Mioritic Art

Post Reply
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

O schita mai elaborata. Sper sa va placa!
Mioritic Shepherd with Dacian 1.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

:lol:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ai talent, bravo!! Arata super desenul, exact pe sufletul meu! :D


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Intr-o zi demult de tot un om si un caine au batut la usa atelierului celebrului grafician Maestru Marcel Chirnoaga. Cu privirea lui calda si buna maestrul i-a privit si i-a invitat in lumea lui mirifica. Alaturi de el era sotia sa, dna Monica Chirnoaga. Si amandoi au stat sa asculte omul si sa se bucure de cainele ce il insotea. Omul simplu venise la el sa il roage ca prin arta sa sa incerce a face cumva ca imaginea cainelui ciobanesc romanesc mioritic sa o prezinte lumii intregi pentru ca ea - imaginea , este a tarii si a natiei nu a unui individ sau asociatii oarecare. Ce a iesit vedeti mai jos !
Cainele, celebrul URSU, etalon al rasei mioritic, nu mai este! Omul a mai imbatranit si el si argintul de la tample incearca sa il faca sa stinga lacrimile de aducere aminte ce il apasa incet incet. Maestrul s-a dus la cer sa incante si acolo cu arta lui. Gratie dnei Monica Chirnoaga azi va pot oferi spre desfatare aceasta lucrare!
Multumesc MAESTRE ! Va multumesc DOAMNA! Ursule tu vei ramane peste timp si peste tot!
( privind o noapte intrega aceasta splendida lucrare si retraind atatea amintiri pot sa ma bucur ca avem si noi in fine o reprezentare corecta la acest nivel artistic a acestei mirifice rase nationale chiar daca cainele a fost al meu si cumva apar si eu in ea!!!!)
Poza lucrarii o gasiti pe contul de Facebook al grupului ptr ca aici nu o pot posta nu stiu de ce


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Se pot pune poze foarte simplu.
Vedeți cum în secțiunea ”Tutoriale” aici: viewtopic.php?f=79&t=14 (secțiunea ”Tutoriale”)

Există deja un topic deschis cu această temă în secțiunea PROMOVAREA CIOBĂNESCULUI ROMÂNESC ‹ Promovare Ciobănesc Românesc Mioritic (link secțiune viewforum.php?f=10 )!
Topicul se numește ”Mioritic Art” și poate fi accesat urmând linkul următor: viewtopic.php?f=10&t=4164

Acest topic va fi absorbit de topicul inițial dedicat promovării mioriticului prin diverse forme de artă.


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Screenshot_20210116_071959.jpg
Image

Image


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Super poza ! :)


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:



COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”