2011 de la Alba Iulia

In video este una dintre catelele mele - Oli de Runc in perioada de naparlire



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

cel mai important îi că se aude ce zice arbitrul în filmulţ 8-)
dacă ar fi mai multe filme de felul asta ca să se audă atunci ar fi şi mai corecte arbitrajele.. stie mai bine proprietarul ce valoare are câinele


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:Nici nu trebuie să îndeplinească criteriile câinelui ideal oglindit în standard, deoarece mereu vor exista exemplare participante cu defecte mai mult sau mai putin grave. Ideea este să se apropie cât mai mult de câinele ideal.
În standard se precizeaza:
"Orice abatere faţă de cele de mai sus constituie un defect care se va penaliza în funcţie de gravitatea abaterii respective ce afectează starea de sănătate şi bunăstarea câinelui. "

Mioriticii cu 1-3 dinți prost inserați în alveolele dentare sau cu 1-3 dinți în clește pot obține de la Best in Show până la descalificat. Și există și exemple în acest sens. Deasemenea, arbitrul poate să nu acorde nici un titlu dacă nu este mulțumit de calitatea exemplarelor din ring.
- și am menționat în replica anterioară că:
Oliviu Secara wrote: Lucrurile sunt clare... tot ce nu corespunde descrierii muşcăturii în foarfecă este considerat defect, şi în funcţie de gravitatea acestuia, exemplarul este depunctat mai mult sau mai puţin, asta depinzând de exigenţele arbitrului şi chiar de tipul expoziţiei.
De reținut că în standard sunt mai multe grade de imperfecțiune: defecte, defecte grave și defecte eliminatorii.
Si la P1 dublu?
Sincer vad cu stupoare ca defpat totul este la "mana" arbitrului la dvstra in ACHR!Adica dupa cum ii place lui sau are aranjamentul cu cate un stapan sau crescator se da sau nu un titlu si un califificativ!
Raposatul Ursu-Iancu de Casa Baros a obtinut avand doar 2 incisivi in cleste si restul in foarfeca de la FB la excelent si CAC la arbitrii de la ACHR dar cei care au dat fie FB fie Excelent II sau III nu au fost in stare sa motiveze deciziile lor.
Mai mult Scoarta de Romania aka Mura a familiei Cipere a obtinut cu P1 dublu la ACHR Excelent II sau III pe baza unui aranjament cu arbitrul pentru ca altfel nu se explica cum de un astfel de defect stipulat clar in standardul in vigoare la acea data al ACHR a permis obtinerea acestui calificativ!
Concluziile sunt clare:
LA ACHR TOTUL ESTE PE BAZA DE BLATURI SI ARANJAMENTE PLECAND DE LA CEEA CE SE DENUMESTE POMPOS STANDARD AL RASEI!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cezar, arbitrii sunt considerați a fi specialiști ai rasei și se presupune că știu totul despre rasa care este în competența lor. Arbitrii cunosc foarte bine standardul și datorită experienței lor pot decide dacă un exemplar cu defect reprezintă sau nu, un pericol real pentru rasă; în funcție și de acest criteriu, se acordă concurentului un anumit calificativ sau distincție.
Nemulțumiți vor exista mereu, dar nici un arbitru nu cred că își va risca reputația favorizând un anumit competitor. Participanții care consideră că au fost nedreptățiți au posibilitatea de a depune contestații, acestea fiind soluționate în cadrul aceleiași expoziții. Vorbitul pe la colț și bârfa este apanajul neputincioșilor și a celor care nu înțeleg fenomenul.

Întrucât majoritatea participanților la expoziții cunosc standardul și regulamentele și datorită numărului mic de concurenți(care sunt mai mereu aceeiași), încă de dinainte de a intra în ring se poate preconiza de către participanți clasamentul final. De reținut că participarea la expoziții este o acțiune benevolă !

Este esențial pentru rasele românești ca arbitrajul să fie descriptiv pt. ca începătorii sau cei mai puțin inițiați să știe ce au de remediat și care este direcția spre care să se îndrepte. De aici rezultă și îngăduința arbitrilor cu privire la anumite defecte ușoare, tocmai pt. a acorda neaveniților timp de a corecta și de a înțelege direcția agreată de autoritate, care trebuie să corespundă în primul rând cu specificul rasei...
Trebuie să se țină cont că rasa încă se află la începutul selecției, dar fiți convinși că va veni și momentul când indulgența nu-și va mai avea loc și se va tăia în carne vie ! Timpul va decide dacă această strategie a fost bună sau nu !
Deocamdată este esențial ca cei care au înțeles rasa și știu ce au de făcut, să vină în ring cu exemplare multe de calitate ! În mare măsură de acest lucru depinde momentul în care se va ajunge în groapa cu lei !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Una din marile probleme este ca se judeca in teorie si accepta in teorie tot felul de lcruri care nici in teorie nu merg!
Se presupune ca... Aici vorbim de presupuneri sau de chestiuni concrete?De unde stie Munetanu Petru standardul la mioritici devreme ce a arbitrat dupa ureche pana in anul 1998 cand am demonstrat ca la nici la ACHR si nici la UACHIR NU EXISTA NICI UN STANDARD OFICIAL VALABIL SI INREGISTRAT CU STAMPILA,ETC LA MINSITERUL AGRICULTURII CONFORM NOTEI DE PUBLICARE DIN MONITORUL OFICIAL!
Asta este concreta nu o presupunere!
De unde stie dnul Munteanu ca rasa ciobanesc de bucovina cum sustine el ca se numeste rasa ciobanesc sud est european provine din Serbia si Bulgaria daca nu a crescut asa ceva pe acolo si el nici macar nu a fost in vreo expeditie de catagrafiere cum a fost predecesorul sau Ionescu presedinte al ACHR?
DVSTRA DNULE SECARA SUSTINETI CA ARBITRII CUNSOC FOARTE BINE STANDARDUL LA ACHR! Si atunci cum este posibil ca un caine fara par pe labe si un subpar lipsa totala sa iasa campion stelar si intergalactic precum Bucur de Curtea veche?dar cazurile Scoartei de Romania cu P1 dublu arbitrata la ACHR de atatia arbitrii si care a obtinut de la ei EXCELNET etc devrem ce acest defect la ACHR excludea de la reproductie si implicit de la calificative mai sus de Bine?
Care reputatie la arbitrii ACHR ca rade toata tara de ei!Sa va spunem de cazul lui Bord care era masurat cica de arbitrii si trecut cu 5 cm mai putin ca sa nu iasa din standardul ACHR SI SA FIE EXCLUS din concurs?
Cred ca majoritatea participantilor NU cunosc standardele m,ai ales ca nu participa la intocmirea,modificarea,etc lor dupa cum singur ati recunoscut!
Ce sa zicem de bietul Samio Erik care era cu cap ascutit,fara par pe bot si labe,talie pirpirie, si care a iesit concurand de unul singur campion?
O fi necesar arbitrajul descriptiv la ciob rom doar ca nu se face in mod voit ca sa se poata face blaturile mai usor la ACHR!
MACAR LA NOI LA CLUB ARBITRII PROVIN DIN RANDURILE CRESCATORILOR IN PROPORTIE DE 90%M,FACARBITRAJE DESCRIPTIVE,PREZINTA SI ANALIZEAZA PUBLIC FIECARE EXEMPLAR IN PARTE,LASA FIECARE DETINATOR SA ISI EXPRIME PAREREA IN RING SI CORECTEAZA OPINIILOE GRESITE ALE ACESTORA IN ASA FEL INCAT SA NU EXISTE BARFE PE LA COLTURI CA LA achr!


User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Tot ce pot sa iti urez Oliviu e sa-ti dea Dumnezeu rabdare cu toti nebunii ,ca cu astia nu o scoti niciodata la capat !
Eu unu prefer ca energia sa mi-o consum cu animalele de acum incolo.Esti unic in ceea ce faci si profesionist.Bafta !


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Pentru d-l Pana si altii care vor posta eventual imagini din competitii: am rugamintea de a nu posta imagini cu cainii din canisa mea fara acordul meu prealabil - consider o minima decenta macar sa mi se ceara acceptul(am facut si eu greseala sa postez poze din expozitii si am deranjat pe buna dreptate neavand acordul proprietarilor - nu o voi mai face si am pretentia ca si altii sa procedeze la fel.
Multumesc.


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Alin Pana wrote:In prima zi la Craiova a arbitrat Anca Giura.
din pacate cel putin eu nu vad nimic postat ca film sau poze - sunt sterse cumva?


User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

O alta mare prostie, pe care o tot aud de ani de zile,atata timp cat va expuneti public,in spatiu PUBLIC, va asumati consecintele,nu trebuie nimeni sa va ceara acordul pt o poza sau un filmulet realizat in acest spatiu.In cel mai fericit caz dvs eventual chiar platiti sa folositi drepturile de autor, in cazul utilizarii unei poze realizate cu exemplarul dvs,daca autorul are pretentia.
Cat despre cealalta aberatie a atotstiutorului Osi ,afla tataie ca P1 dublu nu reprezinta un defect ,ci pur si simplu se consemneaza in foaia de arbitraj,personal il consider un avantaj in cazul exemplarului in cauza(exact ca si toti crescatorii germani de caini de rasa).Nu am intalnit cazuri in care un astfel de exemplar sa transmita mai departe in selectie vreo problema sau vreun lips dentar,de obicei dentitie completa si rareori (foarte rar ) P1 dublu.Referitor la eventualii 1-2 incisivi (de regula mijlocasii) aflati in cleste cu toate ca muscatura per ansamblu este corecta(in foarfece) este defect de implant si nu dezavantajeaza exemplarul decat in concurenta directa cu altul cu aceleasi calitati cu muscatura perfecta.De obicei in jurul varstei de 4 ani ei se tocesc si muscatura este una corecta,dar in cazul unui implant cu probleme mari (prognatism) nu se accepta in selectie.
Avand in vedere ca am ceva concediu as vrea sa-ti vizitez faimoasa canisa sa mai acumulez si eu ceva informatii despre performanta,cand se poate si va faceti timp intre doua zboruri si ceva garagare pe net contactati-ma ,astept cu nerabdare !


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Pt doamna Mirescu,

In cazul de fata eu am facut publice niste fapte care s au desfasurat in spatiu public.
Nu vad ce am gresit. Este prima oara cand aud ca ar trebuii sa intreb proprietarii daca pot sa postez filmuletele cu ceea ce s a intamplat in concurs.
Ce se intampla daca un vizitator filmeaza si posteaza pe youtube filmuletele?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Secara astea sunt prostii spuse la intimidare fara sa se cunoasca legea!
Se poate pune orice material foto sau video luat din spatiul public fara sa aibe nevoie de accpetul nimanui.
Nu se pot pune decat cu acceptul proprietarului pozele facute interiorul proprietatii lui !
Cand aud ifosele si fitele acestea ma apuca rasul!
Ca si cu datele genealogice din pedigree etc!Se pot pune pedigreele oricand si oricum pe orice site fara acordul proprietarului intrucat ele se constituie ca si informatie publica iar Costitutia Romaniei si Drepturile Omului stipuleaza clar dreptul la libera informare!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

FB_IMG_1617426690214.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Fragment din arbitrajul realizat de dl. Muntean Petru la Ciobănescul Românesc Bucovinean în cadrul expoziției din 20.03.2022



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Reguli, Arbitri și arbitraje”