Nume Româneşti Pentru Căţei

User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Singura poza pe care o aveam era cu Victor, un semibucovinean de moda veche, caruia ii puneam ochelari de soare si care crestea puii femelelor. Pentru ceilalti caini ar trebui sa ajung la tara sa vad daca mai exista poze. Cu Barac stiu ca am cautat mai demult dar n-am gasit nimic. Cu Cucu si Balan s-ar putea sa existe niste poze de cand a venit tataia la iernat cu oile.


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Caimac, Ciuleandra, Călău, Câlț, Cernat, Ciobănilă, Crivăț, Cloșca (de la Horea, Cloșca și Crișan), Cosaș,


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

"C" este cea mai bună literă de început pt. nume de caini ciobăneşti. Un fel de "E" pe dos. Ciulin, Câlţ îmi plac cel mai mult de la tine, Luciana (luandu-le în considerare doar pe cele ce nu le adunasem eu în trecut). Căţelu - ba.

Caraiman, Carpen, Cazac, Căliman, Căpău, Căpitan, Cârlan, Cârţan, Ceahlău, Cibin, Cindrel, Ciobanu, Ciobănaş, Ciobănel, Ciobănilă, Cireş, Cocoloş, Codalb, Codin, Codrin, Codrea, Codrean, Codru, Codrun, Codruţ, Cojoc, Colţ, Colţar, Colţun, Comozoi, Corbean, Corbei, Corbu, Coroi, Corvin, Cotei, Crai, Crăiuţ, Criş, Crişan, Crivăţ;

Cârţa, Cerna, Cetina, Ciuleandra, Codina, Codreana, Codrina, Codruţa, Colina, Cora, Corbeanca, Corbiţa, Crăiţa, Creanga, Crişana, Criţa, Cuşma.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cimpoi.. merge? :roll: Corsar?

Cibin imi place foarte mult. Si Corbean


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Da, merge Cimpoi.
Corsar e frumos - numele cu multe consoane sună mai dur, mai dacic ;) , dar nu prea merge că de la Mircea cel Bătran la Carol I mergeam la mare la turci (cam ca acuma la bulgari). Parca sună a nume mediteranean.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Atunci trecem la urmatoarea litera.
D

Dârzu, Dambău, Dalia, Dudu, Duda, Dâmboviţa, Dochia, Dâlga, Dobra, Dobreanu, Dorna, Domoş, Dobrun, Durău, Doman, Dor, Dora, Drăgan, Drocea, Deleanu, Dafin, Doaga, Dogar, Dârlog, Deceneu, Doinaş, Doina, Drobeta


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

:lol: :lol: daca merge Deleanu de ce n-ar merge si Draganescu trece-i soro pa toti la mine pa buletin... :D :D :D


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Drăgănescu e variaţiune la Drăgan, nah! :lol: :lol:
Am pus Deleanu pentru ca am cunoscut un câine cu numele ăsta. Numa că nu era mioritic, era carpatin :mrgreen: şi trăia pe deal, de aia l-au numit oamenii aşa.


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Si Deceneu e variatie de la Why new...de Deleni si Draganesti stie every counntry sis...but in your village...sory? :D :D :D


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Deceneu e nume dac, bre! Era inteleptul dacilor si a devenit rege dupa moartea lui Burebista. :P Nic nu stii!


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Si pa marele popa a lu Zalmoxes(asta pe cand ajungem la z) ala de statea cocotzat pa Kogaion cum l-o botezat mamitzica din dotare soro,daca pa deshtept il fluierau Decenew ? :shock:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ia uite ce frumos vorbea Iordanes despre el
"Observând înclinația lor de a-l asculta în toate și inteligența lor nativă, el i-a inițiat în aproape toată filozofia, căci era maestru priceput în aceasta. El i-a învățat etica, dezvățându-i de obiceiurile lor barbare, i-a instruit în fizică, făcându-i să traiască potrivit cu legile naturii, pe care goții [geții] transcriindu-le le păstrează până azi [sec VI e.n.] cu numele de belagines; i-a învățat logica, făcându-i superiori celorlalte popoare în ce privește mintea; arătându-le practica, i-a îndemnat să-și traiască viața în fapte bune; demonstrându-le teoria, i-a învățat să contemple cele 12 semne ale zodiacului, iar prin ele mersul planetelor și toată astronomia, lămurindu-i cum crește și scade discul lunii și cu cât globul de foc al soarelui întrece măsura rotunjimii pământului și le-a expus sub ce nume și sub ce semne cele 345 de stele trec de la răsărit la apus, ca să se apropie sau să se depărteze de polul ceresc. Vezi ce plăcere (este) ca niște oameni prea viteji să se îndeletnicească cu doctrinele filosofice, când mai aveau puțin răgaz de războaie. Puteai să-l vezi pe unul cercetând poziția cerului, pe altul proprietățile ierburilor și ale arbuștilor, pe acesta studiind creșterea și scăderea Lunii, pe celălalt observând eclipsele soarelui și cum, prin rotația cerului, Soarele vrând să atingă regiunea orientală, este adus înapoi în regiunea occidentală. Getul se linistește de îndată ce primește explicația acestor lucruri. Aceasta și multe altele, învățând Deceneu pe geți, prin știința sa, a strălucit în mijlocul lor ca o adevărată minune. "
De-aia suntem un popor care "naste" genii pe care le iau americanii :lol:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

adisor wrote:Si pa marele popa a lu Zalmoxes(asta pe cand ajungem la z) ala de statea cocotzat pa Kogaion cum l-o botezat mamitzica din dotare soro,daca pa deshtept il fluierau Decenew ? :shock:
Acolo o facut el cartierul general al preotilor, bre, ca el era mare popa a lu Zalmoxis. Era sfetnicul si colaboratorul cel mai apropiat al lui Burebista, si dupa ce s-o enervat asta si-o murit, Deceneu a devenit rege si ne-a lasat fara vie si a interzis orgiile. NA! :mrgreen:


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Aveam io o banuiala ca provenea din servicii....


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Si daca tot suntem la nume dacice, daca as fi crescator si as fi la cuibul D, musai as avea un caine pe care sa-l cheme Dracon , de la celebrul stindard al dacilor. Si un caine pe care sa-l cheme Dac.
:mrgreen:


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Mai tzepuia cate-un tanar din opozitie cica jertfa,spre rusinea cainelui care-i poarta numele,si pa deasupra pana-l termini de strigat i-l calca trei masini.. :D :D


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Deceneu...am gatat asta e... :arrow:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

De calcat nu-l calca nicio masina.. in cel mai bun caz... mi-l fura careva :cry:


Image
Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

De trei ori























de tri ori


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Dapyx, Dărăban, Dâmbău, Dârzu, Dobrun, Dorobanţ, Dorojan, Dragon, Dragu, Dudău, Dulan, Dulău, Dulcuş, Duncea, Durău, Duru;

Dacia, Daciana, Dava, Dobrogea, Dochia, Doina, Dolca, Dolfa, Dolha, Dorca, Dorna, Draga, Duda, Dulfa, Dunărea.


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”